Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 184830 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #885 on: 26 October 2020, 11:39 »
Pot sa  modez Skyrim si peste 8gb. Si inca nu m-am bagat la KC Deliverance, ca are si ala moduri. Dar RDR 2? Poate are sau va avea si ala. Vrei ENB, vrei texturi, trebe vram. Modurile aduc mult mai mult decat kaka DLSS sau RT ce oricum va fi adus si doar din driveri pe alte placi. Din ce am vazut pana acum modurile afecteaza mai mult vramul decat performanta procesorului grafic.

Si ai dreptate, discutii imbecile. Ce motive sa gasesc sa raman la Nvidia. De ce nu-mi trebuie GRATIS +6gb vram.



Tot ce ai mentionat merg superb pe configurile de acum cu 8 GB si ramane spatiu berechet. Ai testat pierderea de performanta cumva daca depasesti 8 GB? RDR2 cu toate pe Ultra nu ajunge sa depaseasca 6.5 GB de ram. In 4K. Cum ziceam, alegi gratis +6 GB si te pisi pe ei, pierzi dlss, pierzi rtx si garantat si performanta, in mod sigur la aceeasi bani.

Yep it makes sense> fuck logics.


Cum 'spuneam', era vb de jocurile alea plus moduri. Se apropie amenintator de 8gb pe vanilla, cu moduri ar trece sigur si de 10 gb. De ce moduri? Pentru ca nimic nu o sa-ti aduca eye candy mai mult decat modurile, cata vreme ai hardware sa le duca.

In primul rand DLSS nu e ceva ce ti-ai dori in detrimentul performantei pure . E o modalitate mai paguboasa de a impinge performanta putin peste si vine si cu neajunsuri. In al doilea rand, cata performanta aduce? 3%? 15%? 50%? Daca e putin e degeaba, joci oricum si cu si fara 5%. In special acum.

Post Merge: 26 October 2020, 11:42
usurel cu pianul pe scari si cu bataliile companiilor transformate in invective si atacuri la persoana...

Sunt perfect de acord. Cata vreme nu sunt insultat nu insult. Nu sunt luat de sus - nu raspund nici eu asa. Sunt sigur ca pana acum am fost consecvent in privinta asta si asa am facut de fiecare data.
« Last Edit: 26 October 2020, 11:42 by wolfenste »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #886 on: 26 October 2020, 13:30 »
DLSS 2.0 aduce performanta enorma, si peste 100% in unele situatii. Deocamdata se limiteaza la putine jocuri, dar nu peste mult timp va deveni "universal", respectiv va putea actiona in orice joc, pentru ca Nvidia schimba algoritmul care antreneaza AI-ul si va renunta la necesitatea de a folosi neaparat texturi specifice pentru antrenament.
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #887 on: 26 October 2020, 14:16 »
Bai daca o dubleaza Nvidia as lua. Daca o dubleaza fata de AMD in aceeasi zona de pret. Ca daca nu vrei DLSS e fix cat AMD, daca vrei se dubleaza.

Dar sa nu ne amagim. Nvidia a zis doar ca, calitatea imaginii e ... similara. Nu a zis identica.
E ceva cu deep learning, e cam pe ghicite. Nu as lua performanta data de DLSS in schimbul uneia normale. Si nu cred ca o sa-ti dea Nvidia performanta dubla (cu DLSS activat) fata de AMD la acelasi pret. Ramane deci de vazut unde se situeaza fata de AMD ca perf si ca pret.

Deci ramane de vazut daca acest feature e acolo ca sa poata tine pasul cu performanta pura AMD sau sa o depaseasca bine de tot. Daca e prima varianta mai bine lasa.
« Last Edit: 26 October 2020, 14:20 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #888 on: 26 October 2020, 14:39 »
Bai daca o dubleaza Nvidia as lua. Daca o dubleaza fata de AMD in aceeasi zona de pret. Ca daca nu vrei DLSS e fix cat AMD, daca vrei se dubleaza.

Dar sa nu ne amagim. Nvidia a zis doar ca, calitatea imaginii e ... similara. Nu a zis identica.
E ceva cu deep learning, e cam pe ghicite. Nu as lua performanta data de DLSS in schimbul uneia normale. Si nu cred ca o sa-ti dea Nvidia performanta dubla (cu DLSS activat) fata de AMD la acelasi pret. Ramane deci de vazut unde se situeaza fata de AMD ca perf si ca pret.

Deci ramane de vazut daca acest feature e acolo ca sa poata tine pasul cu performanta pura AMD sau sa o depaseasca bine de tot. Daca e prima varianta mai bine lasa.

Pai da, si fata de AMD, logic :)
Daca ai 2 placi similare ca perf, cum ar fi RTX 2070 Super, si RX 5700XT, atunci cand bagi DLSS pe 2070, ai perf mai mare si fata de 5700XT.
Iar cu calitatea imaginii, pune mana si testeaza sau cauta poze filme pe net (daca nu ai cum sa testezi)
Eu am testat cu a mea, si nu vad diferenta. Ba mai mult, un unele jocuri ai chiar calitate mai mare cu DLSS activat (imagine mai clara). E ceva similar cu randarea interna in 4K si apoi downscale la 1440p vs 1440p nativ.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #889 on: 26 October 2020, 15:42 »
Ma refeream la AMD ce urmeaza sa apara. Sa vedem teste si alea alea.
Tu sa fii multumit cu imaginea, Nvidia isi freaca mainile. Nvidia a zis calitate similara. Nu identica. Tu zici ca la tine e mai bine ca ti-o face in 4k si ti-o da in 1440p. Aluia cu 4k cum i-o face? In 1440p si i-o da in 4k? Si atunci il faulteaza la cacalitate sau nu? Zic si io, daca tie ti-o imbunatateste aluia cu 4k i-o buleste.

Post Merge: 26 October 2020, 15:45
Uite de ce ne certam. Cand spuneam ca consideram perf egala eu ma gandeam la performanta totala, completa (cum altfel?) deci luat in considerare si DLSSu in asta, iar tu te gandeai la perf fara DLSS care ar fi venit ca bonus. De asta in perceptia mea apareau acolo 6gb de luat jaba. In fine.
« Last Edit: 26 October 2020, 15:45 by wolfenste »
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #890 on: 26 October 2020, 15:53 »
DLSS se activeaza numai cu RTX. Cel putin acum. AMD nu va avea asta prea devreme deci comparatia e nula.



Eu am testat cu a mea, si nu vad diferenta. Ba mai mult, un unele jocuri ai chiar calitate mai mare cu DLSS activat (imagine mai clara). E ceva similar cu randarea interna in 4K si apoi downscale la 1440p vs 1440p nativ.

DLSS 1.0 a fost varza, eu nu il foloseam sub nici o forma, Control si Metro Exodus aratau vizibil urat cu ele activate. DLSS 2.0 e insa la ani lumina distanta, nici nu mai observ diferenta, efectiv arata la fel si ai si boost huge de FPS.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #891 on: 26 October 2020, 16:19 »
Au scos si DLSS 2.1.

The key features of DLSS 2.1

    Excellent Image Quality: DLSS 2.1 offers superior image quality that is comparable to the normal, native resolution while rendering only one quarter to one half of the pixels. It utilises new temporal feedback techniques for sharper image clarity and improved stability from frame to frame.
    Great Scaling Across For All RTX GPUs and Resolutions: Nvidia’s new AI network is more efficient at utilising Tensor Cores to execute at double the speed of Nvidia’s original. This vastly improves frame rates and eliminates previous limitations on which graphics cards, settings, and resolutions could be enabled.
    All Games On One Network: The original DLSS required training the AI network for each new game. DLSS 2.1 is different, in that it trains using non-game-specific content, distributing a generalised network that works across DLSS supported games. This means faster game response times, and ultimately the launch of more DLSS games in the future.
    Customisable Image Options: The real beauty of DLSS 2.1 is that it offers users 3 image quality modes; Quality, Balanced and Performance. These modes essentially control the game’s internal rendering resolution.  With Performance mode it enables up to 4x super resolution - so from 1080p up to 4K.

E foarte tare treaba cu DLSS si se indreapta spre solutia universala oferita de cipurile specializate cu AI care fac scalarea in TV-urile 8k! ("...it trains AI using non-game-specific content...")
.........................................................................
Solutia Samsung cu AI pentru reconstructie de imagine la 8k.
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #892 on: 26 October 2020, 16:21 »
DLSS se activeaza numai cu RTX. Cel putin acum. AMD nu va avea asta prea devreme deci comparatia e nula.


Ei na. Nula? Era o discutie ipotetica intre forumisti si bineinteles ca poti compara perf AMD fara briz brizuri vs perf Nvidia ajutata de briz brizuri. Ba chiar asta o sa faca multa lume dupa ce lanseaza si AMD.
« Last Edit: 26 October 2020, 16:23 by wolfenste »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #893 on: 26 October 2020, 16:43 »
DLSS si RT sunt features, nu bizbrizuri. Si comparatiile cu amd s-au facut fara ele.
Stii sa interpretezi imaginea de mai jos? E urmarea directa a unui "brizbiz" in ochii fanilor rosii de acum... cred ca 15 ani, si feature vazut de ceilalti. Cand vezi ca placa video pune umarul nu doar in aplicatii 3D, adu-ti aminte ca stramosii tai fani rosii tot brizbiz au considerat CUDA.



Post Merge: 26 October 2020, 16:47
https://www.guru3d.com/news-story/reviewers-guide-for-the-rtx-3070-founders-edition-has-been-leaked.html
In Redshift si Blender pot spune ca e adevarat. Am vazut, in review-uri, ce pot 3080 si 3090 in ele si sunt aplicatii care nu consuma multa memorie. In jocuri, vom vedea cat influenteaza memoria. Nu atat cantitatea cat latimea de banda.
« Last Edit: 26 October 2020, 17:07 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #894 on: 26 October 2020, 16:59 »
ZVON

nvidia o sa mai scoata inca un flagship de placa video care va avea tot 10GB VRAM
va suporta, pt cele 15 jocuri cat si pt viitoarele jocuri, tot 15, in urm. 2-3 ani, DLSS si RTX
:))
penibil
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #895 on: 26 October 2020, 17:37 »
V-am spus asta de vreo saptamana (postul pare a fi disparut la curatenie). Adica o placa pe cipul GA102 castrat mai mult decat pentru 3080, in loc de GA104 full. Are sens pentru ca sunt mai multe cipuri GA102 partial functionale decat GA104 perfect/full functionale. Pe GA102 pot pune 10GB VRAM, pe GA 104 ar fi trebuit sa mareasca memoria la 16GB sau sa o mentina la 8GB.

Aspectul derutant il constituie consumul urias anticipat.
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #896 on: 26 October 2020, 18:19 »
va suporta, pt cele 15 jocuri cat si pt viitoarele jocuri, tot 15, in urm. 2-3 ani, DLSS si RTX
:))
penibil
Sunt din ce in ce mai multe leak-uri cu AMD cam muci cu RT ON si deja iti pregatesti terenul de fuga.
PS. ray tracing si dlss nu sunt siamezi. Sunt jocuri care suporta doar RT cum sun jocuri care suporta doar dlss. De rt se ocupa nucleele rt, iar de dlss se ocupa nuclee tensor.

F1 2020 tocmai ce a introdus dlss insa nu suporta rt, inca. https://www.techspot.com/news/86513-f1-2020-latest-patch-adds-support-nvidia-dlss.html
Amid Evil suporta rt dar nu si dlss.

Si putin ma intereseaza daca sunt lansate cinci titluri pe an cu rt daca sunt din "greii" jocurilor. Si acesti grei vor implementa rt si dlss pentru ca sunt features si acestea fac bine la imagine. Si o vor face si ceilalti care inca nu au nimic implementat, doar nu vor ramane intepeniti decenii in DX11.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #897 on: 26 October 2020, 18:24 »
va suporta, pt cele 15 jocuri cat si pt viitoarele jocuri, tot 15, in urm. 2-3 ani, DLSS si RTX
:))
penibil

Daca cele 30 jocuri sunt exact jocurile pe care le voi juca e perfect. Nu ma intereseaza miile de indie games care nu vor avea DLSS. Iar daca 2 jocuri NU vor avea DLSS si 30 vor avea (din cele care ma intereseaza) as zie ca e clara alegerea ...

dar ai dreptate, e penibil sa sugerezi ca ai refuza sa joci cele 30 jocuri in conditii mai bune pt ca ai 2 jocuri in care nu merge.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #898 on: 26 October 2020, 18:35 »
Eu nu inteleg ura asta impotriva DLSS. Deci practic ai un free performance boost de 50-100%, dar huo, nu e de luat in calcul, si asta doar pt ca momentan e doar pe nvidia.
Sunt tare curios daca in jocurile care or sa suport DLSS si pe AMD, tot la fel de ridicol o sa vi se mai para?
E funny cum acum faceti misto ca 15 jocuri suporta DLSS/RT, dar acu 4-5 ani, cand ashes of the singularity era singurul joc care stia async, il tot trambitati si-l ridicati in slavi, ca e viitorul.
Well, cam asa e cu DLSS-ul acum. Daca nu in generatia asta, garantat in urmatoarea generatie de placi video, AMD va stii DLSS. Este ceva in care nVidia a bagat mult prea multi bani ca sa o dea la o parte, si o chestie pe care AMD nu-si va permite sa o ignore. 
« Last Edit: 26 October 2020, 18:37 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #899 on: 26 October 2020, 18:44 »
nu stiu care-s conditiile alea mai bune, asom
se pare ca desi sustineti acest gimmick numit DLSS si acest gimmick numit RTX (este gimmick din cauza nvidia si a hardware-ului cu care a fost scos, tehnologic vorbind, RT mi se pare super interesant), voi, fanboy-i nefanboy, n-aveti habar de faptul ca atat DLSS cat mai ales RTX, necesita VRAM si cei 10GB oferiti de "flagship"-ul (accentuez ghilimelele) nvidia, 3080, nu vor fi de ajuns

sustineti niste "tehnologii" c-asa va convine voua sa va justificati "nus- fanboy nvidia, dar iau nvidia pt DLSS si RTX in 15 jocuri", dar n-aveti nicio idee privind costul hardware. eu, care nu voi cumpara nvidia ever, stiam de acest cost VRAM cand DLSS si RTX sunt on.
voi trebuia din start sa spuneti asta, nu eu.
comportamentul asta al vostru este exact ca al unui fanboy si mai si zbierati ca nu sunteti
si textul lui olds legat de faptul ca nvidia vinde cu VRAM la limita, este cat se poate de real
exact asa face nvidia si voi bagati DLSS si RTX la mijloc
wtf?!!

penibil :))
« Last Edit: 26 October 2020, 18:49 by narayanhd »
 
The following users liked or thanked this post: wolfenste