Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 166552 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #795 on: 18 October 2020, 17:24 »
omule, pe bune, esti prost. in primul rand ca am raspuns, de cateva ori. ca nu iau placa in fctie de brand ci de ceea ce poate. daca sar pe nvidia sar pt ca ofera mai multe. e chiar atat de simplu, chiar daca un prost nu poate intelege concepte simple.

iti repet ca inainte de 1080ti am avut numai amd cativa ani, iar tu imi spui ca sunt fanboy, esti chiar atat de incuiat?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #796 on: 18 October 2020, 17:34 »
auzi, raspunsurile astea cui i le dai, de fapt? mie sau de fapt tie?
intorce-te la cei 300W si UV care nu mai reprezinta nicio problema pt ca nvidia e the best
ai de munca
vezi c-am pus pe pagina nvidia niste screen shot-uri cu voltaje si frecvente, poate te ajuta

n-am niciun dubiu ca dupa lansare toti care au nvidia, au avut de fapt si AMD...
« Last Edit: 18 October 2020, 17:35 by narayanhd »
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #797 on: 18 October 2020, 17:51 »
Ciudat sa auzi asta de la un posesor de Radeon PRO DUO (1500$ MSRP)...
Am cumparat placa abia dupa 3 ani de la lansare SH la 33% din pretul de lansare, tind sa cred ca e ultima placa video dual gpu care s-a mai produs, cum colectionez astfel de placi am zis ca nu are rost sa ratez ocazia, am mers pana la Brasov sa o cumpar.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #798 on: 18 October 2020, 17:56 »
auzi, raspunsurile astea cui i le dai, de fapt? mie sau de fapt tie?
intorce-te la cei 300W si UV care nu mai reprezinta nicio problema pt ca nvidia e the best
ai de munca
vezi c-am pus pe pagina nvidia niste screen shot-uri cu voltaje si frecvente, poate te ajuta

n-am niciun dubiu ca dupa lansare toti care au nvidia, au avut de fapt si AMD...

hai sa incepem cu inceputul: da-mi quote unde am spus eu ceva de puterea consumata, sa vedem exact ce am spus.

ca dovada ca am avut 290 si nu m-a deranjat puterea consumata cu overclock pot pune screenshot cu momentul vanzarii placii pe ebay, placa avand un accelero xtreme montat tocmai pt a acomoda un overclock serios si o disipare a caldurii degajate.

repet: amice, esti prost si incapatzanat.

mai rau, ma faci si mincions in efortul de a-ti sustine ineptiile.
« Last Edit: 18 October 2020, 18:04 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline razvvan

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #801 on: 18 October 2020, 18:09 »
Astetofmind, nu cumva erai în Germania când ai dat 290 - ul cu accelero xtreme 3 pe el?

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #802 on: 18 October 2020, 18:26 »
pai, esti, asom, mincinos, fals si ipocrit
din pacate, nu pot sa dau timpul inapoi pe vechiul CG ca sa-ti arat ce comentarii aveai tu impotriva consumului Vega
dar acum 300W sunt in regula pt ca peformanta, nu-i asa?
cat de simplu a fost
daca tu consideri ca e nevoie sa te justifici in continuare, te rog, continua
am sa le citesc cu placere
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #803 on: 18 October 2020, 18:28 »
Astetofmind, nu cumva erai în Germania când ai dat 290 - ul cu accelero xtreme 3 pe el?

Nope, US.

Post Merge: 18 October 2020, 18:31
pai, esti, asom, mincinos, fals si ipocrit

Dovada? Eu pot dovedi ca am vandut un 290 pe ebay.

din pacate, nu pot sa dau timpul inapoi pe vechiul CG ca sa-ti arat ce comentarii aveai tu impotriva consumului Vega
dar acum 300W sunt in regula pt ca peformanta, nu-i asa?

Cred ca ma confunzi, daca am avut ceva cu vega am avut cu temperaturile obscene, nu cu consumul. Cele 2 fiind legate poate ai inteles tu gresit.

Repet, a nspea oara, ca pt prosti: am avut 290 oc care CONSUMA. Dar cu racire ok.

Apropo, esti prea prost sa intelegi ca daca vreau sa fac undervolt si sa duc consumul cat mai jos posibil inseamna ca poate nu sunt ok cu consum mare????

Cand AMD va avea din nou (if ever) o placa mai buna decat similara de la nvidia, o sa o cumpar si o ti-o bag pe gat. Ppate asa intelegi - cu toare ca nu cred :D .
« Last Edit: 18 October 2020, 18:37 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #804 on: 18 October 2020, 18:54 »
Am cumparat placa abia dupa 3 ani de la lansare SH la 33% din pretul de lansare, tind sa cred ca e ultima placa video dual gpu care s-a mai produs, cum colectionez astfel de placi am zis ca nu are rost sa ratez ocazia, am mers pana la Brasov sa o cumpar.
Nu conteaza cat ai dat tu pe ea. Ideea e ca cineva a dat 1500$ (sau mai mult daca adaugam si TVA_ul) pe ea. Acel cineva este, dupa logica ta, un sarantoc, ca doar AMD e pt saraci.
Apropo, 1500$ pt 4GB vram, cand nvidia avea placi cu 6GB/12 GB vram, de ceva vreme. Dar probabil ca atunci nu conta vram pt viitor ca AMD nu avea vram, acum brusc conteaza. Daca la anul vine AMD cu 8GB vram pe placa de top, pun pariu ca iar vram-ul nu o sa mai conteze pentru voi....

narayanhd, tu chiar te faci ca nu intelegi? Problema Vega nu era consumul de 300W+. Problema era ca aveam alternativa care consuma 150W. Cumva e fix situatia pe care ai descris-o tu mai sus, doar ca s-au inversat producatorii. Avem GTX 1070 care consuma 150W, e cu 10% mai slaba si costa cu 50$ mai putin decat Vega 64. Deci zi-mi tu te rog, ce ai alege dintre astea 2 placi? Oh wait, deja stim ce ai ales...
Apropo, am asteptar cu f mari sperante lansarea Vega. Pe vremea aia aveam un R9 290 si visam la un Vega56. Insa cand in sfarsit s-a lansat la peste 3000 lei am zis pas, si am mers pe un GTX 1080 SH la 1800 lei (de la ASOM :P). A fost prima placa nvidia dupa vreo 8 ani de AMD-uri. Probabil ca in opinia ta am facut alegerea proasta pt ca am dat 1/2 din pretul unui vega64, pt perf mai mare si consum mai mic.
« Last Edit: 18 October 2020, 19:01 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #805 on: 18 October 2020, 19:02 »
narayanhd, tu chiar te faci ca nu intelegi? Problema Vega nu era consumul de 300W+. Problema era ca aveam alternativa care consuma 150W. Cumva e fix situatia pe care ai descris-o tu mai sus, doar ca s-au inversat producatorii. Avem GTX 1070 care consuma 150W, e cu 10% mai slaba si costa cu 50$ mai putin decat Vega 64. Deci zi-mi tu te rog, ce ai alege dintre astea 2 placi? Oh wait, deja stim ce ai ales...

In cazul lui nu se pune. La el logica nu functioneaza. El cumpara DOAR AMD, oricat de cacat ar fi placile lor.

Si e si mai rau: aveam 1080ti la acelasi pret, cu TDP 250W ... care facea cercuri in jurul vega 64. Dar bineinteles el ar lua vega :D :D :D pt ca fuck logic.
« Last Edit: 18 October 2020, 19:04 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #806 on: 18 October 2020, 19:32 »
Apropo, am asteptar cu f mari sperante lansarea Vega. Pe vremea aia aveam un R9 290 si visam la un Vega56. Insa cand in sfarsit s-a lansat la peste 3000 lei am zis pas, si am mers pe un GTX 1080 SH la 1800 lei (de la ASOM :P). A fost prima placa nvidia dupa vreo 8 ani de AMD-uri. Probabil ca in opinia ta am facut alegerea proasta pt ca am dat 1/2 din pretul unui vega64, pt perf mai mare si consum mai mic.

Pai tot asa puteai sa mergi pe un Vega 56 la 1500 de lei second hand, dar nu ai gasit. Ce vina are AMD? Ce merit are Nvidia?
Daca nu ma insel in perioada aia preturile o luasera razna din cauza minatului. Nici nu mai avea sens sa judeci pretul din punct de vedere al gamingului.
« Last Edit: 18 October 2020, 19:34 by wolfenste »
 

Offline slicker

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #807 on: 18 October 2020, 19:47 »
narayanhd, tu chiar te faci ca nu intelegi? Problema Vega nu era consumul de 300W+. Problema era ca aveam alternativa care consuma 150W. Cumva e fix situatia pe care ai descris-o tu mai sus, doar ca s-au inversat producatorii. Avem GTX 1070 care consuma 150W, e cu 10% mai slaba si costa cu 50$ mai putin decat Vega 64. Deci zi-mi tu te rog, ce ai alege dintre astea 2 placi? Oh wait, deja stim ce ai ales...

In cazul lui nu se pune. La el logica nu functioneaza. El cumpara DOAR AMD, oricat de cacat ar fi placile lor.

Si e si mai rau: aveam 1080ti la acelasi pret, cu TDP 250W ... care facea cercuri in jurul vega 64. Dar bineinteles el ar lua vega :D :D :D pt ca fuck logic.

Omu` e imbecil, imi pare rau sa o spun, incerc sa mentin un cadru cat mai ok, am crezut ca troleaza initial, dar la el 1+1 nu face 2 pentru ca nu poate intelege. Primul ignorat de azi, pe forumul asta, de cand sunt menbru cred. Eu zic sa nu il mai bagi in seama, nu ai de ce sa mai pierzi timpul.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #808 on: 18 October 2020, 19:49 »
wolfenste, de ce as vrea sa inclin balanta spre o anumita placa video?
Nu stiu tu de ce iti iei placi video, dar eu le iau pt ca ma joc pe calculator, asta imi face placere si ma relaxeaza. Deci este evident ca vreau ca aceasta activitate sa continue sa faca placere. Petrnu mine sa ma joc la 40 fps all max, sau 70 all min nu imi ofera placere. Deci DE CE as faca asta? Doar ca sa iau o placa video cu raportul/preformanta cel mai bun? Practic daca nu ma bucur de achizitie e ca si cum am aruncat banii aia pe geam.
Btw, RX 570 e placa cu cel mai bun rap pret/perf acum. Deci dupa logica ta ar trebui sa o iau pe asta, chair daca nu pot sa ma joc mai nimic cu ea in 1440p high details + high frame rate.

Legat de vram, daca 2 placi au acelasi pret, aceeasi perf si acelasi consum, da logic ca aleg ce are mai mult vram. Dar sa sau mai multi banii pe niste vram pe care garantat nu o sa-l folosesc, sau sa renut la perf, sau sa stau cu o aeroterma vara sub birou, e ceva ce nu face sens pt mine.
Oricum eu schimb placa video relativ des, din cauza high details + high fps, asa ca nu ma ajuta cu nimic ca peste 5 ani poate o sa fie necesari 16GB vram, ca pana atunci o sa schimb 2 placi video.

Post Merge: 18 October 2020, 15:03
Gen platesc 100% mai mult pentru 10% in plus pentru ca vreau ce e mai bun si nu, nu e in zona etuziast.
Trebuie sa intelegi ca fiecare are alta perceptie asupra banilor. Sunt unii pt care 1000$ sunt echivalentul a 100 lei pt tine. Deci cum tu ai da 100 lei in plus pt 10% extra perf, asa si ala ar da niste sute bune de euro.
Crezi ca omul ala nu e constient ca raportul pret/perf nu e deloc favorabil? Dar pur si simplu nu il deranjeaza. Are bani de top tier performance, de ce sa nu se bucure de luxul asta?


+/- 10% nu vor face diferenta aia de care vorbesti tu in joc dar acesti 10% sunt folositi de multi drept criteriu logic sa ia varianta cu raportul pret/perf mai slab (eventual si mai putin vram). In realitate se agata de ceva ca sa ramana cu beloved Nvidia. Nu zic de tine, te cred ca ai avut AMD si ca ai cumparat ofertele mai bune in general. Dar tot in gemeral ai o tendinta de a te da in comentarii cu turma Nvidia cand sunt prea multi in jurul tau cu Nvidia. E macar o impresie care oricum nu conteaza.
Dupa logica mea ar fi trebuit ca gamerii sa cumpere RX 580 8gb vram in loc de 1060 3gb cand erau cam in aceeasi zona de pret. La fel, trebuiau sa cumpere RX 570 8 gb vram cand 1060 3 gb era la acelasi pret. Dar nu au facut-o, dovada ca mereu cand ma uitam la cele mai vandute pe emag sau alt site, 1060 era campioana. Baietii stiau de Nvidea, Nvidea isi luau. Btw, sunt mai multi in zona mid range decat acolo sus la tine ...

Legat de vram, pentru mine intotdeauna 10% diferenta de performanta nu o sa bata considerabil mai mult vram, chiar daca acum nu folosesc. Din nou, e o situatie conntextuala ce tine de software nu de placa. La fel si cu cores/threads.

Eh, am zis doar ca nu era vb de zona entuziast. Pur si simplu era o afacere proasta pentru ca AMD sucks. Eu am ceva cu omul neinformat (la un nivel academic, deci peste noi toti) care atribuie Nvidiei si Intelului atributul "calitate". Cand oferta Intel e mai buna cumpara Intel, cand oferta AMD e mai buna cumpara tot intel pentru ca calitate. Pe bune, v-ati bagat voi cu capul in detaliile tehnice ale procesoarelor si v-ati minunat de arhitectura mai deateapta si mai de calitate? Nu aveti de unde sa stiti!!!!
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #809 on: 18 October 2020, 19:54 »
Pai tot asa puteai sa mergi pe un Vega 56 la 1500 de lei second hand, dar nu ai gasit. Ce vina are AMD? Ce merit are Nvidia?
Exact. Nu are nimeni vina sau merit. Am mers pe ce am fost in buget si avea nivelul de perf dorit. Asta va e f greu voua sa intelegeti. Pe unii chiar nu ii intereseaza producatorul, ci aleg ce are sens atunci pt ei. Eu aplic aceleasi reguli cand aleg placa video, indiferent de producator. Nu le sucesc in asa fel incat sa imi justific alegerea.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K