Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 183314 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1110 on: 02 November 2020, 01:11 »
Naryanhd, am si eu o intrebare, daca RDR2 aparent are nevoie de minim 11GB vram, atunci de ce pe o placa cu 10GB vram nu-i ocupa pe toti?
Nu ar fi oare logic sa ii ocupe pe toti? Care este explicatia ta pt acel 1GB+ de vram lasat liber?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline andreeaki

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1111 on: 02 November 2020, 01:21 »
ia nu mai fa tu pe jmekeru' cu placa ta deja DOA cu doar 10GB VRAM, asom
si el ti-a demonstrat ca RDR2, atunci cand poate (si pe nvidia 3080 nu poate), ia mai mult de 10GB
chestie demonstrata

si pe 6800 XT va sta in 60FPS cu 11GB VRAM ocupati pe high-ultra
si tu o sa stai in 60FPS cu cu 9GB ocupati si pe medium-high
ia ghici, cine sta mai bine?

Lool
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1112 on: 02 November 2020, 01:29 »
Kodiak, nu e "aparent", e sigur, e cert ca RDR2 ia mai mult de 10GB VRAM
cum adica "aparent", frate?
cu poza-n fata tu spui "aparent"?

e simplu, asom nu a dus totul la maxim
sau jocul vazand doar 10GB, a zis sa nu o chinuiasca
« Last Edit: 02 November 2020, 01:35 by narayanhd »
 

Offline andreeaki

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1113 on: 02 November 2020, 01:53 »
RDR2 absolut totul maxat in 4k nu poti seta, poti seta totusi absolut totul maxat dar msaa x4 in loc de x8 si merge cu ~ 3x FPS si nu  depaseste cu mult 9GB vram. Daca ai avea mai multa memorie te-ar ajuta doar sa poti juca cu 20 fps... La ce folos??? Explica-mi tu domnule narayand.
 

Offline CloudFX

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1114 on: 02 November 2020, 02:03 »
Da ma eroilor, asa e, nu iti trebuie mai mult de 10gb vram, s-a intors 2015 peste noi, ce sa vezi

cat despre baiatu' ala mega IT ist de intreba " PaI DomNe lA miNe dE cE iMI coNsUMa 9 GB dIN 10 " placa aia mai face si altceva cu memoria, nu numai jocu' ala, deschide frumusel afterburner si uita-te la graph cand iesi din joc.


" Also, as we observed with the Ultra quality preset, the game is a heavy VRAM user. Ideally, even for 1080p, you want to have an 8GB buffer "

luati cu paine, exemplu' si cu apex legends care sare din 9gb vram si nu e cel mai cel joc pe texturi

Gata, eu nu imi mai bat capul, sa va luati in continuare 3080 si sa sperati ca nu o sa sara in sus cerintele de vram pe viitor. Cine stie, poate si eu o sa imi iau tot 3080 daca nu imi place 6800xt si o sa plang cu tot cu voi. O seara buna.
« Last Edit: 02 November 2020, 02:16 by CloudFX »
 

Offline andreeaki

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1115 on: 02 November 2020, 02:21 »
Nu e nimeni erou, ok, 16GB > 10GB, 6800xt > 3080, pe viitor 6800 > 3080, AMD > nvidia. Probabil ma voi juca cu setarile pe medium daca nu-mi permite placa, asta-i viata. Va sfatuiesc sa nu procedati ca mine.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1116 on: 02 November 2020, 08:40 »
sau jocul vazand doar 10GB, a zis sa nu o chinuiasca

Asta e nivelul, ce sa-i faci ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1117 on: 02 November 2020, 08:44 »
atunci, de ce lui Cloud i-a luat peste 11GB, asom?
care-i explicatia ta?
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1118 on: 02 November 2020, 09:12 »
Kodiak, nu e "aparent", e sigur, e cert ca RDR2 ia mai mult de 10GB VRAM
cum adica "aparent", frate?
cu poza-n fata tu spui "aparent"?

e simplu, asom nu a dus totul la maxim
sau jocul vazand doar 10GB, a zis sa nu o chinuiasca
Doamne, cat fanboysm!  :o :o :o :o :o Mare test ce a facut, incarcand memoria pana a lesinat procesorul, care era oricum in coma cu mult inainte sa umple 8GB.

Hai sa luam in calcul niste review-uri unde s-au testat toate placile in aceleasi conditii. https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3070-founders-edition/24.html
Vedem un Radeon VII care nu poate fi ajutat de memorie nici macar in fata competitorului direct, 2070 Super 8GB, dar mult mai important este ca vedem un 3070 8GB usor in fata lui 2080Ti 11GB. Nedus la scoala nici macar pentru ajutoare sociale sa fi si tot ai intelege ca cipul grafic omoara placa, nu memoria, si asta se va intampla in viitor cu recent lansatele si ce o sa apara anul acesta de la competitor: care va fi mai buna in review-uri ACUM, o sa fie mai buna si in VIITOR. Memoria mai incapatoare doar iti creaza senzatia ca o ai mai mare, dar bleaga va ramane daca e bleaga acum.
Si, peste toate, se observa usor ca doar 3080 ofera un fps la limita decentei. La restul din lista trebuie sa renunti la o parte din detalii daca nu ai dureri de cap si vrei neaparat sa traiesti feelingul igp-ului cu o placa care te-a costat totusi ceva banuti.
« Last Edit: 02 November 2020, 09:21 by Kherdan »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1119 on: 02 November 2020, 09:40 »
Kodiak, nu e "aparent", e sigur, e cert ca RDR2 ia mai mult de 10GB VRAM
cum adica "aparent", frate?
cu poza-n fata tu spui "aparent"?
Am zis aparent pt ca daca era cert, atunci jocul nu rula pe placi video cu mai putin de 12GB vram, sau rula execrabil.
Ceea ce, sper, ca e evident ca nu e cazul.
 
e simplu, asom nu a dus totul la maxim
sau jocul vazand doar 10GB, a zis sa nu o chinuiasca
Din ce am inteles eu era cu totul la maxim, dar ok, poate sa ne confirme. Also, ca sa fie un test relevant, ar trebui ca ambii sa aiba exact aceleasi setari, si sa ruleze benchmark-ul (ca sa fie si acelesi scene randate).
Daca jocul a decis sa nu umple tot vram-ul ca sa nu chinuiasca placa video (dragutul de el) at oare nu a clar ca nu are nevoie de tot vram-ul. Asta e diferenta dintre memoria alocata si memoria folosita, pe care tot incercam sa o explicam aici.
De ce a ocupat mai mult vram pe placa ce are mai mult vram nu avem de unde sa stim cu siguranta (decar daca vreunul din noi a participat la dezvoltarea engine-ului), insa eu vad 2 explicatii. Ori a incarcat in vram asset-uri pe care urmeaza sa le foloseasca mai incolo, ori nu a eliberat memoria de asset-urile de care nu mai are nevoie.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1120 on: 02 November 2020, 09:46 »
Placile cu 512MB VRAM au fost egale cu zero in 2007 in cazul Crysis 1. Multi ani (dupa 2007) n-a existat nici o placa video care sa-l poata rula cu detalii maxime in 1080p.
Revin cu o completare: nu memoria video era problema, ci procesoarele grafice. Acestea mureau cu mult inainte sa li s umple memoria.
https://www.techpowerup.com/review/amd-hd-7950/12.html
Dupa cum bine vezi, la 5 ani de la lansarea jocului, doar placile video cele mai puternice ofereau un 60+ in antica rezolutie 1024x768. Nu pune problema memoriei cand cu monstri ca HD6990 4GB sau GTX590 3GB erai la limita decentei intro rezolutie ceva mai mare ca 1080p si nejucabil la rezolutii mai mari.
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1121 on: 02 November 2020, 10:00 »
Eu cred ca jocul utilizeaza memoria video in functie de cata memorie gaseste, adica are o limita minima de incarcare si limita maxima difera in functie de ce gaseste pe placa.
   Singura limitare in momentul de fata cu 10 - 12 gb de memorie cred ca este la editare video. Cei de la digital foundry au aratat despre ce este vorba cand s-a lansat radeon 7.
 
« Last Edit: 02 November 2020, 10:27 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1122 on: 02 November 2020, 10:23 »
Eu cred ca jocul utilizeaza memorial video in functie de cata memorie gaseste, adica are o limita minima de incarcare si limita maxima difera in functie de ce gaseste pe placa.
   Singura limitare in momentul de fata cu 10. - 12 gb de memorie cred ca este la editare video,  Cei de la digital foundry au aratat despre ce este vorba cand s-a lansat radeon 7.
 
Ca si windows, pastreaza zorzoane in functie de cantitatea de ram disponibila, insa nici cu el nu vei simti diferente palpabile chiar daca incarca dupa un HDD/SSD cu mult mai lent ca memoria ram.
In editare video conteaza enorm cantitatea de RAM disponibila, mai putin cea video. Placa video ajuta in unele task-uri insa nu calculeaza poligoane si nu are nevoie de zorzoanele dintr-un joc, lucrand doar in modul 2D.
Exemplu dau doua benchmark-uri. Unul vechi, cu o versiune mai veche de Premiere, insa unde inclus si un Radeon VII intrecut de RTX 2060 6GB (poza 1).
Judecand dupa pozitia lui 5700XT in ultimul benchmark, R VII se situeaza undeva imediat dupa 5700XT, mult sub 2060 Super 8GB (poza 2)
Puteti descarca acest benchmark de la ei cu materialul de test cu tot, descarcati si un trial Premiere, rulati benchmark-ul si urmariti in timp real cate memorie video foloseste.
« Last Edit: 02 November 2020, 10:30 by Kherdan »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1123 on: 02 November 2020, 10:33 »
Daca are 16GB nu inseamna neaparat ca e mai buna. Toata lumea incearca sa ii explice unuia (care a vazut in FX un procesor bun cu posesori idioti, adica Xtreme fanboy amd) ca inainte de a ajunge la limitarea memoriei te omoara puterea de calcul a procesorului grafic.

Daca au aceeasi performanta iar una are +16 gb sigur e mai buna. Vor fi situatii cand sa ai peste 10gb va fi mai bine. Si e no brainer sa-i refuzi DACA chiar esti neutru.
Ti-am raspuns de atatea ori ca nu scaleaza 1:1 gpu power cu vram. Vor fi situatii cand aplicatia pune mai mult efort pe vram si mai putin pe gpu.
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1124 on: 02 November 2020, 10:39 »
nu, Kodiak, explicatia ta e complet lipsita de sens si puerila
si dc vei mai face inc-o data Neon Noir, vei vedea ca alocarea memoriei VRAM se face dinamic, nu static
deci, nu mai baga chestia aia cu mem. alocata si mem. folosita

nostim e ca daca ii intrebi pe cei care sustin ca 10GB sunt de ajuns, ce ai alege dintre 1060 3GB si 1060 6GB,
toti ar spune 1060 6GB. cand ii intrebi de ce, ar spune "pt c-are VRAM mai mult"
acum, daca-i intrebi ce ai lua, 6800XT cu 16GB sau 3080 cu 10GB, vor spune 3080
ii intrebi de ce, pretind ca 10GB sunt suficienti
cele 10 jocuri din lista care cer 9-10GB nu se iau in considerare pt ca explicatiile si parerile lui Kodiak

cat de ironic :))
« Last Edit: 02 November 2020, 10:46 by narayanhd »