Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 209052 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1335 on: 28 July 2023, 13:34 »
Moaca lu' Inbetween ala face toti banii. :D
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline Dundee

Ultimul serial vazut
« Reply #1336 on: 28 July 2023, 16:11 »
Da da, mai ales in scena de la final, care mi-o placut maxim :D
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #1337 on: 28 July 2023, 19:18 »
Good Omens S2 azi pe Prime.

Shit, si ala??

Apropo de HQ, se pare ca s-a schimbat povestea ... S3 mi s-a parut f woke si feminist. S4 mi se pare foarte ... cel putin baansat dar face in cateva cazuri misto rau de miscarea woke si de feminism ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1338 on: 28 July 2023, 19:50 »
Justified: City Primeval - 8/10 - incepe promitator. L-au adus ca bad guy pe Boyd Holbrook care e ce trebuie.
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1339 on: 28 July 2023, 20:52 »
Păi au adus un Boyd în cinstea primului Boyd. :D
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline Nosferat

Ultimul serial vazut
« Reply #1340 on: 29 July 2023, 10:09 »
https://www.imdb.com/title/tt0112104/?ref_=fn_al_tt_2

Ce tanar e aici Bruce Greenwood.  Per total un serial interesant, conspiracy and stuff este si cam invechit, pana la urma e din 95 serialul.  7/10
Ignore list :astateofmind
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1341 on: 29 July 2023, 13:55 »
Văzut primul episod din Special Ops: Lioness
Taylor Sheridan. Promite.
Măcar a avut bunul simț să explice de la început ce-i cu atâtea bad-ass women. :D
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline taxon

Ultimul serial vazut
« Reply #1342 on: 29 July 2023, 14:02 »
The Horror of Dolores Roach - 8/10 - un serial chiar ok aparut de nicaieri...



ouăi, măi! ce serial!
spumos, grețos, hazos, odios, frumos, samd
muy loco, muy loca!
multam pentru hint
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline LR

Ultimul serial vazut
« Reply #1343 on: 30 July 2023, 01:39 »
La TWISTED METAL nu s-a uitat nimeni (probabil din cauza ca nu este subtitrare in romana)? Eu zic sa nu-l ratati:



Nota 9/10 pentru DARK WINDS (sezonul 2 - care pare sa fie mai interesant ca si primul) si JUSTIFIED - CITY PRIMEVAL.




« Last Edit: 30 July 2023, 01:53 by LR »
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1344 on: 30 July 2023, 09:32 »
Twisted Metal e în watchlist la mine. Ieri a apărut subtitrare la primul episod așa că intră în current list. :D
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline kvarq

Ultimul serial vazut
« Reply #1345 on: 09 August 2023, 21:31 »
Twisted Metal - it's really fun
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline astateofmind

Ultimul serial vazut
« Reply #1346 on: 09 August 2023, 22:41 »
E fun dar intr-un mod cam ... stupid.

Future man a fost kinda pe acelasi stil dar mult mai bun ... si mai fun.



Post Merge: 09 August 2023, 23:51
Apropo, cum dreaq acum ceva ani se puteau scoate seriale cu 20+ episoade pe sezon, destul de bune, iar acum primim 6-8 episoade pe sezon si de multe ori vai de ele???
« Last Edit: 09 August 2023, 23:51 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline taxon

Ultimul serial vazut
« Reply #1347 on: 10 August 2023, 12:17 »
Mai am si eu de vazut 2 episoade din el, deci as zice ca de acum am o opinie.
Un serial usurel, de vazut cind nu ai ce altceva.
Scenariu de mina a doua, cu actori de mina a doua ... si buget cam tot asa.
Nimic notabil, am tot timpul senzatia de deja-vu. Aceeasi maestrie a Holywood-ului de a insaila o poveste din petece deja folosite, de a reincalzi o ciorba veche si de a vinde-o drept proaspata.
« Last Edit: 10 August 2023, 12:18 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1348 on: 16 August 2023, 21:32 »
decit sa ma incurc cu pocnitorile actuale,* am luat la reevaluat breaking bad - nu l-am revazut niciodata dupa sfirsitul ala mega-lame (la o noua lectura, ca sa zic asa, mentin impresia initiala ca pacalicii aia - unchiul jack & co - n-aveau ce cauta in prim-plan, si mai ales ca villains. ca crescendo post gus fring, no way! e ca si cum ai intrerupe  godfather si l-ai inlocui cu scene cu sergiu nicolaescu pretinzind ca asta intensifica tensiunea).

cred ca sezoanele 1-3 le-am vazut undeva prin 2010.  so, cum arata astazi? pai, primele doua sezoane, mai slabe decit mi le aduceam eu aminte, chiar boring. sezonul doi, dupa ce-au ramas fara raymond cruz (si pina au dat de fring), luuuuuuung si penibil, (pinkman si cu luzarii aia, drug dealer gang?!? give me a fucking break, gilligan!) sezoanele 3-4 se tin cel mai bine, inca. (nici prima parte din 5 nu-i de lepadat. moartea lui mike, nota 10+. spre deosebire de moartea lui hank care e ratata complet. au vrut-o asa impresionanta si s-au emotionat ei insisi in asemenea hal  cind au scris-o incit si-au pierdut simtul ridicolului. probabil lacramau atit de abundent la momentul cind hank spune  "you're the smartest guy i know, but you're too dumb to see he made up his mind 10 minutes ago" ca n-au mai realizat in ce masura afirmatia asta li se aplica bine-mersi si lor, nu numai lui walter white. zece minute de lalaiala inutila si jenanta, cam asta a fost scena mortii lui hank. cit despre scena mortii lui white... mai bine ne prefacem ca n-am fost acolo, vorba aia: mircea, fa-te ca lucrezi, fa-te ca n-ai vazut-o...)

insa una peste alta, ramine un serial de 7-8 care in momentele lui de virf (si sint destule) se duce spre 9+.



*sint asa proaste astea de azi comparativ cu cele din trecut si pentu ca sint si incoparabil mult mai multe - cind ai inflatie de seriale pe banda standardul de calitate n-are cum s-o ia in sus, plus ca oricum intotdeauna erau cicluri la "hollywood": citiva ani buni urmati de 15 ani de umpluturi.  plus ca scenaristii buni s-au reorientat, ca nu erau asa bine platiti, si  aia  ramasi nici nu pot mai mult, nici nu considera ca publicul lor merita mai mult... etc.

Post Merge: 16 August 2023, 22:06
si daca tot m-am pus pe bb am zis sa-mi incerc inca o data norocul si cu in better call saul.  mai ma impotmolisem in el de citeva ori, dar acu l-am dat gata (sau el pe mine..., ma rog).
(totusi, sa nu creada cineva ca am rezistat pe viteza normala... nici chiar asa.)

so, daca breaking bad  era un serial de 7-8 care se duce spre 9 in momentele lui bune, despre better call saul cred ca se poate spune ca e un serial de 5-6 care in momentele lui cele mai bune... ramine tot acolo. stiu ca nici bb n-a stralucit niciodata la capitolul plauzibilitate ( compensa cu altele), dar better call saul e asa pueril cu intrigile, situatiile si caracterele sale, de zici ca 90% din scenariu a fost gindit de copii de 9 ani pentru copii de 5 ani. personaje importante - si oarecum impozante sub raport "cool factor" exponential, ca sa zic asa (gus, mike, eladio, hector, verii salamanca) -, care in bb apareau marginal dar semnificativ apar aici mult si degeaba, devenind propriile lor caricaturi...

din tot talmes-balmesul ala telenovelistic as retine doar doua momente (caractere interesante, zero - nacho e prea pizda-plinge - ca de aia il cheama nacho si nu macho! -, jesse pinkman 2.0. macar jesse in scurtele lui pauze de smiorcaieli avea si citeva momemnte antologice de geniala imbecilitate. lalo salamanca? presupun ca daca ar fi avut ceva mai mult timp la dispozitie, ar fi facut ceva din el. insa sase sezoane ca sa creezi un personaj memorabil e putin, foarte putin. :D  ), deci doua momente, unul  e chiar la inceput si are un simpatic iz absurd, ca sa zic asa. e ca si cum ne-am afla intr-un univers paralel unde copii ale unor persoane cit se poate de familiare noua s-ar gasi in niste roluri si situatii perfect suprarealiste cind le privesti din perspectiva a ceea ce stiai deja despre ele. faptul ca odenkirk si banks sint mai batrini cu destui ani decit ii lasaseram noi cind ne-am despartit de ei, insa interpreteaza variante mai tinere de-ale lor sporeste si mai mult senzatia absurd-suprarealista asa spunind. ceea ce e oarecum fun..., sau poate fi. al doilea moment e ultimul episod, care chiar risca sa devina bun si sa decoloze. dar s-au mobilizat baietii repede si l-au adus inapoi pe linia (moarta)  de plutire. i-au bagat mintile-n cap cu doze letale de moralina si l-au linistit.  totusi am retinut zvicnirile sale cit a dat semne de viata.

cam atit.

p.s.
am mers si mai departe cu masochismul si-am revazut (pe fast forward) el camino - daca tot eram aici, trebuia sa inchei socotelile o data pentru totdeauna cu universul ala. ce s-ar putea spune despre...
ma intreb. mdea, despre morti, numai de bine.
« Last Edit: 16 August 2023, 22:06 by indicopleus »
 

Offline LR

Ultimul serial vazut
« Reply #1349 on: 20 August 2023, 03:00 »
The Lost Flowers of Alice Hart  8/10 (pentru coloana sonora si peisaje 10/10).