Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167355 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2175 on: 03 October 2023, 12:58 »
Nașpa

Noul val COVID. România este pe primul loc în Europa și pe locul 3 în lume la cazurile de infectare

https://jurnalul.ro/stiri/observator/covid-cazuri-944489.html

Am început și eu să am colegi care lucrează de acasă pentru că sunt infectați.
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2176 on: 03 October 2023, 19:36 »
We would continue the conditioning process by drastically reducing education in order to bring it back to a form of integration into the world of work. An uneducated individual has only a limited horizon of thought, and the more his thoughts are confined to mediocre concerns, the less he can rebel. Access to knowledge must be made increasingly difficult and elitist. The gulf between people and science must be widened. All subversive content must be removed from information intended for the general public.
Above all, there should be no philosophy. Here again, we must use persuasion and not direct violence: we will massively broadcast entertainment via television that always extols the virtues of the emotional and instinctive. We will fill people’s minds with what is futile and fun. It is good to prevent the mind from thinking through incessant music and chatter. Sexuality will be placed at the forefront of human interests. As a social tranquilliser, there is nothing better.
In general, we will make sure to banish seriousness from life, to deride anything that is highly valued and to constantly champion frivolity: so that the euphoria of advertising becomes the standard of human happiness and the model for freedom. Conditioning alone will thus produce such integration that the only fear – which must be maintained – will be that of being excluded from the system and therefore no longer able to access the conditions necessary for happiness.
The mass man produced in this way must be treated as what he is: a calf, and he must be kept a close eye on, as a herd should be. Anything that allays his lucidity is good socially, and anything that could awaken it must be ridiculed, stifled and fought. Any doctrine questioning the system must first be designated as subversive and terrorist, and those who support it must then be treated as such.”

Günther Anders, The obsolescence of man.

Btw. vaccinul are efectele secundare trecute si in prospect. Evident ca fostul VP al Pfizer le stia dinainte.  Si nu a contestat nimeni faptul ca vaccinul este periculos. Nu prea inteleg unde tot incerci sa bati.

Intotdeauna cand cineva spune ceva de rau de vaccin esti contra, chiar daca sunt motive legitime. Cred ca e prima data cand te vad spunand ca "vaccinul este periculos" - cam asta incearca sa se spuna si pe aici, si ca "efectiv si safe" nu e chiar asa.

Nu le iei apararea dar mai jos incepi sa le aperi :)

NU e iau apararea, doar exprim niste fapte, observatii.

Daca stirea respectiva este legit, atunci cu siguranta apare si pe site-uri cu o reputatie mai buna.

Nu neaparat, de multe ori ace informatie este ascunsa bine, mai ales ca vei apela la google sa gasesti informatia respectiva.
,
Si intotdeauna "reputatia mai buna" este subiectiva. "A nu, nu FOX, e de dreapta deci biased dar inghitim la greu miniciunile CNN, MSNBC pentru ca ne intaresc convingerile deja existente, chiar daca sunt la fel de biased".

Post Merge: 03 October 2023, 19:59
Noul val COVID. România este pe primul loc în Europa și pe locul 3 în lume la cazurile de infectare

https://jurnalul.ro/stiri/observator/covid-cazuri-944489.html

@KodiaK  observi cum in articol NU sunt prezentate numere efective? De ce oare?

BTW:



Ia sa vedem, cate trimiteri la chestii asta admisa de WHO gasesti in ceea ce tu ai numi "site-uri de incredere" ...
« Last Edit: 03 October 2023, 20:01 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2177 on: 04 October 2023, 17:22 »
Imi pare rau ca ai impresia asta. Daca te uiti in posturile mai vechi am zis de multe ori ca e vorba de risk assessment. Pur si simplu riscul sa se intample ceva rau era mai mic la vaccin vs la imbolnavire. Nu am zis niciodata ca vaccinul este 100% risk free, si nici aia care au facut vaccinul nu au afirmat vreodata asta.
Problema pe care o am este cand se hazardeaza unii la scenarii apocaliptice, cum ca vaccinul te omoara aproape garantat, ca sterilizeaza femeile, ca iti modifica ADN-ul, etc. Si in general nu sunt adeptul idei cu "the goverment si out to get you".

Sa inteleg ca orice apare pe google este automatically biased, because of reasons, si trebuie ignorat? Cam te duci in extrema cealalta.

Nu eu am postat articolul ala, deci nu inteleg ce treaba ai cu mine. Faptul ca nu sunt cifre in el denota some bad journalism. Insa cifrele poti fi cu ususinta cautate pe orice covid tracker. Si in RO cel putin numarul de cazuri zilnice este in crestere. Habar n-am cum este comparativ cu resutul Europei though, and I don't really care.

Cu filmuletul ala la ce trimiteri te referi, ca nu inteleg. Ce prezinta omul este public info postat pe site-ul WHO, si este hosted pe YT. Deci nu inteleg unde bati.

Cat despre ce zice nenea ala, da este un pic biased, dar ce zice overall pare ok. Este vorba de corelatie, nu cauzalitate. Daca fenomenul X si Y se intampla in acelasi timp nu inseamna ca X a cauzat Y. Ca e posibil, poate, dar inca nu s-a gasit nici o legatura directa. La fel cum nu s-a gasit nici intre vaccinurile copilariei si autism, cu toate astea sunt secte intregi in SUA care cred cu vehementa cu una o cauzeaza pe cealalta.
Zice insa si cateva chestii cu care nu sunt de acord, una ar fi ca vrea sa diferentieze mortile de covid de mortile cu covid. Parerea mea este nu e chiar asa de simplu. Una a sa ai covid si sa dea masina peste tine si sa mori instant, alta e sa suferi de o boala cronica semi-grava si sa faci covid peste. Faptul ca cineva a murit de diabet sa zicem si era si bolnav si de covid nu inseamnca ca, Covid-ul nu a contribuit la moarte. La riscul cel mai mare erau supuse persoanele cu comorbiditati, tocmai pt ca, Covidul iti slabeste mult sistemul imunitar si boala cronica de care suferi se poate dovedi fatala. In exemplu de mai sus, daca pers respectiva nu ar fi facut Covid, at cel mai probabil ca nici nu ar fi murit de diabet.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2178 on: 05 October 2023, 02:43 »

Sa inteleg ca orice apare pe google este automatically biased, because of reasons, si trebuie ignorat? Cam te duci in extrema cealalta.

Normal ca nu, de ce folosesti un strawman atata de evident? Anumita informatie nu apare pe google. Deci doar folosind google nu iti poti forma o opinie "obiectiva".


Nu eu am postat articolul ala, deci nu inteleg ce treaba ai cu mine. Faptul ca nu sunt cifre in el denota some bad journalism. Insa cifrele poti fi cu ususinta cautate pe orice covid tracker. Si in RO cel putin numarul de cazuri zilnice este in crestere. Habar n-am cum este comparativ cu resutul Europei though, and I don't really care.

Si asta e problema, ca nu care. De la 2000 la 2001 e crestere. Tot crestere si si de la 2000 la 20001. Poate asa intelegi la ce ma refer.

Cu filmuletul ala la ce trimiteri te referi, ca nu inteleg. Ce prezinta omul este public info postat pe site-ul WHO, si este hosted pe YT. Deci nu inteleg unde bati.

Arata-mi acele date in articole din mainstream media. Nu gasesti. Dar gasesti articole de genul "un nou val de covid, e prapad" la o crestere minora.

Zice insa si cateva chestii cu care nu sunt de acord, una ar fi ca vrea sa diferentieze mortile de covid de mortile cu covid. Parerea mea este nu e chiar asa de simplu. Una a sa ai covid si sa dea masina peste tine si sa mori instant, alta e sa suferi de o boala cronica semi-grava si sa faci covid peste. Faptul ca cineva a murit de diabet sa zicem si era si bolnav si de covid nu inseamnca ca, Covid-ul nu a contribuit la moarte. La riscul cel mai mare erau supuse persoanele cu comorbiditati, tocmai pt ca, Covidul iti slabeste mult sistemul imunitar si boala cronica de care suferi se poate dovedi fatala. In exemplu de mai sus, daca pers respectiva nu ar fi facut Covid, at cel mai probabil ca nici nu ar fi murit de diabet.

Da, si cei mai multi, mai ales in US, din cei care au murit au fost cu comorbiditati. Atunci de unde pana unde nevoia de a-i vaccina pe toti, inclusiv pe aia cu imunitate naturala???
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2179 on: 05 October 2023, 09:50 »
Arata-mi acele date in articole din mainstream media. Nu gasesti. Dar gasesti articole de genul "un nou val de covid, e prapad" la o crestere minora.

Daca cauti "Excess death 2023" primul rezultat este fix filmuletul pus de tine. Iar primul articol este stie-ul oficial al EU in care vorbeste despre cresterea excess death in may 2023. Deci nu inteleg ce nu gasesti.
Cat despre articole hazardante despre o noua apocalipsa covid, nici d-alea nu gasesc. Sunt doar chestii de bun simt despre o crestere observabila de noi cazuri (nu +1 caz la 2000), si pregatiri ce se fac in cazul unui nou val major.
Genul de articole de care zici tu gasesti in general pe site-urile de can-can, conspirationiste sau click-baity. De asta zic ca site-urile de genul asta eu le evit din start. Faptul ca 1 articol este legit si 50 sunt fake news nu ma incalzeste cu nimic. Si, sincer sa fiu, nici nu as vrea sa primesc astfel de rezultate cand caut ceva. Ma scuteste de o filtrare suplimentara.

Dar fie, sa zicem ca google ascunde in mod voit adevarurile incomode, atunci ce motor de cautare ar trrebui folosit?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taxon

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2180 on: 05 October 2023, 10:01 »
Unul care nu iti "croieste" raspunsul in functie de profilul pe care ti-l face si care nu iti intoarce linkuri "cernute" in functie de politica altora.
Sau ai putea sa incerci asa numitele "metasearch engines", care agrega raspunsurile mai multor motoare de cautare intr-o singura pagina.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2181 on: 05 October 2023, 19:57 »
Daca cauti "Excess death 2023" primul rezultat este fix filmuletul pus de tine. Iar primul articol este stie-ul oficial al EU in care vorbeste despre cresterea excess death in may 2023. Deci nu inteleg ce nu gasesti.

Am zis mainstream media. MAINSTREAM FUCKING MEDIA. Asta e a treia oara cand o spun. Nu, google NU e media, WHO NU e media.

Cat despre articole hazardante despre o noua apocalipsa covid, nici d-alea nu gasesc. Sunt doar chestii de bun simt despre o crestere observabila de noi cazuri (nu +1 caz la 2000), si pregatiri ce se fac in cazul unui nou val major.

Ai un exemplu mai sus, cu zero data/numere. Si am mai vazut articole pe siteuri "serioase" cu titluri gen "o noua tulpina este principala, trebuie sa ne pregatim valului care va urma", din nou fara numere, fara date. Si cand incepti sa cauti data aflii ca respectiava tuplina e cam la 17% din totalul noilor cazuri si nu e nici un semn ca ar urma un nou val si nici cat de periculoasa este noua tulpina.

Daca iti dau datele de pc CDC (le-am dat deja mai sus) vei vedea ca de fapt este o mica scadere fata de luna precedenta. Nu sunt actualizate dar totusi. 

Dar fie, sa zicem ca google ascunde in mod voit adevarurile incomode, atunci ce motor de cautare ar trrebui folosit?

Buna intrebare.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2182 on: 05 October 2023, 20:42 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline taxon

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2183 on: 10 October 2023, 16:06 »
Presa funestă, pardon, "onestă" i-a dat drumul lui bau-bau din nou.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2184 on: 10 October 2023, 23:21 »
Ai dreptate, la 2 luni nici n-apuci sa te atasezi de el. Fac altu' si au rezolvat problema.
Daca in loc de COVID-19 zicea acolo vaccin, si aparea pe un site fakenews worthy, atuci era adevar absolut :)))
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2185 on: 11 October 2023, 19:02 »
Mă, dar de Ucraina se mai aude ceva? În afară de niște declarații că va primi avioane F-16 de la belgieni abia din 2025, sau că nu va putea folosi avioanele donate până acum, alea 10-15, până în vara 2024.....sau că avansează.....

Știrile cu Israel eclipsează cele cu Ucraina.
Ah, și mai nou revenirea COVID-ului, dar economia e cam prea praf ca să mai bage restricții acum.
 

Offline taxon

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2186 on: 19 October 2023, 19:04 »
Pfizer hikes price of COVID antiviral Paxlovid from $530 to nearly $1,400
Ceva imi scapa. Cica in capitalism domneste legea cererii si a ofertei. Atita nevoie e acum de medicamentul (laudat de unii ca fiind) minune? Mai multa nevoie decit acum 2 ani sa zicem?
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2187 on: 20 October 2023, 01:01 »
Pfizer hikes price of COVID antiviral Paxlovid from $530 to nearly $1,400
Ceva imi scapa. Cica in capitalism domneste legea cererii si a ofertei. Atita nevoie e acum de medicamentul (laudat de unii ca fiind) minune? Mai multa nevoie decit acum 2 ani sa zicem?

Pai Biden zice sa ne vaccinam cu a sasea doza de Pfizer, dar intre timp, multi nu avem bani sa ne luam mancare sau sa ne achitam facturile la electricitate si caldura din cauza inflatiei provocate de el.....si de Trump.



 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2188 on: 23 October 2023, 17:49 »
Romania este obligata contractual sa mai cumpere inca 27 de milioane de doze de vaccin Pfizer. Dupa care va trebui sa plateasca si distrugerea fiolelor, ca nu se mai vaccineaza cu mRNA nimeni sanatos la cap.
Mai ramane de o tura si pentru 2024.
Afaceri facute cu bocancul favorit.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2189 on: 07 November 2023, 19:22 »
VAXINUL E DE VINA DOMNE, VAXINUL!
Toti actorii gasiti fara suflare, morti prematur de la infarct/atac de cord, poate de la miocardita provocata de VAXIN cum zic multi comentatori.
Evan Ellingson la 35 ani 
Tyler Christopher, fostul sot al Evei Longoria, la 50 ani.
Matthew Perry la 54 ani, gasit mort in piscina..

https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-12716279/Evan-Ellingson-dies-35-Former-child-actor-played-Cameron-Diazs-son-Sisters-Keeper-dead-sober-living-home-Los-Angeles.html

https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-12700361/General-Hospital-actor-Tyler-Christopher-bedroom-San-Diego-home-friend-key-ex-husband-Eva-Longoria-died-50-cardiac-event.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-12684509/Friends-star-Matthew-Perry-died-aged-54-accidental-drowning-TMZ-reports.html



..........sau pentru ca toti au consumat droguri nasoale in trecut, care pot avea efecte pe termen lung?



Nu!
Vaccinul e clar de vina, mai ales Pfizer de fabricatie americana pe care l-am facut si eu si ma astept sa mor oricand.


VAXINU......SOACRA! .....dirahaha=hahahaha
VACCINU.....SOACRA! .....dirahaha-hahahaha.

Revelionul 2021....damn, pe multi ii apuca nostalgia cand au facut revelionul de acasa.
« Last Edit: 07 November 2023, 19:28 by peacemaker »