Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 166701 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #810 on: 18 October 2020, 20:03 »
In cazul lui nu se pune. La el logica nu functioneaza. El cumpara DOAR AMD, oricat de cacat ar fi placile lor.

Si e si mai rau: aveam 1080ti la acelasi pret, cu TDP 250W ... care facea cercuri in jurul vega 64. Dar bineinteles el ar lua vega :D :D :D pt ca fuck logic.

Uite de asta pari nvidiot. Spui AMD placa de cacat. Si daca pretul era cel corect din punctul tau de vedere nu mai era placa de cacat? Pretul era de cacat, nu placa. Pret asa cum era din cauza minatului!! Dar tu ai ceva cu placa si uite ca esti luat drept fan boy Nvidia.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #811 on: 18 October 2020, 20:18 »
@KodiaK  ai spus ca ti-ai luat 2070S pt ca tu esti interesat de FPS-uri
anterior ai spus: "Insa daca una are 70 si cealalta are 80 fps, atunci, pt doar 50$ in plus o iau pe aia care are 80."
daca Vega64 e cu 14% mai buna decat 1070 si cu 50$ mai scumpa, dupa cum ai spus, de ce nu ti-ai luat Vega64?
mai ales ca tu esti interesat de FPS-uri, nu consum

te dai fecioasa maria si nu esti
« Last Edit: 18 October 2020, 20:32 by narayanhd »
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #812 on: 18 October 2020, 20:20 »
...
Dupa logica mea ar fi trebuit ca gamerii sa cumpere RX 580 8gb vram in loc de 1060 3gb cand erau cam in aceeasi zona de pret. La fel, trebuiau sa cumpere RX 570 8 gb vram cand 1060 3 gb era la acelasi pret. Dar nu au facut-o, dovada ca mereu cand ma uitam la cele mai vandute pe emag sau alt site, 1060 era campioana. Baietii stiau de Nvidea, Nvidea isi luau. Btw, sunt mai multi in zona mid range decat acolo sus la tine ...
...
Da tu un anunt de cumparare dupa logica ta si o sa vezi ca nici dreacu' nu te baga in seama.
Am vandut un GTX 1080 FE la sfarsitul lui 2018 cu 1800 lei si era aia cu turbina. Am dat-o in ziua in care m-am decis sa o vand.
Filozofie dinasta de-a ta de doi lei e buna cand salivezi la ceva si n-ai bani sa cumperi.

GTX 1060 este pe primul loc in statisticile steam la distanta mare de RX 580. De ce? Pentru ca e performnta, consuma putin si are drivere beton. In plus, versiunea de 6GB suporta si raytracing. Cine cumpara AMD sunt in general persoane care dispun de un buget redus si sunt amatoare de chilipiruri.
« Last Edit: 18 October 2020, 20:33 by Trustme »
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #813 on: 18 October 2020, 20:21 »
@asom
@ Kodiak
@ slicker
@olds
@ cei care se autonumesc "fanii buzunarului lor"

ipotetic vorbind, sa spunem ca varianta 6800 va concura cu 3080
6800 va fi cu 10% mai slaba decat 3080, overall
6800 va avea un consum total de pana-n 300W
6800 va avea 16GB VRAM
6800 va fi la egalitate sau cu 50$ mai ieftina decat 3080
6800 va suporta un undervolt si mai bun decat 3080 (vad ca-i la moda UV-ul la nvidia acum, la AMD era naspa)
specs 3080 nu le mai trec pt ca se stiu
ce veti alege?

repet, ipotetic vorbind

Post Merge: 18 October 2020, 11:02
ma refer numai la perf in rastesrizare
nu bagam RT-ul in calcul doar pt ca exista 10 jocuri care suporta asta
driver-ele AMD la kansare vor fi la fel de stabile ca cele nvidia


ok, olds, danke
vad c-a inceput o noua pagina, il bag aici in top
[/quote]

@slicker  hai lasa laudele la adresa mea, baga un raspuns aici :)
@Trustme   si tu, daca vrei
« Last Edit: 18 October 2020, 20:25 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #814 on: 18 October 2020, 20:28 »
...
Dupa logica mea ar fi trebuit ca gamerii sa cumpere RX 580 8gb vram in loc de 1060 3gb cand erau cam in aceeasi zona de pret. La fel, trebuiau sa cumpere RX 570 8 gb vram cand 1060 3 gb era la acelasi pret. Dar nu au facut-o, dovada ca mereu cand ma uitam la cele mai vandute pe emag sau alt site, 1060 era campioana. Baietii stiau de Nvidea, Nvidea isi luau. Btw, sunt mai multi in zona mid range decat acolo sus la tine ...
...
Da tu un anunt de cumparare dupa logica ta si o sa vezi ca nici dreacu' nu te baga in seama.
Am vandut un GTX 1080 FE la sfarsitul lui 2018 cu 1800 lei si era aia cu turbina. Am dat-o in ziua in care m-am decis sa o vand.
Filozofie dinasta de-a ta de doi lei e buna cand salivezi la ceva si n-ai bani sa cumperi.


Aha, si uite-l si p'ala care a luat 1060 :))) In zona aia de pret AMD a avut oferta mai buna dar fanii au scos Nvidia in fata. Uite asta e fanboiu absolut. Cand nu mai are replici legate de pret/performanta/alte caracteristici o da p'aia cu 'saracule'. Ce treaba au tranzactiile tale second hand cu vanzarile de pe emag?
« Last Edit: 18 October 2020, 20:31 by wolfenste »
 
The following users liked or thanked this post: narayanhd

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #815 on: 18 October 2020, 20:41 »
Scuze wolfenste, am uitat ca nu se poate discuta civilizat cu fanboii amd.
Uita-te in oglinda sa vezi cine e "fanboiu absolut".

Ti-am dat un citat de pe emag, mai vrei altul?
« Last Edit: 18 October 2020, 20:50 by Trustme »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #816 on: 18 October 2020, 20:42 »

GTX 1060 este pe primul loc in statisticile steam la distanta mare de RX 580. De ce? Pentru ca e performnta, consuma putin si are drivere beton. In plus, versiunea de 6GB suporta si raytracing. Cine cumpara AMD sunt in general persoane care dispun de un buget redus si sunt amatoare de chilipiruri.


Gresit. 1060 e pe primul loc pentru ca in zona mid range au loc cele mai multe vanzari iar cumparatorul este neavizat si a auzit cel mult ca Nvidia e mei buna. Pentru ca ... domina in high end, lol.

Legat de consum ... tot iti trebuie o sursa buna, sursa care va duce si 570 si 580.

Waw, suporta raytracing. Nici aia cu placi video cakumea nu-l pot folosi.

Ce inseamna drivere beton? Uite asta e genul ala de basina bagata drept criteriu la cumparare cand alte criterii spun sa cumperi altceva. Nu am avut probleme cu driverii AMD.

Ce sa vezi, cine dispune de bugetul redus AMD nu dispune si de acelasi buget redus 1060.

Tu esti real? Tu esti fix fanboiu ala absolut a carei viata se invarte in jurul faptului ca are Intel si Nvidia in calculator. E si bogat si destept si dracu stie, si frunos din cauza asta.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #817 on: 18 October 2020, 20:43 »
tu esti fanboy-u', trustme
raspunde si tu la chestia de mai sus
auzi, pe vechiul CG nu aveai la location Hunedoara?
ce nick aveai pe vremea aia?
« Last Edit: 18 October 2020, 20:45 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #818 on: 18 October 2020, 20:47 »
Scuze wolfenste, am uitat ca nu se poate discuta civilizat cu fanboii amd.
Uita-te in oglinda sa vezi cine e "fanboiu absolut".

No problem, oricum  va las ca incepe saptamana. Continuati, continuati! Trustme, Rambo e mai tare ca Van Dame.
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #819 on: 18 October 2020, 21:04 »
...
raspunde si tu la chestia de mai sus
...
Nu ma intereseaza placile video din zona aia de pret/performanta/tdp.
Nu am avut cont pe CG si sunt nascut, crescut si educat in Bucuresti

Acum raspunde si tu la doua intrebari:

Ce configuratie are calculatorul tau?
Ce jocuri ai instalate pe el.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #820 on: 18 October 2020, 21:09 »
e ipotetic
4690K + Vega64, Snowrunner si MSFS2020, acum
nu le prea joc pt c-am monitor 4K

ti-am raspuns, raspunde-mi si tu, e ipotetic, nu conteaza de ce alegi X sau Y
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #821 on: 18 October 2020, 21:19 »
@KodiaK  ai spus ca ti-ai luat 2070S pt ca tu esti interesat de FPS-uri
anterior ai spus: "Insa daca una are 70 si cealalta are 80 fps, atunci, pt doar 50$ in plus o iau pe aia care are 80."
daca Vega64 e cu 14% mai buna decat 1070 si cu 50$ mai scumpa, dupa cum ai spus, de ce nu ti-ai luat Vega64?
mai ales ca tu esti interesat de FPS-uri, nu consum

te dai fecioasa maria si nu esti

Bah tu esti bun de politician, pe bune.
Ai retinut ce am zis de 70, 80fps si 50$, apoi ochiul tau de vultur a vazut cand te-am intreab de ce ai ales vega64 si nu 1070, dar ai ignorat complet ce am zis efectiv un rand mai jos, unde am explicat de ce nu am luat Vega si am mers pe 1080, si nu 1070. Daca imi vindeai tu Vega-ul tau la 2000 lei (nu 1800 lei cat am dat pe 1080 care e mai bun), fii sigur ca ti l-as fi luat.

Post Merge: 18 October 2020, 21:22

4690K + Vega64, Snowrunner si MSFS2020, acum
nu le prea joc pt c-am monitor 4K


Poti elabora nitel? MSFS2020 inteleg de ce nu il joci, pt ca nu e joc :), dar Snowrunner? Nu merge in 4K, sau care e faza?
« Last Edit: 18 October 2020, 21:22 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #822 on: 18 October 2020, 21:31 »
merge, setari in mare parte medium
imi place grafica si vreau sa-l joc cu detalii full cu noua RX 6000
de ce?
e vreo problema?
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #823 on: 18 October 2020, 21:35 »
Uite de asta pari nvidiot. Spui AMD placa de cacat. Si daca pretul era cel corect din punctul tau de vedere nu mai era placa de cacat? Pretul era de cacat, nu placa. Pret asa cum era din cauza minatului!! Dar tu ai ceva cu placa si uite ca esti luat drept fan boy Nvidia.

Placa e de kkt comparativ cu concurenta. Vega era de kkt fata de 1080ti, orice ai spune.  Bineinteles ca ne raportam la pret, ca daca nu ne raportam la nimic si discutam in vid nici o placa nu e de kkt. Da, am cu placa pt ca placa se vinde la un anumit pret. Daca o vindeau la un pret de 1070 nu as fi avut nimic, as fi zis: bravo, o placa decenta, merita cumparata.

Dupa cum am spus, cand discuti despe o placa discuti in context, concurenta, performanta, pret pentru ca nu existam in vid. Doar in vidul din capul fanboilor o placa e buna indiferent de pret sau performanta doar pentru ca e AMD.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #824 on: 18 October 2020, 21:36 »
...
ti-am raspuns, raspunde-mi si tu, e ipotetic, nu conteaza de ce alegi X sau Y
Eu am 8 jocuri in calculator: Far Cry 5, GTA V, Wolfenstein Youngblood, DOOM Eternal, AC Odyssey, Metro Exodus, BF V si Shadow of the Tomb Raider.
Dupa cum observi, jumatate din ele suporta Ray Trancing asa ca alegerea mea ar fi foarte simpla: As alege placa video care are suport ray tracing, drivere mai bune, tdp mai mic si raport pret/performanta mai bun.

...
Waw, suporta raytracing. Nici aia cu placi video cakumea nu-l pot folosi.
...
Uite ca eu pot sa-l folosesc.
Ia de saliveaza, Shadow of the Tomb Raider The Path Home, cu totul pe high, inclusiv ray tracing.
Nu-ti mai sun ca  Battlefield V merge cu totul pe maxim ca sa nu-ti bagi unghia in gat.

« Last Edit: 18 October 2020, 21:55 by Trustme »