Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167400 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #150 on: 18 March 2020, 18:35 »
Stirea aia e fake, nu are nimic concret.
Nu ajunge sa nu-ti placa tie ca sa fie fake. E preluata de la Business Insider Italia.
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #151 on: 18 March 2020, 18:40 »
Nu trebuie sa mi placa mie, poti sa ti folosesti creierul cand citesti prostiile alea. Valva de 11000 coco fara nimic concret.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #152 on: 18 March 2020, 19:06 »
no post here
« Last Edit: 18 March 2020, 19:29 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #153 on: 18 March 2020, 19:07 »
(taribo) E problema creierului tau daca nu pricepe despre ce-i vorba. Sunt disponibile nume persoanelor implicate in toata povestea, numele companiei care le-a furnizat printerul 3D, si alte detalii.

"The hospital was helped by Italian journalist Nunzia Vallini. Vallini is responsible for putting the hospital in touch with Cristian Fracassi."

"In response, Cristian Fracassi, CEO of Isinnova, a Brescia-based engineering firm, used 3D printing to meet the hospital’s demands and, in the process, save some of the patients’ lives. Working with local machining manufacturer Lonati, they were able to produce 100 respirator valves in 24 hours."
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #154 on: 18 March 2020, 19:11 »
E democratie si asta e rezultatul, zero barat respect pentru orice . Eu am ales stau in casa in situatia in care sora mea si parinti mei ies constant pe afara desi le-am repetat clar cum se raspandeste boala si sa stea in casa. In situatia in care ne inbolnavim eu am sansele cele mai mari de supravietuire ca nu fumez si nici nu sunt supraponderal sau in varsta.
Am ras. :) Asta e postul zilei.
Mortii nu-i pasa ca tu fumezi sau bei. In plus e important sistemul imunitar si asta e genetic. Sora ta poate aduce virusul si sa stranute o data si treci pe acolo si inhalezi virusul. Un virus, o bucata ajunge. E mai mic de mii de ori decat o celula. Intra in celula si cand ajunge in ea incepe dezmatul. Nu manca, nu consuma energie, are un singur scop, sa se inmulteasca.

 Apoi daca ai plamani slabi, inima slaba si virusul te haleste nu ai ce sa faci. Rezisti o perioada intubat daca au unde sa te mai puna. Daca nu te intorc pe o parte si pe burta ca cica asa respiri mai usor. Cred ca e o moarte destul de nasoala sa mori lent asfixiat ca virusul iti toaca plamanii.
« Last Edit: 18 March 2020, 19:15 by Ciocanul »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #155 on: 18 March 2020, 19:15 »
^^...va rog mult, fara atac la persoana.

articolele de gen sunt speculatii neconcludente si confuze. putem sta linistiti in privinta asta, da? de-asta exista o intreaga stiinta in a citi articole si corobora cateva surse pentru verificari.
so chill.
-
^ se pare ca acest coronavirus functioneaza asemanator radiatiilor. depinde de expunere. tocmai pentru ca organismul face fata la doze usoare, dar unde se moare pe capete pana si tinerii intra in stari critice.
asta si deoarece organismul are o reactie.. cum sa zic .. o reactie exagerata, ca o alergie daca vreti. sistemul imunitar are o reactie de parjolire a plamanilor, un raspuns autodistrugator.


https://www.newscientist.com/article/2237259-why-dont-children-seem-to-get-very-ill-from-the-coronavirus/
« Last Edit: 18 March 2020, 19:25 by Monier »
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #156 on: 18 March 2020, 19:21 »
(taribo) E problema creierului tau daca nu pricepe despre ce-i vorba. Sunt disponibile nume persoanelor implicate in toata povestea, numele companiei care le-a furnizat printerul 3D, si alte detalii.

"The hospital was helped by Italian journalist Nunzia Vallini. Vallini is responsible for putting the hospital in touch with Cristian Fracassi."

"In response, Cristian Fracassi, CEO of Isinnova, a Brescia-based engineering firm, used 3D printing to meet the hospital’s demands and, in the process, save some of the patients’ lives. Working with local machining manufacturer Lonati, they were able to produce 100 respirator valves in 24 hours."
Eu nu inteleg de ce te ambitionezi cu prostia asta. Compania aia e un startup si au platit un articol sa si faca reclama. Or fi printat valva respectiva dar ma indoiesc ca ceva atat de banal ca o valva costa 11k chiar si pentru un aparat medical.
Vai ce eroi italieni, au salvat omenirea si nici nu vor sa faca profit. Pute din toate punctele de vedere.
« Last Edit: 18 March 2020, 19:23 by taribo »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #157 on: 18 March 2020, 19:23 »
Coronavirus: Italy death toll rises to 2,978, 475 new deaths in 24 hours

The death toll from an outbreak of coronavirus in Italy has surged in the last 24 hours by 475 to 2,978, an increase of 19%, the biggest jump in numerical terms since the contagion came to light last month, officials said on Wednesday.

The total number of cases in Italy, the European country hardest hit by the virus, rose to 35,713 from a previous 31,506, up 13.35%, the Civil Protection Agency said.

Of those originally infected, 4,025 had fully recovered compared to 2,941 the day before. Some 2,257 people were in intensive care against a previous 2,060.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #158 on: 18 March 2020, 19:29 »
there we go

 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #159 on: 18 March 2020, 19:37 »
asta e mai rau ca nea jiji de la noi :)))
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #160 on: 18 March 2020, 19:40 »
"President Trump has made 15,413 false or misleading claims over 1,055 days."- The Washington Post

Cel mai probabil a trecut deja de 20.000. roflmaofast
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #161 on: 18 March 2020, 20:35 »
Eu nu inteleg de ce te ambitionezi cu prostia asta. Compania aia e un startup si au platit un articol sa si faca reclama. Or fi printat valva respectiva dar ma indoiesc ca ceva atat de banal ca o valva costa 11k chiar si pentru un aparat medical.
Vai ce eroi italieni, au salvat omenirea si nici nu vor sa faca profit. Pute din toate punctele de vedere.
Aberezi la greu. Mai multe persoane au facut un efort si spitalul a reusit sa-si faca singur valvele cu pricina. Nimic in plus.

Italian Hospital 3D Prints Medical Valves for COVID-19 Patients
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #162 on: 18 March 2020, 20:51 »
Quote
"President Trump has made 15,413 false or misleading claims over 1,055 days."- The Washington Post

how cute you are
realitatea nu poate fi contrazisa, imi pare rau pentru voi.
..vorba vine, mi-e indiferent.
-
ceva neclar? ..sunteti acasa toti, sanatosi, binedispusi?

serviti putina logica, un pic


MERS Middle East Respiratory Syndrom.
Spanish flu
Stockholm syndrome

hai puneti degetul pe boala rasista..


unbelievable.


Post Merge: 19 March 2020, 08:20
https://www.nytimes.com/2020/03/18/nyregion/new-jersey-family-coronavirus.html
poate ca acum conteaza cel mai mult conditia fizica si ereditatea. e o buna ocazie sa renuntati la fumat, alcool, zahar.


informatii contradictorii
unii doctori spun ca se transmite prin aer, cand respiri. e ca gripa, de neoprit
altii vorbesc de contact direct/sustinut: cum este o familie. adica se poate controla, nu e ca gripa.
un corona rezista 28 zile pe frig, ii place frigul. 9 zile in jur de 20grC. dar acum se vorbeste de trei zile. TREI. how come?
dezinfectia suprafetelor. dati-mi voie..e cea mai imposibila cerinta. nu poti. n-ai cum .decat cu o pompa profesionala, umpluta cu agenti adevarati. adica Virkon S.
tot ce poti e sa separi obiectele. spre exemplu daca vii din oras, te schimbi in garaj, intri in casa cu haine de interior. sau intri direct in baie la dus, poate ai doua incaperi, pe care le dedici dezinfectiei s obiectelor de afara.
 chiar si asa, odata raspandit in masa, virusul va fi inevitabil. de aceea, repet, singura solutie adevarata este vaccinul - ori ser, tratament, antidot, whatever. pana la vaccin singura speranta este soarele puternic - canicula. ce ma aduce acum la prognoza meteo: pe weekend e vorba sa ninga.
« Last Edit: 19 March 2020, 08:20 by Monier »
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #163 on: 19 March 2020, 09:13 »
« Last Edit: 19 March 2020, 14:38 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #164 on: 19 March 2020, 15:28 »
E și multă ipocrizie in perioada asta...inca de la început a fost , începând cu mesajele gen : "stați în casă!" ," nu vă panicați golind rafturile magazinelor !",etc...și terminând cu reacția unora la adresa unor știri precum a tânărului acela ce l-a găsit plimbandu-se cu autobuzul.
E firesc și normal sa se întâmple astfel de lucruri ... Totodată e grețos faptul că unora incepe sa le pese așa dintr-odată... La fel de grețoși sunt și cei care se miră (oameni fără prea multe alte griji probabil...). Dar e normal sa se întâmple așa...că ar fi prea crud să arătăm in perioada asta cum suntem de fapt ,adică cel puțin la fel de nepăsători că și până acum , mergând pe ideea "scapă cine poate!".
Oricum in ultima perioadă pare să se mai fi echilibrat lucrurile ,adică se mai discuta și despre criza economică  care cel mai probabil ne va afecta mai mult decât acest virus și care ar putea omora mai mulți oameni...nu neapărat în mod direct,ci indirect(gen: ești internat în spital , intervine o complicație,spitalul nu este dotat cu aparatura necesara,te transfera la un alt spital ,iar pe drum dai coltu')...precum o face și un management defectuos al țării.
Mie personal pentru o țară subdezvoltată ,precum este cea în care trăim, măsurile luate până acum mi se par destul de ok. Desigur că ar fi fost ideal ca cei aflați în carantină , in alte locuri decât la domiciliu, sa beneficieze de condiții mai bune decât cele existente, însă să nu uităm totuși în ce țară trăim.
Cineva pe aici spunea că ar fi vrut mai multa implicare ,din partea autorităților ,sa testeze populația...Ce-ar fi însemnat sa se fi anunțat un punct ori mai multe de testare pentru fiecare localitate în parte ?  După îngrămădeala de la început ,s-ar fi instalat panica ,iar ceea ce ar fi mai putut funcționa în perioada asta ar fi paralizat....asta pe langa faptul că s-ar fi îmbolnăvit mulți oameni și făcând abstracție de faptul că un singur test nu este concludent.
O altă măsură ce mi se pare ok in perioada asta , ar fi fost aceea de a opri transportul in comun , dând totuși înainte și un termen(începând cu data...),iar angajații firmelor ce-și pot desfășura activitatea în perioada aceasta sa asigure transportul angajaților ce nu au posibilitatea de a se deplasa altfel(gen n-are omul mașină,iar până mai ieri venea cu autobuzul la servici).
« Last Edit: 19 March 2020, 15:33 by wntd »