Author Topic: Cinematografia e la pamant, dar si streamingul e in prapastie (Netflix,HBO, Disney, Prime etc)  (Read 6809 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Da, torrentele........stim, se scumpesc abonamentele si toata lumea trece pe torrente si site-uri online virusate.
Ca nah, e moca, e usor de luat, chiar daca mai tarziu ajungi sa regreti.

Dar putem sa vorbim si de alternative mai legale la platformele de streaming si cinema?
 

Offline KodiaK

Lol, da tu ai traume serioase cu virusii se pare :)))
Folosesc torrenti de cand au aparut si nu am luat niciodata vreun virus. Sau tu poate te referi la alertele de virus pe care le declanseaza un joc crack-uit? Alea sunt false positive, pt ca detecteaza ca exe-ul a fost modificat.

Alternativa legala la streaming si cinema nu ai. Poate doar un megasite de streaming pe care sa gasesti tot ce se gaseste pe restul, dar asta e deja utopic.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Lol, da tu ai traume serioase cu virusii se pare :)))
Folosesc torrenti de cand au aparut si nu am luat niciodata vreun virus. Sau tu poate te referi la alertele de virus pe care le declanseaza un joc crack-uit? Alea sunt false positive, pt ca detecteaza ca exe-ul a fost modificat.

Alternativa legala la streaming si cinema nu ai. Poate doar un megasite de streaming pe care sa gasesti tot ce se gaseste pe restul, dar asta e deja utopic.

Eu am patit-o de la un simplu film pron pe care il vizionam pe un site dubios acum vreo 10 ani.
M-am trezit cu o gramada de pop-uri si malware de a trebuit sa reinstalez windowsul.

Azi, tot mai multi se trezesc cu conturile de mail si canalele de YouTube hackuite, chiar si daca au   2-Step Verification cu telefon, amprenta si QR.

Nu e de gluma cu virusii in ziua de azi.
« Last Edit: 22 October 2023, 05:55 by peacemaker »
 

Offline Nosferat

Nu stiu ultima oara cand am luat un virus, acu vreo 20 de ani?.  Pe vremea Limewire,kazaaa,dc++ etc. De pe torrents nu am avut asemenea probleme, mai ales pe private trackers, gen torrentleech,filelist etc. Nu stiu, poate ai avut ghinion.

De ar fi o platforma gen Steam pentru Streaming. Un loc unde sa le am pe toate, chiar as plati bine nici 100 de euro nu o sa dau lunar doar sa ma uit la 4-5 seriale pe luna. Insa pana cand o sa apara acea platforma, oi folosi Stremio cu addonul torrentio. Acolo am tot,dar chiar tot ce ma intereseaza si nu am dureri de cap cu streaming services.

Mai nou acest streaming a devenit cable TV, tspe mii de canale cu tspe mii de nonsense. Iar ceea ce ma intereseaza "dar pentru abonament HBO trebuie sa platiti separat" stii ce? Imi bag, acolo imi bag, si iau un decodor pentru HBO ca pe vremuri ca si asa va dau bani destui(nu e de ajuns ca iti platesc telefon,televiziune,internet etc etc) iar tocmai ceea ce ma intereseaza e separat.

Altfel cand mai vad un film ce as zice "ok nu e nu stiu ce,dar pentru efecte ma duc la cinema" asa a fost cu avatar 2. Filmul in sine e mediocru in cel mai fericit caz, insa pentru special effects a meritat sa ma duc la Imax la cinema.  Era DVD-urilor a trecut, Blu-Ray nu e acelasi lucru, iar streaming a fost la inceput o alternativa,acuma a devenit o batjocoreala, deja foarte multi prieteni au renuntat la netflix si altele si au trecut pe "surse alternative" pentru ca efectiv nu merita bataia de cap sa faci si netlfix,dar si disney dar si aici dar stai ca asta nu e suportat la noi in tara dar stai ca dar stai ca dar stai.......nu merita bataia de cap.
« Last Edit: 22 October 2023, 14:38 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Merlin, taxon

Offline ericmario

Eu am văzut aseară ”Leave the World Behind”

Un film mai lung și mai gol nu am văzut niciodată.
Poate doar ”All Is Lost” cu Robert Redford.
Dar ăla-i capodoperă!

Pe când filmul ăsta a fost făcut ca să-i termine bugetul cât mai repede.
Păcat, pentru că avea potențial.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum am zis, cinematografie e la pământ....la capitolul calitate.
Financiar, cu siguranță o să existe și o să producă încă câteva sute sau mii de ani. 
 

Uitați-vă la teatru, ăsta a fost popular 2,500 ani până să fie cinematografia.  Câți se mai duc la teatru? Mai are teatrul calitatea pe care o avea în epoca de aur a Atenei? Așa cum a fost cinematografia americană în secolul trecut?
 

Offline ericmario

 
Mai are teatrul calitatea pe care o avea în epoca de aur a Atenei?
Probabil că din cauza teatrului a decăzut Atena.   ;D
Trebuiau să facă cinematografie, atunci ar fi fost ok.
« Last Edit: 28 December 2023, 18:57 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mai are teatrul calitatea pe care o avea în epoca de aur a Atenei?
Probabil că din cauza teatrului a decăzut Atena.   ;D
Trebuiau să facă cinematografie, atunci ar fi fost ok.


Nu din cauza teatrului a decăzut Imperiul Atenian, care până la urmă, a pierdut războiul peloponesiac în fața Spartei.

Ci de la prea multe simpozioane, imoralitate și ipocrizie (sclavie, femeile care nu aveau drepturi, ura față de străini), prea multă  filosofeală prin agoră, se axau pe construit mai multe trireme și prea puțin training pentru hopliți,  și CORUPȚIA POLITICĂ care a făcut-o să se îndrepte spre oligarhie........exact la fel cum va decădea Imperiul American.
Dar cred că teatrul a decăzut din cauza factorilor înșirați, la fel cum a decăzut cinematografia americană.


Sparta era total opusul, de asta a câștigat.  Fiindcă era mai disciplinată. 

Și în cele din urmă, a  cucerit Roma toată Grecia, fiindcă era și mai disciplinată.

De asta s-ar putea să câștige China în fața Americii.
« Last Edit: 28 December 2023, 20:10 by peacemaker »