Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181235 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #765 on: 18 October 2020, 23:56 »
Sincer?

Pt ca faci afirmatii cu pretentii de adevar absolut. Poate nu ai incercat cum trebuie. Este internetul plin de indivizi care FAC undervolt.

Undervolt nu se face din acel slider ci din curba voltaj-frecv care se deschide la CTRL+F.

So, daca ai fi spus "nu stiu de ce eu nu am reusit sa fac undervolt pe placile mele nvidia" nu as fi avut o problema cu afirmatia.

Dar cand vi si spui cu ton de atoatestiitor si cu valoare de absolut "pe nvidia nu merge facut undervolt" nu pot sa ma abtin sa nu te iau la misto cand tu contrazici jumatate de internet care face undervolt in mod regulat la placile nvidia si spui "nu se poate" - atunci aia cum "poate"????

Uite diferenta la trustme. El nu a zis "pe nvidia nu merge uv" el a zis "Eu am incercat toate metodele si nu a reusit". Sesizezi diferenta dintre "eu am incercat si nu am reusit" si incercarea ta de a te da expert cand spui o prostie?

Apasa CTRL+F cand esti in applicatie.

Daca nu merge incearca asta: https://steemit.com/gpu/@icryptomedianews/how-to-unlock-core-voltage-in-msi-afterburner
Ti-am mai spus o data ca ai o parere mult prea buna despre tine. Esti atat de ingust la minte ca nici macar o postare foarte clara nu o poti procesa corect, altfel nu iti scapa partea cu "modelele detinute de mine" si "nu il poti face direct". Undervoltu', adica.
Singura cale de a reduce consumul fara alterarea perfomantelor este undervoltul, desteptule. Se stie! Iar eu am spus clar cu nu il poti face direct, aka nu iti accepta valori negative in casuta unde iti accepta direct valori pozitive, fara a deschide alt tab al programului. Ca se face indirect, nu conteaza calea, nu am negat. Daca tu te complici sa modifici jdemii de valori (dumnezeu stie de cate ori pana le prinzi pe cele corecte) e treaba ta. Mult mai elegant si rapid se rezolva prin oc la cip si valori negative la power limit. Duce fix tot acolo.
Sau poate nu intelegi ca "direct" si "indirect" sunt antonime? Nu m-ar mira.

Post Merge: 19 October 2020, 00:09
Dar cand vi si spui cu ton de atoatestiitor si cu valoare de absolut "pe nvidia nu merge facut undervolt" nu pot sa ma abtin sa nu te iau la misto cand tu contrazici jumatate de internet care face undervolt in mod regulat la placile nvidia si spui "nu se poate" - atunci aia cum "poate"????
Trusme a citat fix partea din postare pe care tu o deformezi: "La nvidia nu poti face direct undervolt"
Ti-a simplificat la extrem si tot nu ai procesat corect informatia. Sa te trimit iar la DEX, caci poate nu intelegi sensul cuvantului "direct", cum si cel legat de optimizare ti-a fost strain si poate inca iti este?
Lasa-i pe altii in pace, caci esti campion la debitat ineptii. Cumpara-ti o oglinda.
« Last Edit: 19 October 2020, 00:11 by Kherdan »
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #766 on: 19 October 2020, 00:10 »
Am incercat, nu functioneaza.

Ce placa? ce versiune de AB?

Ce face la CTRL+F ?
Acum am disponibila doar placa asta: https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N166TWF2OC-6GD

Am incercat mai multe versiuni de MSI Afterburner, ultima (pe care o am si acum instalata) este v4.6.2. Stiu ca a mai aparut o versiune beta dar nu am incercat-o.
Am incercat si mai multe drivere, am incercat si pe win10 si win7 dar degeaba.
CTRL+F face ce trebuie, editez curba, o salvez, selectez profilul, dar degeaba, placa video face tot ce vrea ea.
Am incercat si AORUS ENGINE, dar tot degeaba.
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #767 on: 19 October 2020, 00:11 »
Kherdan, de la minutul 8:37 explica individul asta foarte clar cum se face undervolt la nvidia. Merge, e simplu. Iti ia cateva minute sa testezi.
Daca nu va merge, faceti ceva gresit cand apasati pe butoane...

https://youtu.be/zUkPAVcb9Xc?t=517
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #768 on: 19 October 2020, 00:30 »

Ti-am mai spus o data ca ai o parere mult prea buna despre tine. Esti atat de ingust la minte ca nici macar o postare foarte clara nu o poti procesa corect, altfel nu iti scapa partea cu "modelele detinute de mine" si "nu il poti face direct". Undervoltu', adica.
Singura cale de a reduce consumul fara alterarea perfomantelor este undervoltul, desteptule. Se stie! Iar eu am spus clar cu nu il poti face direct, aka nu iti accepta valori negative in casuta unde iti accepta direct valori pozitive, fara a deschide alt tab al programului. Ca se face indirect, nu conteaza calea, nu am negat.

Acum incerci sa te scoti cu "direct" sau "indirect"??? Frate, sau te exprimi total gramada si aberant. Sau esti habarnist si incerci sa te scoti dand vina pe altii cand spui o prostie.

De unde pana ai scos tu ca "direct" inseamna ce spui tu ca inseamna? Direct inseamna din aplicatie. Pentru ca daca luam "direct" in sensul imaginat de tine tot nu e bine, pentru ca efectiv trebuie sa-l activezi mai intai si atunci iarasi nu mai este "direct". Direct inseamna fara modificari placii (bios updates sau hardware mods) ci direct prin functiile oferite de applicatie. 

Dar acum sunt si mai mult convins si de ce nu erai in stare sa spui in ce consta "oprimizarea" ... pt ca esti habarnist si nu ai idee ;)

Hai sa luam dex: "direct: Care are loc fără mijlocirea cuiva sau a ceva." Adica direct din applicatie, dupa cum spuneam, fara a fi nevoie de bios sau hw mods. Dar, repet, tu te agati acum de sintagma :D
« Last Edit: 19 October 2020, 00:33 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #769 on: 19 October 2020, 00:31 »
Kherdan, de la minutul 8:37 explica individul asta foarte clar cum se face undervolt la nvidia. Merge, e simplu. Iti ia cateva minute sa testezi.
Daca nu va merge, faceti ceva gresit cand apasati pe butoane...

https://youtu.be/zUkPAVcb9Xc?t=517
Nici tu nu ai inteles ca acea cale nu este directa? Calea directa este cea din meniul principal, unde la voltaj iti accepta doar valori pozitive.
Uite ce imi arata CTRL+F glisand slideurile la power limit si frecvente. Valoarea oc a fost setata in baza celor 150MHz raportati de oc scanner. Simplu si eficient pentru ca asa am stiut cat sa ma intind la frecvente si mi-a ramas doar sa jonglez cu ele si power limit pentru a atinge consumul minim fara a altera performantele si stabilitatea. Rezultatul: cipul lucreaza la aceleasi frecvente dar cu voltaj mai mic. Adica ai facut undervolt, dar nu direct. Daca te uiti atent, nici manual nu poti seta direct undervolt. Scala voltajelor e fixa, nu poti modifica nimic la ea, doar cea a frecventelor poate fi editata. Nu poti glisa punctele acelea pe orizontala ci doar pe verticala (axa frecventelor). Daca asta nu e indirect, ce este?
N-am spus nicaieri ca nu il poti face. Am spus ca nu il poti face direct si eu sunt convins ca sunt destui care habar nu au de Curve Editor.
Btw, oc scanner nu era disponibil pe vremea lui Pascal. Turing rules cand a fost implementat in program.

In alta ordine de idei, haideti sa nu mai facem flame pentru ca un individ, cam rau de gura, nu intelege diferenta dintre direct si indirect.
Ma opresc aici.
« Last Edit: 19 October 2020, 00:42 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #770 on: 19 October 2020, 00:36 »
In alta ordine de idei, haideti sa nu mai facem flame pentru ca un individ, cam rau de gura, nu intelege diferenta dintre direct si indirect.
Ma opresc aici.

Repet: cred ca tu nu stii care e diferenta. Dar stii ce e bine, ca din certurile astea mai inveti si tu cate ceva ;)

Sa ma repet: direct: inseamna din applicatie. Indirect: cu ajutorul unei tertze parti.

Voltage Curve este cat se poate de direct, din applicatie. Nu este "un mijlocitor". Din nou, conform dex "direct: Care are loc fără mijlocirea cuiva sau a ceva."

E o metoda cat se poate de "directa" pentru un utilizator de pc cu placa nvidia care nu e un complet noob.

This ...

Ce se poate obtine din undervolt:

« Last Edit: 19 October 2020, 00:56 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #771 on: 19 October 2020, 00:46 »

N-am spus nicaieri ca nu il poti face. Am spus ca nu il poti face direct si eu sunt convins ca sunt destui care habar nu au de Curve Editor.

Ce importanta are ca tu vrei o cale "directa"? Exista acel curve editor care te lasa sa alegi exact ce voltaj doresti pentru o anumita frecventa. In cateva minute, cautand si ce valori au gasit ca functionale alti utilizatori ai placii tale, ii faci un undervolt frumos, eventual si usor underclock daca vrei sa fie mult mai rece.

Sunt multi ursi care se uita stramb la curve editor, eventual nici nu stiu ca exista? Or fi. Pentru asta e internetul si un banal clip care iti da mura in gura in 2 minute cum functioneaza. In momentul in care ai inteles cum functioneaza editarea curbei voltaj - frecventa, nu-ti mai trebuie nimic altceva. E o metoda cat se poate de "directa" pentru un utilizator de pc cu placa nvidia care nu e un complet noob.
« Last Edit: 19 October 2020, 00:48 by Tzeb »
 
The following users liked or thanked this post: astateofmind

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #772 on: 19 October 2020, 00:57 »
Hai ca m-am prins ce fac baietii aia din filme.
Defapt, ei fac underclock, fapt care duce evident la scaderea consumului.
Freaca curba aia pana reduc frecventele sub pretextul stabilitatii.
Cu alte cuvinte, ciuciu undervolt.

 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #773 on: 19 October 2020, 01:14 »
Hai ca m-am prins ce fac baietii aia din filme.

 :o

Hai sa ma incercam o data...

In curve editor poti sa faci si overclock in combinatie cu un voltaj mai mic pentru frecventa care e peste specificatii! Poti sa faci ce vrei, in functie de ce iti permite chip-ul de care ai avut noroc!

Ia din nou clipul cu 3080 si 3090 de azi.



Si prints facute de dummy.

https://forum.computergamers.ro/index.php?action=dlattach;topic=2983.0;attach=25253;image

https://forum.computergamers.ro/index.php?action=dlattach;topic=2983.0;attach=25254;image

Serios acum, e ridicol de banal si usor de inteles cum functioneaza curve editor.
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #774 on: 19 October 2020, 01:33 »
Kherdan are dreptate. Voltajul se poate modifica doar indirect, din Power Limit.

« Last Edit: 19 October 2020, 01:42 by Trustme »
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #775 on: 19 October 2020, 01:38 »
Scaderea voltajului cred ca se face daca nu te duci pe orizontala la dreapta, te opresti cu linia in dreptul voltajului pe care il doresti maxim. 
  La mine apare mai usor de utilizat graficul pentru schimbarea voltajului , sus am frecventa si jos am voltajul si aleg ce undervolting vreau sa fac.
« Last Edit: 19 October 2020, 01:43 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #776 on: 19 October 2020, 01:48 »
Voltajul se poate modifica doar indirect, prin Power Limit.

Nu intelegi cum se editeaza corect curba.
Fa un clip nou si arata daca merge sau nu. Un exemplu: In curve editor iei punctul de la 975 si il pui sa corespunda pentru 1950 mhz. Toate punctele de la 975 mai departe sa fie fix la acelasi nivel. Ceva in genul asta:


 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #777 on: 19 October 2020, 01:48 »
Vedeti curba. Ce voltaj are la 1725MHz cu overclock, ce voltaj are la 1725MHz cu underclock si care este voltajul real.
Vedeti si consumul.

Editarea curbei este pierdere de timp. NU FUNCTIONEAZA. NU SE ALICA VALORILE DE PE CURBA.
« Last Edit: 19 October 2020, 01:52 by Trustme »
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #778 on: 19 October 2020, 01:53 »
Editarea curbei este pierdere de timp. NU FUNCTIONEAZA.

Nu functioneaza pentru ca nu intelegi cum se seteaza...
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #779 on: 19 October 2020, 02:22 »
Nu-mi faci tu un filmulet ca sa inteleg?