Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181800 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1515 on: 02 January 2021, 22:52 »
Deja preturile nu mai sunt prea relevante pentru uni, ma bucur ca in cativa ani ati fost educati cum trebuie. Cati dintre astia care ati spart bani pe RTX 3000 sau Radeon 6000 nu aveti absolut nici un credit, nici o datorie de platit pentru absolut nimic ? Cati ?
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline razvvan

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1516 on: 02 January 2021, 23:47 »
Cred că ai fi surprins

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1517 on: 02 January 2021, 23:52 »
eu nu am absolut nici un credit.

folosesc credit cards doar pt ca am nevoie de credit score pentru viitor.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1518 on: 03 January 2021, 02:44 »
eu nu am absolut nici un credit.

folosesc credit cards doar pt ca am nevoie de credit score pentru viitor.

A credit card is a payment card issued to users (cardholders) to enable the cardholder to pay a merchant for goods and services based on the cardholder's promise to the card issuer to pay them for the amounts plus the other agreed charges.[1] The card issuer (usually a bank) creates a revolving account and grants a line of credit to the cardholder, from which the cardholder can borrow money for payment to a merchant or as a cash advance.

Tu incerci sa explici ca daca nu ai card de credit ratezi ofertele cu discounturi consistente care sa motiveze oameni sa sparga bani de pe cardul de credit ceea ce in Romania nu este valabil ca aici toti o ducem mai bine si discounturile ne jignesc de s-a ajuns sa se cumpere la suprapret.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1519 on: 03 January 2021, 04:27 »
Tu incerci sa explici ca daca nu ai card de credit ratezi ofertele cu discounturi consistente care sa motiveze oameni sa sparga bani de pe cardul de credit ceea ce in Romania nu este valabil ca aici toti o ducem mai bine si discounturile ne jignesc de s-a ajuns sa se cumpere la suprapret.

Nu, incerc sa explic ca in unele tari ai nevoie de credit score pt orice, chiar si pt a inchiria un apartament (bine, se poate si fara dar e mai okey cu). Sau daca vrei un imprumut, de exemplu pt casa.

Iar pentru a face credit score TREBUIE sa ... folosesti credite. Credit cards daca le platesti lunar nu ai dobanda. Ca si in romania.

Poti sa cumperi cu reduceri consistente si cu debit cards, nu doar cu credit cards. Dar da, unele credit cards au optiunea de cashback, pana la 5% sau in cazuri speciale 10%. Dar asta nu inseamna ca nu le poti plati instant dupa ce ai facut cumparaturile ... fara sa te indatorezi.

tu ai intrebat cati astia din cei care am spart banii pe un 3080 nu avem datorii. Ti-am dat un exemplu :P

PS: da, cand am luat 3080-ul am beneficiat de 5% cash back de la cardul de credit Amazon ;)
« Last Edit: 03 January 2021, 04:30 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1520 on: 03 January 2021, 09:59 »
SUA e foarte fucked up din punctul asta de vedere, asa ca nu cred ca e un exemplu potrivit. Si pe langa asta, in SUA placile video sunt mult mai ieftine decat in RO, iar puterea de cumparare mult mai mare.
Daca nu ma insel asom a luat placa video la un pret foarte apropiat de msrp.
Ca sa fac o paralela, efortul financiar pt a cumpara un 3080 in RO (raportat la venitul mediu si pretul de aici) este echivalent cu efortul financiar pt un 3090 in SUA.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1521 on: 03 January 2021, 11:09 »
asom a luat placa video la un pret foarte apropiat de msrp.

Sub :D

A fost cam 660$ :D

Hmm, cred ca esti destul de departe cu aproximarea: venit mediu us (depinde de sursa si state) e cam 2500-3000$/luna. Adica cam 3.5-4.25*3080. Venit mediu in romania: cam 3202 ron (sub 1000$) si un 3080 peste 4500 RON . Adica un 3080 e cam 1,45X salariul mediu din romania. Un 3090 NU este 2500*1.45 ;).

O fi USA fucked up dar nici romania nu sta prea roz :D
« Last Edit: 03 January 2021, 11:12 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline CloudFX

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1522 on: 03 January 2021, 14:45 »
Deja preturile nu mai sunt prea relevante pentru uni, ma bucur ca in cativa ani ati fost educati cum trebuie. Cati dintre astia care ati spart bani pe RTX 3000 sau Radeon 6000 nu aveti absolut nici un credit, nici o datorie de platit pentru absolut nimic ? Cati ?
Eu n-am. Si am dat 5600 pe rog 3080 si cam pe 20000 pe pc. Niciodata nu am inteles prostiile astea, bine ca se dau zeci de mii pe masini care stau 23 de ore parcate si se devalorizeaza, sa nu mai vorbesc de alea de sute de mii unde de la 100k in 24 de luni ai pierdut 50k euro, pana la urma ptr ce, analogia tot aia e, si un matiz te duce tot de la a la b, dar n-o sa fie niciodata S class. Asa si cu pc-urile, iti permiti si iti place, iti iei ce vrei, nu iti permiti sau poate nu justifici banii, nu e nimic, sunt si matizuri si S class in IT. La baza ambele fac tot cam aia. Unele din cele mai mari ciobanisme mi se pare sa te intereseze ce face altu' cu banii lui. Ca mi-a convenit sa dau 1200 euro pe 3080 cand pretul realistic trebuia sa fie 900? Evident ca nu, asta e situatia, uneori platesti pentru "privilegii". In cazul asta asteptatul, eu acum am vrut sa imi fac pc-ul si sa imi fac treaba cu el, am platit in plus, am asteptat 4 luni de cand au anuntat rog 3080 si abia saptamana trecuta l-am prins, 4 luni de sniping pe toate site-urile din ro si afara.  Acum ce ar trebui sa facem? Ce va face pe voi sa credeti ca o sa isi revina preturile asa de repede sau vreodata? Problemele de supply pot sa dureze la infinit, nu e o problema de logistica aici, e o problema de productie, planturile sunt la 100% capacitate si nu fac nici pe jumatate fata la demand, de la procesoarele de telefoane pana la astea de desktop si console. Apple deja a rezervat tot procesul de 5nm la tsmc, restul sunt blocati pe 7nm  sau mai rau cu un numar foarte mic fata de demand, pur si simplu' nu pot sa se produca destule si nici nu e ca si cum gata, construiesti waffere asa, la nimereala, si astia de au fabricile lor la randul lor au shareholders, strategii de productie, contracte, estimeaza piata, mai exista si competitie si lista continua. Asa ca sa revenim, sunt destule pc-uri perfect potente la vanzare si acum sh pe olx sau chiar aici pe cgf si piese destule pentru piata mainstream inca sunt prin magazine, 99% din oameni nu dau 5000+ lei pe o placa video, nici macar din toti prietenii mei gameri eu sunt singurul care a vrut sa dea atatia bani pe o placa video. Astea sunt chestii de entuziasti unde platesti pentru bleeding edge, piata mainstream se invarte in jurul a 2500-4000 lei, pe acolo se invart 95% din pc-urile vandute.
« Last Edit: 03 January 2021, 14:49 by CloudFX »
 

Offline razvvan

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1523 on: 03 January 2021, 15:04 »
Bașca 34200 bitcoinu azi :)

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk

 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1524 on: 03 January 2021, 18:10 »
iar incepe nebunia?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1525 on: 03 January 2021, 18:19 »
A inceput de ceva vreme. ETH la 950$...

Anul asta e ca si terminat. Nu mai vede nimeni gpu la MSRP.
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1526 on: 03 January 2021, 19:49 »
Salariul mediu nu e cel mai bun reper pentru a estima puterea de cumparare. Nu intr-o tara ca Romania, unde mii si mii de familii nu isi pot justifica cheltuielile si se folosesc mertane si alte limuzine pentru ridicarea ajutorului social.  ;D
Puterea de cumparare a romanului est mult mai mare ca cea din statistici.
 

Offline vulpextreme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1527 on: 04 January 2021, 09:32 »
Deja preturile nu mai sunt prea relevante pentru uni, ma bucur ca in cativa ani ati fost educati cum trebuie. Cati dintre astia care ati spart bani pe RTX 3000 sau Radeon 6000 nu aveti absolut nici un credit, nici o datorie de platit pentru absolut nimic ? Cati ?
Eu n-am. Si am dat 5600 pe rog 3080 si cam pe 20000 pe pc. Niciodata nu am inteles prostiile astea, bine ca se dau zeci de mii pe masini care stau 23 de ore parcate si se devalorizeaza, sa nu mai vorbesc de alea de sute de mii unde de la 100k in 24 de luni ai pierdut 50k euro, pana la urma ptr ce, analogia tot aia e, si un matiz te duce tot de la a la b, dar n-o sa fie niciodata S class. Asa si cu pc-urile, iti permiti si iti place, iti iei ce vrei, nu iti permiti sau poate nu justifici banii, nu e nimic, sunt si matizuri si S class in IT. La baza ambele fac tot cam aia. Unele din cele mai mari ciobanisme mi se pare sa te intereseze ce face altu' cu banii lui. Ca mi-a convenit sa dau 1200 euro pe 3080 cand pretul realistic trebuia sa fie 900? Evident ca nu, asta e situatia, uneori platesti pentru "privilegii". In cazul asta asteptatul, eu acum am vrut sa imi fac pc-ul si sa imi fac treaba cu el, am platit in plus, am asteptat 4 luni de cand au anuntat rog 3080 si abia saptamana trecuta l-am prins, 4 luni de sniping pe toate site-urile din ro si afara.  Acum ce ar trebui sa facem? Ce va face pe voi sa credeti ca o sa isi revina preturile asa de repede sau vreodata? Problemele de supply pot sa dureze la infinit, nu e o problema de logistica aici, e o problema de productie, planturile sunt la 100% capacitate si nu fac nici pe jumatate fata la demand, de la procesoarele de telefoane pana la astea de desktop si console. Apple deja a rezervat tot procesul de 5nm la tsmc, restul sunt blocati pe 7nm  sau mai rau cu un numar foarte mic fata de demand, pur si simplu' nu pot sa se produca destule si nici nu e ca si cum gata, construiesti waffere asa, la nimereala, si astia de au fabricile lor la randul lor au shareholders, strategii de productie, contracte, estimeaza piata, mai exista si competitie si lista continua. Asa ca sa revenim, sunt destule pc-uri perfect potente la vanzare si acum sh pe olx sau chiar aici pe cgf si piese destule pentru piata mainstream inca sunt prin magazine, 99% din oameni nu dau 5000+ lei pe o placa video, nici macar din toti prietenii mei gameri eu sunt singurul care a vrut sa dea atatia bani pe o placa video. Astea sunt chestii de entuziasti unde platesti pentru bleeding edge, piata mainstream se invarte in jurul a 2500-4000 lei, pe acolo se invart 95% din pc-urile vandute.

Avand in vedere ca in SUA se pot vinde la MSRP sau la valori apropiate, ar trebui sa se poata si aici... sa dai 5000+ pe o placa video ca sa joci ce ? Cyberpunk care merge deplorabil sau AC Valhalla care merge perfect si pe un 1070...pana la urma poti umbla la setari, de aia ne jucam pe PC .. sa costumizam jocurile, e pacat ca din cauza multora ca tine preturile raman sus... sa tot vinzi produse la pret dublu
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1528 on: 04 January 2021, 14:39 »
Problema nu e chiar atat de simpla cum pare. Daca te uiti atent, au disparut toate rtx-urile 2000 si gtx-urile 1600. Au ramas doar niste navi, la pret de specula si ele, cu 5700XT aproape batandu-se la pret cu 3060Ti.
Normal ca omul cumpara ce gaseste, la preturile pe care le vezi, caci alternativa e sa se uite cu ochii in soare. Cei care au avut placi puternice si au dorit si mai performant sunt totusi prea putini. Nu ei au creat haosul.
Cei mai multi stau la cutie si asteapta linistirea apelor. Vor barci mai puternice, dar nu se ineaca daca nu le cumpara acum. Asteapta.
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1529 on: 04 January 2021, 16:28 »

Avand in vedere ca in SUA se pot vinde la MSRP sau la valori apropiate, ar trebui sa se poata si aici... sa dai 5000+ pe o placa video ca sa joci ce ? Cyberpunk care merge deplorabil sau AC Valhalla care merge perfect si pe un 1070...pana la urma poti umbla la setari, de aia ne jucam pe PC .. sa costumizam jocurile, e pacat ca din cauza multora ca tine preturile raman sus... sa tot vinzi produse la pret dublu

Ahem nu e asa, nici pe departe. Ia vezi preturile la seria 2xxx. Dar preturile la amd 5xxx? In mod normal eu nu as fi avut cum sa imi vand 2080Super-ul aproape de pretul cu care am cumparat-o. Si asta repede, fara negocieri si cacaturi. Un utilizator de serie mai veche NU are cum sa isi faca nici un upgrade la pret rezonabil. Piata de placi video e distrusa de cand cu minerii. Pana nu dispar astia, nu ai sa mai gasesti nimic pe stoc apropiat de msrp. ever.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon