Author Topic: Merita sa cumperi piese pentru PC de pe Amazon daca locuiesti in Romania?  (Read 1657 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ciobi178

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile

Salut
Voiam sa imi cumpar un rtx 2060 dar am vazut ca pe orice site din romania gen pc garage sau emag costa undeva la 2000 de lei.
Pe cand pe amazon sau newegg costa undeva la 1500 de lei.
Voiam sa stiu daca se merita sa cumpar de acolo si daca a mai cumparat cineva de la ei.
« Last Edit: 02 April 2019, 10:30 by Gex »
 

Offline DasModell

newegg nu livreaza in Romania
si chiar daca ar livra... teoretic de la anumite valori/anumite produse .. se platesc taxe daca sunt importat6e din afara UE
 

Offline oldshooterman

Practic, nu teoretic, TVA se aplica pe valori de la 10 Euro in sus, inclusiv pe transport (pe importuri din zone extracomunitare). Firmele serioase asigura coletele la valoarea reala, deci pretul final e cel al produsului, plus transportul, plus TVA 19% peste totul, eventual si o mica vama pentru anumite produse, fara vama la placa video. Plus complicatiile cu garantia in caz de nevoie.
 

Offline Bogdan_P

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 21 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
 Pentru 500 de lei nu merita sa te stresezi. Oricum 19% TVA inseamna 1.785 lei, daca mai pui si transportul tot acolo ajungi.

 Pentru placi gen 2080 Ti si variante gen FTW3 poate merita, fiindca la noi le vad la preturi exorbitante comparativ cu alte 2080 Ti chiar daca diferentele de pret sunt mult mai mici.

 Evga are garantie internationala pe produs iar Gigabyte ofereau si ei parca pentru Aorus Ultra 4 ani insa pe persoana(deci trebuie inreg. cu factura). Insa pentru 2060 nu iti mai pierzi vremea.
 

Offline Nosferat

Cum s-a mai mentionat, nu merita. Si eu la o vreme ma gandeam sa cumpar un laptop, era diferenta de 1400 ron, amazon vs emag. Insa asa cum s-a mai mentionat, dupa ce faci niste calcule, nu faci nu stiu ce economie la produs.

Iar la garantie mereu e complicat,si cu internationala, doar timpul pierdut pana trimiti,pana primesti inapoi, am avut un 680GTX la o vreme, am asteptat mai bine de 1 luna cu acea garantie sa primesc alta placa video,cu destul de multe batai de cap, la noi primeam o alta placa in max 1 saptamana.
« Last Edit: 09 May 2019, 11:30 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind