Author Topic: Cum scapam de Banding/Flickering/Artifacts Compressions  (Read 400 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Am sesizat problema asta de un an incoace.
Mi se intampla in jocuri si in clipurile de pe YouTube.  Pe YouTube se poate rezolva numai daca setez meniul pe Light si evit modulul Dark, si mai ales, daca dezactivez prostia aia de iluminat cinematografic.

Dar nu pot rezolva problema din jocurile video.
Am schimbat doua sisteme de PC deja.  Am trecut de la sistem la AMD la cel de Intel/Nvidia RTX 3060, am schimbat doua monitoare, de la LG 2K la Benq 4K, iar recent mi-am luat TV 4K Ultra HD de la Philips.  Am schimbat trei HDM-uri.  Pe ultimul am dat 100 lei.
Am dat o gramada de bani, cred ca in jur de 10,000 lei.
Si nimic.

Artefactele de compresie si banding-ul sunt prezente in jocurile video (alea noi), mai ales cand e noapte si se observa pe cerul noptii din jocuri. Se manifesta si in meniuri daca sunt zone intunecate.  Si pe filmele si serialele din Netflix/Disney+/HBOMax daca sunt imaginile prea intunecate. Daca le urmaresc exclusiv pe TV, pe Android,  nu apar.
 
Am schimbat setarile si tot nimic.

Nu cred sa fie de la praf sau ca-i placa video defecta.
Si inainte mai aveam praf in perioade cand nu curatam PC-ul si nu se manifesta asa.

Deci nu e praful!

Nu are cum sa fie nici de la drivere!


Am luat in calcul si varianta in care poate am innebunit eu si aveti si voi, cum zice tipul asta. 
Pana in 2022 eu nu aveam problema asta!

Mi-e dor de vremurile cand admiram cerul noptii in jocurile video si admiram stelele. Acum nu mai pot pentru ca imi apar artefactele de compresie si Bandingul ala enervant!


« Last Edit: 23 April 2023, 21:08 by joedonald »