Author Topic: Noile procesoare AMD (incepand din 2018)  (Read 37452 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #180 on: 06 November 2020, 09:31 »
well, avand in vedere ca pot sa iau intel la jumatate de pret prefer sa astept 2-3 luni sa vad ce poate noua generatie si poate fac upgrade. cu toate ca 8086k-ul meu e inca decent ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Tzeb

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #181 on: 06 November 2020, 09:38 »
Pe mine ma deranjeaza preturile, au crescut doar ca sunt procesoarele mai performante nu ca ar avea costuri de productie mai mari. Poate sunt eu prea sarac si nu vad lucrurile cum trebuie.

Nu vezi lucrurile cum trebuie. Tu chiar te asteptai sa primesti performanta de top la bani mai putini?!

Si AMD, daca ajung intr-o pozitie in care nu au concurenta, iau pielea de pe om. Iti reamintensc faptul ca tot AMD, cand au iesit primii cu Athlon la 1GHz, au cerut pe el 1300$, in anul 2000.
 

Offline narayanhd

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #182 on: 06 November 2020, 09:40 »
sa nu uiti de placa de baza, asom ;)
intel nu e AMD
te plangeai ca nu toti au Zen + SAM, iar acum spui ca vei face upgrade si meri tot pe intel cand va tre' sa iei si-o placa de baza noua?!! wtf, dude?
vezi, m-ai banat degeaba cand am spus ca esti fanboy.
acum macar stiu ca esti si intel si nvidia

----------------------------------------

cuvintele tale, nu ale mele
ce-ti pace tie la platforma intel, Kherdan, e ca asa cum ai zis, esti noob din moment ce intel e noob friendly
esti noob pt ca tu n-ai habar ce-i ala un test de latime de banda pciex
deci, 5600X e pe primul loc pe amazon (plus ca nu mai e-n stoc) desi nici nu s-a lansat de 24h si a depasit tot ce tine de intel
fii barbat, nu mai plange atat, esti enervant

+ plus, esti singurul care viseaza la RKL, visezi cai verzi pe pereti

--------------

logic, Tzeb, n-am niciun dubiu ca AMD va face asa daca intel va dormi in contiuare
« Last Edit: 06 November 2020, 09:45 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #183 on: 06 November 2020, 10:05 »
cuvintele tale, nu ale mele
ce-ti pace tie la platforma intel, Kherdan, e ca asa cum ai zis, esti noob din moment ce intel e noob friendly
esti noob pt ca tu n-ai habar ce-i ala un test de latime de banda pciex
Ma refeream strict la usurinta cu care poti intala fara probleme o platforma Intel, dar la tine "e" grele multe. Sunt inca posesori de ryzen 3000 care nu au reusit sa le stapaneasca nici cu sobor de preoti. Ma refer strict la aceea, care, disperati, au apelat si ajutorul forumurilor, caci sunt mult mai multi in realitate.
Latimea de banda pcie 4.0 nu aduce nimic in plus desteptule. Plus ca tu, care imi spui mie ca sunt noob, habar nu ai cu ce se mananca o platforma intel pentru ca iti interzice religia la una. Uite, de exemplu, cu ce te ajuta pcie x4 la ssd-urile pe care le ai in semnatura?
In rest, ramane cum am stabilit. Daca nu demonstrezi ca face mamaliga, ramai doar fanboy cu portofelul mai gol.

Astept cu mare interes si tampeniile pe care le fac idolii tai cu driverele si biosurile.
« Last Edit: 06 November 2020, 10:07 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #184 on: 06 November 2020, 10:12 »
nu m-ajuta cu nimic din mom. ce n-am niciun SSD pe pciex 4.0 :))
spre deosebire de tine, dc peste un an voi vrea, pot sa-mi iau SSD pe cpiex 4.0
tu poti zice la fel?

+ poate ca SAM-ul beneficieaza de pciex 4.0 tinand cont ca VRAM-ul este accesat de cpu prin pciex 4.0
tu poti zice la fel?

cand direct storage va fi folosit, poate pciex 4.0 va face diferenta
tu poti zice la fel?

deci, serios, taci din gura, omule
ramai tu cu intel, e ok si asa

ai vazut tu vreun tester care s-a plans de stabilitatea Zen3?
daca da, baga un link ici
vezi cum iar iti expui tu dorintele?!
si nu intereseaza pe nimeni dorintele tale si ce va face RKL peste 6 luni

Post Merge: 06 November 2020, 10:29
PS: am luat 5600X de la cel, a costat 1479, adica 303 euro
se pare c-avea dreptate olds cand spunea ca la MSRP nu se adauga TVA-ul, desi si eu credeam ca se adauga
« Last Edit: 06 November 2020, 10:29 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #185 on: 06 November 2020, 10:35 »
nu m-ajuta cu nimic din mom. ce n-am niciun SSD pe pciex 4.0 :))
spre deosebire de tine, dc peste un an voi vrea, pot sa-mi iau SSD pe cpiex 4.0
tu poti zice la fel?

+ poate ca SAM-ul beneficieaza de pciex 4.0 tinand cont ca VRAM-ul este accesat de cpu prin pciex 4.0
tu poti zice la fel?

cand direct storage va fi folosit, poate pciex 4.0 va face diferenta
tu poti zice la fel?
Inca continui sa ma uimesti cu idioteniile pe care le debitezi. Te dai expert cu diploma pe buda, cum bine puncta cineva pe aici.
Da, pot pune ssd pcie 4.0. O parte din placile de baza actuale au un slot nvme "rezerved for future". Daca pe intel ii poti suspecta de partinire, atunci poate ii crezi pe cei de la Samsung cand spun ca celulele actuale ale unui SSD inca nu sunt pregatite pentru pcie 4.0. Cand vor fi, vor fi si foarte scumpe, cu impact mai mult in benchmark-uri (cum e si acum) si mai putin in realitatea palpabila. Forta unui SSD sta in accesarea fisierelor foarte mici, caci nu copiaza nimeni forever materiale de gigabytes pe el.

Poate optez pentru nVidia, la ce imi trebuie SAM? Si nu voi fi atat de cretin sa schimb o platforma care inca mai poate pentru un SAM.

Direct Storage acceseaza printr-un bus pcie x4 si descarca prin unul pcie x16. Berbec sa fi si tot sesizezi unde va fi limitarea.
 

Offline narayanhd

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #186 on: 06 November 2020, 10:40 »
am inteles
ai dreptate
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #187 on: 06 November 2020, 10:46 »
ai vazut tu vreun tester care s-a plans de stabilitatea Zen3?
daca da, baga un link ici
Overvoltage, cooler pus in cutie doar pentru decor, miliarde de update-uri de bios si drivere si tot nu a rezolvat problemele pentru ca cei mai putin norocosi la loteria siliciului inca au probleme cu freeze-uri si/sau cu zgomotul enervant chiar si cu coolere aftermarket suficient de scumpe si potente ca sa directionezi problemele spre amd. Sa mai continui? Hai, inca una: multi inca au emotii mari cand lanseaza un joc online pe radeoane.
Vezi ca nu sunt multi cei care se uita la cateva procente, si acelea scoase pentru ca ai tunat direct din fabrica produsele spre maximum admis (1.5V pe 7nm, ba, esti nebun?!), cei mai multi se uita la stabilitate si usurinta instalarii, vor un produs care pleaca la prima cheie fara a apela la sobor de preoti pentru rugaciuni si vrajitoare pentru descantece.


Completare.
Vin si noile radeoane si vom vedea impactul sam. Daca va fi consistent, amd va trebui sa faca update de frigidere, caci cele actuale se vor dovedi mici si neincapatoare pentru cei care vor sa le umple. Si nu vorbesc de fanii intel si nVidia, ci de acei posesori de procesoare amd care si-au cumparat produsele anul acesta si nu au stiut nimic de SAM pentru ca amd l-a clasificat secret de stat pana la prezentarea oficiala. Saracii, daca stiau, asteptau aparitia lui 5000 si nu se trezeau blocati de placa de baza, procesor sau chiar de ambele. Oamenii acestia au fost furati pe fata de AMD binefacatorul (sic) clientilor.

Direct Storage si RTX IO sunt caca maca pentru procesoarele intel lansate in ultimii 3 ani si pentru posesorii de zen 2 si 3. Scopul lor e sa degreveze procesorul de sarcina, insa acestea sunt suficient de puternice.
« Last Edit: 06 November 2020, 11:04 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #188 on: 06 November 2020, 10:55 »
am spus c-ai dreptate, man, relax

auzi, din curiozitate, tu in ce era traiesti?
si uite ca desi a avut atatea probleme, AMD-ul e pe primul loc. la toate e pe primul loc
inseamna ca acei foarte multi care au cumparat AMD, se pricep la hardware
tu poate ar trebui sa cumperi Apple
PC-ul nu-i de tine
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #189 on: 06 November 2020, 11:01 »
auzi, din curiozitate, tu in ce era traiesti?
Iti raspund doar daca imi spui ce procesor ai avut inainte. Pot cauta prin postarile tale, dar e mai simplu asa.
Legat de mine, daca tu ma faci idiot ca am cumparat un intel cu 50-60% mai ieftin, same performance, eu zic sa te uiti in oglinda. Vei vedea acolo un idiot si mai mare.
 

Offline narayanhd

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #190 on: 06 November 2020, 11:08 »
eram ironic, dude, vad in ce era traiesti :))
am avut un 1700X, dup-aia 2700X, ambele pe X370, acum 5600X pe x570 si tot acum, pana vine 5600X, am un 4690K
ha, ce tare! intrebarea ta m-a facut sa realizez un lucru: in placa mea de baza pot pune absolut toate procesoarele AMD incepand cu seria 1000 :))
pt intel cate-mi trebuie? 3 placi de baza?
si eu sunt idiotul :)

man, serios, opreste-te
credeam c-ai inteles cand am spus "c-ai dreptate", dar vad ca nu pricepi sarcasmul
 

Offline slicker

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #191 on: 06 November 2020, 11:19 »
^^Omu asta este exact leit un musulman de ala gata sa se arunce in aer pentru preaslavitul muhamed :) senzational cat poate sa fie de fucked up fanboi. Pacat ca forumul imi arata ca posteaza chiar daca il am pe ignore...Atata ignoranta crasa. fml.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline narayanhd

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #192 on: 06 November 2020, 11:26 »
slicker, tu vorbesti de ignoranta? :))
ai cerut 5 jocuri care necesita 10GB VRAM
ti-am dat 12, nu 5
ai tacut malc
tu, care pretinzi ca te vei juca in 4K pe oled-ul tau

fanboy-ul esti tu, atat intel cat si nvidia :)
desi sunt atatea teste care confirma ca AMD a batut intel, tu zici ca nu
deci, cine-i fanboy-ul?
« Last Edit: 06 November 2020, 11:28 by narayanhd »
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #193 on: 06 November 2020, 11:37 »
eram ironic, dude, vad in ce era traiesti :))
am avut un 1700X, dup-aia 2700X, ambele pe X370, acum 5600X pe x570 si tot acum, pana vine 5600X, am un 4690K
ha, ce tare! intrebarea ta m-a facut sa realizez un lucru: in placa mea de baza pot pune absolut toate procesoarele AMD incepand cu seria 1000 :))
pt intel cate-mi trebuie? 3 placi de baza?
si eu sunt idiotul :)

man, serios, opreste-te
credeam c-ai inteles cand am spus "c-ai dreptate", dar vad ca nu pricepi sarcasmul
Aloooooo, pamantul catre tine, schimbi procesoarele in fiecare an si ii crezi idioti pe altii? Taci, bre, ca te rade tot satul.  ;D :D ;D :'(
 

Offline ryzen3700x

Noile procesoare AMD (incepand din 2018)
« Reply #194 on: 06 November 2020, 11:42 »
eram ironic, dude, vad in ce era traiesti :))
am avut un 1700X, dup-aia 2700X, ambele pe X370, acum 5600X pe x570 si tot acum, pana vine 5600X, am un 4690K
ha, ce tare! intrebarea ta m-a facut sa realizez un lucru: in placa mea de baza pot pune absolut toate procesoarele AMD incepand cu seria 1000 :))
pt intel cate-mi trebuie? 3 placi de baza?
si eu sunt idiotul :)

man, serios, opreste-te
credeam c-ai inteles cand am spus "c-ai dreptate", dar vad ca nu pricepi sarcasmul
Aloooooo, pamantul catre tine, schimbi procesoarele in fiecare an si ii crezi idioti pe altii? Taci, bre, ca te rade tot satul.  ;D :D ;D :'(

si daca il schimba anual ce? nu e singurul.. si eu il schimb anual doar pentru ca pot si vreau sa fiu "in pas" cu tehnologia. Asta nu inseamna ca sunt prost sau idiot. Atat timp cat eu si altii isi permit sa faca aceste upgrade-uri, nu inteleg de unde atat de multa rautate..
R9 7900X | 32GB Corsair 6400CL32 | X670E Crosshair Hero | RX 5700XT | SN850 1TB+SN750 1TB | H150i Elite LCD XT Push&Pull | Corsair RM1000X | O11 DW