Author Topic: Cinematografia e la pamant, dar si streamingul e in prapastie (Netflix,HBO, Disney, Prime etc)  (Read 6811 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mergeam ocazional la cinema din 2009, de la Avatar, sa vad filmele 3D la IMAX. Dupa un timp, ma plictisisem de 3D si in 2012 a venit Hobbit cu 48FPS. S-a dovedit a fi un FAIL.
Apoi in 2015, a venit Mad Max si Jurassic World prin 4DX. A fost cool, si asta m-a tinut sa mai merg la cinema tot mai des, aproape saptamanal sau lunar cand nu prea se lansau filme....pana in 2019. Cand am vazut ca nici regizorii nu se mai straduiesc sa scoata ceva la un buget de 300 milioane de dolari (vezi Avenger Endgame, Star Wars), am decis sa renunt la cinema dinainte sa inceapa pandemia.

Din 2020-2021 m-am uitat pe sarite la Netflix, apoi din 2022 la HBO Max, la Prime si la Disney Plus, apoi a aparut si SkyShowtime. 
Erau bune platformele de streaming in pandemie, dar acum parca se duc si astea in prapastie.


Netflix: era bun cand avea o varietate mare de filme si seriale vechi, pe care acum le elimina ca sa bage porcarii produse de ei.   
Si-au batut joc de universul Witcher cu serialul ala ....n-am urmarit oricum decat cateva episoade fiindca nu-mi plac deloc anumite actrite.
Wednesday - o comedie dark draguta
Squid Game - meh.....un sezon cred ca era indeajuns
Stranger Things - nu-s fan la asa ceva
Flash - pare ok, dar dupa 2-3 sezoane devine prea repetitiv.
Vikings - poate cel mai bun, dar nu inteleg de ce mai trebuia sa fie si The Last Kingdom si Valhalla si Vikings
E fain pentru documentare si aplicatii interactive.  Si pentru ca au suport 4K, pentru care platesti 15 euro.
*legat de documentare....alea de istorie sunt varza. Roman Empire gen nu are acuratete istorica, iar Cleopatra este infatisata ca o regina sud-africana dupa conceptia nevestei lui Will Smith.



HBO Max
: astia sunt si mai rai.
Pe langa faptul ca elimina seriale si filme abuziv, fara sa te anunte (NETLIX te anunta), adica au scos pana si Westworld, iti baga pe gat mizerii de la DC. Nu-mi plac nici filmele, nici serialele lor. Sunt sub calitatea celor de la MCU.
House of Dragons - slab in comparatie cu Game of Thrones. M-a luat somnul de la primul episod. Game of Thrones....cel putin la primele 7 sezoane, am stat zi si noapte, cam 2 saptamani....sa le vad. Pacat ca sezonul 8 a fost dezamagitor.
In rest are doar filme vechi gen LOTR, Matrix, Harry Potter, Transformers, plus ceva filme istorice mult mai ok decat ce gasesti pe Netflix.
La 26 lei....ce vrei mai mult?


Disney+   - la tariful de 26 lei/luna, eu zic ca e ok, daca iti place:
1. sa revezi filmele Marvel pana la Endgame (cam ce vine dupa e mega-woke-fail) si serialele Wandavision, Shield si Loki ( si eviti She-Hulk)
2. sa revezi desenele Disney din copilarie, dar sa eviti live-action-urile, inclusiv Piratii din Caraibe
3. sa vezi Simpsons, Futurama, Family Guy
4. daca esti fan Star Wars (filmele vechi si serialele de la  Mandalorian incoace)
5. Walking Dead
6. documentare de la National Geographic.
7. era si mai fain daca ar scoate porcaria de Kardashians de pe platforma.


Prime

E ok pentru El Cid, Walking Dead, si cam atat....ca are ce au si celelalte.

SkyShowTime

Nu inteleg de ce a mai aparut si asta. Dar merge pentru revazut filme vechi din 1990-2000 la pret de 4 euro.

Hulu - nu a venit nici azi in Romania, dar am citit ca se desfiinteaza si  o sa fie preluat de Disney+.

Mai e ceva.....stiti voi......e neregulamentar sa o mentionez. Dar am observat ca si domeniul asta e pe duca. Poate pentru ca majoritatea "distribuitorilor" sunt rusi.

 
In concluzie, e mai bine sa avem unspemii de platforme de streaming sa vizionam separat seriale si filme la tarife mici pe un TV 4K decat sa mai mergem la cinema 3D/4DX/Imax sa vedem un film la 50 lei  sau decat sa mai avem TV prin cablu? 


Care erau pana la urma avantajele si dezavantajele cinematografiei?
« Last Edit: 31 May 2023, 04:51 by joedonald »
 

Offline oldshooterman

Avantajul cinematografiei e ecranul mare. Filmele proiectate acasa pe un ecran de 150" de ex., nu se compara cu ce se vede pe ecran TV de 65", de ex.. Ecranele mari de la cinema au farmecul lor de la o distanta optima, doar ca o parte mare din "farmec" de duce din cauza gloatei de nesimtiti care vorbesc in timpul filmului sau rontaie cu disperare popcorn si altele din pungi pe care le fosnesc cel putin jumatate din durata filmului.
 

Offline Ciocanul

Am avut ani de-a randul proiector acasa in living. E alta mancare de peste, e alta imersiune. Daca cumva castigati la loto :D sa va faceti o camera de proiectie, merita toti banii.  A trebui sa-l desfiintez la un moment dat pt ca nevasta, copil si alte manele.
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Daca ti-e ok sa stai sa auzi cum un gras transpirat care s-a nimerit sa se aseze  langa tine sa rontaie niste floricele  cu nachos urat mirositoare si soarbe un pahar de 12 litri cu cola printr-un pai si mai grohaie, ragaie si se baseste, sau sa auzi cum o gagica se giugiuleste si geme in spatele tau,  atunci CINEMA CITY e un loc numai bun de vizionat filme.

Sigur, mai adaugam niste copii galagiosi, niste telefoane cu ecrane luminoase cand se uita un taran pe el sa faca check in la tiktok ca filmul devine prea plictisitor pentru el, mai niste tarani care vorbesc la telefon si se mai si ridica in fata ta.

Pentru mine, home cinema 4K UH cu boxe  e raiul pe pamant.

Problema e ca:
- HBO, Netflix, Prime si Disney nu mai au oferte interesante, mare parte din filme si seriale le-am vazut, iar cam tot ce e dupa 2020 e slab.  Ce este interesant, inclusiv filmele anilor 50-70, evident ca nu-i pe Netflix. Doamne fereste sa dai pe Netflix filme care sa aiba doar actori albi, si mai ales barbati hetero, sa te uiti la filme americane clasice din nostalgie.

- variantele piratate nu arata deloc bine  pe un TV 4K ULTRA HD
« Last Edit: 10 June 2023, 22:14 by joedonald »
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Sa dai 110 lei pe patru platforme si sa nu vezi un film Bond, Alien sau Terminator.......

 

Online taxon

Da, bre, dar o vezi pe Alba-ca-Zapada neagra.
Priceless.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Da, bre, dar o vezi pe Alba-ca-Zapada neagra.
Priceless.
Da, dar in 4K. :)



Zilele astea am urmarit documentarul-serial cu Cleopatra neagra,  produs de nevasta lui Will Smith.
Si serialul cu Troia in care Ahile, Patrocle, Eneea, Nestor erau negri.

Ambele de pe Netflix


Asa ca o parere...........

1. vizual sunt ok - de nota 9, cu suport 4K/UHD
Merge sa le vezi de acasa pe un TV mare.


2. narativ .....e chiar ok...de nota 8...documentarul Cleopatra chiar arata a documentar, pentru ca are mai multa acuratete istorica.....iti arata toti fratii si surorile Cleopatrei + plus toti copiii ei.  Respecta sursele istorice (Plutarh, Cicero).
In filmul din 1963 sau in serialul Roma nu-ti aratau astea, nici in jocul Assassins Creed Origins.
Troy - Fall of a City - si asta e si mai bun. Narativ, e cu ani lumina peste mizeria cinematografica din 2004 cu Brad Pitt. Si cred ca si peste jocul Troy Total War.
Arata tot ce iti scrie in Iliada si alte surse.
Nu omite momente si nici nu are happy end ca mizeria de Troy.
Respecta textele homerice.

3. Actorii - aici e problematic. Le-as cam da un 4!
Nu doar ca aleg actori super boring si neinspirati, genul ala de actori de filme de categoria C.
Dar e musai sa bage actori de culoare.
M-am interesat totusi - cica egiptenii nu erau albi, erau mulatri, erau negri sau cu maro deschis. Ok, dar problema e ca Cleopatra era grecoaica, de descendenta macedoneana, si e descrisa ca fiind alba cu parul roscat si cu ochii verzi.
Plus ca egiptenii erau de culoare, dar nu erau de rasa negroida, fiindca nu aveau nasuri de africanoizi, erau caucazieni toata ziua daca observam statuile si busturile faraonilor cu nas acvilin -specific rasei caucaziene.
Si se vine cu argumentul ca popoarele mediteranene aveau piele maslinie.
Cat despre Troy - sunt la extreme - sunt actori british albi ca varul care numai a greci sau a troieni nu arata.
Si cativa negri.
Unul din productie zice ca nu-i pasa, ca cica erau negri in Europa si in antichitate, si ca era mai multa diversitate, iar grecii nu aveau conceptul de rasa....LOL


« Last Edit: 26 June 2023, 13:32 by joedonald »
 

Offline Ciocanul

Baba aia la inceput:
"My grandmather told me Cleopatra was black" !
Am vazut ca asta este singura explicatie istorica oferita. :D
Intre timp a devenit o mema pe tot internetul.
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Baba aia la inceput:
"My grandmather told me Cleopatra was black" !
Am vazut ca asta este singura explicatie istorica oferita. :D
Intre timp a devenit o mema pe tot internetul.

Pai are dreptate baba.
Scolile de azi sunt inutile, doar fabrici de diplome si analfabeti functionali, indoctrinati politic (nu conteaza ca-i stanga progresista sau dreapta conservatoare, e tot aia).

Dar nu cred ca te-ar durea mana ca elev de secol 21 sa dai cautate pe net....sau chiar sa te duci in Egipt si sa vezi tu cu ochii tai cum arata Cleopatra si egiptenii antici.

Erau caucazini, cu diferite nuante de piele, in functie de zona. Ai din Egiptul de Sus (sudul) erau clar mai inchisi la culoare din cauza ca traiau in zona mai arida, aia din Egiptul de Jos (nord) erau mai deschisi la culoare pentru ca traiau in delta Nilulului si stateau la umbra in palate, case....
« Last Edit: 26 June 2023, 22:07 by joedonald »
 

Offline oldshooterman

Pai are dreptate baba.
Scolile de azi sunt inutile, doar fabrici de diplome si analfabeti functionali, indoctrinati politic (nu conteaza ca-i stanga progresista sau dreapta conservatoare, e tot aia).

"Copii americani, mai proști decât praful / Avertisment: următoarea generație ar putea fi cea mai mare grămadă de idioți din istoria SUA."
"Ce, prea fatalist? Nu vă faceți griji. În curând, nimeni nu va ști ce înseamnă cuvântul." - Mark Morford, SF Gate - 2007
 

Offline stanes

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 4
    • View Profile
"Copii americani, mai proști decât praful / Avertisment: următoarea generație ar putea fi cea mai mare grămadă de idioți din istoria SUA."
"Ce, prea fatalist? Nu vă faceți griji. În curând, nimeni nu va ști ce înseamnă cuvântul." - Mark Morford, SF Gate - 2007

arata-mi un om destept
« Last Edit: 12 August 2023, 18:42 by stanes »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Se scumpeste Disney+ din 1 noiembrie, dar pana atunci, poti beneficia de abonament la o reducere de 7 lei ca sa nu te superi prea tare.
Cu toate ca de cand s-a lansat in  Romania, nu s-a schimbat cu nimic.

Sunt cam aceleasi documentare de pe National Geographic, aceleasi desene clasice Disney, aceleasi seriale esuate de pe   Disney Channel,  Simpsons/Family Guy care au ajuns expirati, tot acelasi Marvel rasuflat care nu mai e ce a fost de cand l-au pensionat pe Iron Man si Star Wars care nu mai e bun din 1983. Ah, si The Kardashians. 

Doamne fereste sa vedem un Scarface pe Disney+.  ::) ;D

Doamne fereste sa vedem un Apocalypse Now, Terminator 1, Space Odyssey,  sau Vertigo. Bineinteles ca nici pe HBO Max, Amazon Prime, Netflix si SkyShowtime nu sunt disponibile.
« Last Edit: 12 September 2023, 23:44 by peacemaker »
 

Online taxon

Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Yet another Netflix price increase is among us

Pai creste fiindca anticipeaza o scadere uriasa de utilizatori din iarna din cauza inflatiei. Si se intrevede un an sumbru pentru Hollywood dupa greva asta.

Pe langa asta, ce dracu sa mai vezi pe Netflix din 2024 incolo, acum ca multe proiecte au fost anulate sau amanate?

Ultimul sezon la Crown se incheie in decembrie.
Witcher a devenit o voma din sezonul 3.
Wednesday season 2 -  seriously ? Pentru fete si transgenderi inteleg, o fi capodopera de Emmy, dar ca barbat hetero... sa te uiti la asa ceva....
The Last Kingdom, Vikings, House of Cards, Black Mirror - s-au terminat ori nu mai reprezinta interes major
Documentare asa zise istorice care n-au nicio baza solida, ba au multe dezinformari. 
Stranger Things season 5 vine abia din 2025


Eu cred ca Netflix va falimenta sau va fi intr-o situatie complicata pana vine sezonul 5 la Stranger Things.

Cam statea sa pice si sandramaua de Disney+,  dar l-o   salvat Loki sezonul 2, dar daca pana la Loki sezonul 3 mai baga inca vreo 10 gunoaie cu She-Hulk, inca 5 filme ca Mica Sirena  si Alba-ca-Zapada, filme si seriale Marvel de calitatea joasa a lui Thor LT, Spider-Man NWH, Doctor Strange 2,  Secret Wars,   Captain America si Armour Wars, vreo 5 capitane Marvel, alte seriale Star Wars pe care nu le vrea nimeni si inca unspe mii de sezoane de Kim Kardashian, o sa cam intre si ala in faliment. 


Si nici HBO Max si Amazon Prime nu stau prea bine (pe Amazon il mai salveaza The Boys, pe HBO nu stiu ce-l mai salveaza ca are in ultima vreme numai gunoaie si nici Westworld nu mai da).

Mi-e teama ca s-ar putea ca streamingul sa fie mai trecator decat cinematografia si televiziunea prin cablu.
Pentru ca platformele de streaming au  ajuns la fel de jegoase ca televiziunile prin cablu.   

S-ar putea sa ne intoarcem mai degraba la inchiriat filme din magazine online (despre care stiu ca au absolut toate filmele si serialele) decat sa fie streamingul de viitor. 
Serios, stau sa fac abonamente la 5 platforme ?
Iar daca si preturile cresc, care mai e rostul?

Gata, trec pe dvd bluray oldschool si strang o colectie de dvd-uri cu filme si seriale de calitate.
 
« Last Edit: 20 October 2023, 01:33 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Se uita lumea la orice porcarie. Stii cum imi dau seama ? Ca le pun si le dau jos gramada de pe torente.