Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 183849 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #330 on: 13 September 2020, 06:32 »
Ca si consum ... e urias dar asta e. Big navi daca vor sa ajunga la perf de 3080 vor avea consum similar ...
370W este limita de putere peste care nu pot trece nici cele mai overclockate modele. Ca si la Turing, Power Limit va fi blocat la maxim 109.
Daca iti este suficienta puterea oferita la frecvente stock, la nVidia poti reduce semnificativ consumul fara a pierde din performanta.
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #331 on: 13 September 2020, 09:07 »
@kerdan  - nu ai dreptate exista modele de placi fara power limit sau cu power limit  mult peste specificatiile Nvidia (exlightning / HoF/ kingpin..)



Ps sap acu sa gasesc o poza cu Kingpinu meu care sugea cam 500W fara sa ii scot power limit-ul
« Last Edit: 13 September 2020, 09:09 by dark_one »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #332 on: 13 September 2020, 11:10 »
o discutie:

https://steamcommunity.com/app/730/discussions/0/1697169163410613417/

si un articol

https://prosettings.net/best-cs-go-monitor/

wolfstene, mai informeaza-te.


Vad, vad ca tu te "informezi" bine. E propaganda. Daca maine va spune ca monitorul nu trebuie sa fie drept ci curbat o sa constatati toti ca nu mai puteti juca cu monitor drept.
De fapt trecerea de la CRT la led a fost un pas inapoi in ce priveste calitatea imaginii. Si a ramas asa pana astazi, chiar si cu oled. Dar lumea a imbratisat imediat led-ul. Unii ca voiau monitor mai mare altii ca nu voiau ceva "deprecated".

Post Merge: 13 September 2020, 11:12
Zi si mie pls cate monitoare de 60Hz vezi prin setup-urile pro player-ilor de mai jos?
https://prosettings.net/cs-go-pro-settings-gear-list/


E aceeasi discutie si in cazul simulatoarelor racing. Ca iti trebuie nu stiu ce volan si pedale si trei monitoare si VR si cate si mai cate. Piata trebuie sa vanda. Cei buni se descurca oricum cu echipament minimal. Nu ultimul jaf, exista insa un nivel peste care echipamentul mai bun nu te mai ajuta cu nimic. Dar gamerii buni sunt atrasi de firme sa faca reclame.

Post Merge: 13 September 2020, 11:18

cu totul la maxim aveam cred 20-40 fps si se misca cam in reluare. se simtea in special la momente de draw chiar daca imaginea era relativ cursiva.

Eh, sunt sigur ca puteai face niste modificari minore in setari. Dar tie nu-ti trebuie asa ceva, tu vrei un motiv sa faci upgrade. Rezolvarea simpla, fara batai de cap.
« Last Edit: 13 September 2020, 11:18 by wolfenste »
 

Online axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #333 on: 13 September 2020, 11:47 »
Toate tehnologiile au avantaje si dezavantaje, daca ramaneam la CRT mai aveam posibilitatea sa avem televizoare cu diagonale mari in casa sau ajungeam sa construim casa in jurul televizorului ca era CRT de 75 inch si avea 600 kg?
Nu strica sa ai ecran cu refresh rate cat mai mare atata timp cat calitatea imagini este pe primul loc.
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #334 on: 13 September 2020, 12:03 »
Am zis eu altceva referitor la CRT vs monitoarele actuale? Spatiul, greutatea, practicabilitatea sunt mai bune la LED&co. Putini stiu insa ca sunt mai slabe calitativ la imagine decat CRT-ul si ca si cu timpul de raspuns stau mai prost.
Am adus asta in discutie doar ca sa fac o comparatie. Nu ar trebui sa fie teribil de jucat la 60 fps pentru altcineva cum nici pentru mine nu ar fi teribil de jucat cu 1ms sau 5ms. Astea sunt chestiuni neglijabile. Tin mai mult de orgoliul de a avea scule.

Mersi pentru film. Iei niste gameri profi si ii pui sa convinga lumea ca ii trebuie scule mai bune sa castige in CSGO. Si lumea cumpara ca sa si-o ia in continuare peste bot in gaming.

Post Merge: 13 September 2020, 12:24
Mai am o intrebare. E vreunu' dintre voi jucator din asta performant? Daca nu, problema ta e in alta parte, tu trebuie sa-ti faci upgrade la skill. A, vrei ultima scula, ok. Dar nu-mi spune ca e absolut necesara. E doar damblaua ta. Deci ramane cum am stabilit. :))))
Ba nu, mai am o intrebare si ma duc. @astate, tu esti asta din video?



Post Merge: 13 September 2020, 13:09
Uite, acum am incercat Battlefield 5 cu 60 hz si 60 fps vs 85 hz si 144 fps (monitorul are maxim 85 hz dar mi-a trecut prin mana si crt cu peste 100 hz). Diferenta extrem de mica, abia sesizabila. Greu de spus cat este daca nu as sti eu ce am modificat.
Daca 60 hz si 60 fps nu-s totuna pe led/lcd/oled sau pe CRT atunci my bad.

Stiati ca exista CSGO players care au trecut la CRT pentru input lag zero? De ce nu faceti ma ca ei daca tot ii dati exemplu?

Post Merge: 13 September 2020, 13:10
Am zis eu altceva referitor la CRT vs monitoarele actuale? Spatiul, greutatea, practicabilitatea sunt mai bune la LED&co. Putini stiu insa ca sunt mai slabe calitativ la imagine decat CRT-ul si ca si cu timpul de raspuns stau mai prost.
Am adus asta in discutie doar ca sa fac o comparatie. Nu ar trebui sa fie teribil de jucat la 60 fps pentru altcineva cum nici pentru mine nu ar fi teribil de jucat cu 1ms sau 5ms. Astea sunt chestiuni neglijabile. Tin mai mult de orgoliul de a avea scule.

Mersi pentru film. Iei niste gameri profi si ii pui sa convinga lumea ca ii trebuie scule mai bune sa castige in CSGO. Si lumea cumpara ca sa si-o ia in continuare peste bot in gaming.

Post Merge: 13 September 2020, 12:24
Mai am o intrebare. E vreunu' dintre voi jucator din asta performant? Daca nu, problema ta e in alta parte, tu trebuie sa-ti faci upgrade la skill. A, vrei ultima scula, ok. Dar nu-mi spune ca e absolut necesara. E doar damblaua ta. Deci ramane cum am stabilit. :))))
Ba nu, mai am o intrebare si ma duc. @astate, tu esti asta din video?



Post Merge: 13 September 2020, 13:09
Uite, acum am incercat Battlefield 5 cu 60 hz si 60 fps vs 85 hz si 144 fps (monitorul are maxim 85 hz dar mi-a trecut prin mana si crt cu peste 100 hz). Diferenta extrem de mica, abia sesizabila. Greu de spus cat este daca nu as sti eu ce am modificat.
Daca 60 hz si 60 fps nu-s tot 60 hz si 60 fps pe led/lcd/oled vs pe CRT atunci my bad.

Stiati ca exista CSGO players care au trecut la CRT pentru input lag zero? De ce nu faceti ma ca ei daca tot ii dati exemplu?
« Last Edit: 13 September 2020, 13:10 by wolfenste »
 

Online axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #335 on: 13 September 2020, 13:24 »
Eu zic ca e subiectiva discutia referitoare la Hz / fps, nu suntem toti la fel, pe mine nu ma deranjeaza nici daca merge jocul cu 40 fps pe monitorul de 144hz dar am prieteni care nu suporta hz putini la monitor/proiector chiar daca se uita la un amarat de film cu 24 fps. Poate sunt eu mai norocos ca nu am probleme de genul asta.
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #336 on: 13 September 2020, 14:02 »
Da, man, e 144hz/fps e supraestimat, asta vreau sa zic. Daca e ceva subiectiv automat nu e must have si automat nu esti constrans de asta sa-ti tragi mereu noua generatie high end cum iese din cuptor. Esti "constrans" de subiectivism. I rest my case. :)
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #337 on: 13 September 2020, 16:57 »
De data asta eu cred ca merg pe consum...

Am spus de mult timp ca nu vreau sa bag in PC placi video care consuma semnificativ peste 200W. La toate placile le pun power limit ca sa consume max 210W. Pierderea de performanta e minora. Nu bag furnal in PC.
Asa ca cel mai probabil o sa merg pe 3070 sau pe ceva de la AMD cu mai multa memorie video la performanta similara si consum apropiat.  ;D
................................................
S-ar putea ca si RTX 3060 Ti sa fie lansata in octombrie (performanta estimata la 10-15% sub RTX 3070).
« Last Edit: 13 September 2020, 19:16 by oldshooterman »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #338 on: 13 September 2020, 19:22 »
@kerdan  - nu ai dreptate exista modele de placi fara power limit sau cu power limit  mult peste specificatiile Nvidia (exlightning / HoF/ kingpin..)
Ps sap acu sa gasesc o poza cu Kingpinu meu care sugea cam 500W fara sa ii scot power limit-ul
M-am exprimat eu gresit. Modelele care nu au unlock la Power Limit din driver nu vor putea depasi acel 109. Cu alte cuvinte, 375W va fi limita la tot ce apare pe piata cu doar doi conectori cu 8 pini.

Post Merge: 13 September 2020, 19:30
Da, man, e 144hz/fps e supraestimat, asta vreau sa zic. Daca e ceva subiectiv automat nu e must have si automat nu esti constrans de asta sa-ti tragi mereu noua generatie high end cum iese din cuptor. Esti "constrans" de subiectivism. I rest my case. :)
Sunt trecut recent de la un monitor cu 75Hz la unul de 165Hz si, din ce observ, poti juca linistit un RTS si pe unul si pe altul, insa am o cu totul alta experienta pe cel de 165 in shootere si racing. Iti usureaza mult munca, ca sa ma exprim metaforic.  ;D
« Last Edit: 13 September 2020, 19:30 by Kherdan »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #339 on: 13 September 2020, 19:37 »
Sunt trecut recent de la un monitor cu 75Hz la unul de 165Hz si, din ce observ, poti juca linistit un RTS si pe unul si pe altul, insa am o cu totul alta experienta pe cel de 165 in shootere si racing. Iti usureaza mult munca, ca sa ma exprim metaforic.  ;D
Culmea ca eu la racing nu am simtit nici o diferenta. Chiar acum ma jucam Project Cars 3, si daca nu aveam fps overlay habar n-aveam ca imi mergea la 40 fps :D Am incercat si cu tastatura si cu gamepad-ul, si la fel.
Insa la shootere de acord cu tine, diferenta uriasa. Cred ca eu simt cel mai tare la jocuri care implica miscarea camerei cu mouse-ul. Acolo se simte cel mai tare delay-ul cauzat de low framrate.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #340 on: 13 September 2020, 22:30 »
In alta ordine de idei pe aici e nebunie cu 3080, toti asteapta scapari de "pre-orders" pe ce site-uri prind si au planuri sa fie la prima secunda up cand se da drumul la vanzari :D

Mi-am facut si eu cativa scraperi in python pe site-urile mai mari dar ... dreaq stie ce va fi.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #341 on: 14 September 2020, 04:29 »
Culmea ca eu la racing nu am simtit nici o diferenta. Chiar acum ma jucam Project Cars 3, si daca nu aveam fps overlay habar n-aveam ca imi mergea la 40 fps :D Am incercat si cu tastatura si cu gamepad-ul, si la fel.
Insa la shootere de acord cu tine, diferenta uriasa. Cred ca eu simt cel mai tare la jocuri care implica miscarea camerei cu mouse-ul. Acolo se simte cel mai tare delay-ul cauzat de low framrate.
Joc F1 si la ingramadeala se simte. Chiar si in NFS am observat imediat o schimbare. Nu pot explica de ce dar te ajuta in depasiri, iar feelingul, per ansamblu, e acelasi ca diferenta dintre 30 si 60 la filme.
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #342 on: 14 September 2020, 07:43 »
In alta ordine de idei pe aici e nebunie cu 3080, toti asteapta scapari de "pre-orders" pe ce site-uri prind si au planuri sa fie la prima secunda up cand se da drumul la vanzari :D

Mi-am facut si eu cativa scraperi in python pe site-urile mai mari dar ... dreaq stie ce va fi.

N-ai pe ce arunca banii :) lumea a uitat de pandemie :)
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #343 on: 14 September 2020, 07:47 »

N-ai pe ce arunca banii :) lumea a uitat de pandemie :)

Pandemie? Vrei sa vezi ceva frumos?? :D

https://twitter.com/maxoregonian/status/1304912085055188993
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #344 on: 14 September 2020, 07:51 »
Sunt la curent :( am avut colegi afectati in Cali .. unii evacuati, unii si-au pierdut casele ...