Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181504 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1080 on: 01 November 2020, 04:53 »
Sincer in afara de hype inutil nu stiu zau cum ajuta clipurile de genul asta - speculatii si supozitii (posibil unele chiar bazate pe marketingul Nvidia) avand in vedere ca modelul 3080 s-a lansat in Septembrie si suntem aproape in Noiembrie si inca nu e disponibil, chiar mi se pare absurd sa aflu ca se va lansa un alt model de placa care nu poate fi cumparata, deci ... useless.
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1081 on: 01 November 2020, 08:57 »

...neste joace care cer 9 -10GB VRAM ACUM:
jocu' mentionat de dark_one
MSFS 2020 - asta 110%
PUBG
RotTR
Deus Ex MkD
Star Citizen
Doom Eternal cu UHD textures necesita 9GB VRAM
WD Legion, cnfm pozelor lui andreeaki
GTA V daca se da AA-ul pe maxim  - nu sunt sigur d-asta
Final Fantasy XV cu texturile 4K - nu sunt sigur nici d-asta

110% ABERATII.
Arata-mi si mie un joc care, in pagina oficiala la system requirements, cere mult de 8GB VRAM.
Microsoft Flight Simulator 2020 system requirements: https://www.windowscentral.com/microsoft-flight-simulator-pc-requirements
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1082 on: 01 November 2020, 11:26 »
Dar tu chiar nu poti argumenta fara sa bagi pe acolo ceva jignitor? Au mai multa greutate spusele tale daca iti incepi postarea cu "100% aberatii"?
Parca faceai teste. Acum te uiti la requirements.

Atata efort depuneti  pentru monopolul Nvidia si impotriva propriului interes. Waw. Argumentati de ce sa nu iei cu mai mult vram aproape gratis. Daca Nvidia vine cu acelasi pret si plus cel putin 20% mai multa performanta overal  mai inteleg. Altfel, dati-i la coaste daca vinde o placa video mai saraca.

Post Merge: 01 November 2020, 11:35
Ce dreaq esti pe blocat pe vram si insisti cu "nu duce gpu-ul reduci din ceva si se recolva", si mai prostesc cand spui ca reduci rezolutia, wtf? Dar nici macar nu iti trece prin nuca aia goala ca la fel poti face si la vram: lasi rezolutia acolo unde e, scoti unele setari "de fite" si gata, ai destul vram. Problem solved.

Pana una alta eu ma joc pe 3080 in 4k, nu am probleme cu limitari de vram in nici un joc in timp ce voi va certati/salivati la ceva deocamdata inexistent :D

Am impresia ca nute duce nuca aia a ta goala sa intelegi ce tot spun de 10 ori. Daca reduci rezolutia nu trebuie sa scoti mimic din setari si joci pe ultra cata vreme ai destul vram. Pentru ca reducand rezolutia ajuti procesorul grafic dar nu reduci prea mult din consumul de vram.

Daca e nevoie sa reduci setari, gamerule, nu-ti permiti rezolutia aia. Ia o placa video mai buna sau un monitor mai mic. Basini in cap ca joaca in 4k poate avea oricine daca taie detalii.

Voi chiar nu puteti vorbi normal? Ai un argument, il pui acilea si gata. Va purtati de parca ati fi cu nervii la pamant cand va contrazice cineva convingerile.
« Last Edit: 01 November 2020, 11:55 by wolfenste »
 

Offline razvvan

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1083 on: 01 November 2020, 11:53 »
De jucat, mai jucați ceva?

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1084 on: 01 November 2020, 12:04 »
Nu mai jucam, acum doar detectam fani boi.
In loc sa ia ACUM o placa video mai buna cu 16 gb vram spune asa: ce bine ca sunt suficienti 10 gb vram ca inca pot ramane la Nvidia.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1085 on: 01 November 2020, 12:12 »
Daca are 16GB nu inseamna neaparat ca e mai buna. Toata lumea incearca sa ii explice unuia (care a vazut in FX un procesor bun cu posesori idioti, adica Xtreme fanboy amd) ca inainte de a ajunge la limitarea memoriei te omoara puterea de calcul a procesorului grafic.
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1086 on: 01 November 2020, 12:21 »
Dar tu chiar nu poti argumenta fara sa bagi pe acolo ceva jignitor? Au mai multa greutate spusele tale daca iti incepi postarea cu "100% aberatii"?
Parca faceai teste. Acum te uiti la requirements.
...
Te simti cu musca pe caciula?
Voi, fanboii AMD,  nu puteti sa discutati concret, cu date furnizate de producatorii de jocuri si benchmark-uri validate?
Ce configuratie ai tu acum ca sa poti da verdicte si sfaturi  celorlati?
Ce teste ai facut tu, pe sistemul tau, care sa-ti sustina afirmatiile?

Ti-am pus patru intrebari simple. Daca nu raspuzi concret la ele o sa-ti dau report pentru flame. 

De jucat, mai jucați ceva?
Acum joc Wolfenstein Youngblood. ;)
Tu ce joci?
« Last Edit: 01 November 2020, 12:25 by Trustme »
 

Offline andreeaki

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1087 on: 01 November 2020, 12:49 »
Fiecare cumpara ce-si doreste, in functie de felul in care joaca un joc, buget, disponibilitate.. AMD au scos ceva foarte interesant care are plusuri fata de seria 3000 de la Nvidia. Nu uitati ca pana si RX 6800 e pe acolo pe partea de texturare (PEAK PIXEL FILL-RATE - 202.10 GP/s si PEAK TEXTURE FILL-RATE -  505.20 GT/s) cu RTX 3090 (PEAK PIXEL FILL-RATE - 189.8 GP/s si  PEAK TEXTURE FILL-RATE - 556.0 GT/s) dar sta mult mai prost pe partea de compute. Ray-tracing-ul e ceva pure compute si nu cred ca AMD va ajunge la nivelul seriei 3000 dar, aparent, merge  destul de bine. Aici ajuta foarte mult si acel cache urias pentru un GPU.
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1088 on: 01 November 2020, 13:06 »
Daca are 16GB nu inseamna neaparat ca e mai buna. Toata lumea incearca sa ii explice unuia (care a vazut in FX un procesor bun cu posesori idioti, adica Xtreme fanboy amd) ca inainte de a ajunge la limitarea memoriei te omoara puterea de calcul a procesorului grafic.

Nu stii asta exact! Nu au aparut jocuri care sa foloseasca placile astea la capacitate maxima inca!
 

Offline razvvan

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1089 on: 01 November 2020, 13:35 »
Dar tu chiar nu poti argumenta fara sa bagi pe acolo ceva jignitor? Au mai multa greutate spusele tale daca iti incepi postarea cu "100% aberatii"?
Parca faceai teste. Acum te uiti la requirements.
...
Te simti cu musca pe caciula?
Voi, fanboii AMD,  nu puteti sa discutati concret, cu date furnizate de producatorii de jocuri si benchmark-uri validate?
Ce configuratie ai tu acum ca sa poti da verdicte si sfaturi  celorlati?
Ce teste ai facut tu, pe sistemul tau, care sa-ti sustina afirmatiile?

Ti-am pus patru intrebari simple. Daca nu raspuzi concret la ele o sa-ti dau report pentru flame. 

De jucat, mai jucați ceva?
Acum joc Wolfenstein Youngblood. ;)
Tu ce joci?
Watch Dogs Legion

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1090 on: 01 November 2020, 17:55 »
Nu stii asta exact! Nu au aparut jocuri care sa foloseasca placile astea la capacitate maxima inca!
https://www.techpowerup.com/review/palit-geforce-rtx-3080-gaming-pro-oc/32.html
Exceptand 2070, toate placile video Turing echipate cu 8GB au depasit din start 1080Ti 11GB. Si in lista celor 27 jocuri vei vedea titluri abia aparute, oricum cam toate lansate dupa aparitia lui 1080Ti si nu l-a ajutat cu nimic cei 3GB in plus in fata unui gpu mai puternic nici macar in 4K. Din multitudinea de review-uri poti extrage usor niste concluzii legate de memorie, dar la voi e miopie din cauza fanboismului.

PS. Lista jocurilor folosite la review-ul lui RTX 2080 difera mult de cea a lui 3080 pentru ca intre ele au aparut titluri noi (gen RRD 2, f1 2020, etc.) si au fost introduse sau au inlocuit vechiturile din vechiul review. Si totusi distanta se pastreaza, memoria salvatoare a lui GTX 1080Ti doarme pe ea in fata acestor noi titluri. E atat de simplu sa tragi concluzia corecta, atat de simplu dar dureros din ce vad la voi.
« Last Edit: 01 November 2020, 17:57 by Kherdan »
 

Offline CloudFX

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1091 on: 01 November 2020, 18:23 »
Nu mai jucam, acum doar detectam fani boi.
In loc sa ia ACUM o placa video mai buna cu 16 gb vram spune asa: ce bine ca sunt suficienti 10 gb vram ca inca pot ramane la Nvidia.
Macar de era cazul, 10gb vram nu mai sunt suficienti, exemplu' Microsoft flight simulator 2020 sare de 12gb vram. RDR2 care e titlu' de 2018 loveste cap-ul de 10gb si lista continua, plus ce o sa vina acum pe next gen, eu unul preferam si chiar voiam 3080 si sincer sa fiu parca inca vreau, dar e groaznic de dezamagitoare memoria asta. Daca tot au mers pe 24gb pe 3090 puteau macar sa foloseasca 12 pe 3080 si era perfect, nici nu ma interesa 6800xt
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1092 on: 01 November 2020, 18:52 »
RDR2 care e titlu' de 2018 loveste cap-ul de 10gb

Nu, nu loveste. Testat pe ultra in 4k.


bla bla.

Ai o logica  de ... nuca goala ;)

Ia testeaza tu si vezi ce e mai important: rezolutia sau setari de care spuneai chiar tu, in alt post, ca sunt "de fite". Dar setarile alea sunt de fite numai cand e vb de gpu, nu si de vram. Ipocrita mica.


Ti-am pus patru intrebari simple. Daca nu raspuzi concret la ele o sa-ti dau report pentru flame. 


La intrebari concrete nu raspunde. Doar abereaza. I-am pus aceeasi intrebare de 20 ori si pana la urma a recunoscut ca doar abereaza si trolleaza :D

De jucat, mai jucați ceva?

Exact asta am zis si eu: ca e mai productiv sa ma joc acum in 4k pe 3080 decat sa pierd timpul pe aici. Dar mai intru din cand in cand :D

E funny sa vad zbaterile fanboilor amd.
« Last Edit: 01 November 2020, 18:59 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1093 on: 01 November 2020, 19:45 »
“We’re constantly analyzing memory requirements of the latest games and regularly review with game developers to understand their memory needs for current and upcoming games. The goal of 3080 is to give you great performance at up to 4k resolution with all the settings maxed out at the best possible price.
Extra memory is always nice to have but it would increase the price of the graphics card, so we need to find the right balance.”(GamersNexus/NVIDIA)

Deci, deocamdata e suficienta memoria pentru 3080.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1094 on: 01 November 2020, 20:57 »
Si inainte sa atinga limitarea memoriei, viitoarele jocuri o sa-i omoare procesorul grafic.
Am dat exemplul lui Titan XP/12GB in Flight Simulator, zdrobit de RTX 2080/8GB in 4k, am dat exemplul lui 1080Ti 11GB in fata modelelor Turing cu 8GB si vede toata lumea unde este 3080/10GB fata de 2080Ti/11GB.