Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 198860 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1185 on: 07 January 2024, 17:05 »
Câteva filme SF văzute/revăzute  pe Netflix/Disney/HBO. 

Prometheus - 2/10
 
Alien: Covenant   - 1/10
 
Total Recall   - 1/10

Alien - 8/10
 
Elysium - 4/10
 
Avatar - 4/10
 
Avatar: The Way of Water - 3/10
 
Aliens - 9/10

Alien 3 - 7/10

Starship Troopers - 7/10




Părerea mea, dar genul SF cam începe să moară. O să explic într-un topic separat de ce.
« Last Edit: 07 January 2024, 17:13 by peacemaker »
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline ZorracK

Ultimul film vazut
« Reply #1186 on: 07 January 2024, 17:14 »
chiar te rog ia spune-ne si la SF vad ca te pricepi de ce moare?
si cam cate carti SF ai citit tu asa in viata ta pana la 30 de ani!
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1187 on: 07 January 2024, 19:37 »
chiar te rog ia spune-ne si la SF vad ca te pricepi de ce moare?
si cam cate carti SF ai citit tu asa in viata ta pana la 30 de ani!
Câtă vreme posed cunoștințe, de ce să nu-mi exprim părerile?  Plus că vorba aia, trăim în democrație, că de aia te tot lauzi tu că ai ieșit la revoluție/loviluție în 89, ca să ne uităm la filme americane SF, dar și să ne exprimăm opiniile despre ele.   

Bun, să încep.
Un film care e 50-80% CGI mi se pare o batjocură la adresa cinefilului. Eu de la un film mă aștept să văd actori reali, decor real,  scenariu bine scris, o poveste care să mă emoționeze, efecte speciale impresionante cu improvizații. Efecte speciale nu înseamnă să-mi livrezi film 50-80% CGI.

Avatar nu se poate numi film, ci animație sau semi-animație dacă mai arată actori reali, cu toate că apar cu green screen pe fundal și cu facial motion capture.
Compară Alien din 1979 în care se folosea imaginație, creativitate, efort, recuzită, efecte speciale ingenioase,  decor, dar mai ales, IMPROVIZAȚII........... cu Avatar The Way of Water din 2022 și o să observi cât de mult a intrat genul SF în declin.  Din păcate, Ridley Scott, care era cândva regizor bun, a îmbătrânit urât și a livrat două dezastre care nu trebuiau să existe.
Dar Xenomorful ăla foarte bine realizat din piese de recuzită și  când iese din burta lui John Hurt din filmul regizat de Ridleu Scott  m-a marcat din copilărie mai tare decât..........toate efectele CGI din filmele Avatar ale lui James Cameron.

Niciun film CGI din zilele noastre nu mai poate să recreeze secvența asta și să impresioneze: 




Nu mai spun de scenariile SF din ce în ce mai proaste și mai nerealiste. Dacă eram în anii 50-90, era scuzabil să vii cu mizerii ca Elysium . Dar să nu poată livra un film SF adaptat la cunoștințele actuale de fizică mi se pare aiurea.

De citit cărți SF, doar vreo trei cărți Jules Verne, în rest, nu are rost să-mi irosesc timpul.
Poate ai vrea tu să ne împărtășești bibliografia cu cărți SF, deși suntem pe topic de filme, așa că o dăm prea mult în off-topic.
« Last Edit: 07 January 2024, 19:44 by peacemaker »
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1188 on: 18 January 2024, 20:03 »
Society Of The Snow

https://www.imdb.com/title/tt16277242/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_q_of%2520snow

7/10  Mi s-a parut mai bine facut decat Alive care e un film tot despre aceasta tragedie.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1189 on: 27 January 2024, 16:25 »
Pana la urma m-am decis sa vizionez Napoleon.

Nu a fost o decizie buna din partea mea. Waterloo e la ani lumina fata de acest film.

Joaquin nu se potriveste aici. It just all feels wrong.

Cateva scene ok, cateva efecte ok. Coloana sonora in schimb a fost foarte buna, la fel si sunetele, gen cum sunau tunurile, cat de asurzitor poate fi in o batalie etc,etc.

5/10.   Un mini series ar fi prins mult mai bine aici decat un film.

6-7 episoade de cate 70-80 minute in care sa ai timp sa dezvolti viata unei persoane destul de importante din istorie.

Altfel are un iz de generic drama cu buget imens. Straight to dvd movie in care s-au indopat sute de milioane de dolari. Fara sa se asigure ca lucrurile de baza functioneaza macar cum trebuie.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: cezar, taxon

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1190 on: 27 January 2024, 16:48 »
tre sa vina asta (facut de Spielberg) https://www.imdb.com/title/tt15683824/?ref_=nm_flmg_unrel_8_prd ... imi pun sperante in el
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1191 on: 28 January 2024, 02:52 »
Și eu.
Dar am văzut HBO pe acolo și nu pare un semn bun.
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1192 on: 28 January 2024, 16:01 »
pai ce? ... hbo n-a facut seriale bune?
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1193 on: 28 January 2024, 16:43 »
pai ce? ... hbo n-a facut seriale bune?
De prin 2019, nu prea. Vezi ultimul sezon GOT și HotD.

În fine, suntem deja prea off-topic, dar și ca platformă e în declin. 


 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #1194 on: 03 February 2024, 03:27 »
Tocmai am vzut un film care mi-a scapat: Transcendence (2014) - 8,5/10. Chiar mi-a placut, desi in realitate nu cred ca se va termina asa de "bland". ;D
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1195 on: 03 February 2024, 16:34 »
Beekeeper - 6-7/10 - bate Statham tot ... ii bate pe aia rai, ii bate pe aia buni ... nu scapa nimeni
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #1196 on: 03 February 2024, 16:48 »
Beekeeper e ridicol, e la nivelul Fast and Furios :D
Am fost aseara la Argylle. Plin ochi de clisee, cateva faze amuzante pe ici colo, dar dezamagitor. Multi actori buni aruncati intr-o ciorba fara gust.
Scena cu Dua Lipa, care e si in trailer, e cea mai buna. 5/10.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1197 on: 03 February 2024, 23:03 »
Tocmai am vzut un film care mi-a scapat: Transcendence (2014) - 8,5/10. Chiar mi-a placut, desi in realitate nu cred ca se va termina asa de "bland". ;D
Sfârșitul civilizației umane clar nu va fi blând, dar nu din cauza AI sau a roboților.
 
Va fi ceva între Mad Max  și Waterworld. În final, un supervulcan ca în 2012 ne va veni de hac.... sau ca în Knowing, doar că de la o supernovă îndepărtată.
Mă cam îndoiesc că apucăm noi să dezvoltăm tehnologii robotice și spațiale la nivelul celor din filmele SF până atunci.

btw- ambele filme, Mad Max 2 și Waterworld,  de nota 8/10
« Last Edit: 03 February 2024, 23:10 by peacemaker »
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #1198 on: 04 February 2024, 15:47 »
The Creator - 8/10. Tema de actualitate, CGI de calitate, povestea e discutabila in ideea ca robotii cu AI sunt intentionat lasati a fi prea prosti, dar finalul face multe puncte, tinand cont de cine a fost lasat sa piarda. ;D
.............................................................

Pentru o comparatie inedita: Primul copil AI din lume a fost dezvăluit la Beijing!  ;D

"Entitatea AI a fost dezvăluită la o expoziție a Institutului de Inteligență Artificială Generală din Beijing
     Numită Tong Tong sau Fetița, ea își poate atribui sarcini, poate arăta că învață în mod autonom și își poate explora mediul.

Science-fiction a devenit acum realitate odată cu crearea lui Tong Tong, o fată care este prima entitate virtuală de inteligență artificială (AI) din lume, dezvoltată de oamenii de știință chinezi."(msn.com/en-xl/news)

Adica nu e gluma, nici poveste, nici ceva film. ;D

 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1199 on: 04 February 2024, 19:10 »
Păi, cred că au dezvoltat primul copil AI după ce au văzut filmul The Creator. Au fost marcați să vadă că asiaticii câștigă la final împotriva americanilor.