Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 168044 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #570 on: 21 April 2020, 18:25 »
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8237475/Chinese-doctors-critically-ill-COVID-19-wake-darkened-skin.html?ito=social-twitter_mailonline

in acest moment de timp daca ati merge inainte sa urmariti seria coreeana KIGDOM -unde zombi sunt inchisi la culoare- ar fi grozav.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #571 on: 24 April 2020, 10:25 »
https://www.digi24.ro/stiri/economie/cat-vor-costa-mastile-produse-in-romania-1296650

am vazut si la kaufland de la chinezi, 30 lei setul 10 bucati
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #572 on: 24 April 2020, 11:15 »
Se pot lua si de pe aliexpress alea albastre simple. Am gasit unii care au depozit in polonia, 80 lei 50 de bucati si mi le a adus fancurier la usa in 12 zile.
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #573 on: 24 April 2020, 11:21 »
Eu inca am masca de la raceala din 2015, o las la parbriz in fata parasolarului la prajit cand nu o folosesc.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #574 on: 24 April 2020, 11:23 »
Oricum nu sunt multi astia care le folosesc conform manualului.
 


Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #576 on: 27 April 2020, 16:11 »
hey guys, mi se pare ori numarul de morti zilnic incepe sa creasca??
-
unde eram..


CHINA IS ASSHOE!
https://edition.cnn.com/2020/04/27/tech/coronavirus-conspiracy-theory/index.html



Post Merge: 27 April 2020, 23:41
« Last Edit: 27 April 2020, 23:41 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #577 on: 27 April 2020, 23:50 »
Ce conteaza nr de morti ? Era plin de metastaze, daca nu facea Covid mai traia o zi. Avea 80 de ani, 64 de ani si 5 operatii pe cord, AVC, etc,
Ala de s-a spanzurat in Vaslui avea si ala Covid ?!?!?Toti ce mor sunt testati de 3 ori, poate poate iasa ceva. Testele dau fals negativ dar pot da si fals pozitiv.
E tare gri zona de morti de Covid si este IRELEVANTA daca nu cunosti bine contextul.
--
Ce conteaza este nr celor din zona galbena, aia de nu stim exact daca nu sau nu. Daca ala scade e ok. Vorbim de oameni normali care se imbolnavesc.
--
Imi scapa mie sau azi(luni) nu avem imbolnaviti noi declarati ?!?! A iesit virusul la gratare ?
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #578 on: 28 April 2020, 10:24 »
Facea cineva glume, cica peste tot in lume nu se mai moare de nimic altceva decat de covid. Cumva ne`am intors in vremuri de mult apuse cand trebuia sa raportezi sa iasa numarul pentru conducere.
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #579 on: 28 April 2020, 12:04 »
E o gluma atat de slaba ca nici macar tu nu razi la ea :)
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #580 on: 28 April 2020, 15:29 »
Eu sper sa se afle cat de curand ce se intampla cu adevarat, ca prea sunt peste tot informati false, adica ajungi sa te feresti mai mult de riscurile sa-ti iei amenda chiar cu hartia completata decat de riscul de a lua virusul. La final sper sa nu ramanem cu ochi in soare si gura cascata intr-un societate bazata pe controlul fiecarui sclav pentru care uni vor avea drept sa decida orice.
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #581 on: 28 April 2020, 21:39 »
Se întâmplă exact ceea ce se vede/aude la tv ,ci nu pe net.
Motivul e simplu : nu e nimeni atât de influent încât să corupă toate canalele TV ( tot ar fi existat o breșă pe undeva ) ...pe când pe net găsești tot felul de nebunei și oportuniști cu tot felul de teorii care mai de care mai deocheate...
Bag de seama Axel că te-au cam "prins" teoriile conspirationiste de-ai ajuns să te întrebi ce se întâmplă cu adevărat.
Era și normal să se întâmple ceea ce s-a întâmplat pt că așa se cam întâmplă în viața ...te ia prin surprindere. Acum când ai un anumit statut (care îți oferă o viziune mai amplă referitor la felul în care decurg lucrurile în lume ) și ai parte și de o gândire logică e ușor să prevestești ceea ce s-a întâmplat acum ,gen ăsta de aici : https://www.ted.com/talks/bill_gates_the_next_outbreak_we_re_not_ready/transcript?language=ro .

Chiar îmi place cum le zice acolo și era și logic să se întâmple așa (mai ales din perspectiva unui român care auzise despre spitalele patriei sale).
Dacă ar fi să-mi dau cu presupusul în ceea ce va consta următoarea tragedie globală aș zice că ar fi foametea , urmată în scurt timp de războaie. Practic doar asta a mai rămas cu consecințe mai puțin dezastruoase pt omenire.... că dacă te lovește un asteroid ai cam pus-o ,iar un cutremur mare n-ar prea avea același impact că o foamete de nivel global.
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #582 on: 28 April 2020, 22:29 »
E adevarat am vazut multe prostii, ce ma sperie este ca observ ca toti politicieni au acelasi program artistic, toti citesc si implementeaza aceleasi reguli. Daca ziceai clasei politice de peste tot sa faca toti ceva la unison pana la covid nu vedeai asa ceva.
  Ma sperie foarte mult lucrurile astea calculate perfect privind tinutul prostilor in casa, il mai vad si pe Bill Gates care urla ca nu o sa mai iesim din casa daca nu ne vaccinam toti.

     In situatia in care gasesc cei care s-au ocupat de toata pandemia asta o modalitate sa-l elimine complet pe Trump atunci suntem distrusi toti de legile care ne vor fi impuse.
       In momentul de fata sunt cam speriat ca nu reusesc sa-mi dau seama cum vor evolua lucrurile. adica ne lasa pe afara se mai relaxeaza starea de urgenta si creste numarul infectatilor si apar restricti mult mai mari ca sa ne tina si mai mult in casa, aflam ca sistemul care declara numarul mortilor de covid este compromis si chiar daca mori din alte cauze tot de covid esti declarat ca ai murit.
    Tare mi-e frica ca vorba aia, " Bani fac pamantul sa se invarta " nu este o vrajeala si suntem ultimi prosti, ultimile vite nepansonate de sistem .
 
« Last Edit: 28 April 2020, 22:31 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #583 on: 28 April 2020, 22:35 »
Nu are cum. Foamete de unde ? Si daca nu ploua 5 ani in Europa, ploua altundeva gen Asia si importi de acolo. Nu mai zic ca soiurile noi de cereale, furaje, etc sunt mult mai rezistente, foram dupa apa la mare adancime, etc.
Ultima mare foamete a fost in Africa prin anii 80(we are the world... we are the children...). Atunci a fost o seceta de vreo 3-4 ani si in timp ce in SUA si Canada se arunca graul si porumbul in ocean ca nu mai aveau ce face cu el in Africa se murea de malnutritie, boli asociate, etc. Dar nu se putea trimite ca lipsea logistica in Africa. Acum avem logistica peste tot: porturi, drumuri, depozite, etc. De atunci s-a facut un pact mondial: daca nu ai ce manca nu o sa-ti trimita nimeni caviar dar o sa primesti moca o masa calda pe zi si de la dusman, iti garantez.
--
Razboaie ? Hm, nu prea mai merita. Nu prea mai ai asa resurse importante pe care sa te bati si doar sa anexezi un teritoriul si sa-l intretii costa enorm. Petrol este in nestire, gaze, in nestire terenuri agricole avem peste tot.
Ni s-a cam luat de bataie pe teme religioase, doctrine de partid, toate sunt un cacat.
--
Molima nu mai reprezinta nici o amenintare, serios. Acum ne e mai frica de taxele noi ce le propune guvernul decat de moarte. Asta e molima ?
--
Ma gandesc ca singura mare amenintare este ceva cu totul nou si deosebit, imposibil de anticipat, the great filter. Nimic nu se intrevede nici macar din alea extra mega: meteoritii ar fi atrasi de restul de planete mari sau de soare cand apar in zona, sanse mici sa vina ceva mare. Radiatiile gamma de la stele varza sunt foarte departe si nu ne ating. Miezul planetei s-a mai racit si se raceste, tot mai putine vulcane pe teava.
Clima se tot schimba, s-a schimbat si in trecut. Ne afecteaza clar dar nu e ceva ce ne termina. Vikingi au plecat din Groenlanda cand iarna nu se termina, acum 200 de ani a fost o mini glaciatiune ce a impins milioane de oameni sa plece in SUA din Europa.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #584 on: 29 April 2020, 15:01 »
Nu are cum. Foamete de unde ? Si daca nu ploua 5 ani in Europa, ploua altundeva gen Asia si importi de acolo. Nu mai zic ca soiurile noi de cereale, furaje, etc sunt mult mai rezistente, foram dupa apa la mare adancime, etc.
Nu are legatura cu virusul, dar se apropie momentul in care se pot atinge sansele ca 80% din granarele planetei ar putea fi afectate simultan de efecte ale incalzirii climatice (zic unele studii...). Daca se intampla asta, va rezulta o scadere brusca a productiei agricole si o explozie a preturilor., cu consecinte evidente.

La asta se pot adauga consecintele posibil dramatice ale prabusirii biosferei, de asemenea cu consecinte asupra agriculturii.

Ca sa poata fi cel putin in parte controlat haosul care urmeaza, "autoritatile" se gandesc ca un contol total asupra populatiei ar fi de ajutor.

Cu totul intamplator, povestea cu virusul induce un motiv cat se poate de plauzibil pentru a accelera implementarea tehnologiilor necesare pentru un control total. E doar o succesiune de coincidente... ;D