Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 183048 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #870 on: 23 October 2020, 10:23 »
"Features", +3% performanta ACUM, etc., uite astea sunt acele fire necesare fan boiului sa  se agate de ele, pe care producatorul intentionat le arunca pe piata sa-si mentina clientela la vreme de restriste cand concurenta vine cu un produs mai bun, cum ar fi +vram sau +threads.
Fan boi au toate firmele, dar cum Nvidia si Intel domina piata au mult mai multi. Cu astfel de maruntisuri isi pastreaza clientii. 
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #871 on: 23 October 2020, 10:33 »
ca sa mai inceteze odata asom cu lipsa DLSS pe AMD si altii care acum imping DLSS-ul ca fiind un selling point (ce tampenie!!)
dragilor, AMD nici n-are nevoie de asa ceva
deja sunt standarde aplicate de MS in DX
anume:
- DirectX Raytracing (DXR) = RTX
- DirectStorage = RTX IO
- DirectML = DLSS

in concluzie, mare majoritate a studiourior vor merge pe suita MS DX, adica DXR, DSto si DML, pt ca facand jocuri pt toata lumea aduce banul
si o mica parte vor merge pe RTX, i/o si DLSS numai daca vor fi platiti de nvidia

nvidia a pierdut, sigur nu va dati seama, sau nici nu vreti sa acceptati asta
RT-ul nvidia si DLSS-ul au zilele numarate
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #872 on: 23 October 2020, 10:54 »
Degeaba. Daca nu era DLSS se lega de altceva, cum ar fi "AMD are probleme cu driverii" sau in ultima instanta iti spune sec, ca cumpara calitatea si gata. Dar raman interzis cand cineva sta  sa analizeze daca va avea nevoie de mai mult de 10gb vram cand 16 ii ia la acelasi pret.
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #873 on: 23 October 2020, 11:21 »
Bun exemplu MSFS2020.

Sursa
Radeon VII cu 16GB vram e sub RX 5700 XT cu 8GB. Intr-adevar aia 8GB extra vram sunt super utili. 8GB HBM2 :)
Si oricum jocul e nejucabil pe ambele. Mai jos in articol e si 4K perf. Dezastru total cu 20-30fps pe orice placa, dar chiar si asa, Radeon VII e cu 10% sub RTX 2070 Super. Ceva imposibil, nu? Ca doar vorbim de 16GB HBM2 vs 8GB DDR6 in 4K.

Foarte frumos ca DLSS si RT o sa fie incusi in DXR, era cazul sa devina open source. Dar pana o sa fie folositi in jocuri, o sa mai treaca niste ani. Remember async si cati ani au trecut pana a inceput sa fie folosit in jocuri? Au trecut vreo 2-3 generatii de placi video.
Deci pana la DXR sigur mai schimbam minim o placa video.
Chiar te rog, narayanhd, noteaza in caietelul tau de previziuni, cand crezi ca o sa ne bucuram de primul joc DXR?

Mie mi se pare halucinant cum voi argumentati ca e o decizie smart sa renuntam acum la un feature ce exista si este folosit pe o placa, doar pt ca o sa existe intr-un viitor, nu se stie cat de apropiat, si pe cealalta placa.
Stiti vorba aia romaneasca, nu da vrabia din pana pt cioara de pe gard, se aplica la perfectie aici.

LE: M-am grabit si am pus poza cu 1080p low, am corectat acum.
« Last Edit: 23 October 2020, 11:47 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #874 on: 23 October 2020, 11:32 »
- tu folosesti info de pe site-ul "just buy it"? :))  inteleg de ce, e ok
- FHD? de ce FHD? cine-a zis ca ai nevoie de 16GB in FHD? mai si pui setarile pe Low :)) ai intors-o acum
- "Foarte frumos ca DLSS si RT o sa fie incusi in DXR, era cazul sa devina open source." eu n-am zis asta, am aratat echiv. nvidia si de ce nvidia va pierde
- nope, voi va argumentati voua insiva acest DLSS si RTX (adica RT-ul nvidia)
- e ok sa ramai cu "cioara de pe gard" in 15 jocuri dupa care mai trec inca 2-3 ani pt inca 15 jocuri ;)
- scuze mai penibile ca astea n-am crezut c-o sa citesc vreodata. serios :))
« Last Edit: 23 October 2020, 11:34 by narayanhd »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #875 on: 23 October 2020, 11:44 »
Am pus FHD pt ca acolo e cat de cat jucabil, la 40+fps. Citeste tot ce am scris te rog. Am pus si link la articol. In 4K ai 22fps pe RVII si 24 fps pe RTX 2070 Super. Cum explici asta?
Dude, pe AMD in cate jocuri ai RT sau DLSS? Prefer 15 jocuri acum vs 0 jocuri acum. Abia astept sa fie implementat in cat mai multe jocuri, inclusiv pe AMD, insa pana o sa fie de ce nu am voie sa ma bucur de ele in jocurile in care e deja implementat?
Cred ca nu ai inteles proverbul. Vrabia din mana e nVidia cu 10-15 jocuri, cioara de pe gard e AMD cu 1000 de jocuri, candva, nu se stie cand. 
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #876 on: 23 October 2020, 11:57 »
acum am vazut c-ai sch. imaginea
probabil ca-i DX11, unde nv intotdeauna a batut AMD. nu stiu, zic si eu. chiar le-am scris  ce naiba-i in capu' lor, cum sa fol. DX11?!! poate va fi un patch cu DX12 mai incolo, nu stiu
nu contest testele, asa e, 2070S > RVII. nu-s nebun sa le contest

e doar o parere, nu-s programator ca sa stiu exact: DX-ul si DXR-ul mergand mana in mana, e foarte posibil ca studiourile sa aplice patch-uri unor jocuri care sa stie DXR si-n felul asta tot ce tine de RX 6000 va stii RT. in felul asta eu voi beneficia de RT si echiv. DLSS mai repede, mai usor pt studiouri de implementat si de mai multe jocuri in acelasi timp.

un joc care-mi place, Snowrunner: poate trece pe DX12 de la DX11 iar cand se face trecerea pot aplica si DXR-ul, de exemplu
pt nvidia nu va fi posibil pt ca jocul asta nu-i in target-ul nvidia si studioul nu-si va consuma resursele pt o tehnologie proprietara
simplu

si la fel de bine MS, cat si AMD vor impinge acest DXR in dauna RTX (RT-ul nvidia), asa cum face acum nvidia. eu cred ca nvidia va pierde
« Last Edit: 23 October 2020, 12:02 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #877 on: 23 October 2020, 12:55 »
dragilor, AMD nici n-are nevoie de asa ceva
deja sunt standarde aplicate de MS in DX
anume:
- DirectX Raytracing (DXR) = RTX
- DirectStorage = RTX IO
- DirectML = DLSS
in concluzie, mare majoritate a studiourior vor merge pe suita MS DX, adica DXR, DSto si DML, pt ca facand jocuri pt toata lumea aduce banul
si o mica parte vor merge pe RTX, i/o si DLSS numai daca vor fi platiti de nvidia

DXR este incorporat doar in DX12, Battlefield V se foloseste de DXR... il poti activa pe o placa AMD disponibila acum?
Cred ca esti intr-o mare confuzie cu ray tracing. Nu e o marca inregistrata nVidia si fara DX12 oricare dintre RTX-uri se transforma in GTX. Doar DLSS este al lor si poate folosit doar pe RTX-uri pentru ca sunt singurele placi de gaming care dispun de nuclee Tensor. Are vreun AMD nuclee Tensor?
Cand nu poti ajunge la struguri, poti spune si ca nu iti plac.
Partea cu DirectStorage o lasam deoparte pentru ca nici Turing si nici Navi nu o foloseste.
La celelalte, care se bazeaza de DX12, doar nVidia a oferit hardwarwe-ul care sa le puna in practica. 5700XT ramane cu ochii in soare si la limita performantei oferita acum, in timp ce 2070S inca mai are multe de spus, in special cu DLSS 2.0.
App, nu e 3%, ci 6-8% diferenta dintre ele. Sa lasam deoparte dubiosii de yutube si sa ne uitam la saituri cu renume care isi castiga existenta pentru ca transmit seriozitate.
« Last Edit: 23 October 2020, 13:08 by Kherdan »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #878 on: 23 October 2020, 13:04 »
si la fel de bine MS, cat si AMD vor impinge acest DXR in dauna RTX (RT-ul nvidia), asa cum face acum nvidia. eu cred ca nvidia va pierde
nVidia ca si companie, da pierde din exclusivitati, dar noi ca end-useri nu pierdem nimic. Nu e ca si cum jocurile alea nu vor avea DXR decat pt AMD. Deci tot ce va avea DXR in viitor va avea atat pe AMD cat si pe nVidia. Singura diferenta e ca acum ai RT si DLSS pe 10-15 jocuri doar pe nVidia, si nu vad de ce faptul ca daca vreau sa joc chiar si unul din jocurile alea cu feat alea, este considerat o chestie negativa.

PS: GG on Snowrunner, great game. Unul din putinele jocuri la care am facut pre-order :D
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #879 on: 23 October 2020, 13:18 »
si la fel de bine MS, cat si AMD vor impinge acest DXR in dauna RTX (RT-ul nvidia), asa cum face acum nvidia. eu cred ca nvidia va pierde
nVidia ca si companie, da pierde din exclusivitati, dar noi ca end-useri nu pierdem nimic. Nu e ca si cum jocurile alea nu vor avea DXR decat pt AMD. Deci tot ce va avea DXR in viitor va avea atat pe AMD cat si pe nVidia. Singura diferenta e ca acum ai RT si DLSS pe 10-15 jocuri doar pe nVidia, si nu vad de ce faptul ca daca vreau sa joc chiar si unul din jocurile alea cu feat alea, este considerat o chestie negativa.

PS: GG on Snowrunner, great game. Unul din putinele jocuri la care am facut pre-order :D
Se creaza o mare confuzie cu ray tracingul pentru ca mai toti au impresia ca e marca inregistrata nVidia. Nu este! Microsoft a oferit suportul pentru el prin DX12 (DXR) si o versiune minima de W10, iar nVidia au fost singurii care au oferit suportul hardware, incluzand in RTX-uri nuclee rt si tensor. Marea diferenta dintre Turing si Navi (2070S vs 5700XT, ca tot se bate toba pe ele aici) este ca 2070S inca are viitor, 5700XT ramane cu ce ofera acum si nimic mai mult. Nucleele RT si Tensor din Ampere sunt mai performante ca cele din Turing dar tot aceleasi rutine vor rula. Toata evolutia RT si DLSS si toate upgradeurile viitoare se vor repercuta si in seria 2000.
« Last Edit: 23 October 2020, 13:37 by Kherdan »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #880 on: 23 October 2020, 14:22 »
Pot sa  modez Skyrim si peste 8gb. Si inca nu m-am bagat la KC Deliverance, ca are si ala moduri. Dar RDR 2? Poate are sau va avea si ala. Vrei ENB, vrei texturi, trebe vram. Modurile aduc mult mai mult decat kaka DLSS sau RT ce oricum va fi adus si doar din driveri pe alte placi. Din ce am vazut pana acum modurile afecteaza mai mult vramul decat performanta procesorului grafic.

Si ai dreptate, discutii imbecile. Ce motive sa gasesc sa raman la Nvidia. De ce nu-mi trebuie GRATIS +6gb vram.
« Last Edit: 23 October 2020, 14:26 by wolfenste »
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #881 on: 23 October 2020, 16:01 »
E vorba ca Nvidia considera 3070 Ti initiala a fi prea slaba contra placilor din seria 6800 si mai scot una pe cipul mare GA 102 (contra la 6800 XL probabil).
Nu stiu cum sa o spun fara sa te simti jignit, dar singurul cuvant care imi vine in minte este ca aberezi.

"Modelele GeForce RTX 3080 de 20 GB și GeForce RTX 3070 de 16 GB ale NVIDIA ar fi fost anulate, așa cum susține Videcoardz. Potrivit zvonului, NVIDIA le-a spus partenerilor AIB să anuleze toate planurile pentru plăcile grafice GeForce RTX 3080 20 GB și GeForce RTX 3070 16 GB."

Cei care asteapta placile cu memorie mai multa mai au mult de asteptat. ;D
Unde-i stirea? Am tot spus ca Nvidia nu o sa produca RTX 3080 cu 20GB VRAM si ti-am spus si motivele.
Ai si tu o sursa oficiala din care sa rezulte ca Nvidia lea cerut partenerilor AIB să anuleze toate planurile pentru plăcile grafice GeForce RTX 3080 20 GB? 
« Last Edit: 23 October 2020, 16:14 by Trustme »
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #882 on: 23 October 2020, 16:18 »
Pot sa  modez Skyrim si peste 8gb. Si inca nu m-am bagat la KC Deliverance, ca are si ala moduri. Dar RDR 2? Poate are sau va avea si ala. Vrei ENB, vrei texturi, trebe vram. Modurile aduc mult mai mult decat kaka DLSS sau RT ce oricum va fi adus si doar din driveri pe alte placi. Din ce am vazut pana acum modurile afecteaza mai mult vramul decat performanta procesorului grafic.

Si ai dreptate, discutii imbecile. Ce motive sa gasesc sa raman la Nvidia. De ce nu-mi trebuie GRATIS +6gb vram.



Tot ce ai mentionat merg superb pe configurile de acum cu 8 GB si ramane spatiu berechet. Ai testat pierderea de performanta cumva daca depasesti 8 GB? RDR2 cu toate pe Ultra nu ajunge sa depaseasca 6.5 GB de ram. In 4K. Cum ziceam, alegi gratis +6 GB si te pisi pe ei, pierzi dlss, pierzi rtx si garantat si performanta, in mod sigur la aceeasi bani.

Yep it makes sense> fuck logics.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #883 on: 23 October 2020, 16:45 »
a facut asom un test in RDR2 in 4K cu totul ultra si a zis ca i-am ocupat 8,5GB VRAM din cei 10GB, nu 6,5
jocul control, cu DLSS si RTX on, pseudo 8K din 4K, ajunge la 18GB VRAM
deci, atat DLSS cat si RTX, au nevoie de VRAM
10GB nu vor fi de ajuns
DLSS si RTX (RT-ul nvidia) nu sunt o pierdere, imi pare rau

sunt tare curios de Cyberpunk, parca-i RTX full


Post Merge: 23 October 2020, 16:54
atata timp cat DLSS si RTX vor fi doar sub tutela nvidia si nu vor fi open source, voi veti avea de pierdut pt ca niciun studio nu le va implementa fara banii nvidiei
« Last Edit: 23 October 2020, 16:55 by narayanhd »
 

Offline mache

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #884 on: 23 October 2020, 18:53 »
usurel cu pianul pe scari si cu bataliile companiilor transformate in invective si atacuri la persoana...
« Last Edit: 26 October 2020, 11:06 by mache »