Author Topic: Tepari de placi video pe OLX?  (Read 14944 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #45 on: 11 August 2020, 20:44 »
Kodiak aici se discute despre mizeriile ce se practica pe olx si tu ne povestesti moartea caprioarei care nu are nici o legatura cu ce se discuta aici.
Asta e nivelul tau sau esti doar obosit?

Post Merge: 11 August 2020, 21:14
Cum ai ajuns la concluzia respectiva? Ai cumparat o placa sigilata, ai deschis-o si ai constatat ca era SH?
O placa video SH nu se poate cosmetiza sa arate ca una sigilata si neatinsa de utilizator. Trebuie sa fii nascut ieri sa nu-ti dai seama daca intalnesti o astfel de placa. Are un miros specific... se vad urme pe la pini, pe la o mufa de conectare etc. A, e posibil sa fie ceva folosit cu mare atentie de un om cateva zile, atinsa cu manusi si sa nu-ti dai seama, dar cand are niste zeci, sute de cicluri incalzire - racire, cand s-a depus praf si a fost curatata, mirosu de nou nu mai exista.
E plin olx de persoane gen vulpita si viorel de la antena 1. M-am lamurit de asta dupa ce am vazut ce se posteaza pe olx.
Astia nici macar nu cunosc ce inseamna produs sigilat.
Cumpara placa video un pusti de 10 ani ori vreun avocat si tu te astepti sa miroasa placa video acum cabd mai e si pandemie de covid si pauza miros. Eventual desfac cutia, vad ca nu e praf pe placa si gata au zburat spre casa ca sa testeze placa.
Am tinut eu juma de ora placa de baza in alcool si arata impecabil. Bai ma lasi de parca am fi caini de vanatoare si te astepti automat clientul sa miroasa placa.
Chiar nu ai cumparat niciodata nimic online?
Te suna soferul si iti sphnr ca a parcat masina in spatele blocului si te roaga sa te xuci tu sa iei produsul pt ca se grabeste. Cam 10 secunde dureaza tranzactia si masina a plecat.
Ok o mirosi tu ca ai experienta dar iti spun ca un pusti cu 2 neuroni care nu face altceva decat sa joace cs nu va mirosi nimic.
« Last Edit: 11 August 2020, 21:14 by alex25 »
 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #46 on: 11 August 2020, 21:58 »
Un pusti de 10 ani ori vreun avocat n-are trebui sa cumpere placi video de pe olx. Ori apeleaza la magazin, ori livrare cu verificare si e cu o cunostinta care se pricepe sa se uite la produs cand ajunge. Sau daca se intalneste cu vanzatorul, tot asa, mers cu un om cu o minima experienta.

Nu trebuie sa ai nas de copoi sa identifici un produs nou nou, sigilat. Parca facem teoria chibritului. Un produs sigilat il simti imediat ca n-a fost folost. Vizual, tactil, miros. Ce bagi tu in spirt nu mai are acel feeling.
 

Offline KodiaK

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #47 on: 12 August 2020, 00:46 »
Ce mizerii se practica pana la urma, ca nu am inteles? Tot ce ai facut a fost sa iti dai cu presupusul, pe stilul tipic romanesc de "stiu eu mai bine".
Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca m-am urzicat. Doar ti-am explicat ca toate placa adusa de tine in discutie trebuia sa iasa din calcule dupa primul minut de cautari pe olx, cand vedeai ca pretul este mult prea apropiat de un GTX 1660 Super. Faptul ca e noua sau nu, ca e minata sau nu, ca e sigilata sau nu, sunt complet irelevante. Crezi ca o placa video folosita se misca mai prost ca una noua? Sau se strica mai repede? Singurul lucru care are o oarecare importanta este garantia, dar si asta mai mult la produsele noi, pt ca daca e sa fie ceva in neregula, in general se observa dupa cateva zile/saptamani (asta in cazul in care nu e DoA), dar la o placa video folosita niste luni/ani, sunt sanse f mici sa crape.

Btw, la o placa video noua simti mirosul de nou imediat cum deschizi cutia, nu trebuie sa o adulmeci in mod special.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #48 on: 13 August 2020, 12:09 »
Ne-am agitat degeaba si eu mai ales cu msi 1660 armor.
Nu are Twin Frozr 7 Thermal Design ca tot mai intreba cineva pe forum de modelul asta.
E racire ca la ventus.
Ca foloseste alcool izopropilic sau deloc nu mai conteaza. Clar ceva e dubios pt ca sta in Bucuresti sector 1 si din 8 aug pana in prezent 0 placi video vandute din cele 10.
Daca cei care stau in Bucuresti si tot nu se ingramadesc sa cumpere vreo placa avand ocazia sa faca proba, ce sa mai zic eu din alta localitate sa o cumpar fara proba.
Oricum simpatic pustiul de le vinde. Mi-a trimis mesaj cu awb de duminica ca sa-i trimit placa inapoi daca e defecta.
L-am contactat pe baietas si mi s-a plans ca face munca voluntara si ca lasa msi 1660 armor la 820 lei.
Ce za zic e si el un pui de smecher de bucuresti.
Dar ce o fi fost in capul aluia de a luat 10 placi de la sh crezand ca poata sa ceara pret de magazin redus cu cateva sute de lei doar pt ca are o banda adeziva pusa de el.
Ii cumpara naiba placa video de 5200 lei.
 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #49 on: 13 August 2020, 15:58 »
Nu stii daca a vandut vreo placa sau nu. Poate are mai multe bucati din fiecare, sau poate preturile nu sunt competitive incat sa se arunce lumea pe ele, mai ales in perioada asta...

Cel putin cutiile le are, dupa cum se vede din poze - https://www.olx.ro/oferte/user/nv1Wt/
E acleasi parchet la toate anunturile.

Probabil chiar sunt lucruri noi, sigilate, de pe piata gri. Nu gaseste nimeni sa cumpere atatea placi SH, cu cutii impecabile, sa le resigileze, sa ramana cu bani blocati aiurea mult timp.

Daca stateai in Bucuresti si puteai sa te intalnesti sa verifici personal, era ceva. Dar cum esti in alt oras si esti speriat ca sunt SH, in cazul tau cea mai buna varianta e magazinul sau un vanzator local.
 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #50 on: 15 August 2020, 06:59 »


Am vazut ca exista pe olx anunturi de placi video msi 1660 super ventus sigilate fara garantie.
Se pare ca siteurile din afara dar si de pe la noi sunt pline cu placi fake. Cutia de la modelul din anunt dar in interior in punga antistatica se gaseste un model inferior. Probabil msi 1650 ventus ambalat in cutie de 1660 super
« Last Edit: 15 August 2020, 12:20 by mudpie »
 

Offline iRS

Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #51 on: 20 August 2020, 15:45 »
sunteti mici si arțăgoși dar niciunul din voi nu a descoperit de unde vin placile astea sigilate, fara garantie.

placile de pe olx noi sunt chiar noi, cam toate (daca asta va roade).
nu sta nimeni sa isi bata capul cu alcool izopropilic sau mai stiu eu ce (cu toate ca se poate, exista si banda colorata, exista si sigilii de suruburi, exista si parfum care miroase "a nou")

iar ca tema de gandire, gasiti voi o solutie mai simpla

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #52 on: 21 August 2020, 12:44 »
Vin de pe ebay si amazon.
 

Offline iRS

Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #53 on: 21 August 2020, 13:46 »
gresit, mai incearca.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

 

Offline axxel4you

Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #54 on: 21 August 2020, 15:07 »
Vin din China scoase din fabrica pe alte cai, legale normal.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline iRS

Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #55 on: 21 August 2020, 22:05 »
este o posibilitate si asta cu asigurarea de container, dar exista ceva mai simplu.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

 

Online ZorracK

Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #56 on: 21 August 2020, 22:21 »
furate dom'le, ce atata rusine!
de romanasii aia din depozite, tir-uri, etc
 

Offline iRS

Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #57 on: 24 August 2020, 07:38 »
si asta dar poti face si altfel.

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #58 on: 24 August 2020, 11:15 »
Ce e de remarcat si retinut e ca preturile la astfel de placi video e nejustificat de mare.
Pai anul trecut s-a facut review la msi super 1650 gaming x si era la 930 lei care are cea mai buna racire si implementare iar tu vi si ceri 870 lei pe msi 1660 armor care e cu 10 % mai performanta si fara garantie.
In mod normal pretul pt msi 1650 super ar trebui sa fie acum in jur de 850 lei. 10% in plus la gaming e nimic dar in schimb ai garantie si racire mai buna+ consum mai mic.
Probabil de asta nu a vandut nici acum msi 1660 armor.
 

Offline Tzeb

Tepari de placi video pe OLX?
« Reply #59 on: 24 August 2020, 14:51 »
Pai anul trecut....

Trecutul e trecut...  Tu te uiti cat costa placile video la magazin in momentul asta si compari ce se ofera pe piata gri. Daca nu consideri ca diferenta e suficient de mare, nu cumperi.