Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 199338 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1200 on: 04 February 2024, 22:10 »
V-au placut filmele cu Fantozzi?
Atunci probabil o să vă placă si https://m.imdb.com/title/tt0195153/
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline cezar

Ultimul film vazut
« Reply #1201 on: 07 February 2024, 00:50 »
Tocmai am vzut un film care mi-a scapat: Transcendence (2014) - 8,5/10. Chiar mi-a placut, desi in realitate nu cred ca se va termina asa de "bland". ;D
Foarte frumos. Cam mică nota pe imdb - 6,2 (!?)

Greyhound (2020) - 6. WW2 pe mare, un one side story cam restrâns.
חסר בית
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1202 on: 13 February 2024, 21:41 »
maestro - mai bun decit ma asteptam* (si ca film, si ca prestatie actoriceasca), de regula cind vine vorba de mari personalitati (sau cu atit mai mult de genii artistice) hollywood-ul e cam dezastru.

*ma asteptam cam la ceva de 5 si-am dat (placut surprins) peste o calitate care bate inspre un 6.5-7 (nu e foarte mult, dar are o oarecare distanta fata de calamitatea hollywoodiana uzuala)

Foarte frumos. Cam mică nota pe imdb - 6,2 (!?)

neah, e exact cam cit face. prin simplu fapt ca tematica lui ne explodeaza in freza mult mai rapid decit anticipam nu devine obligatoriu un film mai bun (cum nici toata puzderia de balarii apocaliptice cu meteoriti, aliens ori pandemii din anii '90+ n-o sa se metamorfozeze in ceva de valoare doar fiindca realitatea noastra incepe sa semene izbitor cu scenariul unui film prost.)



Post Merge: 13 February 2024, 22:17
pai ce? ... hbo n-a facut seriale bune?
De prin 2019, nu prea. Vezi ultimul sezon GOT și HotD.

În fine, suntem deja prea off-topic, dar și ca platformă e în declin. 




se dusesera in cap de mai demult. s-au scris deja bestsellere pe subiectul asta, ca sa zic asa

https://www.amazon.com/Pandoras-Box-Greed-Upended-Television/dp/0062991663

https://www.amazon.co.uk/Pandoras-Box-Greed-Broke-Television/dp/0241443903

https://www.amazon.com/You-Are-What-Watch-Everything-ebook/dp/B0BX21TT2M



« Last Edit: 13 February 2024, 22:17 by indicopleus »
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #1203 on: 13 February 2024, 22:42 »
Killers of the flower moon - cat a putut sa ma plictiseasca filmul asta, lucru mare. Degeaba are actori mari, precum de Niro si di Caprio, ca e un snoozefest.
Macar sa iti aprinda interestul cu ceva dialog mai rasarit, dar nu, hau bau in indiana, care nici macar nu era tradus. 3 ore si jumate pierdute. 5/10
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1204 on: 14 February 2024, 09:33 »
Aoleu, mă cam sperii cu asta, tot trage nevastă-mea de mine să îl vedem. Pe ăsta și pe Holdovers.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1205 on: 15 February 2024, 14:07 »
Holdovers a fost chiar ok. Bine, nu e ceva capodopera dar e chiar digerabil pentru "christmas movie".

Flower moon nici pe mine nu m-a impresionat.

Mult prea lung, o ora jumate da, dar deja peste 3 ore e prea mult. A fost prea mare hype la film, insa nu tot ce e atins de Scorsese automat se transorma in aur.
Ignore list :astateofmind
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1206 on: 15 February 2024, 18:43 »
born to be blue - incepe bine (partea de film in film), dupa care mai pierde din altitudine. insa una peste alta e okish. 6.5-7


 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1207 on: 17 February 2024, 22:20 »
https://www.imdb.com/title/tt15782690/?ref_=hm_rvi_tt_i_4 - 7/10 ... poate am eu o slabiciune pentru Irlanda ... dar mie mi-a placut. Plus ca puteti sa-l auziti pe Liam Neeson asa cum vorbeste el, de fapt, fara accent american. Multi actori irlandezi cunoscuti in film.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1208 on: 18 February 2024, 08:59 »
Yep, un film decent cu Liam.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1209 on: 18 February 2024, 13:43 »
The Old Way

https://www.imdb.com/title/tt8593824/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_q_the%2520old%2520way

Meh  5 catre 6/10.  Nu e chiar western, e un fel de classical revenge plot in a western environment. E ok, nu e bun, nici foarte slab daca nu ai nu stiu ce asteptari.

Sa nu se astepte cineva la once upon a time in the west, ala e la ani lumina fata de acest "western". Si chiar scriu "western" in ghilimele pentru ca asta nu e western.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1210 on: 22 February 2024, 09:51 »
jfk-ul lui stone din '91 - cind democratia intra in coliziune directa cu complexul militaro-industrial si nu-si mai revine nici dupa 60 de ani (cam despre asta ar fi vorba, simplificind maximal)... ca film e chiar bun - minus interminabila pledoarie finala a lui costner care te umple de lacrimi -, iar ca problematica ramine inca de actualitate. 7.5-8



 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1211 on: 28 February 2024, 02:15 »
ultimul allen - prost de plingi. daca in majoritatea prostioarelor cu care isi trece el anii intre doua filme reusite mai puteai gasi si cite ceva simpatic... asta ultimul e integral degeaba. 4-5

ghepardul - nu-l vazusem niciodata cap-coada (are si peste 3 ore, in pana mea), si-am zis sa fac acuma un efort in ceasul al 12-lea (daca tot aveam vise umede cu claudia cardinale dupa niste fragmente din once upon a time). lancaster da maximul lui posibil (si e chiar o perfornanta ce stoarce din el ca sa para un ultra-mega distilat pur singe albastru) dar ramine totusi inevitabil pe dinafara personajului (care cere tipul de actor-intelectual, adica cineva care nu doar joaca profunzimea metafizica, ca sa zic asa, ci chiar o detine la propriu). delon si cardinale sint frumosi fleasca, insa despre chimia dintre ei nu se poate sustine ca e chiar incandescenta...
una peste alta, si deasupra tuturor, personajul principal si care ii surclaseaza pe toti ramine de departe picturalitatea stupefiant-capodoperistica a cadrelor, one the best ever cum s-ar zice

« Last Edit: 28 February 2024, 02:33 by indicopleus »
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline croocodillul

Ultimul film vazut
« Reply #1212 on: 02 March 2024, 15:44 »
Dune, part 2

Undeva intre 8 si 9.

Cu prima parte nu am rezonat desi am vazut-o de doua ori, n-am reusit sa fac click cu personajele.

La asta insa am savurat aproape fiecare moment fiind cu adevarat grandios. A facut pisu pe orice productie cu pretentii din ultima vreme.

In plus de asta, nu stiu cum s-a nimerit sa fiu si singur intr-o sala cu canapele și efectiv am fost imersat in actiune.


IMG-2077" border="0
<a target='_blank' href='https://imgbb.com/'>poto safe[/url]
 

Offline Dundee

Ultimul film vazut
« Reply #1213 on: 02 March 2024, 16:21 »
Vazut si eu aseara Dune. Ma, de data asta o fost ce trebuie. Primul nu m-a impresionat deloc, dezamagit chiar.
In part 2 imi place ca exprima trairile personajelor mult mai bine, sunetul si atmosfera excelente.
 

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1214 on: 06 March 2024, 00:46 »
poor things - film "dement", frenezie imagistica & exuberanta ideatica, un soi de "final" masterpiece a lui lanthimos, si pentru emma stone in sfirsit un rol demn de potentialul ei. ma bucur si pentru  ruffalo ca mai iese din kkturile in care il ingropasera aia in ultimii ani. 8-8.5

p.s.
totusi se intind cam mult (puteau sa mai taie juma de ora) si pe final personajul lui ruffalo se cam fisiie