Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 206813 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1170 on: 09 October 2022, 14:41 »
Snabba Cash.  Un fel de Umbre varianta suedeza.  6,5-7/10.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1171 on: 13 October 2022, 12:33 »
not bad ultimul episod din Andor ... vezi ca se poate ba Disney!
 
The following users liked or thanked this post: mache

Offline LR

Ultimul serial vazut
« Reply #1172 on: 16 October 2022, 19:30 »
Shantaram - 8/10. Incercati-l ca merita.

 

Offline croocodillul

Ultimul serial vazut
« Reply #1173 on: 17 October 2022, 10:53 »
Facand asa o analiza pe ce e "la moda" acum pe Hbo, Amazon si Disney:

Rings of Power mi-a plăcut cel mai mult facand abstracție de woke, chiar asteptam următorul episod si rar mi se mai întâmplă asta. Mi-a adus aminte de perioada in care am descoperit Lord of the rings.

Foarte aproape de el e Andor care tot asa ma lasa in coada de peste si pe ultimul loc, detașat, e House of the Dragon la care nu am nicio tresărire, dar absolut nimic. Il vad din inerție.
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1174 on: 17 October 2022, 11:33 »
Facand asa o analiza pe ce e "la moda" acum pe Hbo, Amazon si Disney:

Rings of Power mi-a plăcut cel mai mult facand abstracție de woke, chiar asteptam următorul episod si rar mi se mai întâmplă asta. Mi-a adus aminte de perioada in care am descoperit Lord of the rings.

Foarte aproape de el e Andor care tot asa ma lasa in coada de peste si pe ultimul loc, detașat, e House of the Dragon la care nu am nicio tresărire, dar absolut nimic. Il vad din inerție.

la mine e fix pe dos :) ... rings of power nu-mi creeaza nicio tresarire ... e plat ... la house of dragon mai sunt totusi ceva faze ... plus ca actorii (unii din ei) sunt cu o clasa peste aia de la amazon
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #1175 on: 17 October 2022, 19:08 »
Rings of Power mi-a plăcut cel mai mult facand abstracție de woke, chiar asteptam următorul episod si rar mi se mai întâmplă asta. Mi-a adus aminte de perioada in care am descoperit Lord of the rings.

RoP are un scenariu de kkt si gauri in el cat sa treaca tot Atlanticul.

Gen:
Gladriel refuza sa faca o pauza de 30 minute si este mai degraba dispusa sa-si lase elfii din trupa sa moara si pentru ce??? Because fuck logic?
Galadriel sare in ocean cu intentia de a inota din Valinor pana in Middle Earth (7000 mile). Intelegem, Strong Woman dar totusi.
Orcii aia sapa transee prin vale, lasa in urma lor un teren distrus, copaci taiati, transee vizibile, fum. Asta in conditiile in care opereaza "pe ascuns".
Desi orcii aia lasa in urma o dara de distrugere si turnul ala al elfilor este in pozitia perfecta totusi NIMENI nu vede nimic. Bai, dar NIMIC.
Aia din numenor vin cu 3 barcute peste ocean (cam 2000 mile) - o excurie de 4-6 saptamani, dar aduc cu ei 500 calareti si 500 cai. Unde? In pmea, nu se stie.
Aia din numenor stiu exact unde se bat satenii cu orcii (de unde pmea stiu ca e un atac??) si vin in galop cat pot de repede.
Desi vin in galop cat pot de repede au cumva timp sa construiasca o tabara aproape de sat.
Desi tabara este aproape de sat ... nu vedem NIMIC din efectele vulcanului, nici macar un noricel pe cer.

Fazele cu Gandalf: ala incearca sa-i ajute pe oligofreni. Iar oligofrenii nu pot sa nu se bage ca musca-n kkt in tot ce face. Si INTOTDEAUNA sunt aproape sa o pateasca. Si INTOTDEAUNA dau vina pe el. Si cand respectivul incearca sa se vindece Nori isi baga mana ca proasta, fara nici o logica, iar cand aproape da coltul iarasi se uita la Gandalf ca si cum ar fi vina lui.

Iar cu "twistul" cu Sauron. M-a umflat rasul.


Ma rog, sunt multe, f multe probleme de care nu stau acum sa-mi aduc aminte dar jesus cat de prost e scris ...
 
« Last Edit: 17 October 2022, 19:32 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Sparxxx

Ultimul serial vazut
« Reply #1176 on: 19 October 2022, 15:31 »
Nu stiu domne, mie imi place Rings of Power.
Audio/Video sunt cam top.
Si povestea in sine e ok… nu e cine stie ce mare diferenta fata de filme.

La cat s-a plans lumea de el ma asteptam la un dezastru si uite ca am fost placut surprins.

Cate despre plot holes si altele… daca stam da analizam in detaliu mai bine nu ne mai uitam la nimic:).

Presupun ca Orcii nu sapau sub pamant ca da nu fie vazuti ci ca sa se fereasca de lumina soarelui… natura avea de suferit evindet ca radeau toate radacinile…
In fine, imi place 8/10.
 

Offline slicker

Ultimul serial vazut
« Reply #1177 on: 20 October 2022, 10:10 »
Pe mine ma seaca cel mai mult: plot armor deus ex machina issues. Nu mai suport asemenea bullshit Marvel style. E absolut cringe.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Cylix

Ultimul serial vazut
« Reply #1178 on: 20 October 2022, 15:05 »
Eu tot sper ca cineva la Amazon sa se trezeasca din woke dream si sa scape de idiotii ce fac Rings si sa schimbe echipa cu cineva competent, poate atunci ma apuc si eu sa vizionez serialul. Dar cred ca ma astept la prea multe.
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline Sparxxx

Ultimul serial vazut
« Reply #1179 on: 20 October 2022, 17:41 »
Cred ca episodul 6 a avut cel mai mult feeling a la Lord of the Rings. Si coloana sonora a fost pe masura.
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1180 on: 21 October 2022, 19:37 »
The Peripheral .
Văzut primele două episoade. Îmi place, interesantă idee, bine filmat, ceva acțiune, promite.
Nu prea-mi place cum joacă tanti dar merge.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #1181 on: 22 October 2022, 02:10 »
The peripheral. Aparent e facut cu ceva brain din Westworld si dupa ceva carte "bestseller".

Ciudat, mie mi se pare ok Chloe dar ma enerveaza cum e filmat. Mai exact sunt momente in care camera se misca ... ca sa se miste. Fara prea mult sens.

Dar da, per total un 8/10. Sa vedem cum evolueaza. For some reason it reminds me of Altered Carbon S1.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline kvarq

Ultimul serial vazut
« Reply #1182 on: 22 October 2022, 11:12 »
Peripheral 8/10

Scris dupa romanul cu acelasi nume de William Gibson (care a scris si Neuromancer, o capodopera cyberpunk).
Acesta se intampla intr-un viitor negru in care tehnologia domină o societate care detine smartphone-uri controlate de minte & stuff, un web avansat care permite calatoriile in timp si roboti care par umani, dar sunt de fapt controlati mental de la distanta de oameni.
Nu s-au zgarcit la buget, imaginea foarte buna, efecte, decoruri excelente etc, actorii sunt ok...-ish (yeah, mai sunt si negri bagati fortat ca asa e inca trendul acum dar e... suportabil :P).
La faza aia din Londra cand era in simulare feeling-ul era exact ca in Watch Dogs Legion :D
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #1183 on: 23 October 2022, 21:12 »
(yeah, mai sunt si negri bagati fortat ca asa e inca trendul acum dar e... suportabil :P).

Curios: de ce e bagat fortat negrul in serialul asta??? Doar pt ca e negru si e in serial sau ai un argument ceva?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline mache

Ultimul serial vazut
« Reply #1184 on: 23 October 2022, 22:11 »
Vazut si eu cele 7 episoade din Andor si e ce trebuie pentru saga Star Wars clasică: fara prea mult whining, suficient character development, image over speech, etc... mi se pare chiar peste Mandalorian la unele puncte pentru ca incearca sa expandeze lumea fara prea multe mesaje subliminale
8/10 (cel putin)