Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167390 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1920 on: 12 February 2022, 18:37 »
Ai noroc ca nu ai comorbiditati sau deficit de vitamine in organism ca altfei aflai ca nu e chiar usor de trecut prin covid.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1921 on: 12 February 2022, 18:42 »
Am trecut o data, nu a fost f usor atunci chiar si fara comorbiditati.

Dar na, acum am avantajul ca am si ceva imunitate (dar na, e alta tulpina asa ca nu ma astept ca protectia sa fie "maxima") si Omicron e si mult mai mild. Vad in 2-3 zile cum evolueaza, daca va fi la fel de greu ca prima data, mai greu (improbabil) sau ramane la nivel de usoara raceala - cel mai probabil.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1922 on: 12 February 2022, 19:43 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1923 on: 14 February 2022, 18:24 »
Shit bitches!!

Na ca nu am murit, aproape mi-a trecut. Probabil pana deseara/maine dimineata e dusa.

Cum era aia cu "nu esti vaccinat sigur ajungi la spital sau mori"?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1924 on: 14 February 2022, 21:25 »
Da, varianta noua e mai slaba si era cumva de asteptat. Nu ati descoperit apa calda: vaccinul a salvat multe vieti si multi oameni cu pb de sanatate au intrat prematur in pamant pt ca nu s-au vaccinat. Pandemia e gata.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1925 on: 14 February 2022, 22:16 »
Cum era aia cu "nu esti vaccinat sigur ajungi la spital sau mori"?
La fel de aberant ca aia cu "vaccinat de 3x, sigur nu prinzi Craciunul"

Sper sa nu ramai cu probleme pe termen lung. Stiu oameni, tineri si fara probleme de sanatate, care dupa ce au trecut prin Covid au ramas cu probleme de concentare si oboseala cornica.
Impotriva Omicorn-ului se pare ca nici vaccinul curent nu prea mai este asa de eficient. Am vreo 5-6 colegi la birou (toti vaccinati) care au luat virusul de la copii.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Pandemia e gata. Cum ne vom adapta la epoca post-COVID?
« Reply #1926 on: 14 February 2022, 22:28 »
Pare-se ca-i gata pandemia.Multe tari au ridicat restrictiile.
Vestea proasta insa?
Totul e cu 10-50% mai scump decat era in 2019.
« Last Edit: 15 February 2022, 01:59 by mache »
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1927 on: 15 February 2022, 03:27 »

Sper sa nu ramai cu probleme pe termen lung. Stiu oameni, tineri si fara probleme de sanatate, care dupa ce au trecut prin Covid au ramas cu probleme de concentare si oboseala cornica.
Impotriva Omicorn-ului se pare ca nici vaccinul curent nu prea mai este asa de eficient. Am vreo 5-6 colegi la birou (toti vaccinati) care au luat virusul de la copii.

Aparent si impotriva Omicron o infectie anterioara protejeaza mai bine decat vaccinul. Si bineinteles cel mai probabil ca o infectie cu Omicron va oferi in jur de 90% protectie impotriva unei noi infectii, ceea ce vaccinul nu va visa, pana nu va fi modificat pt Omicron.

Dar tu insisti sa fiu fortat sa fiu vaccinat, nu? Si bineinteles colegii aia au tai care au fost vaccinati si au luat virusul nu au nici un risc de probleme pe termen lung, nu?

Tu-i mama ei de viata si de standarde duble ...
« Last Edit: 15 February 2022, 03:29 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1928 on: 15 February 2022, 12:29 »
Eu nu am insistat niciodata sa fii tu vaccinat. Eu insist sa se vaccineze cei care nu s-au vaccinat si nu au trecut prin boala.
Pe scurt insist sa fie cat mai restrictionat accesul celor fara cert verde (care include si trecerea prin boala); adica a celor cu potential maxim de raspandire a virusului.

Evident ca au si ei riscul de probleme pe termen lung, doar ca riscul e mai mic decat la cei nevaccinati care au luat virusul.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1929 on: 15 February 2022, 12:48 »
Insisti si visezi degeaba restrictii si vaccinari. Dictatura medicala se prabuseste si minciunile grosolane incep sa iasa la lumina. ;D
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1930 on: 15 February 2022, 12:55 »
Eu nu am insistat niciodata sa fii tu vaccinat. Eu insist sa se vaccineze cei care nu s-au vaccinat si nu au trecut prin boala.
Pe scurt insist sa fie cat mai restrictionat accesul celor fara cert verde (care include si trecerea prin boala); adica a celor cu potential maxim de raspandire a virusului.

Evident ca au si ei riscul de probleme pe termen lung, doar ca riscul e mai mic decat la cei nevaccinati care au luat virusul.

Nu, ai insistat, ca si acum - "doar ca riscul e mai mic decat la cei nevaccinati care au luat virusul" -  pe cei nevaccinati.
Ori eu sunt nevaccinat. Deci exprimarea ta ma include.

Ca si in US si daca nu ma insel Australia, pui accentul pe "nevaccinati" care, surpriza, ma include. Utilizeaza alta formula, gen "cei fara imunitate","neimunizati",etc.
Doar ca statul si nu numai folosesc termenul "nevaccinati" in mod special pentru a forta si pe cei cu immunitate la a fi vaccinati si normal ca populatia pune botul si se obisnuieste. Si statisticile sunt facute intre "vaccinati" si "nevaccinati" fara a se tine cont si de cei "imunizati fara a fi vaccinati".

Omisiunea ta e voita sau indusa, asta nu sunt sigur.

Si tu ai spus la un moment dat ca ar trebui ca cei imunizati sa fie fortati la vaccinare pentru ca obtin o protectie superioara.  Asta fara a intra in alti factori de risc gen probleme de sanatate deja prezente,

"Tyranny is the deliberate removal of nuance" se aplica f bine in cazul asta.
« Last Edit: 15 February 2022, 13:02 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1931 on: 15 February 2022, 12:58 »
@KodiaK Ce frumos din partea ta sa ai grija de semeni tai nevaccinati si care posibil sa fi trecut prin boala ca asimptomatici sa nu moara CU covid.
   Poate ar fi mai eficient daca ai lucra la capitolul reducerea comorbiditatilor la vaccinati si nevaccinati ca nu-ti garanteaza nimeni ca la urmatoarea intalnire cu virusul nu vei muri chiar daca esti vaccinat si boosterizat la zi.
       Incearca pentru inceput sa-ti convingi apropiati sa se lase de fumat, de consumat alcool, de mancat hoatic la orice ora si orice prostie, poate chiar sa ia preventiv vitamina D si sa mearga pe jos macar o ora pe zi.
            Ar fi cazul sa intelegi ca asta este pandemia comorbiditatilor, daca esti predispus la o afectiune, trecerea prin boala iti declanseze acea afectiune si ramai cu long covid.
        Dupa doi ani de zile cunoscuti mei cu diverse comorbiditati au inteles ca in loc sa-si rezolve comorbiditatile mai bine sa se boosterizeze cat mai des. Asa de mult i-a speriat pandemia pe majoritatea.
   
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1932 on: 15 February 2022, 16:11 »
CCR a declarat ca fiind neconstitutionala obligativitatea purtarii mastilor de protectie atat in interior cat si in exterior. ;D
Adio Carte Verde si alte prostii...
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1933 on: 16 February 2022, 00:13 »
https://fb.watch/bbTMTfjY-t/

Nu stiu cat de mult adevar e in asta dar daca e adevarat e grav.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1934 on: 16 February 2022, 02:29 »
Inca nu e grav, urmeaza. Si apar tot mai multi doctori care dezvaluie info despre cum au fost obligati sa minta si sa ascunda tot felul de lucruri.
Incep sa se afle tot mai multe si la noi. Abia acum incepe distractia. ;D