Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181651 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1215 on: 15 November 2020, 18:58 »
inseamna ca tipul asta cu 3090... minte
ia baga un ochi aici, minutul 14:30 incolo
eu cred ca tu minti, asom

super, asom, inseamna ca si andreeaki minte cu WD legion!
bai, da' toti mint numa' tu spui adevaru'!

cloud a testat RDR cu totul la maxim si i-a luat 12GB
a pus si poza
cum de negi asa ceva? cum de negi inclusiv poza postata de mine?
ce-i cu tine?



« Last Edit: 15 November 2020, 19:18 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1216 on: 15 November 2020, 19:18 »

wolfenste, fii sigur ca lumea o sa cumpre seria RX6000 la greu, nu le plange tu de mila. Dar sa vii si sa faci lobby aici pt ei DOAR pt ca au mai mult vram mi se pare absurd. In momentul in care o sa fie ambele pe piata si ne vom convinge ca perf este cea din slide-urile AMD, atunci vom avea cu adevarat posibilitatea sa alegem o placa high end fie de la nVidia, fie de la AMD.

Nu fac lobby, doar ma pufneste rasul cand vad gameri avocati ai specificatiilor mai sarace in loc sa se bucure ca pot cumpara o placa video mai dotata, fara sa-si mai scrinteasca neuronul sa explice ce si cum de ce putin. In astfel de momente cand concurenta vine cu ceva peste, se strange lantul si ies la iveala fanboii. Tu Kodiak poate ca ai avut AMD in trecut dar asta nu mai inseamna acum nimic, si dumy a avut Nvidia.

Ma mai pufneste rasul cand vad ca fanii se reped sa ia Nvidia pentru ca stiu deja cum sta treaba din leaks, dar acum asteapta cuminti benchmarks, cu Nvidia in PC si cu speranta in suflet sa iasa Nvidia un milimetru mai in fata macar intr-o privinta. Daca nu iese, mai raman motive, driveri, calitate si chiar si faptul ca Nvidia are cuda cores pe cand AMD nu are. Despre asta e vorba. E iUmor pe net.
« Last Edit: 15 November 2020, 19:22 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1217 on: 15 November 2020, 19:21 »
Ce e de la minutul 14:30 incolo?
Din ce vad eu dedicated vram nu trece de 9GB, deci nu inteleg ce vrei sa arati?

Si tu inca nu pricepi cum e cu allocated vram. Pe o placa video cu 24GB vram e normal sa vezi mai mult vram alocat decat pe o placa video cu 10GB vram.
Si vezi ca mai era o poza din The Divison 2, nu mai stiu cine a pus-o, in care MSI AB arata 17GB vram ocupati. Te rog sa imi zici si mie ce ai inteles tu din poza aia? Ca jocul ala cere neapart peste 17GB vram ca sa mearga bine?

wolfenste, spre deosebire de tine, noi astia impartiali, care nu urmam orbeste un producator, ne uitam la perf mai intai de toate, nu la specificatii. Nu ma incalzeste cu nimic daca pe hartie o placa video sta exceptional, daca in real use dezamageste.
Si crede-ma ca si pe noi ne bufneste rasul cand vedem pe unii ca tine cum primul lucru la care se uita este vram-ul.
« Last Edit: 15 November 2020, 19:31 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1218 on: 15 November 2020, 19:25 »

Si tu inca nu pricepi cum e cu allocated vram. Pe o placa video cu 24GB vram e normal sa vezi mai mult vram alocat decat pe o placa video cu 10GB vram.


Dar ia intreaba-te si tu, de ce aloca ma proasta aia de placa video mai mult acolo unde gaseste mai mult? Nu o fi mai bine asa din oarecare motiv? Si implicit ca situatia optima e sa gaseasca in loc sa economiseasca?
In astfel de situatii cantitatea e o calitate. Pentru ca e mai bine (am zis mai bine, mai bine inseamna mai bine) sa ai loc sa te desfasori decat sa faci minuni sa incapi.
« Last Edit: 15 November 2020, 19:28 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1219 on: 15 November 2020, 19:33 »
Nu placa video aloca vram-ul ci jocul. Si poti fi mai multe explicatii, pe care le-am mai zis de cateva ori pana acum, asa ca nu-mi bat capul sa le repet pt ca le stii deja f bine, dar alegi sa le ignori.
Dar sunt curios, intre o placa video cu x vram si 60fps-uri in jocurile actuale, si una cu 2x vram dar 40 fps-uri in jocurile actuale, tu ce ai alege si de ce?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1220 on: 15 November 2020, 19:33 »
kodiak, ce teatru ieftin joci
"noi astia impartiali"  la cine te referi? la tine? la slicker? la scorilo? la asom?
v-am facut o lista cu 12 jpocuri care acum cer 9-10GB si voi tot va gasiti voua insiva explicatii aiurite si te si va numiiti impartiali?!!
mai si pun dovada clara ca godfall acum cere 10GB, fara RT, si te mai faci si ca nu intelegi ce vezi acolo si te autonumesti "impartial"?!!
cat de tare!!! :)))
« Last Edit: 15 November 2020, 19:40 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1221 on: 15 November 2020, 19:40 »
Nu placa video aloca vram-ul ci jocul. Si poti fi mai multe explicatii, pe care le-am mai zis de cateva ori pana acum, asa ca nu-mi bat capul sa le repet pt ca le stii deja f bine, dar alegi sa le ignori.
Dar sunt curios, intre o placa video cu x vram si 60fps-uri in jocurile actuale, si una cu 2x vram dar 40 fps-uri in jocurile actuale, tu ce ai alege si de ce?

Nu conteaza cine aloca, ideea ramane. Daca cineva a scris jocul ala sa aloce atat, poate ca o fi vreun nenorocit de motiv, nu?
Ce ai mai spus sunt ideile tale tu cu tine si cu calculatorul tau (un tu generic). In realitate nu prea stim. Asa pot sa vin si eu sa zic ca uite, ca o paralela cu alocarea de RAM (ca si voi tot paralela ati facut) nu vad un motiv ca alocarea sa fie mai mare decat necesitatea. Are sens sa aloci mai mult decat ti-ar trebui in stack, pentru ca e fix. Dar in heap e dinamic, creste pe masura ce folosesti. O fi asa cu vramul? Dracu stie, dar ia uite ce misto pot sa bat si eu campii.

Stiu stiu speri sa iasa Nvidia in fata in benchmarks cu 1% in jocurile actuale sa iti justifici alegerea. Daca ar fi ceva consistent +20% ok. Dar daca as lua high end sigur as lua pentru multi ani deci m-as uita la tot ce ofera placa.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1222 on: 15 November 2020, 19:55 »
inseamna ca tipul asta cu 3090... minte
ia baga un ochi aici, minutul 14:30 incolo
eu cred ca tu minti, asom

super, asom, inseamna ca si andreeaki minte cu WD legion!
bai, da' toti mint numa' tu spui adevaru'!

cloud a testat RDR cu totul la maxim si i-a luat 12GB
a pus si poza
cum de negi asa ceva? cum de negi inclusiv poza postata de mine?
ce-i cu tine?


Nu, CE E CU TINE de nu poti intelege ceva simplu? Ca nu e important cat se aloca cand exista memorie disponibila ci cat cere jocul. E ca si la PC: se aloca memorie, se fac cache-uri in memorie, memoria de multe ori ramane alocat si cand informatia nu mai e folosita, alte procese pot aloca memorie si memoria sa ramana alocata.

Daca ar fi fost necesari peste 10GB RAM tu realizezi ca mie  nu mi-ar fi mers jocul in conditiile respective? Or eu NU AM Nici o problema, jocurile merg perfect si am pus si screenshots doveditoare sa se vada ca jocul NU ARE NEVOIE de mai multa memorie.

Este total irelevant cata memorie este ALOCATA, important este NECESARUL de memorie, care s-a dovedit again and again ca NU este asa cum spui tu.

Si mai imbecilule, opreste-te din a ma mai face mincinos, mai ales cand postez si screenshots ca dovada, NU am nici un motiv sa mint ca mie mi-ar merge ok.

Nu placa video aloca vram-ul ci jocul. Si poti fi mai multe explicatii, pe care le-am mai zis de cateva ori pana acum, asa ca nu-mi bat capul sa le repet pt ca le stii deja f bine, dar alegi sa le ignori.
Dar sunt curios, intre o placa video cu x vram si 60fps-uri in jocurile actuale, si una cu 2x vram dar 40 fps-uri in jocurile actuale, tu ce ai alege si de ce?

Nu conteaza cine aloca, ideea ramane. Daca cineva a scris jocul ala sa aloce atat, poate ca o fi vreun nenorocit de motiv, nu?
Ce ai mai spus sunt ideile tale tu cu tine si cu calculatorul tau (un tu generic). In realitate nu prea stim. Asa pot sa vin si eu sa zic ca uite, ca o paralela cu alocarea de RAM (ca si voi tot paralela ati facut) nu vad un motiv ca alocarea sa fie mai mare decat necesitatea. Are sens sa aloci mai mult decat ti-ar trebui in stack, pentru ca e fix. Dar in heap e dinamic, creste pe masura ce folosesti. O fi asa cu vramul? Dracu stie, dar ia uite ce misto pot sa bat si eu campii.

Stiu stiu speri sa iasa Nvidia in fata in benchmarks cu 1% in jocurile actuale sa iti justifici alegerea. Daca ar fi ceva consistent +20% ok. Dar daca as lua high end sigur as lua pentru multi ani deci m-as uita la tot ce ofera placa.

E valabil si pt tine, nici tu nu intelegi cum functioneaza. De exemplu unele programe au GC (garbage collectors) care exact asta face: dealoca memoria care NU mai este folosita dar a ramas ocupata (alocata). Si asta se intampla cand memoria alocata ajunge catre maximum, daca nu ajunge, acele GC nu se activeaza, pt ca nu e necesar. Adica daca ai 16GB acel garbage collector nici nu se va obosi sa dealoce din memorie cand alocata e 12 chiar daca necesarul este de 6.  Memory heap creste pe masura ce folosesti dar nu scade cand nu-l mai folosesti, trebuie curatat.

Este la fel si la VRAM? Aparent este, cand ai pe o placa cu 24 alocati 17 si pe una cu 8 alocati 6 FARA A AFECTA PERFORMANTA.

« Last Edit: 15 November 2020, 20:02 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1223 on: 15 November 2020, 20:06 »
man, conform pozelor tale, ai mintit
eu ti-am pus dovada ca jocul cere 10GB. simplu

atat tu cat si restul ca legati de chestia asta cu VRAM alocat si utilizat doar ca o scuza, nimic mai mult
intr-o pv cu 10GB, daca jocul va utiliza exact 10GB, 9GB vor sta in VRAM, 1GB va fi buffer, iar restul de 1GB pana la cei 10 utilizati, vor sta pregatiti in RAM pt a fi trimisi spre VRAM
iar legat de stutter, depinde de ce chef a avut programatorul pt optimizare
la fel, simplu
dar tu & co gasiti scuze penibile ca sa va mintiti pe voi insiva cand realitatea e total alta: 10GB sunt la limita sau insuficenti pt 4K acum, nu peste 6 luni
« Last Edit: 15 November 2020, 20:12 by narayanhd »
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1224 on: 15 November 2020, 20:15 »
Domnilor, doua jocuri lansate la sfarsitul lui 2020 si sponsorizate de AMD (AC Valhalla si Godfall), nu au nici pe departe nevoie de mai mult de 8GB. In 4K, doar RTX 3090 abia scoate 60 fps in ele folosind o treime din memoria disponibila la Godfall si un sfert in cazul Valhalla.
Propun sa asteptam anul 2025 ca cei doi batuti in cap sa isi poata argumenta fanboismul ridicol.
« Last Edit: 15 November 2020, 20:17 by Scorilo »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1225 on: 15 November 2020, 20:16 »
v-am facut o lista cu 12 jpocuri care acum cer 9-10GB si voi tot va gasiti voua insiva explicatii aiurite si te si va numiiti impartiali?!!
Ti s-au demontat aproape toate jocurile de pe lista aia, dar tu tot continui cu ea.
Te-am intrebat ce ai inteles tu din poza aia cu The Division 2 si 17GB vram alocati? Te faci ca nu vezi si ignori gratios.
Cu fiecare post dai dovada ca nu esti o persoana cu care se poate purta o discutie civilizata si argumentata.

mai si pun dovada clara ca godfall acum cere 10GB, fara RT, si te mai faci si ca nu intelegi ce vezi acolo si te autonumesti "impartial"?!!
cat de tare!!! :)))
Care dovada? Te referi cumva la ultimul filmulet pus de tine care arata 9GB dedicated vram? Eu cred ca nici tu intelegi ce postezi. Deci te rog explica, daca poti, cum ai tras tu concluzia din filmuletul ala ca Godfall cere minim 10GB vram?
Ti-a aratat asom ca pe 3080 jocul merge in 80fps cu 3080, si nici macar 9GB vram alocati, si 5-6GB folositi.
Deci explica-mi si mie cum e posibil, daca jocul "cere" 10GB??
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1226 on: 15 November 2020, 20:18 »


E valabil si pt tine, nici tu nu intelegi cum functioneaza. De exemplu unele programe au GC (garbage collectors) care exact asta face: dealoca memoria care NU mai este folosita dar a ramas ocupata (alocata). Si asta se intampla cand memoria alocata ajunge catre maximum, daca nu ajunge, acele GC nu se activeaza, pt ca nu e necesar. Adica daca ai 16GB acel garbage collector nici nu se va obosi sa dealoce din memorie cand alocata e 12 chiar daca necesarul este de 6.  Memory heap creste pe masura ce folosesti dar nu scade cand nu-l mai folosesti, trebuie curatat.

Este la fel si la VRAM? Aparent este, cand ai pe o placa cu 24 alocati 17 si pe una cu 8 alocati 6 FARA A AFECTA PERFORMANTA.



Pai invata-ma maestre! Da-mi un motiv sa cred ca ceea ce spui e ceva real nu ce iti urla tie in cap. Pana atunci pentru mine e absurd sa lasi gunoi care asteapta gunoierii iar aia nu se misca pana cand nu e groasa. Deci hai, baga aici explicatie bine sustinuta cu links pertinente (nu opinii de fanboi). Nu ca in ultimele doua randuri - tu cu tine si cu mintea ta ia uite deductie.
« Last Edit: 15 November 2020, 20:23 by wolfenste »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1227 on: 15 November 2020, 20:20 »
te cred, din moment ce eu vin si va destram convingerile de "impartiali"
kodiak, esti un actor de-o calitate indoielnica
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1228 on: 15 November 2020, 20:21 »
Domnilor, doua jocuri lansate la sfarsitul lui 2020 si sponsorizate de AMD (AC Valhalla si Godfall), nu au nici pe departe nevoie de mai mult de 8GB. In 4K, doar RTX 3090 abia scoate 60 fps in ele folosind o treime din memoria disponibila la Godfall si un sfert in cazul Valhalla.
Propun sa asteptam anul 2025 ca cei doi batuti in cap sa isi poata argumenta fanboismul ridicol.

Asa se vede de la tine. De la mine se vede altfel. E absurd sa tot argumentezi "sa fie mai putin" cand poti din 2020 sa iei mai mult. O trebui? Ce-mi pasa daca nu. Asta e gandire sanatoasa de nivel gamer. Dar daca ne bagam la explicatii cu aloca si plm, o dam in ridicol.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1229 on: 15 November 2020, 20:23 »
man, conform pozelor tale, ai mintit
eu ti-am pus dovada ca jocul cere 10GB. simplu

Tu eti chiar prost gramada. Pozele postate de mine arata exact ce am spus. Cum pmea vezi tu altceva? Iti arata performanta in joc si memoria ocupata. UNDE pmea e minciuna?

Nu ai pus nici o dovada, prostane, in nici un caz ca jocul cere 10GB. Daca jocul ar fi cerut 10GB nu ar fi mers la mine, ar fi aratat 10GB si pe screenshoturile mele. Capisci? Sau e prea greu pentru prostovani?

Memoria alocata nu este acelasi lucru cu memoria necesara.



Pai invata-ma maestre! Da-mi un motiv sa cred ca ceea ce spui e ceva real nu ce iti urla tie in cap. Pana atunci pentru mine e absurd sa lasi gunoi care asteapta gunoierii iar aia nu se misca pana cand nu e groasa. Deci hai, baga aici explicatie bine sustinuta cu links pertinente (nu opinii de fanboi). Nu ca in ultimele doua randuri - tu cu tine si cu mintea ta ia uite deductie.

Valabil si pentru tine: doar un prostovan poate sa se uite la un scrennshot care arata CLAR ca jocul NU necesita mai mult de 10GB si totusi sa continue sa sustina ca nu domle, fara 16GB nu merge.


Asa se vede de la tine. De la mine se vede altfel. E absurd sa tot argumentezi "sa fie mai putin" cand poti din 2020 sa iei mai mult. O trebui? Ce-mi pasa daca nu. Asta e gandire sanatoasa de nivel gamer. Dar daca ne bagam la explicatii cu aloca si plm, o dam in ridicol.

Gandire sanatoasa de nivel gamer este: imi iau placa care ofera performanta mai ridicata. Gamerul care isi ia placa de 16GB la o performanta inferioara are o gandire de prostovan. Clar.
« Last Edit: 15 November 2020, 20:28 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste