Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 184606 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #225 on: 03 September 2020, 11:27 »
sper sa apara ceva detalii despre navi curand.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #226 on: 03 September 2020, 13:08 »
Se zvoneste despre "lansare" in 3 sau 7 octombrie. 3 cade sambata, deci e putin probabil, dar 7 pare ceva mai plauzibil. Ar putea sa fie precum la Nvidia, cu disponibilitate mai tarziu. In cazul asta ar trebui sa se stie deja mai multe. Probabil se asteapta sa se mai raceasca putin agitatia din jurul Ampere, ca sa prinda interes maxim.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #227 on: 03 September 2020, 20:01 »
Daca au un produs competitiv acum ar fi momentul potrivit ... ar putea sa profite de hype-ul in jurul nvidia.

Post Merge: 03 September 2020, 21:38
Damn, the plot tickens :D

https://www.pcgamer.com/nvidia-rtx-3070-ti-16gb-memory/

Un middle care cu mai multa memorie decat vers enthusiast.

Probabil va urma si un 3080ti cu mai mult de 10GB desi ...nu prea isi are rostul ...
« Last Edit: 03 September 2020, 21:38 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #228 on: 03 September 2020, 21:52 »
Probabil ca un 3070 ti cu 16gb memorie este pentru oameni care fac editare video pe calculator. Radeon 7 cu 16 gb memorie cam la lucrul asta era buna.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #229 on: 03 September 2020, 21:54 »
Daca au un produs competitiv acum ar fi momentul potrivit ... ar putea sa profite de hype-ul in jurul nvidia.
Nu il au si ar fi cel mai prost moment sa apari in fata publicului cu un RDNA 2 care isi arata muschii in fata lui... RDNA 1 cand rivalul a pus pe masa un monstru care promite (cel putin pe hartie) dublarea performantelor lui 2080Ti, alt monstru care nu a avut rival doi ani de zile. As putea paria ca tot zona mainstream va fi maximum pentru AMD, greu de atins chiar si performantele lui 3080.
« Last Edit: 03 September 2020, 21:59 by Kherdan »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #230 on: 04 September 2020, 00:57 »
3080 nu-i mainstream, e enthusiast si la un consum similar Big Navi ar putea sa o ajunga, cel putin. AMD or sa scoata doua, care aproape sigur vor concura cu 3080 si 3070 si cu disponibilitate in noiembrie, dupa ultimele zvonuri. 3090 nu se prea pune pentru ca e considerat produs "Halo". E probabil cu vreo 20-25% mai performanta decat 3080 la pret dublu. Respectiv daca Big Navi concureaza cu 3080 si 3070, Nvidia se va putea lauda cu 3090 de neegalat. Dar Navi o sa iasa cel mai probabil cu 16GB si 12GB de memorie video vs 10GB si 8GB la Nvidia, ceea ce nu-i putin. Mai ramane de vazut pretul.

Daca nu scot Big Navi anul asta sunt ca si pierduti.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #231 on: 04 September 2020, 01:01 »
Daca zvonurile relativ la arhitectura sunt adevarate (nu ca si in cazul nvidia unde numarul de core-uri a fost mult subapreciat de zvonistica) atunci sau se multumesc cu ceva aproape de 3080 dar nu foarte sau nu scot anul asta nimic si mai baga ceva modificari. Nu cred ca se astepta cineva la 30tflops din partea nvidia ...

In ambele situatii nu stau prea bine ...
« Last Edit: 04 September 2020, 01:03 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #232 on: 04 September 2020, 04:45 »
3080 nu-i mainstream, e enthusiast
XX60 si xx70 sunt mainstream, sigur ca da.
"zona mainstream va fi maximum pentru AMD, greu de atins chiar si performantele lui 3080"

Si e cam greu de atins performantele lui 3080 fara o regandire de la zero a chipului grafic, insa RDNA 1 -> RDNA 2 sau Navi -> Big Navi duc mai degraba la impresia ca vom vedea un refresh a ceea ce au acum, o optimizare a consumului pentru a putea indesa mai multe shadere. Mare parte din plusul de performanta la procesoarele AMD a fost posibil datorita migrarii de la 14nm la 12nm si mai ales la 7nm. La GPU, stagneaza la acest capitol.
Consumul lui 5700XT se apropie mai mult de 2080 decat de cel al lui 2070S sii nici macar nu are nuclee RT si Tensor. Din comparatiile 5700XT vs 2070S, shader vs shader, le trebuie ~8704 shaders pentru a concura 3080, mai mult decat triplu fata decat au acum la 5700XT. Greu de introdus atat de multe si a mentine un consum sub 350W.
Ca fapt divers, migrarea la 8nm le-a permis verzilor cresterea cu inca 10 miliarde a numarului de tranzistoare. Doar migrarea, fara a lua in calcul eventualele optimizari ale noii serii in comparatie cu Turing.
« Last Edit: 04 September 2020, 04:54 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #233 on: 04 September 2020, 04:53 »
Sunt f curios cum e cu temperatura. S-ar putea sa ma arunc la un 3080 in ziua lansarii. Au 30 zile money back asa ca daca nu imi convine pierd doar 10-20$ shipping ...

Post Merge: 04 September 2020, 19:14
Daca pana acum FE era versiunea scumpa acum aparent e invers:

FE in frata (nvidia): 719 euro (probabil cu taxe).

ALte modele in franta in attachment

« Last Edit: 04 September 2020, 19:14 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #234 on: 04 September 2020, 20:24 »
La consum de peste 300W nu poate fi prea bine, mai ales ca sistemul de racire arunca aer cald in toata carcasa, inclusiv in sus spre memorii inainte de coolerele verticale (perpendiculare pe placa de baza) pentru procesoare. De ex. eu am un cooler vertical si aerul ala cald va fi aspirat direct in coolerul pentru procesor. Sa inceapa racirea procesorului direct cu aer de peste 30*C nu mi se pare o solutie rezonabila. Va trebui schimbat coolerul de pe procesor sau sa asigur un tunel cu ventilator care sa extraga aerul ala cald afara din carcasa pe lateral, sau alte solutii oricum. Nasol.
« Last Edit: 04 September 2020, 20:27 by oldshooterman »
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #235 on: 04 September 2020, 20:53 »
Astept 3090 Ti sau super :) sau cine stie Titan A RTX
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #236 on: 04 September 2020, 21:01 »
ROG 3090 installed on a mobo... ;D
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #237 on: 04 September 2020, 21:32 »
La consum de peste 300W nu poate fi prea bine, mai ales ca sistemul de racire arunca aer cald in toata carcasa, inclusiv in sus spre memorii inainte de coolerele verticale (perpendiculare pe placa de baza) pentru procesoare. De ex. eu am un cooler vertical si aerul ala cald va fi aspirat direct in coolerul pentru procesor. Sa inceapa racirea procesorului direct cu aer de peste 30*C nu mi se pare o solutie rezonabila. Va trebui schimbat coolerul de pe procesor sau sa asigur un tunel cu ventilator care sa extraga aerul ala cald afara din carcasa pe lateral, sau alte solutii oricum. Nasol.

Ai incercat macar? Am o placa video de peste 300W si te asigur ca procesorul nu trece de 55C in jocuri vara.
 Daca sunt 30C afara am 32C in carcasa si uite ca nu imi fac probleme ca coolerul de la CPU primeste aer de 32C ...

Caldura aia devine o problema doar daca se acumuleaza. Daca acea caldura e carata rapid afara nu se incalzeste nimic. Pana la urma nu ai un furnal acolo, ai un cip cat o unghie care produce ceva caldurica.... O iei imediat ce a fost produsa si o dai afara. Problem solved.
Am un ventilator in fata jos si inca unul in centru jos pentru in, doua sus si unul spate sus pentru out. Deci 5. Le las pe standard sau silence. Mereu am 2 3 grade in plus fata de exterior, nici nu mai conteaza ce placa am inauntru.

Lucrurile ar sta cu totul altfel in alta carcasa. Am si un Zalman Z1 Neo, dotata cu doua ventilatoare pentru in in fata si unul in spate pentru out. Partea de sus a carcasei se incalzeste, dovada ca se acumuleaza caldura. In Z1 Neo se face simtita diferenta de TDP intre placi. Poate ca un ventilator mai calumea pentru out ar rezolva problema si in acest caz.
« Last Edit: 04 September 2020, 21:40 by wolfenste »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #238 on: 04 September 2020, 21:37 »
La consum de peste 300W nu poate fi prea bine, mai ales ca sistemul de racire arunca aer cald in toata carcasa, inclusiv in sus spre memorii inainte de coolerele verticale (perpendiculare pe placa de baza) pentru procesoare. De ex. eu am un cooler vertical si aerul ala cald va fi aspirat direct in coolerul pentru procesor. Sa inceapa racirea procesorului direct cu aer de peste 30*C nu mi se pare o solutie rezonabila. Va trebui schimbat coolerul de pe procesor sau sa asigur un tunel cu ventilator care sa extraga aerul ala cald afara din carcasa pe lateral, sau alte solutii oricum. Nasol.



Nvidia se lauda cu 20 grade sub 2080 ceea ce ar fi ceva f ok.
« Last Edit: 04 September 2020, 21:44 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #239 on: 04 September 2020, 22:20 »
A ajuns un single GPU sa fie cat un dual :) ... GTX 690 vibe