Author Topic: Ultimul serial vazut  (Read 207368 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Ciocanul

Ultimul serial vazut
« Reply #1455 on: 29 February 2024, 15:26 »
Da, Shogun e bine realizat. Costumele, decorurile, acting-ul sunt chiar la inaltime. Sper sa fie tot asa pana la sfarsit.
 

Offline mache

Ultimul serial vazut
« Reply #1456 on: 02 March 2024, 19:23 »
Eu mă uit la The Rookie. Un 7 decent pentru unele episoade... Are ceva mizerie woke dar nu exagerat.
I-aș fi dat un 8 dacă nu era lipsa de conexiune între episoade... Zici că mă uit la tânăr și neliniștit
Pfuai era sa incetez sa ma uit dupa mizeriile woke din sezonu' 3 (care a fost si cel mai scurt, oare de ce?)... bine c'au renuntat la ele la sfarsitul sezonului / inceputul sezonului 4...
« Last Edit: 02 March 2024, 19:26 by mache »
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1457 on: 05 March 2024, 04:30 »
fargo sez 4 - doamneeeee, ce plictiseala!!! nu m-am mai plictisit in halu asta la un serial de pe vremea boardwalk empire! si nu incepuse rau, primele doua episoade au fost chiar ok. dar dupa aia se duce in pwla pe cimpii cu copiii lor si cu mortii lor, si nu-si mai revine neam pena la ultimul episod. mult prea serioasa toata balaria aia mafiota pentru universul fargo, si serioasa la modul  boardwalk empire, adica mucava si casting praf (o nota speciala pentru grasanul ala, cel mai prost actor din fargo ever)

mai sint si faze ca asta (de la min 1) de genial umor existential, insa mult prea putin ca sa mai salveze restul timpului irosit


« Last Edit: 05 March 2024, 04:34 by indicopleus »
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1458 on: 07 March 2024, 02:06 »
mdea, fargo 5 - s-au pierdut si astia: politica de doi lei, feminism de trei, sentimentalisme nesimtite, clisee lacrimogene. n-a prea mai supravietuit nimic din nonconformisul care i-a definit cindva...

jocul impredictibil al hazardlului supravietuirii intr-un univers indiferent (cine, cum si daca reusea sa  ajunga la finish) fusese un ingredient esential & delicios care dadea sarea si piperu demersulu fargo. or cind ti-ai ales in america zilelor noastre tematica aia cu femei abuzate de masculi traditionali, trumpisti prepotenti baricadati in fiefurile lor si incremeniti in mentalitati anacronice, ca sa zic asa, nu mai ramane loc de nici o surpriza si de nici o libertate.

personajul lui jon hamm, saracul, villain-macho de carton, voodoo doll, singura lui functie e sa infiga lumea ace in el.., jennifer leigh, o scorpie ticaloasa pina in maduva dar care uita de toata maduva ei si se da pe brazda cind vine vorba de solidarizarea sexului slab contra masculilor toxici etc...

per total, varza. primele citeva episoade n-au fost rele, ultimele doua de-a dreptu penibile. pe linga 5, sez 4 pare o capodopera now

« Last Edit: 07 March 2024, 02:09 by indicopleus »
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1459 on: 08 March 2024, 19:51 »
The Gentlemen.



Văzut două episoade, merge.
Nu e Guy Ritchie din Snatch sau Lock, Stock...  dar se simte aroma lui. :)
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 
The following users liked or thanked this post: kvarq, Hideyoshi

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1460 on: 08 March 2024, 21:21 »
The English - 8/10 ... good shit. Daca va mai si place de Emily Blunt ... e de 9/10. Ma asteptam la siropele ... but no ... e chiar hardcore western.

din pacate de la episoul 5 uita de "hardcore" si se dizolva in "siroape" (plus rezolvarile alea against big villain si babaciunea black - mega lame). altfel destul de quality, ca sa zic asa. episodul 1 e foarte bun (culori, peisaje, chestii, plus actingul - "truman capote" si "iulius cezar"  spectaculosi in micro-aparitiile lor, memorabili amindoi), ii dau un 8+ (chiar 9) lejer, dupa care o mai lalaie un episod-doua cu conexiunea lor platonica (dar iarasi personajele episodice sint remarcabile - "mosu" si indianca din seinfeld), episodul 4 o ia vrtiginos in sus si deschide spre un final grande (chiar ma miram cum de un asa serial are doar sapte cu ceva pe imdb), insa cu 5 si 6 se duce-n cap si coboara sub nivelul marii, acolo unde naufragiaza indeobste romantele romantioase

si ca si cum asta nu era destul, mai apare si shogun cu episodu 3 sa ne anunte cu surle si trimbite (si intr-o ploaie de sageti) ca nici el nu se simte prea bine...


 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1461 on: 14 March 2024, 21:42 »
Shogun ... so far so good ... e de un 8.5 dupa primele episoade ... de n-ar fi Cosmo ala in rolul principal i-as fi dat un 9. Cum dracu l-au ales tocmai pe asta imi este peste putinta sa inteleg. Are o fata de retardat maxim ... si joaca de asemenea. N-aveau si ei buget de un Tom Hardy ceva ... plm.
« Last Edit: 14 March 2024, 21:57 by Hideyoshi »
 

Offline croocodillul

Ultimul serial vazut
« Reply #1462 on: 14 March 2024, 22:02 »
Mie tocmai ca imi place de el, episodul 4 mi s-a parut o opera de arta si a fost jucat bine atat de el cat si de gagici. Inocenta ce a fost pusa in scena mi-a parut veritabila.
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1463 on: 14 March 2024, 23:56 »
da, isi mai revine nitel cu ep 4. nici mie nu-mi place ala, cred ca se putea gasi un no-name mai potrivit caruia sa i se dea o sansa. si nici sawai nu m-a convins -  mariko-ul ei prea zici ca-i o femeie din 2024 si prea putin spre deloc una de pe la 1600
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul serial vazut
« Reply #1464 on: 19 March 2024, 16:44 »
Eu nu inteleg cum de nu este mediatizat sau s-a mai discutat pe aici, dar chiar imi pare un hidden gem - https://www.imdb.com/title/tt5875444/?ref_=tt_rvi_tt_i_2  Slow Horses, sunt la S2 si mi se pare maxim de funny si cu actiune cat cuprinde si realist. Ce sa mai - daca agreati ironia si batjocura britanica il recomand 100%. De la mine un 7.5 chiar 8/10 fara regrete. Nu degeaba are si nota mare pe imdb.
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1465 on: 19 March 2024, 17:16 »
da, isi mai revine nitel cu ep 4. nici mie nu-mi place ala, cred ca se putea gasi un no-name mai potrivit caruia sa i se dea o sansa. si nici sawai nu m-a convins -  mariko-ul ei prea zici ca-i o femeie din 2024 si prea putin spre deloc una de pe la 1600

de acord apropos de Mariko ... doamna Fuji e mult mai apropiata de realitate ... pentru referinta ... cam asa arata o tanti de rang inalt din Japonia medievala:
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1466 on: 19 March 2024, 18:56 »
nu ma refeream neaparat la aspectul fizic, ci la orizontul mental, ca sa zic asa (de exemplu, cind flirteaza cu blackthorne aduce cu ea codurile noastre de conduita, or fiecare epoca codifica diferit, foarte diferit comportamentele sociale)  . oricit de "emancipata" si de nonconformista ar fi fost o femeile cu personalitate puternica din trecut n-avea totusi cum sa fie o femeie moderna. libertatea mentala pe care si-o putea luat o femeie de la 1600 vara e cu totul altceva decit libertatea mentala din 2024. si cele mai multe actrite cad in capcana asta cind au de jucat caractere feminine din alte epoci istorice: le portretizeaza pur si simplu ca pe niste femei moderne avant la lettre obligate de vitregia timpurilor (s-au nascut prea devreme) sa indure o lume nereapta.

da, fuji isi joaca rorlul mult mai bine. mariko "pozeaza" prea mult in loc sa fie vie, sint unele scene in episodl 5 unde se apropie de "performantele" actoricesti jennifer lopeziste...
una peste alta, sint ok si cu ea, dar cred ca era loc de mai bine, de mult mai bine. am aruncat un ochi si pe varianta din 1980 sa vad daca supravietuieste ceva de acolo. e asa kitschy si penibila...:) dar parca mariko se tine mai bine in veridicitatea ei decit hieratismul cu care defileaza sawai

Nu degeaba are si nota mare pe imdb.

8.1 la seriale nu e nota asa mare pe imdb. e ca 7 pentru filme, adica decent dar nimic extraordinar. nota mare e spre 9 si peste (bine, nu e cazul lui shogun care e masiv supraevaluat deocamdata, mai mult de 8 nu face nici el :D )
« Last Edit: 19 March 2024, 19:26 by indicopleus »
 

Offline Hideyoshi

Ultimul serial vazut
« Reply #1467 on: 20 March 2024, 21:16 »
nu ma refeream neaparat la aspectul fizic, ci la orizontul mental, ca sa zic asa (de exemplu, cind flirteaza cu blackthorne aduce cu ea codurile noastre de conduita, or fiecare epoca codifica diferit, foarte diferit comportamentele sociale)  . oricit de "emancipata" si de nonconformista ar fi fost o femeile cu personalitate puternica din trecut n-avea totusi cum sa fie o femeie moderna. libertatea mentala pe care si-o putea luat o femeie de la 1600 vara e cu totul altceva decit libertatea mentala din 2024. si cele mai multe actrite cad in capcana asta cind au de jucat caractere feminine din alte epoci istorice: le portretizeaza pur si simplu ca pe niste femei moderne avant la lettre obligate de vitregia timpurilor (s-au nascut prea devreme) sa indure o lume nereapta.

da, fuji isi joaca rorlul mult mai bine. mariko "pozeaza" prea mult in loc sa fie vie, sint unele scene in episodl 5 unde se apropie de "performantele" actoricesti jennifer lopeziste...
una peste alta, sint ok si cu ea, dar cred ca era loc de mai bine, de mult mai bine. am aruncat un ochi si pe varianta din 1980 sa vad daca supravietuieste ceva de acolo. e asa kitschy si penibila...:) dar parca mariko se tine mai bine in veridicitatea ei decit hieratismul cu care defileaza sawai

inteleg ce zici ... si eu am vrut sa ma refer partial la aspectul fizic ... ma gandesc insa ca era prea indigest pentru un public neavenit sa incerci ceva super autentic, de genul lady Kaede:
 

Offline indicopleus

Ultimul serial vazut
« Reply #1468 on: 20 March 2024, 23:16 »
the peripheral - mare greseala (bine, l-am vazut pe 5x speed ca nu rezist la umpluturi de-astea), se invirt aia pe acolo in gol mutt si degeaba si reusesc sa nu spuna nimic relevant despre absolut nimic (ca orice serial de 7 care se respecta). ma mir ca l-au anulat, puteau linistiti sa mai intinda pelteaua inca 5 sezoane ca nu i-ar fi observat nimeni oricum.(in afara de aia care dadeau banii)

@Hideyoshi - da, au vrut o varianta mai "glossy", mai scipicioasa, mai apropiata de canoanele noastre estetice decit de cele traditionale cazute in desuetudine. eu n-am asa o mare problema ca arata mariko precum o reclama la cosmetice ori la ceva produse de lux - pot trece peste. peste ce trec mai greu e spectrul ei expresiv destul de limitat (cel putin pentru rolul asta):  joaca feminitatea prea contemporan, ca sa zic asa, iar seriozitatea o joaca prea rigid, prea solemn-inautentic. si cu doar astea doua registre si-a cam si epuizat intreg repertoriul. noroc ca nici el nu e mai breaz, cu inadecvarea lui flagranta la rol, si astfel se creaza intre ei o chimie a nepotrivirilor care paradoxal mai salveaza situatia: minus cu minus egal plus! sau nu :D

(serios, serialul asta ar fi fost mult mai bun cu alta pereche, ca in rest distributia e ireprosabila)


p.s.
aoleu, acuma am vazut ca ea e si cintareata, nu degeaba o plasasem eu in aceeasi familie cu j.lo :)

« Last Edit: 20 March 2024, 23:42 by indicopleus »
 

Offline burebista

Ultimul serial vazut
« Reply #1469 on: 21 March 2024, 22:54 »
Terminat 3 Body Problem. A fost mai OK decât credeam.
Vizual/sonor în regulă dar cam atât pe plus.
Fiind Netflix avem un negru, un indian, chinezi că na e după o carte chinezească, una-doua aluzii (complet inutile) la gay cu băiatul polițaiului , fețe drăguțe și cam cheesy pe alocuri. Se ține la bază de carte dar e cam pe fast-forward.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage