Author Topic: Nvidia 4xxx series  (Read 28902 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Nvidia 4xxx series
« Reply #300 on: 02 July 2023, 08:27 »
Toata seria e sau prea slaba fata de precedenta (doar 17% peste 3060? WTF?) sau prea scumpa pentru ceea ce ofera peste generatia precedenta. 4080: aproape 40% perf peste 3080 dar si o crestere de pret spectaculoasa. Exceptie 4090 ...

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Hideyoshi

Nvidia 4xxx series
« Reply #301 on: 03 July 2023, 10:30 »
singurul atu pentru toate, inclusiv alea slabe, este dlss3 ... si probabil pe asta se bazeaza nvidia. Problema e ca nici amd nu sta degeaba si, aparent, umbla la butoane astfel incat, destul de multe jocuri noi n-o sa stie de aceasta tehnologie.
 

Offline Trustme

Nvidia 4xxx series
« Reply #302 on: 03 July 2023, 13:41 »
...sau prea scumpa pentru ceea ce ofera peste generatia precedenta...
Nu e chiar asa. Am luat un RTX 3050 la 2250 lei cand s-a lansat iar acum poti lua un RTX 4060 TI la acelas pret.
 

Offline astateofmind

Nvidia 4xxx series
« Reply #303 on: 03 July 2023, 14:20 »
...sau prea scumpa pentru ceea ce ofera peste generatia precedenta...
Nu e chiar asa. Am luat un RTX 3050 la 2250 lei cand s-a lansat iar acum poti lua un RTX 4060 TI la acelas pret.

Unde ai văzut tu 4060ti la 239 euro (MSRP-ul la 3050)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Trustme

Nvidia 4xxx series
« Reply #304 on: 03 July 2023, 16:14 »
La noi, MSRP -ul e o notiune abstracta, nu are legatura cu realitatea.
 

Offline astateofmind

Nvidia 4xxx series
« Reply #305 on: 04 July 2023, 04:16 »
Eh, si in perioads aia a fost si nebunia cu mining si corona asa ca nu e f relevant.

Daca ne raportam la "notrmalitate" (MSRP) ramane cum am spus :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Hideyoshi

Nvidia 4xxx series
« Reply #306 on: 04 July 2023, 14:17 »


fix ce ziceam
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Nvidia 4xxx series
« Reply #307 on: 05 July 2023, 04:16 »
La ce dam mii de lei pe placi video Nvidia din seria 40 daca nu avem ce juca? Gamingul de triple A e cam mort. 

Economia mondiala e cam in colaps, nu mai avem nici macar E3, majoritatea jocurilor lansate din 2020 incoace sunt praf, pline de buguri si cu motoare grafice inapoiate.
Dar e bine ca ii imbogatim pe desteptii de la Nvidia. 

Incep sa cred ca nu mai merita sa ai PC pentru gaming.  Avatar, AC Mirage, Starfield, Alan Wake 2 le poti juca si pe console. Ce sa te mai joci pe PC cand pana si RPG-uri ca Baldur's Gate 3 sau strategii ca Cities Skylines 2  apar acum pe console?
Parca e mai avantajos sa ai un PS5, ca s-au iefinit consolele si doar Sony mai scoate jocuri bune in clipa de fata.



Ah, dam cateva mii de lei in plus pentru extra umbre si extra texturi.  Da, stiu ca mouse-ul si tastatura sunt sfinte la unele jocuri. Dar sa dai mii de lei numai pe o placa video cand cu banii aia iti iei PS5 si televizor?



 
« Last Edit: 05 July 2023, 04:19 by joedonald »
 

Offline Trustme

Nvidia 4xxx series
« Reply #308 on: 05 July 2023, 18:14 »
...
fix ce ziceam
Nu ma asteptam ca AMD sa fie asa mizerabili.
 

Offline Hideyoshi

Nvidia 4xxx series
« Reply #309 on: 05 July 2023, 22:22 »
E un survival game, AMD nu poa sa-i bata in camp deschis ... au trecut la guerilla warfare. Si nu-s de acord cu joedonald ... PC-ul e the shit inca ... plus ca din 20 de jocuri mizerabile ... tot iese unul bun din cand in cand. Spre ex. eu astept Starfield. Unu la mana n-o sa-mi iau xbox pentru asa ceva ... doi ... nu vreau sa-l joc doar in 30 fps.
 

Offline Tzeb

Nvidia 4xxx series
« Reply #310 on: 05 July 2023, 22:42 »
nvidia nu pune conditii developerilor sa nu includa FSR, pentru ca au solutia superioara. "Bagati si FSR pe langa DLSS, nu e problema, ca sa fie usor de vazut ca ce au ei e panarama."

100% daca ieseau AMD cu un FSR nou, mai bun ca DLSS-ul momentului, nvidia ar face acelasi lucru cu jocurile sponsorizate de ei.
 

Offline narayanhd

Nvidia 4xxx series
« Reply #311 on: 06 July 2023, 09:45 »
esti sigur? poate-mi spui de ce control are numa' dlss sau de ce msfs are fsr dar numai in dx12 care-i in beta de mai bine de un an, nu mai caut alte exemple
tu chiar crezi ca un developer sta sa bage banii lui, adica timp, de dragul dlss, fara sa primeasca bani de la nv? si cr se intampla cand primesti bani de la nv? conditii, logic

asa-i, dlss este super net superior fsr-ului, atunci cand jocul e marit cu 300% si imagini statice

dlss, fsr sunt niste panarame si mai ales dlss fg, rahaturile astea de marketing idiot nici n-ar trebui sa existe, nu-s tehnologii astea, sunt bs-uri
 

Offline Trustme

Nvidia 4xxx series
« Reply #312 on: 06 July 2023, 14:01 »
...poate-mi spui de ce control are numa' dlss ...
Control a aparut in 2019 odata cu lansarea seriei RTX 20xx de la Nvidia. AMD nu stia nici de rayacing si nici de FSR la vremea aia.
 

Offline Tzeb

Nvidia 4xxx series
« Reply #313 on: 06 July 2023, 18:10 »
tu chiar crezi ca un developer sta sa bage banii lui, adica timp, de dragul dlss, fara sa primeasca bani de la nv? si cr se intampla cand primesti bani de la nv? conditii, logic

Ai urmarit macar care e scandalul din clipul de pe 4 iulie? E vorba de jocuri sponsorizate de amd sau nvidia, unde sponsorul pune conditia ca solutia de upsaling a competitiei sa NU fie inclusa in joc. Intelegi ceva din asta?

Cand nvidia sponsorizeaza un joc, nu pune respectiva conditie pentru ca dlss > clar peste fsr. Daca era invers, faceau si ei aceeasi mizerie.

Developerul care lucreaza la joc pe barba lui, fara sa fie sponsorizat de producatorii de placi video, nu merge la nvidia sau amd sa cerseasca bani sa introduca dlss sau fsr. Se duce sa ceara suport gratuit, pentru ca e in interesul amd si nvidia sa exista upscaling in joc.
 

Offline KodiaK

Nvidia 4xxx series
« Reply #314 on: 06 July 2023, 21:46 »
Stai calm, nVidia este experta in rahaturi din astea. Vezi tesselation abuzat la greu pe vremea cand abia aparuse tehnologia, doar pt ca penaliza placile AMD mai tare. Sau mizerile de sub aripa GameWorks.
Overall nVidia joaca mult mai murdar decat AMD, insa nici AMD nu vreun inger.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: Merlin