Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 199011 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1170 on: 23 December 2023, 01:17 »
pe mine nu m-a deranjat Rebel Moon ... ii dau un 7 penca mi-a dat un vibe de Firefly
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1171 on: 25 December 2023, 06:21 »

BARBIE



Văzut pe sărite pe HBO Max.........3/10 pentru:

1. Margot Robbie, care pentru Barbie arată cam trecută (jezas, e cu trei ani mai mare ca mine, mă simt cam bătrân și nerealizabil dacă am început să am vârsta aproape egală cu cea a unor actori iconici de la Hollywood), dar știe să interpreteze

2. pentru lecțiile de moralitate și criticile subtile la adresa societății superficiale de azi, lecții de care oricum cur*ele, pițipoancele, fandositele și clubărețele pe interes nu vor ține cont.
Nope, societatea nu va fi mai bună chiar dacă Barbie e pe locul 1 la încasări, cum nici lumea nu e mai eco și mai pașnică după două filme de Avatar și o duzină de filme cu supereroi.

Gen, multe femei se duc acolo doar ca să vadă ce haine trendy și roz să-și cumpere, nu ca să învețe lecții despre moralitate, despre consumerismul materialist, selecția pe bază de aspect și superficialitatea sexuală duse la extrem sau despre feminismul real care presupune responsabilitate..............

3. Will Ferrell - pentru parodie. Încă se menține bine la comicitate, cum a fost și în filmul Lego.

Un mare MINUS pentru Ryan Gosling -el care era cândva actor de filme serioase, nu o să-și spele  niciodată reputația. O să rămână pe veci amintit ca „păpușa Ken” în meme-urile de internet, nu pentru cum era înainte.
« Last Edit: 25 December 2023, 06:31 by peacemaker »
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1172 on: 25 December 2023, 15:55 »
Saltburn - mă încîntase distribuția, hai să îl văd. Începe abrupt cu gheisme, așa că tot abrupt a ajuns in coșul de gunoi. M-am saturat de netflixuială, zero stele din cinci.

Expend4bles - o ciorbă reîncălzită a treia oară, cu toate cele care decurg de aici. O stea din cinci.

Faraway Downs - chiar dacă e un remake, e o mică bijuterie. În notă comică de data asta. Un film divizat în 6 părți (așa cum ar fi trebuit să fie si Napoleon), plin de savoare. Imaginea e de clasă, chapeau. 3 stele din 5. Poate chiar 4?

Napoleon - parca aș fi văzut un rezumat al unui rezumat. Aștept cu interes varianta de +4 ore despre care se vorbește, căci cea de la cinema a fost (si pentru mine) o neîmplinire. 3 stele din 5, dar doar pentru momentele de geniu din film.

Rebel Moon Part 1 - hai, serios? Musiu Snyder, ai folosit IA ca sa scremi scenariul ăla? Ghiveciul ăla? Totul este rugos în filmul ăla, nici o tușă de finețe, de artă. Nici în scenariu, nici în regie, nici in acting, nici in imagine. Totul este forțat. O vomă cinematografică. 1 stea din 5.
« Last Edit: 25 December 2023, 16:02 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Online ZorracK

Ultimul film vazut
« Reply #1173 on: 25 December 2023, 16:51 »
Rebel Moon - niste rebeli ejectati din Mad max rebuturi, aia cu sabie ba normala ba cu plasma nici ea nu stia exact, nazi wannabe aia rai, generalul ratat, razboinicul insetat de sange, fermierul cu suflet bun si tradatorul cu accent de Soa.
Nu ost bun, cateva scene hai cu nota de trecere! dar nu ramai cu nimic dupa ce se termina!
Ghiveci pe bani multi si atat! 1/10 la concurenta cu Uwe Boll

Post Merge: 25 December 2023, 16:52
asta e hal de uniforma?!
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline croocodillul

Ultimul film vazut
« Reply #1174 on: 25 December 2023, 18:22 »
Ce e de mentionat despre Rebel Moon e doar cat de fit e Sofia Boutella la 41 ani. Ca-n rest scriu despre film in timp ce-l urmaresc, chiar e foarte buna comparatia cu Uwe Boll, uitasem de perioada in care era la moda :)).
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1175 on: 26 December 2023, 13:33 »
In afara de cateva faze reusite de lupta in slow motion am uitat deja tot filmul Rebel Moon. Merge cat de cat. 6/10
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1176 on: 26 December 2023, 21:41 »
Care faze reusite?
Fatuca aia e o revelatie in Kingsman, pus si simplu e argint viu in scenele de lupta:


Aici ... jale. Un rahat de film facut din cioburi si pe repede inainte.

Post Merge: 27 December 2023, 19:05
Si pina la urma, car este filmul care v-a placut cel mai mult dintre cele vazute anul asta? Nu neaparat dintre cele aparute in 2024.
Dintre filmele anului ... de vazut cica ar fi (fost) astea:
https://arstechnica.com/culture/2023/12/film-technica-our-favorite-movies-of-2023/
Unele mi-au scapat, asa ca am ce face in perioada urmatoare.
« Last Edit: 27 December 2023, 19:05 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1177 on: 28 December 2023, 19:57 »
A înnebunit lumea cu Rebel Moon, deși nu vreau să-l văd. Ce-i așa de tare?

E ceva spectaculos ca  Star Wars (trilogia veche) sau ca Dune, ceva la nivel de Interstellar sau The Martian, are acțiune ca Transformers?
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1178 on: 28 December 2023, 22:50 »
În plus față de ce-ai înșirat tu mai poți băga câte ceva din Gladiator, o aromă de Avatar plus Cei 7 Samurai. Și altele probabil care mi-au scăpat. :D
E o șaorma cu de toate da' făcută la colțul blocului...
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1179 on: 29 December 2023, 03:18 »
Killers of the Flower Moon - 8/10 ... a mai spalat rusinea lui 2023 apropos de lipsa de filme bune ... putin cam lung ... dar e clasic Scorsese. Povestea in sine e incredibila, merita sa aruncati un ochi (dupa ce vedeti filmul) peste wikipedia ca sa vedeti ce nenorocire de oameni erau aia.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1180 on: 30 December 2023, 06:28 »
În plus față de ce-ai înșirat tu mai poți băga câte ceva din Gladiator, o aromă de Avatar plus Cei 7 Samurai. Și altele probabil care mi-au scăpat. :D
E o șaorma cu de toate da' făcută la colțul blocului...

Mersi, m-ai scutit de 2 ore irosite degeaba.
La nota 5,7 de IMDb ce poate să fie bun la filmul ăsta?

Mai bine revăd Kingsman unde actrița aia algeriană era mai tânără, mai fu*abilă și avea poveste cu siguranță mult mai bună și mai puțin woke.

a mai spalat rusinea lui 2023 apropos de lipsa de filme bune

De câțiva ani e cinematografia în decădere, și nu neapărat de la pandemie, ci de când filmele cu CGI prost* de la Marvel aveau cele mai mari încasări anual, iar wokismele și mediocritățile erau premiate la Oscar. 

2024 se anunță a fi un an plin de titluri mari din francize mari și cunoscute (Dune II, Gladiator II, Passion of the Christ II, Deadpool 3, Joker 2, un film cu LOTR, Furiosa Mad Max, Inside Out 2, Transformers One, Planet of the Apes,  Despicable Me 4, Ghostbusters, Sonic 3, Nosferatu), dar cred că majoritatea vor fi niște dezamăgiri.  Și sper să fie așa, să fie toate niște fail-uri astronomice la box office, să fie toate the biggest box office BOMBS. E cazul ca cinematografia să se reinventeze, să aducă noi francize originale.......ori dacă nu, atunci ar fi mai bine să piară!

*Când zic CGI prost, chiar vorbesc serios.

 
« Last Edit: 30 December 2023, 06:40 by peacemaker »
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1181 on: 05 January 2024, 12:04 »
https://www.imdb.com/title/tt6722400/?ref_=nm_flmg_t_2_act

Fast Charlie.  6/10

Are cateva scene ok, altfel se vede ca nu e tocmai blockbuster movie, mai mult straight to dvd.  Pentru mine e destul de greu de acceptat Brosnan ca si un american, nici nu s-a straduit macar cum a facut Hugh Laurie in House.

Plotholes destul de multe. Insa pentru typical mafiozo revenge action e ok langa niste rontaieli, pe sistemul nu ai ce face,ai vazut filmul iar pe maine ai si uitat despre ce era vorba dar macar ai pierdut vremea cu ceva.
Ignore list :astateofmind
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1182 on: 05 January 2024, 13:21 »
^^100% agree.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1183 on: 05 January 2024, 21:42 »
Bastarden

Un film solid in totul, poveste, atmosfera, joc. Lasa impresia de "totul la milimetru", treaba nemteasca. Ma rog, daneza.
Amatorii de holiudenisme s-ar putea sa il gaseasca totusi nitel plictisitor. Dar...asa si sunt nemtii, nu? Ma rog, danezii.
3 stele pline din 5, il recomand 100%
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1184 on: 06 January 2024, 08:56 »
Desperation Road.
Ăăă...Nu...Doamne...Fck....
Just don't waste 2 hours from your life.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage