Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 198438 times)

burebista, ZorracK and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1155 on: 19 November 2023, 22:04 »
Pe vand vazusem avatar 2 la imax. Am vazut la cinema trailerul la The Creator.

Din trailer parea un un film destul de ok.            5/10. 

Deci in afara de special effects, nu cred ca am ramas cu ceva din acel film.

Un fel de Blade Runner luat third hand de undeva de prin piata de vechituri.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #1156 on: 20 November 2023, 14:43 »
Am fost aseara la Hunger Games, nici nu stiam ca aparuse unul nou, am mers pentru context social mai mult.
Dar am fost surprins foarte placut. Am impresia ca a fost facut de o echipa complet diferita fata de celelalte filme, care au fost mediocre cel mult. Scenariu, sunet la inaltime; actorul principal, desi tanar, face o treaba foarte buna.
Nu mi-am dat seama cum au trecut aproape 3 ore.

Are un 8 solid de la mine.
 
The following users liked or thanked this post: kvarq, taxon, ericmario

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1157 on: 22 November 2023, 20:23 »
the killer - nu e chiar cel mai bun fincher, dar este cinema.  din pacate, un cinema ca virtuozitate tehnica nedublata de un continut pe masura. insa chiar si asa e de apreciat "tupeul" de a risca sa apari cu subversiuni cinefile in hollywood-ul de astazi,  7.

daca v-au placut drive si ad astra sint sanse sa va placa si asta, daca nu, nu prea.




 

Offline croocodillul

Ultimul film vazut
« Reply #1158 on: 23 November 2023, 09:24 »
The Creator - 5.5

Pnm, un fel de District 9( ce a fost subapreciat dpmdv), adica arata bine...DAR actorul principal se uita mereu ca broasca in teava si da cate o replica "salvatoare", drama nu ii iese cand trebuie, se iau decizii imbecile de-a lungul filmului ambalate in CGI bun...si parca toti au facut scoala de tintit urmata de stormtroopers, adica in mare parte trag cu pufuleti unii in altii.

N-am putut sa ma atasez de niciun personaj, totul e superficial, grabit, fara substanță.
 
The following users liked or thanked this post: cezar, Ciocanul, Merlin

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1159 on: 24 November 2023, 02:53 »
NAPOLEON - 4/10
Nici macar de un 5 amar. Am avut ceva așteptări,  gen îl vedeam concurent cu Oppenheimer.
Am scris un review mai detaliat pe topicul dedicat .

Aici pot doar sa zic ca:
- filmul Napoleon al lui Scott îmi da senzația de .....o masa luata în dimineața de Revelion cand te trezesti pe la 11 dimineata.
Adica te trezești mahmur , amețit, balonat, probabil și cu greata după ce ai vomitat , și găsești masa cu fata de masa alba,  pusa în sufragerie si TV aprins pe Antena 1 cu Dan Negru in reluare , cu farfuriile cu porții de salata de beuf nemâncate,  oase de peste pe o farfurie mai lata  , șervețele, pahare murdare , sticle de șampanie goale și tacâmuri  împrăștiate, o jumătate de tort de ciocolata, purtand inca , in hainele bune dupa ce te-ai culcat la 4 dimineata ....hai ca știți cum erau revelioanele în familie prin anii 2000.....cu bunicul beat care îți povestește peripețiile lui cringe din tinerețe și te face sa te simti stânjenit. 

Fix asa mi s-a parut filmul  Napoleon (2023).



La polul opus, Waterloo (1970) e ca o petrecere disco cu prieteni cool  și gagici îmbrăcate sexy intr-un club cu muzica epica  și lasere colorate ,  în noaptea de revelion  din 1970, pe care nu mai poți sa o repeți niciodată fiindcă are un Napoleon care e sufletul petrecerii și cu un dj excepțional.
9/10!






Post Merge: 24 November 2023, 03:14
Ca sfat, mai bine așteptați sa apara pe Apple+.

Dar dacă vreți musai la cinema, la ce petarde  sunt acum (Captain Marvels, Hunger Games , Creator ) , pot sa zic ca Napoleon e mai rasarit.
E la ora actuala cel mai vizionabil de către cinefilii pretențioși care au văzut mii de filme.


Napoleon e de 4,  restul sunt de nota 2-3, adică catastrofe totale.

« Last Edit: 24 November 2023, 03:17 by peacemaker »
 
The following users liked or thanked this post: cezar, Ciocanul, kvarq, Merlin, ericmario

Offline kvarq

Ultimul film vazut
« Reply #1160 on: 26 November 2023, 08:06 »
NAPOLEON - 4/10

Aici pot doar sa zic ca:
- filmul Napoleon al lui Scott îmi da senzația de .....o masa luata în dimineața de Revelion cand te trezesti pe la 11 dimineata.
Adica te trezești mahmur , amețit, balonat, probabil și cu greata după ce ai vomitat , și găsești masa cu fata de masa alba,  pusa în sufragerie si TV aprins pe Antena 1 cu Dan Negru in reluare , cu farfuriile cu porții de salata de beuf nemâncate,  oase de peste pe o farfurie mai lata  , șervețele, pahare murdare , sticle de șampanie goale și tacâmuri  împrăștiate, o jumătate de tort de ciocolata, purtand inca , in hainele bune dupa ce te-ai culcat la 4 dimineata ....hai ca știți cum erau revelioanele în familie prin anii 2000.....cu bunicul beat care îți povestește peripețiile lui cringe din tinerețe și te face sa te simti stânjenit. 

Fix asa mi s-a parut filmul  Napoleon (2023).



epic sh*t
chapeau!
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1161 on: 08 December 2023, 12:06 »
Napoleon - 6/10 ... dezamagitor. Puteau la fel de bine sa intituleze filmul Josephine si n-ar fi fost o problema. Pana si bataliile au fost underwhelming. Cel putin cea in care e prezentata batalia de la Austerlitz ... e parnaie rau. Hai ca cea de la Waterloo a fost cat de cat ok.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Online ericmario

Ultimul film vazut
« Reply #1162 on: 08 December 2023, 18:25 »
Am fost aseara la Hunger Games, nici nu stiam ca aparuse unul nou, am mers pentru context social mai mult.
Dar am fost surprins foarte placut. Am impresia ca a fost facut de o echipa complet diferita fata de celelalte filme, care au fost mediocre cel mult. Scenariu, sunet la inaltime; actorul principal, desi tanar, face o treaba foarte buna.
Nu mi-am dat seama cum au trecut aproape 3 ore.

Are un 8 solid de la mine.
Sunt curios când apare online free subtitrat?!

Post Merge: 08 December 2023, 18:32
NAPOLEON - 4/10


Aici pot doar sa zic ca:
- filmul Napoleon al lui Scott îmi da senzația de .....o masa luata în dimineața de Revelion cand te trezesti pe la 11 dimineata.
Adica te trezești mahmur , amețit, balonat, probabil și cu greata după ce ai vomitat , și găsești masa cu fata de masa alba,  pusa în sufragerie si TV aprins pe Antena 1 cu Dan Negru in reluare , cu farfuriile cu porții de salata de beuf nemâncate,  oase de peste pe o farfurie mai lata  , șervețele, pahare murdare , sticle de șampanie goale și tacâmuri  împrăștiate, o jumătate de tort de ciocolata, purtand inca , in hainele bune dupa ce te-ai culcat la 4 dimineata ....hai ca știți cum erau revelioanele în familie prin anii 2000.....cu bunicul beat care îți povestește peripețiile lui cringe din tinerețe și te face sa te simti stânje
N-am văzut filmul, deci nu pot să mă pronunț.
Dar ce pot să spun cu siguranță e că ai o imaginație genială!
Tocmai ai dus hiperbola pe noi culmi!

Ai un like de la mine, cu dragă inimă!
« Last Edit: 08 December 2023, 18:34 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline Natsukao

Ultimul film vazut
« Reply #1163 on: 10 December 2023, 02:38 »
Salutare! Vin si eu sa fac praf un film, iar daca nu ma injurati, poate mai raman sa dau cu hate si altora.

Astazi e ziua smf in Leave the world behind, o mizerie pescuita de pe netflix. Din comoditate si incultura crasa urmaresc si asa ceva, sau in special asa ceva. Sincer, m-au atras 10% Sam Esmail - ca hype, nu m-a spart Mr Robot, i-am dat shudtdownu' de rigoare dupa un sezon, dar in special Mahershala. Restul de cufuriti, dar sacri, sunt asa cum zic, cufuriti si sacri.

Ba, filmul e o mizerie. Daca v-a placut, tot respectul. Eu mai mult 3,5/10 nu pot sa las. 30 de minute sunt ok, mister, conspiratie, build-up celebru, efecte funny asa, dupa inca 30 cautam din ochi telefonul, sa mai dau o comanda pe Triburi. Trece o ora, ei tot cu build-up, mr laba-laba, iti dai seama de niste chestii si cam aia si e.

E al 2-lea film din ultima vreme, cu vagi asteptari, care ma dezamageste, dupa The killer. Bine, ala e de 6, asta e de 3,5, e totusi o prapastie intre ele. Stiu, spoiler, dar serialul Jericho a tratat bine tema asta. Cu efecte none, dar pe actorie, zvâc si ceva telenovela, bleah. Dar ăla e inca boss, n-ai, ma, cum sa vii cu mizeria asta! Bravo, baieț, v-ati manjit de netflix, sa va fie de cap!

3.5/10, scuipati aici.

Post Merge: 10 December 2023, 02:40
« Last Edit: 10 December 2023, 02:40 by Natsukao »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin, taxon

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1164 on: 10 December 2023, 07:13 »
Așteptăm Ferrari.
Poate.....
Deși a început deja cu 6,6 pe IMDB.
https://www.imdb.com/title/tt3758542/
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1165 on: 11 December 2023, 00:25 »
Fast Charlie (https://www.imdb.com/title/tt6722400/?ref_=hm_rvi_tt_i_1) - 7/10 ... un film corect ... Equalizer style
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #1166 on: 11 December 2023, 01:10 »
Salutare! Vin si eu sa fac praf un film, iar daca nu ma injurati, poate mai raman sa dau cu hate si altora.

Astazi e ziua smf in Leave the world behind, o mizerie pescuita de pe netflix. Din comoditate si incultura crasa urmaresc si asa ceva, sau in special asa ceva. Sincer, m-au atras 10% Sam Esmail - ca hype, nu m-a spart Mr Robot, i-am dat shudtdownu' de rigoare dupa un sezon, dar in special Mahershala. Restul de cufuriti, dar sacri, sunt asa cum zic, cufuriti si sacri.

Ba, filmul e o mizerie. Daca v-a placut, tot respectul. Eu mai mult 3,5/10 nu pot sa las. 30 de minute sunt ok, mister, conspiratie, build-up celebru, efecte funny asa, dupa inca 30 cautam din ochi telefonul, sa mai dau o comanda pe Triburi. Trece o ora, ei tot cu build-up, mr laba-laba, iti dai seama de niste chestii si cam aia si e.

E al 2-lea film din ultima vreme, cu vagi asteptari, care ma dezamageste, dupa The killer. Bine, ala e de 6, asta e de 3,5, e totusi o prapastie intre ele. Stiu, spoiler, dar serialul Jericho a tratat bine tema asta. Cu efecte none, dar pe actorie, zvâc si ceva telenovela, bleah. Dar ăla e inca boss, n-ai, ma, cum sa vii cu mizeria asta! Bravo, baieț, v-ati manjit de netflix, sa va fie de cap!

3.5/10, scuipati aici.

Post Merge: 10 December 2023, 02:40


Ce sa scuipam, acelasi feeling l-am avut si eu
Salutare! Vin si eu sa fac praf un film, iar daca nu ma injurati, poate mai raman sa dau cu hate si altora.

Astazi e ziua smf in Leave the world behind, o mizerie pescuita de pe netflix. Din comoditate si incultura crasa urmaresc si asa ceva, sau in special asa ceva. Sincer, m-au atras 10% Sam Esmail - ca hype, nu m-a spart Mr Robot, i-am dat shudtdownu' de rigoare dupa un sezon, dar in special Mahershala. Restul de cufuriti, dar sacri, sunt asa cum zic, cufuriti si sacri.

Ba, filmul e o mizerie. Daca v-a placut, tot respectul. Eu mai mult 3,5/10 nu pot sa las. 30 de minute sunt ok, mister, conspiratie, build-up celebru, efecte funny asa, dupa inca 30 cautam din ochi telefonul, sa mai dau o comanda pe Triburi. Trece o ora, ei tot cu build-up, mr laba-laba, iti dai seama de niste chestii si cam aia si e.

E al 2-lea film din ultima vreme, cu vagi asteptari, care ma dezamageste, dupa The killer. Bine, ala e de 6, asta e de 3,5, e totusi o prapastie intre ele. Stiu, spoiler, dar serialul Jericho a tratat bine tema asta. Cu efecte none, dar pe actorie, zvâc si ceva telenovela, bleah. Dar ăla e inca boss, n-ai, ma, cum sa vii cu mizeria asta! Bravo, baieț, v-ati manjit de netflix, sa va fie de cap!

3.5/10, scuipati aici.

Post Merge: 10 December 2023, 02:40


Cu ce hate sa dam ca asta este adevarul, in 2h au reusit sa treaca prin mai toate wokeismele posibile, dar eu ii dau 5/10 datorita casei de lux in care are loc actiunea (da, caci doar pe acolo are din pacate) si a faptului ca nu au fost deloc scene LGBT, ca au fost cu oameni de culoare, persectuie si alte troilisme OK, dar nu a fost cu LGBT, asa ca merita cu varf si indesat 5/10, orice ai zice :) In rest, de acord cu tine...pt mine e din start FAIL un film in care am tentatia sa stau pe telefon...
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 
The following users liked or thanked this post: Natsukao

Offline endler

Ultimul film vazut
« Reply #1167 on: 22 December 2023, 21:44 »
Rebel Moon: Part One - A Child of Fire

Film sf de buget; acceptabil. Nota generala, intre 5 si 8, functie de gust. Personal dau un 6.5; mai mult decat parangheliile ieftine vazute anul asta.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Online burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1168 on: 22 December 2023, 21:50 »
5 deja e prea mult pentru mine. Un ghiveci de cowboys, avatari, cei 7 samurai și alte cele.
Bineînțeles fiind Netflix avem și diverse culori și rase plus woman powah.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1169 on: 22 December 2023, 23:23 »
Aquaman 2 a ieșit un dezastru. Are 5/10 pe IMDb, caz în care nici nu mă complic să mă duc la cinema să-l văd și o să-l aștept pe HBO dacă o avea ceva efecte ca primul.
Poate dacă o scoteau de tot pe Amber Heard din distribuție, mai obțineau un punct.

Și cu ocazia asta, am citit că o să ne luăm adio de la universul DC Extended Universe, care a debutat cu Man of Steel în 2013.
RIP DCEU (2013-2023) - ai fost bun, dar nu prea! 
https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-features/goodbye-dceu-universe-aquaman-1235768037/


Măcar au decența să încheie o franciză când trebuie, în timp ce Disney insistă în penibilitate cu MCU.  MCU nu mai are niciun rost după Avengers Endgame și o dau în multiunivers și alte kkt-uri, explicând absența X-Men și a celor fantastici, făcând reboot. O aiureală! 

DC va continua să scoată filmele DC separate, fără shared universe și crossover. 
Batman și Joker vor continua separate, în maniera cum ar trebui să le fi continuat Nolan de la The Dark Knight.
« Last Edit: 22 December 2023, 23:25 by peacemaker »