Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 166522 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1665 on: 07 February 2021, 08:02 »
Da, sunt constient. Dar ce lanseaza aia, care nu prea sunt americani, fara GPU inside? Candva, IPRS Baneasa asambla televizoare coreene, chiar si eu inca am prin pod un CRT Sony "Made in Slovacia". Sony nu e firma slovaca si nici IPRS nu a fost firma sud-coreana.
Doar daca luam baza, materia prima, in timp ce vesticii erau ocupati sa ofere drepturi la toate rebuturile umane de s-a ajuns la discriminare pozitiva fatisa, ori niste idioti au interzis Tom&Jerry in timp ce VanDiesel e ok pentru copii, China acapara depozite in lumea intreaga, cu drept de exploatare pana la epuizare a materiilor prime esentiale pentru industrie, inclusiv IT. Increngatura e mare, dar poate ai tu date concrete ca China e scoasa complet din aceasta afacere. Eu am pus niste grafice care arata impactul asupra preturilor placilor video odata cu revenirea la taxarea cu 25% a importurilor din China. Daca altul este motivul, expune-l si argumenteaza-l. Trebuie sa ti cont si de masinile care produc componentele, ca placile video nu sunt gogosi sa le coci in cuptorul home made cu materie prima din fundul curtii. Dar chiar si la o gogoasa "made in my home" poti avea o crestere de pret a productiei din cauza unei decizii politice. Creste pretul zaharului din motive de accize, de exemplu.

Ca materii prime controlate de China si esentiale in acest domeniu:
Cupru - China are cam 10% din rezerve, insa au multe exploatari in afara tarii cu care controleaza preturile.
Staniu - 37% din productia mondiala vine din China
Indiu - Jumatate din productia rafinata vine din China
Plumb - Jumatate din productia miniera mondiala o gasesti in China
Cobalt - China e cel mai mare producator mondial (idem ca la cupru, multe exploatari in tari terte)
Antimoniu - Pe 78% din totalul mondial scrie "Made in China".
Peste toate, exporta produse finite la pret imbatabil.

Cat despre incapatanarea ta in a-i apara pe cei doi mari vinovati, caci ei sunt sanziene si ceilalti capcauni, la cafeaua de dimineata am dat peste niste ziceri ale lui Andrei Plesu din care am spicuit ce ti se potriveste ca o manusa. Tine de politica, insa se potriveste al dracului de bine, ca dansa-n-transa, si la balamucul actual al placilor video.
"Grupurile “infracționale” sunt trans-partinice [...] Afacerile creează solidarități inefabile, diferențele de tabără politică sunt simple mofturi. Numai noi, prostimea, credem că asistăm la mari lupte ideologice. În realitate, mulți dintre cei care mimează, pe scenă dușmănia, “se descurcă” eficient, uniți, subteran, în cuget și simțiri."

« Last Edit: 07 February 2021, 08:10 by Scorilo »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1666 on: 07 February 2021, 10:17 »
Deci long story short, tu esti de parere ca toti retaileri care au dublat practic preturile, vand placile la un profit modest de 10-15%, in timp ce AMD/nVidia sunt cei care au dublat preturile GPU-urilor pe care le vand catre AIBs din sept/oct pana in prezent?
Eu sunt de parere ca GPU-urile pleaca de la AMD/nVidia la fix acelasi pret la care plecau si la lansare. Nu sunt sigur, insa am impresia exista niste contract la mijloc, adica AMD/nVidia nu pot sa vanda azi gpu-uri la un pret si peste o luna la alt pret. Iar preturile catre mari AIB sunt probabil prestabilite din avans pt o per mai mare de timp (probabil 1 an). Ma gandesc la un soi de precomenzi, astfel incat AMD/nVidia sa nu ramana cu GPU-uri pe stoc. Deci un AIB de ex vine la ei si le zice ca o sa cumpere in anul ce urmeaza 100.000 GPUs la x USD bucata. Iar aceste GPUs sunt livrate luna de luna timp de 1 an de zile. 
Daca ai vreo dovada pt prima varianta, please share it. Nu zic ca e imposibil ca asta sa fie explicatie, doar ca mi se pare mult mai putin probabila decat varianta a doua.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1667 on: 07 February 2021, 11:32 »
...multinationale americane, dragul meu...
... Nu chinezii vand placi video in Europa, vand americanii (ei controleaza piata), care n-au avut la inima UE cat a fost diliul ala de Trump sef de trib la ei...
Hai ca am inceput sa inteleg. :)
Tu ai ramas fidel mentalitatii comuniste si toate relele din lumea asta se datoreaza imperialistilor americani.
LOL!
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1668 on: 07 February 2021, 17:46 »
Nu cred ca o sa aflam vreodata adevarul la chestia asta. Problema e ca pandemia a facut ca bugetele de vacante sa se duca pe hardware, so nobody cares. Am dat 5000 de ron pe un cacat de placa video, am avut buyers remors 2 zile, mi-a trecut, mergem mai departe. Inmulteste asta cu 10000000 la nivel golbal si iti dai seama ca am pus-o, de tot.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1669 on: 07 February 2021, 22:42 »
GPU mining causing power outages in Iran...

"Diferite companii specializate în vânzarea de echipamente pentru minat sunt dornice să împărtășească noile lor loturi de plăci grafice GeForce RTX 30 atunci când sunt vândute direct către mineri. Sursa acestor plăci grafice este necunoscută, dar se pare că nici partenerii directi, nici NVIDIA nu au nicio problemă cu vânzarea acelor placi către mineri."  ;D

Restul sunt abureli cu lipsa de componente, criza de materii prime si altele. 8)

 

Offline DrunkMaster

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1670 on: 08 February 2021, 08:00 »
Sa impartaseasca cat vor, poate le iese de-o supa calda-n iad la cata carne'n frigider le bagam in fiecare zi, pastele ma-sii de disperati (si de-o parte si de alta). Aproape ca imi doresc sa intervina statele si sa reglementeze minatul pana il ingroapa permanent. /rant over
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1671 on: 08 February 2021, 10:22 »
Hai ca am inceput sa inteleg. :)
Tu ai ramas fidel mentalitatii comuniste si toate relele din lumea asta se datoreaza imperialistilor americani.
LOL!
Fractura de logica e o capodopera de arta.  Cum ai facut legatura dintre comunism si o multinationala americana, tine de AI-ul Epocii de Piatra.

Post Merge: 08 February 2021, 10:37
Eu sunt de parere ca GPU-urile pleaca de la AMD/nVidia la fix acelasi pret la care plecau si la lansare. Nu sunt sigur...
Deci, ignoram niste date logice, dar ne dam cu parerea. Daca ne contrazicem, hai sa o facem cu ceva de care suntem siguri. Contractele de genul acesta nu se fac pe genunchi si niciodata, NICIODATA
!, nu o sa vezi prima soprana dirijata de niste sufleori. Pentru ca nvidia si amd sunt sopranele, producatorii sunt niste bieti sufleori care ar vinde oi si capre daca nu sunt alimentate cu cipuri. Suruburile si celelalte componente le poti lua de la n terti daca furnizorul te uita, cipuri poti lua numai de la cei doi si esti obligat sa le accepti orice, altfel... vezi partea cu oi si capre.
Cum am mai spus, daca poti explica cresterea brusca a pretului placilor video din ianuarie 2021 altfel decat cu reintroducerea acelor taxe, te rog sa argumentezi. Impactul minerilor s-a vazut inca de la lansare, dar nu poti sa le pui lor in carca haosul de acum. Nu sunt hoti, nu sunt teroristi, sunt clienti ca si noi.
Hai sa ramana asa cum zici tu: toti profita de specula, doar amd si nvidia nu castiga nimic. Stau pe tusa si admira cum intra miliardele in conturile altora.
Eu ii vad singurii vinovati de harababura si bataia de joc de acum si te rog sa fi atent la rapoartele lor financiare pe Q4 2020, Q1, Q2 si chiar Q3 pe 2021. Deja la amd se vede boom-ul pe q4 si daca aliniezi aceasta informatie cu cea venita de la Mercury cum ca au pierdut 0.8% la cpu desktop si 1.8% la CPU mobile in Q4 2020, logica elementara spune ca boom-ul lor vine de la placi video. Pentru ca vand cipurile ieftin, LOL!

Post Merge: 08 February 2021, 10:54
Sa impartaseasca cat vor, poate le iese de-o supa calda-n iad la cata carne'n frigider le bagam in fiecare zi, pastele ma-sii de disperati (si de-o parte si de alta). Aproape ca imi doresc sa intervina statele si sa reglementeze minatul pana il ingroapa permanent. /rant over
Minerii sunt victimele postacilor dirijati de amd si nvidia. Pentru ca pe cei doi ii doar in pix de aia care cumpara cu bucata, interesul lor e sa scoata profit maxim cu cheltuieli minime. Gamerul e victima acestei politi, nu a minatului. Poti oricand limita eficienta placilor video la minat prin firmware, dar ce interes ai. Banii sa curga!
« Last Edit: 08 February 2021, 10:54 by Scorilo »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1672 on: 08 February 2021, 12:44 »
Te cam contrazici singur.
Dupa tine, correct me if i'm wrong, AMD/nVidia modifica pretul cu care vand GPU-urile catre AIB lunar (sau poate chiar mai des), astfel incat sa profite maxim.
Tot dupa tine, "Contractele de genul acesta nu se fac pe genunchi si niciodata, NICIODATA". Dar aparent se fac, pt ca altfel nVidia/AMD nu ar putea modifica pretul GPU-urilor dupa cum le tuna, de la o luna la alta.
Deci hotaraste-te te rog, cum e pana la urma?
Unde am zis eu ca AMD si nVidia nu castiga nimic? Evident ca ei vand GPU-urile pe profit, inca de la lansare. Si avand in vedere ca nu mai fac fata cererii cu oferta, e foarte logic sa raporteze profit pe ultimele Q-uri.

Iar incepi cu limitarea eficientei la minat...
Nu ai cum sa o faci usor, fara sa afectezi perf in gaming, si sa fie si ireversibila. Daca limiteaza din firmware (si asa nu sunt sigur ca se poata fara a afecta perf in gaming) crezi ca e greu minerului sa flashuiasca firmware-ul?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1673 on: 08 February 2021, 16:21 »
Nu cred ca o sa aflam vreodata adevarul la chestia asta...
O crestere globala a preturilor inseamna inflatie, dar in cazul de fata asistam la o crestere brusca si punctuala a preturilor iar asta inseamna ca ceva rechini cu gulere albe au inceput sa joace pe pietele financiare.
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1674 on: 08 February 2021, 17:13 »
mie imi place ca aia de la pcpartpicker arata variatia pretului pe ultimele 18 luni ... insa doar 2 luni sunt vizibile
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1675 on: 08 February 2021, 17:46 »
Situatia e similara cu cea din 2018 si e datorata in cea mai mare parte minatului. Doar ca de data asta Bitcoin (care influenteaza si restul) se mentine la valori inalte neasteptat de mult timp.
 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1676 on: 08 February 2021, 17:50 »
De acord cu olds' ... si daca ne uitam pe celalat thread la cea mai noua stire despre investitiile in crypto, situatia nu suna prea roz pentru urmatoarele luni.
 

Offline Cylix

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1677 on: 08 February 2021, 18:07 »
Situatia e similara cu cea din 2018 si e datorata in cea mai mare parte minatului. Doar ca de data asta Bitcoin (care influenteaza si restul) se mentine la valori inalte neasteptat de mult timp.
BTC acolo ramane un timp sau chiar va creste. mai ales dupa stirea bomba de azi.

Tesla buys $1.5 billion in bitcoin, plans to accept it as payment

https://www.cnbc.com/2021/02/08/tesla-buys-1point5-billion-in-bitcoin.html
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1678 on: 08 February 2021, 21:32 »
Sigur asteapta sa pice bitcoinul, probabil face pump and dump.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1679 on: 08 February 2021, 22:51 »
Te cam contrazici singur.
Dupa tine, correct me if i'm wrong, AMD/nVidia modifica pretul cu care vand GPU-urile catre AIB lunar (sau poate chiar mai des), astfel incat sa profite maxim.
Tot dupa tine, "Contractele de genul acesta nu se fac pe genunchi si niciodata, NICIODATA". Dar aparent se fac, pt ca altfel nVidia/AMD nu ar putea modifica pretul GPU-urilor dupa cum le tuna, de la o luna la alta.
Deci hotaraste-te te rog, cum e pana la urma?
Unde am zis eu ca AMD si nVidia nu castiga nimic? Evident ca ei vand GPU-urile pe profit, inca de la lansare. Si avand in vedere ca nu mai fac fata cererii cu oferta, e foarte logic sa raporteze profit pe ultimele Q-uri.

Iar incepi cu limitarea eficientei la minat...
Nu ai cum sa o faci usor, fara sa afectezi perf in gaming, si sa fie si ireversibila. Daca limiteaza din firmware (si asa nu sunt sigur ca se poata fara a afecta perf in gaming) crezi ca e greu minerului sa flashuiasca firmware-ul?

Nu cred. Tu esti cel care tot o tine langa cu msrp-ul, sfintit si batut in cuie, si ca suntem victime doar ale samsarilor si minerilor. Stai linistit, caci toti profita si celor doi derbedei le convine de minune situatia. Altfel cum iti explici ca au stopat productia unor modele vechi si gasesti doar rahaturi pe piata? La pret dublu!
Cat priveste firmware-ul, cum poti flashui ceva care e protejat la scriere? Si cu ce il flashuiesti? Bagi ceva de Guță in placa? Daca era asa usor, toti isi cumparau RTX-uri si Titani si le modau in quadro.
Doi la mana: ce treaba are gamingul cu minatul? Pur si simplu setezi placa sa lesine, sa treaca in modul idle cand simte ca e pusa la minat.

Post Merge: 08 February 2021, 22:56
Situatia e similara cu cea din 2018 si e datorata in cea mai mare parte minatului. Doar ca de data asta Bitcoin (care influenteaza si restul) se mentine la valori inalte neasteptat de mult timp.
Nu e deloc similara. Crescusera preturile, insa gaseai produsele pe piata.
Acum ai ditamai groapa intre GTX1660, care a ajuns la 2000 lei, si RTX 3070, care se vinde la pret dublu fata de cel anuntat... pe hartie. 3060Ti si 3080 sunt practic de negasit. La amd, e jale! Zgarciul de 570 si-a dublat pretul si nu mai gasesti nimic de la el pana la 6800, adica ori dai 1400 lei pe o vechitura, ori dai 6000+ lei pe un 6800, caci intre ele e un vid imens.

Post Merge: 08 February 2021, 23:06
Na, faceati mofturi la 2070 Super. Ca e scump la 2500 lei. Luati unul , non super, la incredibilul pret de 3700 lei. Se poate si mai bine, caci maine-poimaine il vezi la 4000 lei si cu sigla "prinde pretul special"
Cine sa fie de vina pentru dezastrul de acum? nVidia si AMD sigur nu sunt, ei vand la pret de msrp. Vinovati pentru stocurile zero sunt minerii, fabrica de chibrituri Chiajna si srl-ul din coltul strazii.
« Last Edit: 08 February 2021, 23:07 by Scorilo »