Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 182751 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #570 on: 27 September 2020, 09:39 »
Fanii AMD sunt in al noualea cer, chiar mai sus!  ;D
Se cam ofilise pastila cu VRM-ul lui Fermi (desi multi o folosesc si in prezent), acum au material pentru inca 10 ani pentru a justifica de ce nu cumpara un produs mai bun de la verzi.

nu e chiar asa
eu unul chiar sunt putin ingrijorat pt ca asa cum i s-a itamplat nvidiei, le fel de bine i se poate intampla si AMD-ului
iti inteleg dezamagirea fata de lansarea RTX3000 (nu ma refer la perf. produslui in sine), chiar daca nu vei recunoaste ca esti dezamagit, dar de data asta nvidia a overpromised si underdelivered. si asta o spun toti testerii respectabili, nu numai eu (inafara de tom's hardware, cu "just buy it" :))  )

partea buna legata de AMD, asa cum a zis si asom pe pagina Navi, e ca AMD n-a scos o vorba despre Navi si nici despre Zen3.  nimic
ca eu stau si caut tot felul de leak-uri... e pb mea asta
si da, cand am vazut acel leak cu 6800XT, m-au luat toti dracii pt c-am avut reminescente cu lansarea Vega, cu acel test blocat la60 FPS
eu chiar vreau 4K@60. astept asta de pre vremea RX480-Vega

Post Merge: 27 September 2020, 11:29
continuarea investigatiei lui igor's lab
https://www.igorslab.de/en/nvidia-geforce-rtx-3080-und-rtx-3090-and-the-crash-why-the-capacitors-are-so-important-and-what-are-the-object-behind/2/
are 2 pagini dar merita citita

concluzia lui: "The fact that NVIDIA has split the GPU’s power supply voltages between NVVDD and MSVDD also shows that they are well aware of the problem. I noticed that the MSVDD has much less changes and is generated independently from the NVVDD, so you should be able to get along with a well equipped MLCC group. So more MLCC does no harm if the rest of the layout allows this interpretation. Without it, however, becomes slow and sluggish."

se pare ca nvidia stia de problemele astea inca de la inceput dar au ales sa scoata produsul
cu asta, pt mine cel putin, e destul de clar ca RTX3000 a fost scoasa in disperare

Post Merge: 27 September 2020, 11:52
ce ma enerveaza cel mai tare in toata situatia asta e ca, POATE si AMD-ul va avea aceste probleme
si atunci, noi toti vom avea parte de produse prost construite, ca-i nvidia, ca-i AMD
noi vom pierde iar nvidia si AMD vor castiga banii nostri pt ca sigur nu ni le vor da pe gratis
d-asta nu ma bucura situatia in care s-a bagat nvidia, singura
« Last Edit: 27 September 2020, 11:52 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #571 on: 27 September 2020, 12:56 »
se pare ca nvidia stia de problemele astea inca de la inceput dar au ales sa scoata produsul
De unde sa stie nVidia cum isi aseaza producatorii electronicele pe placa? Ai vazut ceva oficial pe pagina producatorilor care sa arate cu degetul spre ei? Asus nu s-a sfiit sa acuze oficial AMD ca au trimis documentatia gresita pentru 5700XT si din acest motiv au avut probleme cu sistemul de prindere al coolerului la ROG. AMD nu a dezmintit.
Inteleg ca astepti din pruncie sa scoata si AMD ceva pentru 4k@60fps, dar nu le mai infloriti.

Pune lacomia tuturor la baza acestor probleme. Ma uit la utilaje de sute de mii, milioane de dolari, si in multe locuri unde se construia "pe viata" in anii 70, acum gasesti consumabile.

Post Merge: 27 September 2020, 12:59
Tot nu inteleg de unde o scoateti cu disperarea de a lansa acum. Opt din placile video din top 10 erau ale lor inainte de lansare, top 6 este compus exclusiv din RTX-uri, iar in zona entry au facut prapad cu 1650 Super si 1660. Ambele sunt superioare lui 5500XT si au raport performanta/pret mult mai bun.
« Last Edit: 27 September 2020, 13:03 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #572 on: 27 September 2020, 13:41 »
"De unde sa stie nVidia cum isi aseaza producatorii electronicele pe placa? Ai vazut ceva oficial pe pagina producatorilor care sa arate cu degetul spre ei? Asus nu s-a sfiit sa acuze oficia"
nu eu am spus asta, ci igor
imparteala voltajelor intre NVVDD si MSVDD se face din stadiul de proiectare al PCB-ului, iar pcb-ul FE cat si reference au fost facute de nvidia
componentele din bill of materials sunt date tot de catre nvidia
inclusiv FE sufera de problema crash-urilor, inclusiv asus tuf gaming care are numai mlcc-uri

asus nu e cel mai bun exemplu, daca-ti aduci aminte ei au fost primii care au semnat acel GPP, mai tii minte?

"AMD ca au trimis documentatia gresita pentru 5700XT si din acest motiv au avut probleme cu sistemul de prindere al coolerului la ROG. AMD nu a dezmintit
"
amd nu a dezmintit dar nici nu a confirmat 
la fel de bine tre' sa-ti aduci aminte ca dintre toti producatorii asus rx5700xt a fost singura cu probleme!
ca dupa AMD-ul le-a dat una-n bot intre 4 ochi celor de la asus, e posibil, tinand cont ca urmatoarea varianta de 5700xt a fost ok

lansarea RTX3000 a fost gresita
marketing-ul RTX3000 a fost gresit
produsul fizic RTX3000 este gresit
daca pt tine-i ok asta... cum vrei. nu infloreste nimeni nimic, toate cele de mai sus s-au intamplat. daca tie nu-ti convin aceste lucruri si vrei sa fie altfel de cum sunt... tu stii

Post Merge: 27 September 2020, 14:06
hai sa luam cazul Ryzen, a avut un marketing corect, lansarea a fost in regula, lumea stia la ce sa se astepte, n-au facut niciun fel de hype
nu degeaba la 20 cpu intel vandute, AMD vinde 80 de cpu-uri, adica de 4 ori mai mult
nu degeaba pe amazon, la un moment dat, parca primele 8 locuri erau ocupate numai de cpu-uri AMD, pe cand intel abia vedeai
« Last Edit: 27 September 2020, 14:06 by narayanhd »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #573 on: 27 September 2020, 15:16 »
Se complica situatia si se diversifica oferta... Performanta aproape de 2080 Ti la doar 2000 lei? ;D

"NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti to match the RTX 2080 Ti in performance, expected to arrive next month."
"In terms of performance, the RTX 3060 Ti could often match the RTX 2080 Ti and even beat the non-Ti 2080 clock for clock. Fortunately, it should also cost somewhere around US$400, since the RTX 3070 is rumored to hit the market at US$499."
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #574 on: 27 September 2020, 15:49 »
amd nu a dezmintit dar nici nu a confirmat 
;D ;D ;D ;D ;D
Si tacerea e un raspuns. Daca nu se stiau cu musca pe caciula, iti garantez ca dezminteau pe toate canalele disponibile.

Problema voastra, a fanilor, este ca directionati vina spre producatori cand e AMD vizat, si doar spre nVidia sau Intel chiar si cand nu se stie sigur cine e vinovatul.
Producatorii au avut luni de zile la dispozitie sa-si testeze produsele. Si trebuiau testate viguros pentru ca e o noua aparitie. Oile negre in cazul lui 3080 sunt Gigabyte si MSI, semn ca ceilalti si-au facut temele mai temeinic.



Post Merge: 27 September 2020, 15:56
Se complica situatia si se diversifica oferta... Performanta aproape de 2080 Ti la doar 2000 lei? ;D

"NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti to match the RTX 2080 Ti in performance, expected to arrive next month."
"In terms of performance, the RTX 3060 Ti could often match the RTX 2080 Ti and even beat the non-Ti 2080 clock for clock. Fortunately, it should also cost somewhere around US$400, since the RTX 3070 is rumored to hit the market at US$499."
Nici macar 3070 nu o sa bata 2080Ti. Parerea mea. Are nuclee CUDA mult mai numeroase, insa a castrata cu o treime la toate celelalte capitole. Motor de Ferrari in caroserie de Logan.
Probabil ca se va pozitiona undeva intre 2080S si 2080Ti, iar 3060Ti undeva pe langa 2080.
« Last Edit: 27 September 2020, 15:56 by Kherdan »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #575 on: 27 September 2020, 16:31 »
Ramane de vazut. La 10% sub 2080 Ti si 2000+lei ar fi oricum o super oferta (care va sparge si piata SH la preturi). ;D
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #576 on: 27 September 2020, 16:57 »
Nici macar 3070 nu o sa bata 2080Ti. Parerea mea. Are nuclee CUDA mult mai numeroase, insa a castrata cu o treime la toate celelalte capitole. Motor de Ferrari in caroserie de Logan.
Probabil ca se va pozitiona undeva intre 2080S si 2080Ti, iar 3060Ti undeva pe langa 2080.

Corect, 3070 nu o sa bata 2080ti. Nu in 100% din cazuri. Nu, nu are nuclee CUDA mult mai numeroase, e o chestiune de marketing, 3070 are de fapt 1/2 nuclee.

Deci si 3060 ti si 3070 vor avea aceeasi performanta??? :D

Ambele batand 2080ti? WTF?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #577 on: 27 September 2020, 17:14 »
Iar nu vezi padurea din cauza copacului din ochi. Daca jocurile nu stiu inca (ma rog, unele) sa se foloseasca de aceste nuclee nu inseamna ca e marketing. Nu stiu sa se foloseasca nici de mai mult de 8 nuclee, capitol la care AMD a folosit a folosit un marketing vecin cu minciuna.
Multe aplicatii stiu sa se foloseasca de aceste nuclee si in ele vezi spor la 3080 chiar de peste 250% fata de 2080.

Cei de la Puget au updatat testele cu 3080 folosind si 3090. Impactul memoriei si a nucleelor cuda este vizibil in special la randare.
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/NVIDIA-GeForce-RTX-3080-10GB-RTX-3090-24GB-Review-Roundup-1899/

Poti compara 2080S cu 3080 si vezi diferente care depasesc 200%. Comparat de RTX 2080, diferentele cresc.
« Last Edit: 27 September 2020, 17:24 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #578 on: 27 September 2020, 17:38 »
Iar nu vezi padurea din cauza copacului din ochi. Daca jocurile nu stiu inca (ma rog, unele) sa se foloseasca de aceste nuclee nu inseamna ca e marketing. Nu stiu sa se foloseasca nici de mai mult de 8 nuclee, capitol la care AMD a folosit a folosit un marketing vecin cu minciuna.

Dar nu e vb de asta ...

UN nucleu cuda avea la turing un FP32 si un INT. Acum un nucleu cuda are un FP32 si un FP32/INT. Sau poate au trecut la un ALU pe nucleu dar nu cred.
Dar considera fiecare ALU un nucleu ... de unde brusca dublare fata de turing.

"The architecture supports CUDA version 8.0 and includes 2x FP32 Streaming Multiprocessors, which means double FP32 performance compared to Turing. " - performanta dubla fata de turing doar in cazul ideal in care ar fi DOAR operatiuni FP32. Caz care in practica nu exista.

Deci da, e marketing, numere umflate.
« Last Edit: 27 September 2020, 17:46 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #579 on: 27 September 2020, 18:38 »
@Kherdan   "Si tacerea e un raspuns. Daca nu se stiau cu musca pe caciula, iti garantez ca dezminteau pe toate canalele disponibile.

Problema voastra, a fanilor, este ca directionati vina spre producatori cand e AMD vizat, si doar spre nVidia sau Intel chiar si cand nu se stie sigur cine e vinovatul.
Producatorii au avut luni de zile la dispozitie sa-si testeze produsele. Si trebuiau testate viguros pentru ca e o noua aparitie. Oile negre in cazul lui 3080 sunt Gigabyte si MSI, semn ca ceilalti si-au facut temele mai temeinic
"

acum am inteles ca tu chiar esti fan asus, intel si nvidia din moment ce n-ai nicio problema in a nega evidentul

AMD-ul n-a vrut sa se coboare la nivelul asus, care in ultimul timp oricum scoate numai rahaturi, pt ca-s chestii intre ei care nu se spala-n public, e de bun simt
mai stii o alta companie care are obiceiul sa-si spele rufele-n public? iti eu, nvidia. mai tii minte cand se prajeau oua pe placile lor?
nu nv era de vina, tsmc-ul, evident

am vazut ce-ai scris legat de HU pe pagina Navi, am inteles afinitatile tale

PS: vezi ca pe pagina 29 a acestui thread vei gasi un slide cu o comparatie intre SM-ul Turing si SM-ul Ampere, facute de nvidia, care confirma tot ce-a zis asom mai sus. presupun ca nu vei nega si slide-urile nvidia, nu? sau... :)


@olds  nici eu nu prea inteleg de ce sa scoata 3060Ti=3070=2080Ti
           nu prea are sens. sau poate o veni cu cantitati diferite de Vram. dar nici asa
« Last Edit: 27 September 2020, 19:05 by narayanhd »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #580 on: 27 September 2020, 19:22 »
Eu vad 3060 Ti la 10% sub 2080 Ti ca performanta generala, poate la nivel de 2080 Ti cu RT si/sau DLSS, 3070 la nivel de 2080Ti, +- in unele situatii, si 3070 Ti cu 10% peste 2080 Ti, +- in diferite situatii. Astfel Nvidia poate ocupa toate zonele de performanta si pret pregatite de concurenta, daca nu apar surprize necunoscute.

Doar 3080 pare ca se detaseaza la ~20% de urmatoarea din oferta.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #581 on: 28 September 2020, 05:45 »
Nebunie:

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Dundee

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #582 on: 28 September 2020, 07:58 »
In other news, people are stupid. Cum cacat sa stai zile la rand la coada...
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #583 on: 28 September 2020, 08:00 »
... can’t wait :)

 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #584 on: 28 September 2020, 15:59 »
acum am inteles ca tu chiar esti fan asus, intel si nvidia din moment ce n-ai nicio problema in a nega evidentul

AMD-ul n-a vrut sa se coboare la nivelul asus, care in ultimul timp oricum scoate numai rahaturi, pt ca-s chestii intre ei care nu se spala-n public, e de bun simt
mai stii o alta companie care are obiceiul sa-si spele rufele-n public?
Intel mi-am cumparat cand toti se repezeau la ryzen 1000 pentru ca aveau mai multe fire. Eu n-am asa multe, insa abia ryzen 3600 l-a egalat in gaming, dar cu o intarziere de doi ani. Acum tot intel as cumpara pentru ca ofera cel mai bun raport performanta/pret pentru gaming si inca sunt cele mai bune in acest segment. Nu sunt interesat de oferta lor pentru ca am facut alegerea corecta acum fix trei ani.
Nvidia... cred ca sunt printre primii romani care au cumparat RTX2060. De la AMD aveam doar varianta Polaris. Mai ieftina, e drept, insa mult mai slaba. Langa RTX am primit Battlefield V, de la care am asteptat peste doua luni sa scada sub 300 lei si nu a facut-o. Avea si AMD ceva oferta de jocuri insa ajungeau in colectie, fara instalare. Echivalentul AMD pentru RTX 2060 a venit abia peste 17 luni (saptesprezece), si a venit cu unele lipsuri, unul fiind lipsa RT si altele fiind ca Navi nu se compara nici pe departe cu un Turing la suport pentru altceva decat gaming.
Asus... nu am nimic prin casa de la ei de ani buni. Produsele lor mi se par prea scumpe pentru ce ofera.

E drept ca rufele se spala in familie, dar AMD nici macar var de-al treilea nu este cu Asus. Nici macar ruda prin alianta. A le spala in familie inseamna sa nu rasufle mizeria afara din casa ta. Neintelegerile dintre departamente, ca sa iti dau un exemplu. Si Microsoft i-a acuzat pe rosii ca nu le-au trimis doocumentatia corecta la nu mai stiu care serie de procesoare, motiv pentru care fix-ul pentru Spectre cauza crash-uri. De ce sa iti pui cenusa in cap si sa iti asumi tampeniile altora? Sa nu se supere fanii?
« Last Edit: 28 September 2020, 16:01 by Kherdan »