Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167464 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1590 on: 26 October 2021, 19:03 »
Vaccinarea de doua ori/an impusa pentru un anumit tip de vaccin si pentru o perioada mai indelungata ar asigura o masa relativ constanta si imensa de "consumatori captivi" pentru o afacere colosala. Nu degeaba au contractat 4,4 miliarde de doze pentru ~450 milioane de locuitori = 10 doze/cap de locuitor. E deja anticipata aparitia a tot felul de variante care sa necesite vaccinarea continua, timp de cativa ani.

Acum in senat se voteaza suspendarea contractului de munca pentru cei nevaccinati.
 

Online axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1591 on: 27 October 2021, 10:14 »

According to the latest government official UK reports, case rates per 100,000 are now double in the double vaccinated population compared to the unvaccinated for people aged 40 to 79.

https://www.totalhealth.co.uk/blog/increased-covid-infections-vaccinated-caused-original-antigenic-sin

Post Merge: 27 October 2021, 10:33





Post Merge: 27 October 2021, 10:35
Antibody-dependent enhancement in COVID-19: The not so friendly side of antibodies

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/20587384211050199
« Last Edit: 27 October 2021, 10:35 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1592 on: 27 October 2021, 10:48 »
Acum in senat se voteaza suspendarea contractului de munca pentru cei nevaccinati.
Nu este vorba de nevaccinati, ci de cei care nu au certificatul verde.
Sper ca esti constient ca cert verde il poti obtine nu doar daca te-ai vaccinat.
Avand in vedere ca rata de vaccinare globala este sub 40%, o sa mai dureze ceva pana trece pandemia, deci e nromal ca UE (si orice tara cu un plan pe termen lung) sa fie pregatita. Faptul ca au contractat toate dozele alea nu inseamna obligatoriu ca or sa le si foloseasca. Dar mai bine sa le aiba si sa nu fie nevoie de ele, decat sa fie nevoie si sa nu le aiba.


taribo, eu zic ca n-are rost sa mai continuam discutia ca e clar ca avem puncte de vedere complet diferite.
Eu unul prefer sa previn o boala, decat sa ma imbolnavesc si sa testez diverse tratamente experimentale si aprobate de curand. Am fost intotdeauna adeptul medicatiei minimale si poate de aia gandesc asa.
Prefer ca sistemul imunitar sa lupte cu o boala decat sa bag diverse medicamente in mine care sa lupte.

Cu conspiratia cum ca Big Pharma ar face totul DOAR pt bani am 2 mari probleme de care mi-e greu sa trec.
1. Mi se pare extrem de improbabil ca ei sa fii reusit sa convinga/pacaleasca 90% din medicina mondiala ca vaccinul e "the only way". Hai cateva zeci de medici de pe la niste spitale, poate, dar nu milioane de medici din lumea intreaga.
2. Daca interesul lor e sa mulga populatia de bani, nu e extrem de contra-productiv sa faca un vaccin care omoara, sau are efecte adverse foarte periculoase?

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1593 on: 27 October 2021, 11:21 »
Eu zic ca toate constrangerile astea sunt o prostie. As lasa benevola vaccinarea si deschis tot si la liber. O singura restrictie as baga ca sa grabesc "purge"-ul.  In caz ca ai boala si horcai si vrei la spital sa se intample urmatoarele: vine salvarea, iti face testul. Esti pozitiv covid ? Da ? Ai vaccin ? Da ? Hai la spital ? Nu ? Ramai acasa si tine un vaucer la pompe funebre, facute direct actele cu randul si groapa. In rest liber frate cu speranta sa ajungem la 10000 de morti/zi. Nu vad decat avantaje. S-ar curata societatea de cretinoizi si am salva bani gramada la bugetul de pensii. As mai schimba pt a grabi lucrurile: sapare de gropi in avans cu escavatorul, ingropat in aceeasi zi cu decesul. Cat mai multe paranghelii cu mici gratis si formatii in fiecare oras si comuna si fara masca(investitia merita clar la cat vei salva la pensii). Toti sa trecem prin boala ca sa facem "imunizare". :)


Si tu vii cu propunerea asta care suna instigare la moarte ? Stii ca nu esti cu nimic diferit fata de un anti-vaccinist care indeamna la nevaccinare?   

Hai sa te lamuresc putin:

1. In nicio tara civilizata membra ONU, medicii  de la spitalele de stat si camerele de urgenta n-au voie sa refuze un pacient in stare grava. Si nici n-ar face-o pentru ca risca procese si pot ajunge la inchisoare. Suna au ucidere din culpa  pana la urma.
2. Din moment ce respectivii au platit impozite toata viata lor si asigurari medicale, e cam de porc sa-i lasi sa mori.  Pentru ca nici sistemul medical de stat nu e tocmai gratuit. 

Stiu ca suna nedrept pentru cei vaccinati, dar asta e lumea in care traim,  o lume in care si nevaccinatii au dreptul la viata. Iar vaccinarea nu e (inca obligatorie) si chiar daca ar fi,   medicii de la stat tot nu au dreptul sa refuze pacienti nevaccinati in stare grava.  Sunt tratati pe banii lor pe care au fost impozitati ani la rand.  Deal with that!

Ca pacientii internati oricum mor pentru ca spitalele de stat nu au echipamente si personal, iar politicienii au mancat toti banii din impozitele platite de romani e partea a doua.
Ce se intampla acum nu e numai rezultatul nevaccinarii, e rezultatul a 30 ani de jaf politic sistematic. 
Daca aveam spitale dotate (inclusiv cele 8 spitale regionale promise de PSD si cele 3 spitale regionale promise de PNL in  campaniile electorale)  si sistem de securitate sociala ca-n Austria, Olanda  sau macar ca-n Grecia unde sa nu se fure din banul public , cred ca numarul mortilor ar fi fost mai mic, probabil undeva la 10 000, nu la 40 000.

Noi oricum stam mai bine decat Polonia care are 76 000 de morti ,  Germania cu 90 000 de morti , Frana cu 100 000 morti, Italia cu 132 000 morti si Spania cu 87 000 morti. Stiu, densitate, dar tarile respective au spitale la care nici nu putem visa. E uimitor ca Romania are totusi mai putini morti  dat fiind ca   are spitale ca-n evul mediu. 

Post Merge: 27 October 2021, 11:37
btw: in tarile astea enumerate care sunt mai civilizate ca Romania se dau amenzi usturatoare pentru ce tampenii scrii pe internet, fie si sub anonimat.    Sunt amendati si anti-vaccinistii, dar si vaccinatii care instiga la metode medievale in egala masura.   
« Last Edit: 27 October 2021, 11:37 by bombardieru »
 

Online axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1594 on: 27 October 2021, 20:37 »
Deaths among Teenage Boys have increased by 63% in the UK since they started getting the Covid-19 Vaccine according to ONS data.

https://theexpose.uk/2021/10/04/teen-boy-deaths-increased-by-63-percent-since-they-had-covid-vaccine/
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1595 on: 27 October 2021, 22:48 »
Mai usor cu fakenews-ul.
Site-ul facut special pt propaganda anti-vaccine, bazat pe dezinformare, suspendat pe toate canalele social media.

https://www.logically.ai/articles/actors-behind-uk-misinformation-site-the-daily-expose

"The writers and contributors don’t request interviews with scientists, government officials, or other qualified experts to make sure they’re interpreting these documents correctly. Nor do they give the right of reply to any of the institutions or figures they are reporting on, which is an expected journalistic practice. "
"The writers often distort or misinterpret the information within the snapshots of the documents they use to push a number of conspiratorial narratives. For instance, The Daily Expose has claimed that vaccines were approved without any sort of safety checks and that vaccines are causing mass death."
"The Daily Expose has been one of the most influential platforms for medical misinformation in the U.K., even though it appeared only at the end of 2020. Many who work in tracking disinformation have encountered it multiple times over the past nine months, and continue to encounter it almost daily. "
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1596 on: 28 October 2021, 09:00 »
Cu conspiratia cum ca Big Pharma ar face totul DOAR pt bani am 2 mari probleme de care mi-e greu sa trec.
 

Repet: cand ai 80% rata de vaccinare in tarile bogate si impingi in a 3-a doza in timp ce prin tarile sarace vaccinarea e pe la 5% tie cum iti vine sa spui "Big pharma nu face totul DOAR pt bani"???
Mai ales cand cercetarea si productia pt vaccinuri a fost sponsorizata LA GREU de catre statul american???

https://www.statista.com/statistics/254351/quarterly-revenue-of-pfizer-since-2006/

"In 2020, Pfizer generated total revenues of over 41.9 billion U.S. dollars. For Q2 2021 the company reported a revenue of around 19 billion U.S. dollars, mostly driven by its COVID-19 vaccine which was developed in cooperation with German company BioNTech. This is the highest quarterly revenue in the whole shown period."

1. Mi se pare extrem de improbabil ca ei sa fii reusit sa convinga/pacaleasca 90% din medicina mondiala ca vaccinul e "the only way". Hai cateva zeci de medici de pe la niste spitale, poate, dar nu milioane de medici din lumea intreaga.

Si mie mi se pare EXTREM de improbabil ca toti medicii au uitat brusc de celulele T si B si marseaza doar pe anticorpi ca si protectie. Dar uite ca se intampla.

Sa iti spun ce se intampla cu medicii care ridica vocea impotriva? Nu iti spun pt stii si pt ca, mai rau, esti de acord cu expulzarea lor din sistem ...
« Last Edit: 28 October 2021, 09:02 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1597 on: 28 October 2021, 10:27 »
"Noi avem un procent de circa 60% din populaţie care s-a infectat cu SARS-CoV-2, au făcut o infecţie asimptomatică, nu figurează nicăieri şi nici nu se pot înregistra pe platformă, prin determinarea anticorpilor din deget. Este un test extrem de simplu, care poate fi făcut de medicul de familie şi medicul ar fi putut să aibă posibilitatea să urce aceste persoane pe platformă, pentru a beneficia de certificat verde”. - Preşedintele Comisiei de sănătate din Senat, medicul infecţionist Adrian Streinu-Cercel
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1598 on: 28 October 2021, 10:28 »
Ceva de la conspirationisti de la nature.

https://www.nature.com/articles/s41423-021-00779-5
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1599 on: 28 October 2021, 11:18 »
Welcome to capitalism. Orice corporatie din lumea asta nu o sa faca free charity.
Anu trecut pe vremea asta injuram producatorii de placi video ca vindeau bulk la mineri, acu injuram big pharma ca nu da gratis vaccinul.
Dar ca sa poata sa vanda trebuie sa vina cu un produs functional. Daca vaccinul nu functiona sau provoca probleme, atunci nu-l mai cumpara nimeni.
So far avem vreo 3miliarde de pers vaccinate cu aproape 0% efecte adverse sau morti. Nu cred ca nimic in lumea asta nu a fost testat pe un numar asa de mare de pers, cu un procent asa de mic de probleme.

Nu sunt virusolog, sau medic, dar din ce am inteles eu, vaccinul fix pe celulele T si B se bazeaza. In cazul mRNA, vaccinul invata celulele sa faca o proteina specifica virusului (inofensiva pe cont propriu). Celulele fac proteina respectiva, apoi distrug instructiunile (ca sa nu o mai faca dupa aia). Corpul recunoate proteina respectiva ca fiind outsider, si incepe sa produca limfocite T si B ca sa o elimine. Dupa aia, in cazul in care te infectezi cu virsului, sistemul imunitar o sa stie direct sa-l atace, fara sa mai treaca prin procesul de invatare, timp in care virusul iti poate nenoroci plamanii.
Deci care-i faza cu marsarea pe anticorpi, ca nu inteleg?
Btw, ce se intampla in SUA, unde se impune vaccinarea chiar si celor trecuti prin boala este o mare tampenia, si acolo chiar poti spune ca e pur financiara decizia.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1600 on: 28 October 2021, 11:32 »
:)))) prietene esti mai ignorant ca tacticianul. Mai mult de jumatate din populatie este imuna la covid iar imunitatea aia se manifesta prin celulele T.
Anticorpi nu sunt limfocite iar vaccinul are ca scop generarea de anticorpi nu limfocite si conform lui nature o sa te tot vaccinezi, probabil toata viata.

Poti sa faci test pentru asa ceva, lucru care este infinit mai sigur fata de vaccinul propagat pe toate canalele.
https://www.synevo.ro/categorie/teste-specializate-de-alergologie-si-imunologie/testul-de-transformare-limfoblastica-ltt/
« Last Edit: 28 October 2021, 11:35 by taribo »
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1601 on: 28 October 2021, 12:34 »
Mai citeste o data ce am zis. Unde am zis eu ca vaccinul produce limfocite, sau ca anticorpi sunt limfocite.
Vaccinul contine "schmema" care invata celulele sa produca proteina Spike. Asta e TOT ce contine (ala mrna). De restul se ocupa sistemul imunitar, care, prin intermediul limfocitelor B si T produce anticorpi necesari.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/how-they-work.html
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Online axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1602 on: 28 October 2021, 13:01 »
Eu unul prefer sa previn o boala, decat sa ma imbolnavesc si sa testez diverse tratamente experimentale si aprobate de curand. Am fost intotdeauna adeptul medicatiei minimale si poate de aia gandesc asa.
Prefer ca sistemul imunitar sa lupte cu o boala decat sa bag diverse medicamente in mine care sa lupte.

    In primul rand vaccinul este experimental si aprobat pentru utilizarea de urgenta.

      Incearca sa previi : bolile cardiovasculare, cancerul si diabetul ca daca te-ai vaccinat impotriva covidului alea inca iti pun viata in pericol.
 
           Colegul meu de la munca care a facut infarct la doua zile dupa vaccin a fost transformat din fumator in consumator de medicamente si servicii medicale.
« Last Edit: 28 October 2021, 13:08 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1603 on: 28 October 2021, 14:45 »
Bulgarii cer test PCR negativ pentru a intra in tara, inclusiv celor vaccinati, pentru ca pot fi infectati si pot raspandi boala.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1604 on: 28 October 2021, 15:18 »
Conform site-ului oficial al UE:
"In order to be valid to enter Bulgaria, the EUDCC should contain one of the following:
  • Proof of vaccination, valid from 14 days after the second dose, or from 14 days after the first dose if the vaccine is administered in a single dose (Janssen/Johnson&Johnson);
  • Proof of recovery from COVID-19, valid 180 days (at least 11 days after the positive result to a COVID-19 test).
  • Negative result to a COVID-19 test.
    Both PCR and Rapid Antigen tests (RAT) are accepted.
    Validity: 72 hours prior to arrival for PCR tests, 48 hours prior to arrival for RAT tests"
De test PCR ai nevoie doar daca intri dintr-o tara "rosie" din afara UE:
"Non-EU, non-EEA, non-Swiss and non-UK nationals from "Red" countries holding a valid certificate for vaccination or recovery can enter Bulgaria only in specific exceptional cases and upon presentation of a valid negative pre-departure PCR test, done up to 72 hours prior to arrival."

Ar trebui sa te faci jurnalist de ziare de scandal. Mai toate informatiile pe care le dai sunt formulate in asa fel incat sa para mai "grave" decat sunt in realitate.

Warning - Atac la persoana
« Last Edit: 28 October 2021, 15:29 by oldshooterman »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K