Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167458 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1440 on: 29 September 2021, 23:26 »
Probabil ca aia cu imunitate naturala nu sunt prezenti in acea poza. E vorba de cei internati, deci nu forma usora. Si cum imunitatea naturala este mai buna decat cea data de vaccin, sansa ca cineva cu imunitate naturala sa faca o forma severa de covid este extrem de mica (mai mica decat cei care sunt vaccinati).
Si cum statistica aia este doar pe ziua de 28 sept in spitalul OHSU, e foarte posibil sa nu fie nimeni internat cu covid care are imunitate naturala.

Nu, in USA imunitatea naturala este ignorata de guvern/cdc/fda. Sunt cativa doctori care incearca sa deschida discutia dar sunt 100% ignorati.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1441 on: 30 September 2021, 12:23 »
Probabil ca aia cu imunitate naturala nu sunt prezenti in acea poza. E vorba de cei internati, deci nu forma usora. Si cum imunitatea naturala este mai buna decat cea data de vaccin, sansa ca cineva cu imunitate naturala sa faca o forma severa de covid este extrem de mica (mai mica decat cei care sunt vaccinati).
Si cum statistica aia este doar pe ziua de 28 sept in spitalul OHSU, e foarte posibil sa nu fie nimeni internat cu covid care are imunitate naturala.

Nu, in USA imunitatea naturala este ignorata de guvern/cdc/fda. Sunt cativa doctori care incearca sa deschida discutia dar sunt 100% ignorati.
In filmuletul de mai jos afli exact ce ai de facut sa nu te imbolnavesti de la cel mai cunoscut doctor din USA :
     
« Last Edit: 30 September 2021, 12:28 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1442 on: 30 September 2021, 15:29 »
Cei vaccinati prezinta în continuare un risc crescut de 5,96 ori de infecție descoperita si un risc crescut de 7,13 ori de boala simptomatica comparativ cu cei infectaii anterior. Vaccinatii impotriva SARS-CoV-2 au avut un risc mai mare de spitalizare legata de COVID-19, comparativ cu cei care au fost infectati anterior. (dintr-un studiu israelian publicat in medrxiv aflat inca în stadiul de preprint si fara peer-review, dar datele sunt confirmate si de Profesorul Martin Kulldorff de la Harvard).

 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1443 on: 30 September 2021, 15:57 »
Da, ideal este sa te infectezi cu o forma usoara care sa nu te lase cu sechele pe viata dupa aia (de ex plamani afectati) si sa capeti imunitatea naturala. Doar de am stii dinainte ce fel de forma am face, ce bine ar fi :)
Eu unul insa prefer sa nu joc ruleta ruseasca, si o sa sustin orice guvern care alege sa nu se joaca cu viata oamenilor in asa hal.
Si tine cont, imunitatea asta naturala nu tine o viata, si la fiecare noua imbolnavire iar trebuie sa te rogi sa nu fie o forma grava, care sa nu te omoare sau sa nu-ti afecteze vreun organ pe viata.
Intr-un fel este ca o raceala, doar ca de la o raceala ai sanse aproape zero sa mori sau sa te afecteze pe termen lung (nu zic zero ca iar sare taribo de cur in sus :D )

axxel, de ar fi asa de simplu, dar tine cont ca persoane cu stiluri de viata extrem de sanatos s-au imbolnavit si chiar au murit de covid, deci nu ai nici o garantie ca o sanatate de fier de feresete de boala.
Este totusi voba de un virus nou, cu care corpul habar n-are sa se bata, oricat de sanatos ai fi tu. Evident ca ii este mult mai simplu sa se bata cu el daca in acelasi timp nu trebuie sa se ocupe si de alte probeleme de sanatate, dar asta nu inseamna ca nu poate totusi pierde.
Plus ca interviul respectiv este in USA, unde cred ca 50% din populatie este pre-diabetica, deci orice apel spre o viata sanatoasa este binevenit acolo.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1444 on: 30 September 2021, 18:15 »
Ruleta ruseasca e si cu vaccinurile bagate pe gat la noi. Solutia sunt tratamentele aplicate de la primele manifestari ale bolii plus ulterior vaccinuri clasice (dupa un timp) pentru cei care manifesta boala. Pana la sfarsitul anului vor sa introduca 5 tipuri de tratamente specifice in EU, incepand din octombrie.
Testele cu saliva au fost aprobate in Franta cu multe luni in urma, fara acordul EMA, deci se poate si in UE daca se vrea. Nu-i cazul cu slugile din RO, dar ca idee. Deci ar fi solutii pentru toata lumea.
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1445 on: 30 September 2021, 18:26 »
Da, ideal este sa te infectezi cu o forma usoara care sa nu te lase cu sechele pe viata dupa aia (de ex plamani afectati) si sa capeti imunitatea naturala. Doar de am stii dinainte ce fel de forma am face, ce bine ar fi :)
Eu unul insa prefer sa nu joc ruleta ruseasca, si o sa sustin orice guvern care alege sa nu se joaca cu viata oamenilor in asa hal.

Iar insisti cu prostia asta??? NIMENI nu spune "decat sa faci vaccinul mai bine faci corona" idea este: daca ai facut corona, nu mai ai nevoie de vaccin. Intelegi care este ordinea? logica???


Si tine cont, imunitatea asta naturala nu tine o viata, si la fiecare noua imbolnavire iar trebuie sa te rogi sa nu fie o forma grava, care sa nu te omoare sau sa nu-ti afecteze vreun organ pe viata.
Intr-un fel este ca o raceala, doar ca de la o raceala ai sanse aproape zero sa mori sau sa te afecteze pe termen lung (nu zic zero ca iar sare taribo de cur in sus :D )

Nu se stie inca cat dureaza, cei infectati anterior cu SARS au si acum imunitate, dupa aproape 10 ani, deci s-ar putea sa tina toata viata, iar studiile recente spun ca si cea de la covid este persistenta. In timp ce la vaccinuri STIM (sunt studii) ca protectia dispare destul de rapid (cateva luni).

Tot ce ai spus e valabil si la vaccin, ala te protejeaza si mai putin ...
« Last Edit: 30 September 2021, 18:47 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1446 on: 30 September 2021, 18:44 »
axxel, de ar fi asa de simplu, dar tine cont ca persoane cu stiluri de viata extrem de sanatos s-au imbolnavit si chiar au murit de covid, deci nu ai nici o garantie ca o sanatate de fier de feresete de boala.

   Eu din pacate nu am auzit de absolut nimeni care sa fi fost sanatos si sa fi murit de covid, daca ai cumva vreun link cu un sportiv dar nu gen Mutu sau mai stiu eu ce petrecaret care sa injecteaza care a murit de covid te rog sa-l postezi .
       
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1447 on: 30 September 2021, 22:20 »
Iar insisti cu prostia asta??? NIMENI nu spune "decat sa faci vaccinul mai bine faci corona" idea este: daca ai facut corona, nu mai ai nevoie de vaccin. Intelegi care este ordinea? logica???
Citeste mai cu atentie ce scriu, ca ai inteles in craci.
Unde am zis eu ca daca ai facut boala trebuie sa faci si vaccin?

Si btw, nu tine o viata imunitatea. Ca daca ar tine nu ai avea oameni care s-au imbolnavit de 2x de Covid. A fost un caz, chiar in Romania, pe la stiri nu trecuta parca, in care un cadru medical s-a imbolnavit a doua oara de covid si a murit.

Olds, ce scop ascuns crezi ca are oculta mondiala ca sa vrea sa ne vaccineze pe toti? Si daca chiar ar vrea sa ne bage anumite substante in sistem, nu crezi ca deja o fac prin tonele de mancare procesate pe care le mancam deja?

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1448 on: 30 September 2021, 22:30 »

Citeste mai cu atentie ce scriu, ca ai inteles in craci.
Unde am zis eu ca daca ai facut boala trebuie sa faci si vaccin?

Am inteles exact ce ai spus. Si nu ma refer la tine ca ai fi spus ca trebuie sa faci si vaccin, asta e narativa aici in US. Eu ma refeream la "argumentul" tau cu "nu e o odee buna sa iei corona ca sa nu faci vaccinul" - no shit doctor sherlock, dar nimeni nu spune asta.

Si btw, nu tine o viata imunitatea. Ca daca ar tine nu ai avea oameni care s-au imbolnavit de 2x de Covid. A fost un caz, chiar in Romania, pe la stiri nu trecuta parca, in care un cadru medical s-a imbolnavit a doua oara de covid si a murit.


Tine, dar nu e 100% sigura. Si guess what: nici aia de la vaccin nu e si tine si mai putin, deci argumentul tau este exact zero. Este interesant sa vezi cad de mult sunt prostiti oamenii cand repeta "argumente" de genul "stiu eu pe unul care a murit dupa ce a luat a doua oara" si ignora cazurile dintre cei vaccinati ...

Olds, ce scop ascuns crezi ca are oculta mondiala ca sa vrea sa ne vaccineze pe toti? Si daca chiar ar vrea sa ne bage anumite substante in sistem, nu crezi ca deja o fac prin tonele de mancare procesate pe care le mancam deja?

NU e oculta si NU e ascuns.

https://www.forbes.com/sites/aayushipratap/2021/07/28/pfizer-expects-335-billion-in-vaccine-revenue-in-2021/

Numai in america si daca nu se vaccineaza aia 40 milioane de indivizi care au avut boala se pierd 4 billioane in incasari. Si de asta imunittea naturala in USA e ignorata si bagata sub pres.

De ce crezi ca se impinge populatia tarilor "bogate" care isi permit sa plateasca pt vaccin la a 3-a doza si in curand la a 4a in timp ce in tari sarace vaccinarea e pe la 5%?

Dupa cum bine stii noi mutatii apar in tarile cu o vaccinare slaba, Delta e provenita din India.

Cu alte cuvinte daca sanatatea noastra era pe primul plan s-ar fi incercat imunizarea a unui procent cat mai mare de pe intregul glob. Dar nu asta se incearca ... pentu ca imunizarea alora saraci nu aduce bani ...

« Last Edit: 30 September 2021, 22:36 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1449 on: 01 October 2021, 12:52 »
Olds, ce scop ascuns crezi ca are oculta mondiala ca sa vrea sa ne vaccineze pe toti? Si daca chiar ar vrea sa ne bage anumite substante in sistem, nu crezi ca deja o fac prin tonele de mancare procesate pe care le mancam deja?
Un imens smen politic si financiar e mai mult decat vizibil si demonstrat. Cu restul ramane de vazut.

De ex. partea cu cei care au trecut prin boala e valabila doar 180 de zile de cand s-au vindecat. Iar asta nu tine cu aprecieri personale despre daca si cand au trecut prin boala si cand s-au vindecat. Isi fac iluzii cei care au trecut prin boala ca scapa de vaccinarea obligatorie. Trebuie sa fie inregistrati precis in sistem in urma unor teste recunoscute oficial, nu ca li se pare lor ca au trecut prin boala, iar dupa 180 de zile trebuie sa inceapa schema de vaccinare.

Dupa care apare Fauci care tocmai a anuntat ca schema completa de vaccinare din SUA e considerata valabila doar dupa 3 doze. Dupa care cel mai probabil va urma dupa 4 doze si nu se poate anticipa nici un final. Iar riscurile la efecte secundare nasoale in timp cresc proportinal cu numarul de doze primite, in special la cele cu mARN.

 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1450 on: 01 October 2021, 12:57 »
Eu nu inteleg expresiile repetive retardate insirate aici si in media in general. Vaccinarea in cazul covid nu inseamna imunizare, e cel mult un tratament profilactic.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1451 on: 01 October 2021, 13:01 »
Nu e tratament, e o forma de imunizare, din moment ce provoaca o reactie a organismului prin care se genereaza anticorpi precum in cazul unei infectari reale.
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1452 on: 01 October 2021, 13:05 »
Nu cred ca e cazul sa dau definitia cuvantului "imunizare". Intra in contradictie cu simptome, boala sau contagios. Doar pentru ca genereaza anticorpi nu se poate numi imunizare.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1453 on: 01 October 2021, 13:41 »
"Ce sunt imunizarea și vaccinarea?

Imunizarea este procesul de protejare împotriva unei boli. Dar poate însemna, de asemenea, același lucru cu vaccinarea, care este protejarea prin vaccinare împotriva unei boli."(U.S. National Library of Medicine)
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1454 on: 01 October 2021, 15:02 »
De ce crezi ca se impinge populatia tarilor "bogate" care isi permit sa plateasca pt vaccin la a 3-a doza si in curand la a 4a in timp ce in tari sarace vaccinarea e pe la 5%?
Dupa cum bine stii noi mutatii apar in tarile cu o vaccinare slaba, Delta e provenita din India.
Cu alte cuvinte daca sanatatea noastra era pe primul plan s-ar fi incercat imunizarea a unui procent cat mai mare de pe intregul glob. Dar nu asta se incearca ... pentu ca imunizarea alora saraci nu aduce bani ...
Din ce stiu eu vaccinuri sunt suficiente pt toate tarile. Si nici nu am auzit de vreo tara in dezvoltare in care populatia sa urle ca vrea sa se vaccineze si statul sa nu aiba suficiente doze.
Deci cred ca tine mai multe de nivelul de educatie din tarile bogate vs tarile in dezvoltare.
Asta se vede clar si in Romania, unde rata de vaccinare urbana este de 2x mai mare decat cea rurala.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K