Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181534 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline CloudFX

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1095 on: 01 November 2020, 22:13 »
RDR2 care e titlu' de 2018 loveste cap-ul de 10gb

Nu, nu loveste. Testat pe ultra in 4k.


 
The following users liked or thanked this post: narayanhd

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1096 on: 01 November 2020, 22:20 »
update lista jocuri care cer 9-10GB VRAM:

The Division 2
MSFS 2020 - asta 110%
PUBG
RotTR
SotTR
Deus Ex MkD
Star Citizen
Doom Eternal cu UHD textures necesita 9GB VRAM
WD Legion, cnfm pozelor lui andreeaki
GTA V daca se da AA-ul pe maxim  - nu sunt sigur d-asta - peste 8GB, testat dark_one
Final Fantasy XV cu texturile 4K - nu sunt sigur nici d-asta
RDR2 - testat CloudFX

slicker a cerut doar 5, deja sunt 9 jocuri care sunt limitate, sau pe aproape, de cei 10GB VRAM ai 3080
de 3070 nici nu mai pomenesc
« Last Edit: 01 November 2020, 22:26 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1097 on: 01 November 2020, 22:26 »
Command & Conquer 3: Tiberium Wars
Data lansarii: 28 martie 2007
Varfurile de gama ale anului 2007:
nVidia 7950 GTX 512MB
Ati Radeon X1950 XTX 512MB
Au fost titanii placilor video in acel an. Locotenentii (gen X1950 XT sau X1950 Pro) erau echipati cu 256MB iar ceea ce gasim acum la entry aveau pana in 128MB.

In anul de gratie 2020 jocul poate fi rulat pe Ultra cu igp-ul intel dintr-un pentium, care nu poate aloca mai mult de 512MB pe multe placi de baza. Nici nu e nevoie pentru ca, uzual, foloseste pana in 386 MB. Oricum, HD 630 mentine constant cele maxim 30fps la care este plafonat jocul, repet, cu presetul Ultra in 1080p.
Cu un RTX 2060 6GB, jocul aloca memoria care se vede in captura: 1932 MB. Dupa teoria fanilor rosii, jocul nu putea fi rulat fara probleme nici cu regii placilor video din 2007. Memorie insuficienta, mah!
« Last Edit: 01 November 2020, 22:35 by Kherdan »
 

Offline CloudFX

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1098 on: 01 November 2020, 22:48 »
Imi place ca inca incercati sa aparati nvidia prin fanboyism, acum, sa ma scuzati pe mine, dar majoritatea cand cumparam componente mai ales high end tindem sa le tinem cel putin 3 ani, cu ce ma ajuta pe mine ca dau 4500-5000 lei pe o placa video acum daca peste 1 an e obsolete? Ba chiar de acum, sa zicem ca de exemplu' eu ma joc groaznic de mult MFS si ma trezesc ca deja cu o placa unde se cer enorm de multi bani nu poate sa ruleze jocul pentru ca imediat ce a lovit limita de memorie acceseaza memoria ram care e ireal de inceata si ma trezesc cu stuttere si freeze uri si dau cu avionu' de pamant dupa ce pierd vre-o 2 ore prin aer unde nu necesita atat de mult vram si totul merge ok? Asta e doar o paralela, astea sunt vorbe de adormit copiii cu noi tinem legatura cu developerii ca sa stim ce si cum si vai aici era balanta intre cerinte si pret, am si eu o intrebare, dupa ce statistici s-au luat, dupa piata in care majoritatea inca joaca 1080p exact din cauza ca 4k nu era accesibil decat pentru aia care puteau sa cumper 2080ti? E uite ca 4k vine groaznic de tare din urma si acum 3080 e capabila de 4k dar nu are memoria necesara, puteau foarte usor sa foloseasca 12 gb si nu plangea nimeni, dar 10 nu e suficient mai ales pentru o placa care in unele instante e cu mai mult de 50% mai puternica decat 2080ti, care culmea, avea 11, si se stia clar ca poate sa maxeze memoria de ceva timp.
« Last Edit: 01 November 2020, 22:50 by CloudFX »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1099 on: 01 November 2020, 22:54 »
Placile cu 512MB VRAM au fost egale cu zero in 2007 in cazul Crysis 1. Multi ani (dupa 2007) n-a existat nici o placa video care sa-l poata rula cu detalii maxime in 1080p.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1100 on: 01 November 2020, 23:08 »
O sa fie obsolete din cauza chipului grafic, nu al memoriei. E prea grele cuvintele sa iti explic ca acest procesor grafic isi va arata limita cu mult inainte de a fi atinsa limita memoriei video, iar jocul de mai sus l-am pus tocmai pentru a va arata, cu poze, ca ce aloca jocul nu are nicio legatura cu ce lucreaza cipul grafic. Am pus si alte poze, din review-uri (plus link-uri la review-uri) din care si un cimpanzeu ar intelege ca performanta mai scazuta a generatiilor mai vechi se datoreaza cipului grafic, nu cantitatii de memorie. Culmea e ca raportul se pastreaza in toate cele trei rezolutii standard: 1080p, 1440p si 4K.
Fanboy esti cand argumentezi cu presupuneri din viitor, nu cand incerci sa le explici adevaratilor fanboy ca viseaza cai verzi pe pereti. In spanac, ca nu mai terminati cu ineptiile legate de viitor. La Vega si Navi v-ati dat profeti cu driverele, acum ati schimbat pe memorie. Maca ati schimbati, caci ne cam plictisise placa cu AMD nambar oan din drivere.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1101 on: 01 November 2020, 23:14 »
RDR2 care e titlu' de 2018 loveste cap-ul de 10gb

Nu, nu loveste. Testat pe ultra in 4k.


Nici tu nu intelegi diferenta dintre memoria ocupata pt ca are de unde si memoria necesara?

Pe 3080 cu totul pe ultra, 4k, nu a atins 9GB.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1102 on: 01 November 2020, 23:15 »
Placile cu 512MB VRAM au fost egale cu zero in 2007 in cazul Crysis 1. Multi ani (dupa 2007) n-a existat nici o placa video care sa-l poata rula cu detalii maxime in 1080p.
Crysis a fost greul epocii. Jocul din mentiunea mea consuma resurse cum consuma CS-GO acum in raport cu un greu AAA, putea fi rulat cu aproape orice placa video. L-am pus special pentru ca cei 1932MB alocati la vRAM nu au nicio legatura cu realitate, cum multe dintre jocuri nu au nicio legatura cu realitatea daca incarca 10-20GB in vRAM. Daca toata aceasta memorie ar fi gestionata de GPU pentru randarea imaginii, calculele complexe pe care le implica l-ar fi pus pe butuci, nici 20fps-uri nu ar mai fi randat. Poate ca fanii astia rosii viseaza la 8k cu 6800, cine stie. Au memorie suficienta, gpu randeaza 5-10 fps-uri, trai pe vatrai in comparatie cu un posesor de 3070 care se chinuie in 8k cu 4-8 fps-uri din cauza lipsei memoriei. Matematic, diferenta e de 20%. Vizibila!  ;D ;D ;D ;D
« Last Edit: 01 November 2020, 23:21 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1103 on: 01 November 2020, 23:44 »

RDR2 care e titlu' de 2018 loveste cap-ul de 10gb

Nu, nu loveste. Testat pe ultra in 4k.

[/quote]

Nici tu nu intelegi diferenta dintre memoria ocupata pt ca are de unde si memoria necesara?

Pe 3080 cu totul pe ultra, 4k, nu a atins 9GB.
[/quote]

la tine, asom, pt c-ai doar 10GB
CloudFX are 16GB

 

Offline CloudFX

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1104 on: 01 November 2020, 23:47 »
Nu, prietene, aparent e greu pentru tine sa intelegi ca vram cap e o problema cand nu te-ai lovit niciodata de el, e ultima oara cand o sa imi mai bat capul ca sa iti explic pentru ca nu toata lumea e interesata de 350fps,, multi jucam rpg-uri si simulatoare unde 45+ fps e decent si 60 fps e grozav,  astea sunt jocuri care mananca vram groaznic de mult, v-am pus screenshots din jocuri si v-am dat destule exemple, esti doar un wannabe hardware expert care se minte singur si incearca sa argumenteze ceva ce nu exista. O singura intrebare am, spune-mi te rog specs pc-ului tau, ba chiar as vrea un screenshot, ca sa vad exact de unde scoti tu argumentele astea. Mersi

Mai departe de atat n-o sa iti mai raspund, ramai la lumea ta fictiva, esti genul de om unde chiar daca iti vin 10 oameni cu argumente si dovezi tu in continuare refuzi sa accepti realitatea si nici n-am sa stau sa imi pierd timpul sa iti arat realitatea sau sa incerc sa te conving, e putin interesant sau relevant pentru mine, ba chiar deloc. Ti-au aratat si argumentat situatia destui oameni deja si sigur or sa mai fie cativa dupa mine care or sa faca asta.
« Last Edit: 01 November 2020, 23:51 by CloudFX »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1105 on: 01 November 2020, 23:51 »
cu mine vorbesti sau cu asom?
sau, cui i te adresezi?
lu' Kherdan, acum am inteles :))
da, e o pierdere de timp
« Last Edit: 01 November 2020, 23:55 by narayanhd »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1106 on: 02 November 2020, 00:09 »
Nu, prietene, aparent e greu pentru tine sa intelegi ca vram cap e o problema cand nu te-ai lovit niciodata de el, e ultima oara cand o sa imi mai bat capul ca sa iti explic pentru ca nu toata lumea e interesata de 350fps,, multi jucam rpg-uri si simulatoare unde 45+ fps e decent si 60 fps e grozav,  astea sunt jocuri care mananca vram groaznic de mult, v-am pus screenshots din jocuri si v-am dat destule exemple, esti doar un wannabe hardware expert care se minte singur si incearca sa argumenteze ceva ce nu exista. O singura intrebare am, spune-mi te rog specs pc-ului tau, ba chiar as vrea un screenshot, ca sa vad exact de unde scoti tu argumentele astea. Mersi

Mai departe de atat n-o sa iti mai raspund, ramai la lumea ta fictiva, esti genul de om unde chiar daca iti vin 10 oameni cu argumente si dovezi tu in continuare refuzi sa accepti realitatea si nici n-am sa stau sa imi pierd timpul sa iti arat realitatea sau sa incerc sa te conving, e putin interesant sau relevant pentru mine, ba chiar deloc. Ti-au aratat si argumentat situatia destui oameni deja si sigur or sa mai fie cativa dupa mine care or sa faca asta.

Ia  vezi tu in screenshot-ul tau cu 20FPS, cat de decent te joci.

NU, tu nu ai nici un argument. S-a spus de mii de ori ca pana sa devina memoria insuficienta GPU-ul actual nu mai face fata.

La mine, in 4k, cu 8GB VRAM ocupati din 10, si am un mimin fps de 4 ori mai mare decat al tau (ai 16min FPS). Nu stiu cum poti sustine ca e jucabil la 16FPS ...

Specs: 8086K@5GHza, 32GB Ram, Asus 3080, SSD Nvme, blabla. Eu iti dau screenshot cu ce am testat EU pe sistemul meu, si repet: in 4k, ultra, RDR2 nu a atins 9GB. In plus jocul NU foloseste atat de mult cat iti arata tie AB, ci mai putin cam cu 1-3GB. Chestie demonstrata.

Lumea mea nu e fictiva deloc, este cat se poate de reala.

Ai in poza cat din memoria placii este ocupata si cat din memoria video este efectiv ocupata. Peste 8GB ocupata cu jocul folosind efectiv mult mai putin (~5.5GB).

Repet: pana sa te lovesti de problema de VRAM (cand ai peste 8 ) te va lovi GPU-ul. A, normal, daca umplii un joc cu Skyrim cu moduri neoptimizate  normal ca incarci memoria in draci, pe mine unul nu ma intereseaza asta.

Si ca tot spui de RPG-uri, chiar acum joc wasteland 3, din nou 4k cu totul la maxim ... memoria ocupata cam 3-4GB.

Dimpotriva, destui oameni au argumentat ca pana sa devina memoria o problema peste 8GB, moare gpu-ul.

Uite, facem o proba: imi spui in ce joc si la ce rezolutie cei 16GB de pe radeonul tau (presupun ca asta ai) fac ca jocul sa mearga mai bine decat cei 10 de pe 3080.

Sau spune-mi in ce joc si cu ce setari cei 10GB de pe 3080 sunt factorul limitant si eu testez jocul respectiv si vedem ...
« Last Edit: 02 November 2020, 00:37 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1107 on: 02 November 2020, 00:29 »
ia nu mai fa tu pe jmekeru' cu placa ta deja DOA cu doar 10GB VRAM, asom
si el ti-a demonstrat ca RDR2, atunci cand poate (si pe nvidia 3080 nu poate), ia mai mult de 10GB
chestie demonstrata

si pe 6800 XT va sta in 60FPS cu 11GB VRAM ocupati pe high-ultra
si tu o sa stai in 60FPS cu cu 9GB ocupati si pe medium-high
ia ghici, cine sta mai bine?
« Last Edit: 02 November 2020, 00:36 by narayanhd »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1108 on: 02 November 2020, 00:35 »
ia nu mai fa tu pe jmekeru' cu placa ta deja DOA cu doar 10GB VRAM, asom
si el ti-a demonstrat ca RDR2, atunci cand poate (si pe nvidia 3080 nu poate), ia mai mult de 10GB
chestie demonstrata

si pe 6800 XT va sta in 60FPS cu 11GB VRAM ocupati

NU conteaza cat ia, ci cand devine o limitare, despre asta e discutia. Ma rog, de la tine nu ma astept sa intelegi. nu ma mira.

Pe "logica" ta: a pus dark o poza cu 17GB ocupati. Nu ti-ar fi jena sa vb de rebutul ala cu 16GB deja depasit? Cand e clar ca e nevoie de 17GB (repet, dupa "logica" ta ;) ).
« Last Edit: 02 November 2020, 00:41 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1109 on: 02 November 2020, 00:53 »
pai a ta are doar 10 :))))