Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167578 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1185 on: 14 August 2021, 13:12 »
Daca COVID-ul e intr-adevar un virus artificial creat in laboratoarele chinezesti dupa cupa cum o sa publice OMS...
N-o sa publice OMS nimic pe ideea asta. Au stabilit deja ca nu au nici o dovada in acest sens si intre timp nu a mai aparut nimic nou.
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1186 on: 14 August 2021, 23:35 »
Dacă din cele două fotografii n-ai înțeles că R0 este invers proporțional cu mortality rate, atunci îi las pe alții să se chinuie cu tine mai departe!...
 

Offline mobydick

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1187 on: 15 August 2021, 02:35 »
Eu zic sa lasati  cearta, ca si asa suntem putini  aici si traversam niste vremuri urate.  Cine a vrut sa priceapa si ce a vrut  sa  sa priceapa  a priceput.

Intre timp creste numarul de cazuri. 
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/cel-mai-mare-numar-de-cazuri-de-covid-19-din-ultimele-trei-luni-si-la-ati-creste-numarul-pacientilor-1633323

Doi tineri de 30 ani, sanatosi, dar nevaccinati, au murit de coronavirus, de la varianta Delta. 
https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24976982-doi-tineri-30-ani-fara-comorbiditati-nevaccinati-murit-din-cauza-covid-19-spitalul-victor-babes-din-bucuresti-din-cauza-covid-19-spune-arafat.htm


In America, varianta delta face ravagii in randul copiilor si tinerilor.
https://www.nytimes.com/2021/08/09/health/coronavirus-children-delta.html



In asemenea momente ar trebui sa fim mai uniti si mai intelegatori intre noi. Nu avem de-a face cu o simpla criza economica, nici cu un razboi  sau alegeri electorale controversate unde sa ne arda de competitie. Avem de-a face cu  o pandemie (poate nu la fel de rea ca gripa spaniola sau marea ciuma, dar tot e  nasoala), plus dezastrele climatice. Nu astea sunt dezastruoase, ci  efectele care vor urma. E  in joc viitorul civilizatiei noastre moderne in  urmatorii ani. 
Ce urmeaza e posibil  sa fie mai rau decat in perioada celor doua razboaie mondiale daca nu ne trezim la realitate si continuam sa ne impungem intre noi, fie si virtual. 
Mno, dupa ce mor eu poate sa vina potopul, nu-mi va pasa, dar ganditi-va voi care aveti copii, si poate veti avea si nepoti care vor trai niste vremuri foarte cumplite din cauza generatiei voastre.
« Last Edit: 15 August 2021, 02:42 by mobydick »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1188 on: 15 August 2021, 13:28 »
Si ce propui? 8)
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1189 on: 15 August 2021, 17:30 »
Dacă din cele două fotografii n-ai înțeles că R0 este invers proporțional cu mortality rate, atunci îi las pe alții să se chinuie cu tine mai departe!...

Ti-am demonstrat cu date bazate pe acele fotografii (care btw nu sunt fotografii cu capturi de ecran sau oricum altfel ai vrea sa le numești) ca nu este așa. Ca nu înțelegi nu ma mira, in general nu prea înțelegi, mai ales când îți iese din sfera ta limitată de cunoaștere. Asta e.

@mobidick: din alt articol:
“ In states where data was available, less than 2% of all child COVID-19 cases required hospitalization and 0.00% to 0.03% were fatal.

"I'm not seeing any patterns that suggest the virus is more virulent or more serious or more severe in children than it was before this variant appeared," Maldonado added”.

Adică dracul nu e chiar atât de negru …
..................................
Continuare atac la persoana si atitudine necorespunzatoare fata de partenerii de discutii.
« Last Edit: 15 August 2021, 22:19 by oldshooterman »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline mobydick

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1190 on: 16 August 2021, 00:05 »
Deci se confirma ca circula de mult timp virusul, probabil ca dupa ce s-au pus punct cu sistemul de detectie al lui si cum aveau de gand sa lupte impotriva lui si sa faca si multi bani pe parcurs si sa fure si alegeri au anuntat Pandemia.

Cam asa e.

Eu am cunostinte care probabil s-ar fi  imbolnavit de coronavirus avand simptome similare din toamna 2019, ori de la gripa aceea sezoniera   - o colega  de 40 ani  de la   munca tusea si stranuta grav. Zicea ca are gripa.....ma rog, ce cauta la serviciu? Si nici masca nu avea. Stranuta  mereu pe langa mine.   >:( Asta era in octombrie 2019
O alta colega de facultate a venit o luna (noiembrie 2019) intreaga cu masca sanitara la cursuri. Zicea ca a avut pneumonie din aia nasoala, cu febra, tuse, dar si cu simptome de raceala.
Insa ce m-a uimit la ea e ca a fost PRIMA PERSOANA PE CARE AM VAZUT-O IN VIATA MEA VENIND CU MASCA SANITARA LA CURSURI!
Maica'mea a avut si ea in iarna 2019-2020 simptome similare cu COVID-ul : a zacut la pat de la febra, avea tuse seaca, nu avea gust, miros, zicea ca niciodata nu a mai patit asa ceva.  Dar s-a vindecat.     


Sa nu uit sa mentionez ca in februarie 2019  era aceea "epidemie de gripa sezoniera" care omorase peste 100 de romani cu comorbiditati.
Inca de atunci toti medicii umblau cu masca sanitara, inclusiv pe medicul meu de familie, in tot anul 2019 de cate ori am fost la el, l-am vazut purtand o masca sanitara, de zici ca se pregatea.

Culmea e ca in iarna 2017-2018 cand au murit 187 de romani de la gripa sezoniera nu se facuse mare scandal, si niciun medic nu purta masca sanitara intr-o policlinica.
Pentru ca doh, o tabara politica care cica se pretindea social-democrata  era mai preocupata sa-i scape fundul   taranusului jegos si   mustacios  de puscarie, cu amnistia coruptilor  si mai ales cu furtul din banii publici , iar cealalta tabara  liberala  era cu gandul la ciolan si la proteste demagogice incercand sa-i scoata pe romani in strada sa protesteze pentru niste iluzii precum statul de drept.   


Pe un alt forum, cred ca stiti despre care e vorba, se tot discuta prin ianuarie-februarie 2019 despre introducerea obligatorie a mastilor sanitare in transportul in comun. Se tot plangea unu ca "nu se mai poate, nu mai exista deloc respect, umbla  aurolacii  in autobuz carora le curg MUCII pana la barba, trebuie implementata masca sanitara obligatorie"
Daca vreti mai multe detalii, va dau link-ul. 


Posibil ca coronavirusul actual  sa se fi aflat printre noi de ceva timp, din moment ce apar rapoarte inca din septembrie 2019,  dar cand  inca nu era foarte contagios si inca nu-si dezvoltase mutatiile . Posibil versiunea SARS-COV 1.5  , aia scapata din laborator din Wuhan sau din Novosibirsk, si pana a devenit SARS-COV 2 a mai durat ceva timp. 
« Last Edit: 16 August 2021, 00:22 by mobydick »
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1191 on: 16 August 2021, 11:04 »
« Last Edit: 16 August 2021, 11:51 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1192 on: 16 August 2021, 15:54 »
La ei, a treia doză, este modificată astfel încât să aibă eficacitate maximă la tulpina Delta sau este 100% identică cu cele anterioare?...
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1193 on: 16 August 2021, 23:26 »
Foarte interesant, campioana la vaccinare a lumi, mai are unpic si deja o sa fac captura doar in mod portrait ca altfel nu o sa mai am cum sa prind toata evolutia.

Israelul are cam 50% fully vaccinated. Deci cam 50% ne-vaccinated. Din grafice nu stim cate dintre cazurile noi sunt vaccinati si cate sunt ne. Dar vedem pe grafice ceva: numarul celor spitalizati si mai ales al celor morti NU creste la fel de rapid cu numarul de noi cazuri, sunt mai atenuate. Adica vaccinurile respective isi fac simtite efectele - poate nu protejeaza f eficient impotriva mbolnavirii cu noua tuplina dar par a fi eficiente in a preveni spitalizarile si mai ales moartea celor bolnavi.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1194 on: 17 August 2021, 11:07 »
Mai mult spre 60 % fully vaccinated

Post Merge: 17 August 2021, 11:47
Wow
« Last Edit: 17 August 2021, 11:47 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1195 on: 17 August 2021, 14:28 »
Concluzia din Israel, care-i?

Multe cazuri => puțini morți?

Sau ce-i wow?
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1196 on: 17 August 2021, 14:39 »
Wow cum creste, la cateva zile am impresia ca in jur de 3 vine din spate cu spitalizati la ATI si multi morti.  La cum creste probabil ca doza 3 de pfizer doar va aplifica cresterea si mai mult. Am impresia ca s-a scapat complet totul de sub control, abia astept sa vad ce explica autoritatile evolutia cu valul 4 la cat de masiv au impins vaccinarea pe gatul tuturor.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline mobydick

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1197 on: 17 August 2021, 14:57 »
Wow cum creste, la cateva zile am impresia ca in jur de 3 vine din spate cu spitalizati la ATI si multi morti.  La cum creste probabil ca doza 3 de pfizer doar va aplifica cresterea si mai mult. Am impresia ca s-a scapat complet totul de sub control, abia astept sa vad ce explica autoritatile evolutia cu valul 4 la cat de masiv au impins vaccinarea pe gatul tuturor.

Nu cred ca vor mai avea timp sa explice  ceva.
La urmatorul val, daca vaccinarea nu rezolva ceva, s-ar putea sa iasa de  revolte, lovituri de stat si razboaie civile in cam toata lumea .

Meme-ul asta s-ar putea adeveri in 2023, ca tot s-au inmultit sobolanii in marile orase, mai ales si la noi in sectorul 1 condus de Clotilde. 
« Last Edit: 17 August 2021, 15:04 by mobydick »
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1198 on: 17 August 2021, 15:31 »
La cum creste probabil ca doza 3 de pfizer doar va aplifica cresterea si mai mult.

Se știe, de cel puțin 6 luni, că vaccinarea nu previne infectarea, deci nu cred că israelienii sunt surprinși de creșterea numărului zilnic de cazuri...
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1199 on: 17 August 2021, 15:54 »
Daca repetam suficient de des nici nu ne va mai mira absolut nimic, la prima vedere nu previne infectarea, nu previne spitalizarea, nu previne spitalizarea la ATI si sa nu uitam nu previne nici moartea din cauza covidului.
  O sa devina o banalitate moartea din cauza covidului chiar daca te-ai vaccinat cu 3 doze, se mai intampla, mai nasol cand se intampla la prea multi oameni intr-o perioada scurta de timp si numarul va tot creste.
   Cam asta e motivul pentru care tot postez graficele, sa avem o idee cat de mult evolueaza boala in Israel intr-o perioada foarte scurta desi au un numar asa mare de vaccinati.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,