Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 182945 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1020 on: 29 October 2020, 22:18 »


Post Merge: 29 October 2020, 22:22
Si ca tot se spune de driverele AMD (care obiectiv sunt sub cele nvidia) - au fost cateva crashuri la nvidia? Driver update in 2 zile si rezolvat problema. Lansat joc nou? Driver update cu optimizari si ce mai trebuie. E si asta de luat in calcul.

Pai am anticipat si asta in postari. In ultima instanta te agati de folclorul cu driverele ca sa ramai la Nvidia. Nu e o intamplare, cine se grabeste sa ia Nvidia cu toate ca lansarea AMD e iminenta stie ca vrea doar Nvidia.
« Last Edit: 29 October 2020, 22:22 by wolfenste »
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1021 on: 29 October 2020, 22:32 »
...
Daca nu esti ironic, nu esti deloc consecvent.
Consecvent e doar narayanhd. :D

Fiind scarbit de maimutele curentate care se stramba oribil cand aud de Intel si Nvidia am dat peste o prezentare foarte draguta pentru Asus RTX 3070.


« Last Edit: 29 October 2020, 22:35 by Trustme »
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1022 on: 29 October 2020, 22:34 »
asom, baga si MSAA-urile la max, si s-ar putea sa ajungi la peste 8GB :)
dark_one, nitel context la poza aia? Tot RDR2 ultra si la tine ocupa 17GB VRAM?

Poza este din The Division 2 - si da .. se pare ca unele jocuri se intind cat de mult le permite memoria video, n-am apucat sa fac un test pe o configuratie care sa nu aiba suficienta memorie video pentru a vede daca exista impact (in special in 1 % low sau 0.1% low)
« Last Edit: 29 October 2020, 22:38 by dark_one »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1023 on: 29 October 2020, 22:58 »
Pai am anticipat si asta in postari. In ultima instanta te agati de folclorul cu driverele ca sa ramai la Nvidia. Nu e o intamplare, cine se grabeste sa ia Nvidia cu toate ca lansarea AMD e iminenta stie ca vrea doar Nvidia.

In ultima instanta? Voi deocamdata aveti un singur pai de care sa va agatati: mai multa memorie, care in cele mai multe cazuri (99%) e degeaba.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1024 on: 29 October 2020, 23:02 »
Fiind scarbit de maimutele curentate care se stramba oribil cand aud de Intel si Nvidia am dat peste o prezentare foarte draguta pentru Asus RTX 3070.

Pai e ca o boala, trebuie sa te tratezi cu prezentari dragute.

Post Merge: 29 October 2020, 23:04
Pai am anticipat si asta in postari. In ultima instanta te agati de folclorul cu driverele ca sa ramai la Nvidia. Nu e o intamplare, cine se grabeste sa ia Nvidia cu toate ca lansarea AMD e iminenta stie ca vrea doar Nvidia.

In ultima instanta? Voi deocamdata aveti un singur pai de care sa va agatati: mai multa memorie, care in cele mai multe cazuri (99%) e degeaba.


Nu chiar. Nu e in 99% din cazuri degeaba. Nu asta e procentul de fani boi Nvidia. E mai mic. Ca pana la urma doar ei sunt convinsi ca memoria e inutila in aceste vremuri cand asta e punctul de suferinta al Nvidia.

Post Merge: 29 October 2020, 23:33
Sunt 5 faze.
Prima este convingerea. Convingerea ca Nvidia ramane in fata. Nu e nimeni fan boi. De ce ar fi? Ar cumpara orice dar ...  Nvidia ramane in fata, hands down!
A doua faza e suspiciunea. Mai, daca si-o ia pe coaja Nvidia de data asta.
A treia faza este negarea. Au vazut rezultatele dar TOTUSI....
A patra e acceptarea. Accepta sa ramana cu Nvidia no matter what.
A cincea constientizarea statutului de fan b Nvidia.
« Last Edit: 29 October 2020, 23:33 by wolfenste »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1025 on: 29 October 2020, 23:40 »
E cazul sa terminati cu flame-ul asta ieftin si cu tot felul de "intepaturi" fara rost.
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1026 on: 30 October 2020, 00:12 »
Orice rivalitate Nvidia vs AMD = fanboy-ism.


Eu sper sa produca mai multe pana la craciun, daca se mai lanseaza Cyberpunk... ca vad ca si aia sunt varza cu managementul. Nu sunt in stare sa preconizeze nici macar cu 3 saptamani inainte lansarea, chiar si atunci cand este Final Final, ultima amanare punct!
Daca il amana din nou (!!!), pt ca cica nu sunt siguri nici macar pe data asta de lansare (10 dec), IMAO, nu ma mai intereseaza! Nu exista nici o motivatie pentru mine sa cumpar o placa video anul asta inafara de Cyberpunk!
Si asa ar trebui sa fie pentru toata lumea, pentru ca sunt sigur ca ne descurcam cu ce avem... Nu cade cerul pana in Aprilie, cand se vor limpezi apele!

Poate mai scad si preturile cu ocazia asta, vad ca o groaza de baieti vor sa vanda la supra pret chair si 2080. Penibil.

Tin baietii la preturi...Un cretin a pus un 2080Ti la vanzare cu €850 si a doua zi ce a zis? Ba... hai sa las pretul un pic mai jos ca s-o vand mai repede. €777! :)) :)) looool
Un alt vanzator a cumparat un 2080Ti acum doua luni cu €1390 si il vindea pt ca a cumparat un 3090 (€1500)..... inainte de lansarea AMD. Saracu' :))

As da 400 maximum pe un 2080Ti, avand in vedere ca este la mana a doua. Iar un 2080 ar trebui sa fie €350 sau chiar mai putin.

Daca 3rd party produc mai multe 3070 pana pe 18 Noiembrie, au ceva sanse sa vanda! Dupa 18 Nov, daca AMD vin cu stoc serios, le-au cam dat-o la oua.
Degeaba anunta ei pe ultima suta versiunile Ti, stim cu totii ca nu vor exista prea curand si vor fi chiar mai scumpe! Doar daca nu cumva vor lasa preturile mai jos! 3090 este un mare fail oricum.


« Last Edit: 30 October 2020, 00:22 by ClaudianReyn »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1027 on: 30 October 2020, 00:45 »
Sunt pe stoc 3070 la preturi intre 3700+ LEI si 4800+(!) LEI... In RO. 8)
...............................
Sunt si ASUS TUF 3080........... la 5.875,20 RON(!), pe stoc. ;D
« Last Edit: 30 October 2020, 00:49 by oldshooterman »
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1028 on: 30 October 2020, 02:35 »
Sunt pe stoc 3070 la preturi intre 3700+ LEI si 4800+(!) LEI... In RO. 8)
...............................
Sunt si ASUS TUF 3080........... la 5.875,20 RON(!), pe stoc. ;D

AM vazut. Mi se pare aiurea sa dai €755-900, indiferent cat de disperat ai fi. Si mi se pare marsavie sa cumperi placi ca sa faci bisnita cu ele, dar ma rog, asa sunt unii. Pana la urma e prost ala care da, nu ala care cere.

 

Offline vulpextreme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1029 on: 30 October 2020, 08:32 »
Sunt curios de ce ai cheltui atatia bani pentru aceste placi video... oricum toate jocurile merg fara probleme si pe seriile 1000 si 2000 iar Cyberpunk de toate lumea il ridica in slavi are niste cerinte mai mult decat decente... de-abia la anul poate o sa fie nevoie de o asemenea placa cand pretul ei va fi la jumatate fata de acum.
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1030 on: 30 October 2020, 09:23 »
Sunt curios de ce ai cheltui atatia bani pentru aceste placi video... oricum toate jocurile merg fara probleme si pe seriile 1000 si 2000 iar Cyberpunk de toate lumea il ridica in slavi are niste cerinte mai mult decat decente... de-abia la anul poate o sa fie nevoie de o asemenea placa cand pretul ei va fi la jumatate fata de acum.
Define merg fara probleme :D
Faptul ca intra in joc nu inseamna ca merg fara probleme. Deci totul depinde de nivelul de detalii/fps-uri pe care fiecare il considera optim.
Dar da, nici eu nu as da aproape 5000 lei pe un 3070, care ar trebui sa fie vandut la ~2500 lei :P
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline vulpextreme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1031 on: 30 October 2020, 10:49 »
Sunt curios de ce ai cheltui atatia bani pentru aceste placi video... oricum toate jocurile merg fara probleme si pe seriile 1000 si 2000 iar Cyberpunk de toate lumea il ridica in slavi are niste cerinte mai mult decat decente... de-abia la anul poate o sa fie nevoie de o asemenea placa cand pretul ei va fi la jumatate fata de acum.
Define merg fara probleme :D
Faptul ca intra in joc nu inseamna ca merg fara probleme. Deci totul depinde de nivelul de detalii/fps-uri pe care fiecare il considera optim.
Dar da, nici eu nu as da aproape 5000 lei pe un 3070, care ar trebui sa fie vandut la ~2500 lei :P

Ma refer la faptul ca poti juca chiar si in 4k cu o placa decenta fara probleme, normal trebuie sa mai umblii la setarile grafice, nu cred ca e musai sa jucam totul pe ultra and so on.. diferentele intre medium si ultra in unele jocuri nu sunt asa mari, daca te uiti pe alte site-uri gen vexio sau forit, 3070 e listat la 2800 de lei cam asa (desigur fara stoc), cam acesta ar trebui sa fie pretul real de vanzare.. din pacate lacomia e mare la noi si cei care se grabesc acum sa le cumpere sa joace aceleasi jocuri pe care le jucau bine mersi isi iau teapa in opinia mea, cand o sa revina stocurile cat de cat sau daca lansarea AMD e una buna sigur ii va face pe cei de la Nvidia sa-si mai bage mintile in cap, sincer nu stiu de ce 3070 a fost intr-un stoc asa mic (in europa doar din pacate, in america am inteles ca a fost valabil chiar in stocuri decente la magazinele fizice gen micro center) avand in vedere ca foloseste memorii GDDR6 care nu sunt asa rare precum cele GDDR6x, eu cred ca a fost si o strategie a producatorilor sa le vanda la supra pret acum si apoi sa bage "reduceri" imense in campaniile de oferte ca sa le vanda intr-un numar mare la pretul lor real.
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1032 on: 30 October 2020, 11:08 »
3090 este un mare fail oricum.
N-ai mai zice asa daca ai avea-o in calculator. E un monstru de placa. Pe calculatorul tau nu il intereseaza cat ai dat pe placa. Ceea ce il defineste e performanta.  Am vazut baieti cu dual core Intel razand de aia cu FX ... Pe bune? :)
Pretul nu face o placa proasta sau buna, pretul face doar achizitia proasta sau buna.
Dar daca te referi ca fail dpdvd managerial si aici lucrurile sunt discutabile. Nvidia o sa faca profit cu ea pentru ca, treaba lor de ce, unii o vor cumpara.
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1033 on: 30 October 2020, 11:34 »

Ma refer la faptul ca poti juca chiar si in 4k cu o placa decenta fara probleme, normal trebuie sa mai umblii la setarile grafice, nu cred ca e musai sa jucam totul pe ultra and so on.. diferentele intre medium si ultra in unele jocuri nu sunt asa mari, daca te uiti pe alte site-uri gen vexio sau forit, 3070 e listat la 2800 de lei cam asa (desigur fara stoc), cam acesta ar trebui sa fie pretul real de vanzare.. din pacate lacomia e mare la noi si cei care se grabesc acum sa le cumpere sa joace aceleasi jocuri pe care le jucau bine mersi isi iau teapa in opinia mea, cand o sa revina stocurile cat de cat sau daca lansarea AMD e una buna sigur ii va face pe cei de la Nvidia sa-si mai bage mintile in cap, sincer nu stiu de ce 3070 a fost intr-un stoc asa mic (in europa doar din pacate, in america am inteles ca a fost valabil chiar in stocuri decente la magazinele fizice gen micro center) avand in vedere ca foloseste memorii GDDR6 care nu sunt asa rare precum cele GDDR6x, eu cred ca a fost si o strategie a producatorilor sa le vanda la supra pret acum si apoi sa bage "reduceri" imense in campaniile de oferte ca sa le vanda intr-un numar mare la pretul lor real.
Ceva nu e ok in gandirea ta :D
nVidia nu are nici o treaba cu preturile din magazinele de la noi. E pur si simplu lacomia romaneasca. Insa imi place ca un pret de 2800 lei ti se pare OK, si injuri nVidia pt preturile de acum de la noi, cand ei au MSRP-ul de ~2450 lei :)
Si again fiecare cu gusturile lui in ce priveste grafica si framerate-ul. Tie de ex poate ti se pare ok sa ruleze un joc la 40fps cu detalii medium-low, mie nu.
« Last Edit: 30 October 2020, 12:04 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1034 on: 30 October 2020, 12:50 »
Sunt curios de ce ai cheltui atatia bani pentru aceste placi video... oricum toate jocurile merg fara probleme si pe seriile 1000 si 2000 iar Cyberpunk de toate lumea il ridica in slavi are niste cerinte mai mult decat decente... de-abia la anul poate o sa fie nevoie de o asemenea placa cand pretul ei va fi la jumatate fata de acum.
Define merg fara probleme :D
Faptul ca intra in joc nu inseamna ca merg fara probleme. Deci totul depinde de nivelul de detalii/fps-uri pe care fiecare il considera optim.
Dar da, nici eu nu as da aproape 5000 lei pe un 3070, care ar trebui sa fie vandut la ~2500 lei :P

Cu 1060 am 50fps in The Witcher 3 pe 2560x1080. Daca fac upgrade la 3440x1440, il fac cu totul si voi merge pe 6800XT + Rayzen 9 5900X (procesorul va trebui sa aiba 12cores pentru sound mixing).

Din cauza multor factori voi renunta definitiv la Nvidia si Intel. Dar asta este bine, la anul fac upgade la intregul sistem si am timp sa ma gandesc exact.

Nu exista jocuri pe care sa nu le pot rula cu mai putin de 50fps pe rezolutia de mai sus. Singura problema a fost la Doom Ethernal, nu am putut activa Ultra High textures pentru ca am doar 6Gb Vram

Dar nu pot spune ca am suferit pana acum!!! Nici rezolutia asta nu mi se pare un compromis, ba chiar foarte OK, si nici 50fps nu mi se pare putin! Shootere foarte rapide nu mai joc, in general, iar treaba cu 144Hz e foarte problematica, din cauza la ghost shadow.

Majoritatea dintre voi cred ca este deacord ca AMD i-a rupt pe intel si ca nu are rost sa mai punem problema. Insa cu Easy Memory Access, AMD i-au cam rupt pe Nvidia! Touche!
 







Post Merge: 30 October 2020, 12:55
3090 este un mare fail oricum.
N-ai mai zice asa daca ai avea-o in calculator. E un monstru de placa. Pe calculatorul tau nu il intereseaza cat ai dat pe placa. Ceea ce il defineste e performanta.  Am vazut baieti cu dual core Intel razand de aia cu FX ... Pe bune? :)
Pretul nu face o placa proasta sau buna, pretul face doar achizitia proasta sau buna.
Dar daca te referi ca fail dpdvd managerial si aici lucrurile sunt discutabile. Nvidia o sa faca profit cu ea pentru ca, treaba lor de ce, unii o vor cumpara.

Nu as fi fost atat de idiot incat sa dau €1500 pe o placa cu 10% mai puternica decat cea de 700€ doar pentru un Vram care este relevant doar in aplicatii grafice.
Si care in acelasi timp lafel de puternica cu 6900XT la $999. Chiar daca 6900XT se dovedeste mai slaba cu 5% (ceea ce nu cred, prea multi asi au AMD in maneca momentan), diferenta de pret este de 50%!!! WHAT

Am fost scheptic de la inceput, iar apoi ce sa vezi, toata lumea este dezamagita de performantele 3090!

Mai este o chestie! N-a observat nimeni ca seria 3000 pe Raytracing da chair mai nasol decat seria 2000? 3070 era chiar un pic mai slab decat 2080Ti in unele teste cu Raytracing ON. Cum e cu Ampere ala? Cum e cu RTX ala nou?? Mi se pare cam fail!

Te contrazic. Pretul este un factor absolut pentru a justifica perfomanta unui produs! cu exceptia cazului in care este extrem de bogat sau taticu' iti da foarte multi bani de PC si nu te intereseaza, dar cand o sa mai cresti o sa vezi ca si oamenii bogati (unii dintre ei) au un cod moral privind valoarea lucrurilor. Nu inseamna ca daca esti bogat, este automat intelept sa arunci cu banii pe fereastra, iar daca faci asta...
« Last Edit: 30 October 2020, 13:07 by ClaudianReyn »