Author Topic: Bolt/Uber/Taxi vs masina personala vs transport public  (Read 476 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Exclud din start trotinetele si bicicletele. Astea merg doar in timpul liber, prin parc. Cand stai in sudul Bucurestiului, dar ai jobul in Pipera, e cam de porc sa vii transpirat si sa mai inspiri tot aerul poluat din Bucuresti, fix cand sunt toate masinile dimineata.
Motocicletele, dupa parerea mea, nu au ce cauta in orase, ci doar pe autostrazi.
Nici scuterul nu e ideal (decat daca esti livrator), ca tot vii transpirat leoarca de la purtat casca  vreo 40-50 de minute, ca tot iti ia o gramada. 

Asa ca raman ca optiuni cele enumerate in titlu.


Uber si Bolt mi se par mai acceptabile si mai ieftine.
Evit din start alea ,,Green" ca nah, nu vreau sa ma risc sa ma trezesc blocat in mijlocul soselei si sa intarzii la job.
Asa ca iau doar Confort.

Taxiurile, sa fiu sincer, mi se par mai inconfortabile si chiar mai scumpe decat Boltul, dar isi gasesc utilitatea in provincie unde nu exista Bolt si nici Uber.

Soferii sunt de tot felul peste tot.
La Bolt Confort imi place ca soferii isi decoreaza interioarele cu luminite RGB si neoane cyberpunk sa te simti ca intr-o masina futurista, mai ales noaptea, ca sa te faca sa dai acolo 2-5 lei bacsis.
Imi place aplicatia, e usor de utilizata, e facila, e user friendly.
Ce nu-mi place e ca nu e doar soferul evaluat, ci si clientul. 
Ca se mai intampla sa mai dai peste un sofer care sa-ti scada la evaluare doar pentru ca nu i-ai dat bacsis, nu neaparat pentru ca te-ai purtat urat, ca mirosi, ca ai trantit usa la masina etc.  Si daca ajungi pe la 3/5 stele, e posibil sa ajungi pasager de evitat. Si dupa aia, daca te va mai lua careva, trebuie sa-i dai bacsis gras ca sa-l convingi sa-ti dea evaluare 5 stele, pana iti creste nota ta ca pasager.


Sa ai masina personala in Bucuresti, si in general in Europa, care-i un continent mai mic, e de porc. Ca e scumpa, e scumpa si benzina, e scumpa si asigurarea, e scumpa si taxa auto, e scump si ITP, sunt scumpe si reparatiile, sunt mari si amenzile de la neatentie, nesimtire si adrenalina,  practic, sa ai masina personala acum e un LUX in Europa.


In ce priveste transportul public, metroul e ok.
Dar prima statie de metrou se intampla sa fie la 5 statii de autobuz sau de tramvai. Asa ca.....good luck....la stat in picioare, in invalmaseala, cu transpirati, pensionari, aurolaci, boschetari, vanzatori ambulanti  si nebuni pe care nu-i da vreun controlor jos.
E fain ca vine controlorul si sta doar o statie sa arda o singura amenda, dupa aia coboara, nu sta permanent in autobuz sau in tramvai sa isi faca treaba macar un drum intreg.



Asa ca....pentru mine, mersul cu Boltul si Uberul e cea mai buna optiune de transport in Bucuresti.

Dar si mai fain ar fi lucratul de acasa, poate cel mai bun lucru pe care ni l-a adus pandemia.