Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 183330 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mykai

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #615 on: 01 October 2020, 12:34 »
Sunt bani multi in piata, multi abia asteptau sa scape de ei :)
I9-10900K/ Gigabyte Z490 Aorus Ultra/ Corsair Vengeance Pro 64GB 3200/ Gainward RTX 3080/ AData XPG M2 500GB+AData XPG M2 2TB+AData XPG M2 4TB/ Corsair 1000W PSU/ NZXT H510 Elite/ NZXT Z63/ Logitech G513, G502, G560, G933/ Samsung CRG9 5120x1440
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #616 on: 01 October 2020, 16:13 »
Pai cu pandemia asta n-au mai avut oamenii pe ce sa dea banii, si acu au prea multi si nu stiu ce sa faca cu ei :D
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #617 on: 01 October 2020, 16:34 »
Kherdan, in momentul in care trebuie sa ne uitam la ammo count ca sa ne dam seama care poza e rtx on si care e off, nu e prea bine :D
Puteai sa dai exemplu Control, unde diferentele sunt mai evidente.
Anyways, acum impactul RT este subtil vizual, insa urias fps wise, de aia putin sunt cei care o sa sara pe el. Insa este destul ca clar ca it's here to stay. nVidia a investit mult prea mult in el, drept urmare l-a bagat pe gat tuturor (chiar si consoleleor dominate de AMD).
In momentul in care o sa apara primul joc fully ray traced, atunci o sa fie ceva wow.
Diferentele se vad si fara magazia armei si sunt mult mai accentuate cand joci. Nu sunt wow, dar e acel ceva plus adus la realism.
Full ray traced nu o sa vedem prea curand. Deocamdata chiar si cele mai puternice procesoare au nevoie de ORE pentru a randa o scena. Poate doar un supercomputer sa ofere suficienta putere de calcul pentru a randa 60 scene pe secunda.

Ceea ce ma deranjeaza este minimalizarea acestui feature si insistenta cu care unii pun ray tracing pe seama preturilor placilor video care il suporta. RTX 2060, cu doar 5% mai slaba ca 1080, a fost lansat cu preturi incepand de la 1850 lei cand cel mai ieftin 1080 se vindea cu 2500 lei (si cu Battlefield V sau Anthem in cutie). RTX 2070 a fost lansat la pretul lui 1080, iar la RTX2080 si mai ales la 2080Ti putem adauga totala lipsa a concurentei. Pentru 2080Ti, care timp de doi ani a sapat o groapa imensa intre ea si restul competitorilor, putem adauga si taxa de lux.
Potentiali cumparatori, pentru care 1000-1500 euro sunt bani de buzunar, gasesti cu zecile de mii doar in Romania.
« Last Edit: 01 October 2020, 16:38 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #618 on: 01 October 2020, 17:22 »
inca unul care are actiuni nvidia.

sa lauzi o companie pt cresterea preturilor, ca fiind benefic pt cumparatori, e de rahat.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Raziel01

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #619 on: 01 October 2020, 20:46 »
Mi-a venit placa.  8)
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #620 on: 01 October 2020, 21:15 »
Sa o folosesti cu placere!
Niste poze, niste teste?
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #621 on: 01 October 2020, 22:20 »
inca unul care are actiuni nvidia.

sa lauzi o companie pt cresterea preturilor, ca fiind benefic pt cumparatori, e de rahat.
In primul rand nu inteleg cum de ai dedus tu ca laud nVidia?
Strict in cazul meu:
02.feb.2019
RTX 2060:1835 lei + Battlefield V (>300 lei, 59 euro,  in acel moment. Zero discount in tara sau strainatate)
Rezulta ca placa a fost achizitionata la pretul maxim de 1535 lei. Battlefield e una din seriile pe care nu le-am ratat vreodata. Daca era doar Anthem, as fi cotat placa la 1835 lei pentru ca jocul nu ma intereseaza.
De la amd aveam optiunile:
1. ~1500 lei cel mai puternic Polaris din acel moment (cred ca RX 580), acum mai slab ca GTX 1650 Super.
2. ~2500 lei Vega 56, pretul de lansare, in Ro, al lui RTX 2070.
Tu, ce ai fi ales?

Daca crezi ca vreo companie din lumea aceasta isi va dona produsele la care nu au concurenta, esti cel mult un visator. Te anunt ca insusi AMD a apeculat cu toata seria ryzen 1000. Ryzen 1800X s-a vandut luni bune cu 2550 lei pana cand Intel a ripostat cu un 8700K lansat la 1750 lei.
Singura intrebare ramane: oul sau gaina? Adica este vinovat cel care tine sus stacheta performantei, sau cel care nu poate tine pasul? Fanul gainii o sa dea vina pe ou, fanul oului tipa "fuck gaina".
Flagship-ul nVidiei este de ani buni performanta. Pentru ca nu poate concura la acest capitol, singura arma a AMD ramane pretul. Si speranta, cam desarta in ultimii 10 ani. Concurentul lui 2070 a venit pe piata cu sase luni intarziere, iar RTX 2060 si-a intalnit concurentul direct abia dupa 12 luni.
« Last Edit: 01 October 2020, 22:28 by Kherdan »
 

Offline Raziel01

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #622 on: 02 October 2020, 00:13 »
Sa o folosesti cu placere!
Niste poze, niste teste?

Mersi.

E ASUS TUF 3080 OC. Se comporta cam cum ai vazut prin teste. Hunt: Showdown si Death Stranding merg impecabil, la max settings 1440p am 115+ fps. Borderlands 3 merge bine, dar tot mai agata pentru ca e ceva foarte in neregula cu optimizarea lor. Am incercat si ray tracing in Metro: Exodus (Sam's DLC) si am undeva intre 60-100fps, in functie de zona, se misca fluid oricum.

Placa e surprinzator de rece pentru cat consuma, a atins maxim 69 de grade. 1080ti-ul atingea 86 de grade fara probleme.
« Last Edit: 02 October 2020, 00:24 by Raziel01 »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #623 on: 02 October 2020, 02:16 »

In primul rand nu inteleg cum de ai dedus tu ca laud nVidia?

Citeste-ti postul


Daca crezi ca vreo companie din lumea aceasta isi va dona produsele la care nu au concurenta, esti cel mult un visator. Te anunt ca insusi AMD a apeculat cu toata seria ryzen 1000. Ryzen 1800X s-a vandut luni bune cu 2550 lei pana cand Intel a ripostat cu un 8700K lansat la 1750 lei.

Corect, dar asta nu inseamna ca trebuie sa apreciez cand fac asta. Mai ales ca ma afecteaza pe mine direct la buzunar. Si de asta nu ii inteleg pe cei ca tine, care zic .. "wow a lansat compania x produsul xx70 la acelasi pret ca x-1x80 dar cu o perf ceva mai buna, sa ne bucuram si sa ne grabim sa-l cumparam".
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #624 on: 02 October 2020, 04:57 »
Citeste-ti postul

Corect, dar asta nu inseamna ca trebuie sa apreciez cand fac asta. Mai ales ca ma afecteaza pe mine direct la buzunar. Si de asta nu ii inteleg pe cei ca tine, care zic .. "wow a lansat compania x produsul xx70 la acelasi pret ca x-1x80 dar cu o perf ceva mai buna, sa ne bucuram si sa ne grabim sa-l cumparam".
L-am recitit si tot nu te inteleg. Poate imi dai citatul care ma incrimineaza.

Nu te afecteaza cu nimic la buzunar. Nu vin mascatii nVidiei sa te oblige sa le cumperi produsele. Daca ii injuri ca au ceva mai performant, dar mai scump, si nu are concurenta, poate ca ar fi bine sa injuri concurenta. Vad ca nu ai observat ca preturile placilor verzilor care au concurenta sunt mai mult decat ok, in zona entry stand chiar mai bine la raportul performanta oferita/pret cerut. Amd joaca in acea zona cu un Polaris cu o tehnologie depasita chiar si in  2016, anul lansarii, si cu un 5500XT prea scump fata de ce ofera in raport cu concurenta.
« Last Edit: 02 October 2020, 04:59 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #625 on: 02 October 2020, 05:05 »
L-am recitit si tot nu te inteleg. Poate imi dai citatul care ma incrimineaza.

Nu te afecteaza cu nimic la buzunar. Nu vin mascatii nVidiei sa te oblige sa le cumperi produsele. Daca ii injuri ca au ceva mai performant, dar mai scump, si nu are concurenta, poate ca ar fi bine sa injuri concurenta. Vad ca nu ai observat ca preturile placilor verzilor care au concurenta sunt mai mult decat ok, in zona entry stand chiar mai bine la raportul performanta oferita/pret cerut. Amd joaca in acea zona cu un Polaris cu o tehnologie depasita chiar si in  2016, anul lansarii, si cu un 5500XT prea scump fata de ce ofera in raport cu concurenta.

Reciteste-l pe asta atunci :P

tu continui sa iei apararea nvidia cand au o politica de rahat cu cresterea preturilor.

Si, da ma afetceaza la buzunar pt ca vreau nu vreau la un moment dat trebuie sa-mi fac upgrade.

De ce sa injur concurenta? Nu concurenta arunca preturile in aer. Iar daca AMD ar da faliment pe cine as mai injura?

Esti absurd.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #626 on: 02 October 2020, 06:33 »
.... vreau nu vreau la un moment dat trebuie sa-mi fac upgrade...

Nu cred ca e o chestie romaneasca, dar multa lume are dificultati in a accepta o chestie simpla: cerere si oferta. La fel lumea nu intelege ca scopul oricarei companii este maximizarea profitului. Daca respectiva companie e singura care poate oferi un produs la un anumit nivel si cere orice suma pe produs, iar cumparatori se gasesc din belsug, ce rost au discutiile ca produsul e scump si politica lor e de rahat?

Daca ieseau cu 3080 la 1200$ si 3090 la 2000$, stocurile initiale tot in primele secunde s-ar fi vandut. Samsarii au facut profituri uriase, tu fiind unul dintre cei care au facut profit la un 3080 flip si te mai plangi ca sunt scumpe placile...

In concluzie, revin, absolut totul se rezuma la cerere si oferta. Preturile "sunt aruncate in aer" de cerere! Jensen probabil e suparat pe el ca a gresit msrp-ul initial. Ar mai fi mers cateva sute in plus fara probleme, cum ne asteptam. Pretul la 3080 a fost o surpiza pentru toata lumea.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #627 on: 02 October 2020, 07:23 »
Nu cred ca e o chestie romaneasca, dar multa lume are dificultati in a accepta o chestie simpla: cerere si oferta. La fel lumea nu intelege ca scopul oricarei companii este maximizarea profitului. Daca respectiva companie e singura care poate oferi un produs la un anumit nivel si cere orice suma pe produs,

Nu asta e problema, asta e natural.

Problema este asta " iar cumparatori se gasesc din belsug". Cumparatorii nu numai ca se gasesc din belsug dar se bucura ca ... scuza-mi expresia, prostii.
Cumparatori care nu numai ca nu isi cunosc interesul dar aplauda cresterile de preturi si apara compania.

Mi s-ar parea normal ca si cererea sa isi vada interesul si asa cum compania incearca sa creasca pretul si ei sa refuze sa cumpere la pret umflat, in loc sa se bucure ca mai au 5% in plus perf la o noua generatie la 50% crestere de pret (cel putin nu e cazul la seria 3 dar cam asta e situatia la 2 - sau chiar si la 3: 10% mai multa perf pret dublu, 3090 vs 3080).

Guess what: imi permit sa iau 3090 dar nu imi iau pentru ca mi se pare un rahat ce se intampla si prefer sa nu le suport preturile exorbitante. Problema e ca sunt din cei care nu gandesc ca mine ci gandesc ca voi si accepta aceste cresteri de pret.

O fi normal ca o companie sa creasca preturile dar e anormal ca eu, ca si consumator, sa accept ba chiar sa le iau apararea. Se pare ca din ecuatia cerere - oferta ti-a scapat la ce ma refeream: ca aia care reprezinta cererea nu stiu sa isi urmareasca interesul.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #628 on: 02 October 2020, 07:43 »

Mi s-ar parea normal ca si cererea sa isi vada interesul si asa cum compania incearca sa creasca pretul si ei sa refuze sa cumpere la pret umflat....

...ca aia care reprezinta cererea nu stiu sa isi urmareasca interesul.

De asta am zis ca sunt oameni care au dificultati cu realitatea dictata de cerere si oferta... Piata e una globala! Sunt sute de mii de cumparatori disperati care vor sa cumpere o placa video acum. Zilele trecute s-a demonstat, dupa cum ai vazut si tu prin revanzarea la suprapret in secunda 2 a placii pe care ai prins-o, ca asta e realitatea din teren.

Nu conteaza ca aplauda unul sau tipa altul sa se faca boicot. Cat timp nu exista concurenta sa ofere o alternativa, cel ce detine monopul poate pune orice pret crede ca poate obtine. Nvidia au "lasat bani pe masa" cand au vandut 3080-urile la 799$. Profitul pe care l-ai facut tu, il puteau face ei.

Tu sa fii Jensen acum, ce ai zice? Nu te-ai strange de oo stiind ca orice 3080 produs in urmatoarele luni l-ai fi putut vinde in secunda unu cu macar 1000$ in loc de 800$?
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #629 on: 02 October 2020, 12:10 »
Nu are nici o treaba cererea si oferta aici.
nvidia a venit cu un msrp, la care fiecare adauga cat poate astfel incat sa se asigure ca inca vinde placa. Daca 3080 iesea cu msrp 199$ in mod cert nu aveam aceleasi preturi pe care le avem acum in magazine. Cu toate ca, dupa cum am observat cu totii, se vand instant si la peste 800 euro.
Ideea e ca pretul un placi nvidia ar fi trebuit sa il stabileasca in fctie de clasa din care face parte placa. Adica x60, la pret de x60, x70 la pret de x70 si tot asa.
Bump-ul mare in pret s-a produs odata cu seria 1000. Cand 1060 a venit la 299$, comparativ cu 960 care venise la 199%. 1070 a venit la 449$ fata de 970 care era 329$ iar 1080 la 699$ pe cand 980 iesise la 549$
E normal ca noua generatie sa vina cu perf mai mare fata de gen anterioara, dar nu e normal sa creasca si pretul. Ganditi-va daca se intampla asta de la GeForce 256 incoace. Pai ar fi insemnat placi de zeci de mii de euro.
Nu se intampla asta in nici o industrie.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K