Author Topic: Jedi: Fallen Order  (Read 10350 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline slicker

Jedi: Fallen Order
« Reply #45 on: 27 November 2019, 15:28 »
Ce ai descris tu acolo nu asta inseamna un RPG? Castigi abilitati pe parcurs sa treci peste obstacole?  :))))
Din fericire, devine mai bun in a2a jumatate, lucru mai rar in ziua de azi. E jocul anului din punctul meu de vedere, fanboy and stuff, exceptand ceva problemute pe parcurs. Nu la nivelul lui Jedi Outcast, chiar daca pe ultimul il privesc si cu alti ochi, dar e clar cel mai bun action SW din ultimii 15 ani si mai bun ca toate filmele Disney la un loc.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline ZorracK

Jedi: Fallen Order
« Reply #46 on: 27 November 2019, 16:14 »
E slabut ca gameplay dar imi place, si da ai backtracking nene! fara discutie exista, dar nu ma deranjeaza.
Sunet ok, grafic e f bine optimizat dar nu e de goty clar!
 

Offline Raziel01

Jedi: Fallen Order
« Reply #47 on: 27 November 2019, 16:35 »
Ce ai descris tu acolo nu asta inseamna un RPG? Castigi abilitati pe parcurs sa treci peste obstacole?  :))))

Jocul asta e RPG? :D

Din fericire, devine mai bun in a2a jumatate, lucru mai rar in ziua de azi. E jocul anului din punctul meu de vedere, fanboy and stuff, exceptand ceva problemute pe parcurs. Nu la nivelul lui Jedi Outcast, chiar daca pe ultimul il privesc si cu alti ochi, dar e clar cel mai bun action SW din ultimii 15 ani si mai bun ca toate filmele Disney la un loc.

Ce devine mai bun in a 2-a jumatate? La inceput ai o faza exploziva destul de bine realizatata, daca ignori tranzitia proasta dintre cutscenes. Aceasta e urmata de novelty-ul dat de gameplay-ul hibrid si doua jumatati de planete relativ OK. Pe masura ce avansezi devine mai repetitiv si mai prost pe partea de story. Ti se alatura in companion din flori. Dialogurile n-au tranzitie intre ele. Story-ul se dezvolta full comic book style. Si toate astea cu o performanta mai proasta si mai mult backtracking.

Lego Star Wars da ture in jurul lui JFO.  ;D
« Last Edit: 27 November 2019, 16:39 by Raziel01 »
 

Offline slicker

Jedi: Fallen Order
« Reply #48 on: 27 November 2019, 16:57 »
Pai nu e RPG tocmai de aia, nu pricepeam problema si de ce ar fi progresia asta un issue:))

Mane analizezi prea mult, acolo unde nu trebuie. E normal sa aibe hibe. Dar diefrenta intre el si un joc prost e mare. Anul asta in afara de Sekiro si Surge 2 ce a mai iesit cat de cat interesant? Mai ales in universul SW? Nada, zilch, niente. Eu imi doresc un Jedi Outcast  2 de 10 ani. Mi-am luat teapa cu toate star wars-urile. Asta e primul mai rasarit care NU e SJW bullshit, nu pune accentul pe feminazi si il simt cu buget frumos. Eu unul zic bogdaproste.

Nu am nevoie de Kreia sa am parte de 20 de ore de filozofii. Alea le pastrez pt min-maxing la Kotor. Aici nu vroiam decat un action decent, cu o grafica exceptionala si cat de cat muncit. Am primit inzecit.
« Last Edit: 27 November 2019, 16:59 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Jedi: Fallen Order
« Reply #49 on: 27 November 2019, 17:22 »
Pai nu e RPG tocmai de aia, nu pricepeam problema si de ce ar fi progresia asta un issue:))

Pentru ca e shallow?

Post Merge: 27 November 2019, 17:27
Mane analizezi prea mult, acolo unde nu trebuie. E normal sa aibe hibe. Dar diefrenta intre el si un joc prost e mare. Anul asta in afara de Sekiro si Surge 2 ce a mai iesit cat de cat interesant? Mai ales in universul SW? Nada, zilch, niente. Eu imi doresc un Jedi Outcast  2 de 10 ani. Mi-am luat teapa cu toate star wars-urile. Asta e primul mai rasarit care NU e SJW bullshit, nu pune accentul pe feminazi si il simt cu buget frumos. Eu unul zic bogdaproste.

Really? Ma intrebi asta? Pai anul asta au iesit o gramada de jocuri interesante care eclipseaza un joc de nota 7 precum JFO. Hai sa-ti fac o lista scurta:
Resident Evil 2 Remake
Metro: Exodus (Xbox Pass for PC)
DMC5
APEX Legends
Sekiro
Risk of Rain 2 (Early Access)
MORDHAU
Sunless Skies
Anno 1800
Hell Let Loose (Early Access)
Hunt: Showdown (si-a pierdut din farmec cu modificarile de la lansare, still good)
Children of Morta
Stygian: Reign of the Old Ones (flawed si neterminat, still good)
Si cel mai important, anul asta a iesit Disco Elysium care eclipseasa tot cu writing-ul sau exceptional care nu iarta si stilul artistic fantastic.

Post Merge: 27 November 2019, 18:21
Am uitat sa mentionez:
A Plague Tale Innocence
Gibbous (made in RO)


Post Merge: 27 November 2019, 18:22
Battlefleet Gothica Armada II
Total War Three Kingdoms
UBOOT (Early Access)
« Last Edit: 27 November 2019, 18:22 by Raziel01 »
 

Offline duke_zz

Jedi: Fallen Order
« Reply #50 on: 28 November 2019, 09:30 »
pune si The Outer Worlds acolo (care da, e rpg). Compari jfo cu tow si iti da ca si jfo e rpg? really?
Crestem viata si forta si 2-3 abilitati semi inutile.. si iti dam cate o putere, pe rand.
Nu e backtracking? tocmai m-am intors pe zeffo, ca asa a zis jocul, inca o jumate de planeta, inca o abilitate invatata



*ah si RDR2 :P
 

Offline slicker

Jedi: Fallen Order
« Reply #51 on: 28 November 2019, 12:27 »
Metro Exodus? mai bun ca JFO? pe ce planeta? E singurul Metro pe care l-am abandonat la jumatate atat de mult mi-a placut. Fiecare cu branza lui pana la urma, dar pentru mine anul asta nu a reprezentat decat Sekiro, Surge2, JFO si Outer Worlds pt nostalgia kicks. :)

LE: RDR2 e o abominatie repetitiva mult sub primul.

LE2 sa nu fiu rau, si Plague a mers binisor, dar nu de peste 6, pentru ca e un pic peste un walking simulator si toate punctele vin de la story si atmosfera.
« Last Edit: 28 November 2019, 12:32 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Jedi: Fallen Order
« Reply #52 on: 28 November 2019, 12:39 »
Ca ti-a placut sau nu e irelevant. Tocmai ce ai spus ca esti un faboy SW, deci esti predispus sa tolerezi mizeriile SW. Sa fii SW fan in this day and age... :D

Metro Exodus e un joc care arata mai bine, cu un gameplay mult mai bine inchegat si o poveste si character development la ani lumina de JFO.

LE: RDR2 e o abominatie repetitiva mult sub primul.

Cata ironie sa spui asta, cand sustii ca JFO n-are backtracking, trololol.
« Last Edit: 28 November 2019, 12:41 by Raziel01 »
 

Offline slicker

Jedi: Fallen Order
« Reply #53 on: 28 November 2019, 14:46 »
Nici o ironie voita/nevoita. Cand ajungi la alxlea camp iti dai seama cam despre ce e vorba in tot jocul.

Daca tu ai gasit interesante monologurile interminabile din Metro, esti printre singurii . Am terminat Metro 1-2 de foarte multe ori, iar primul in VR inca o data. Daca pe asta l-am abandonat e de rau :) In JFO abia am asteptat sa invat sa sar dublu, sa am dual sabers, sa am un force push sa dau cu aia negri si rai de pamant. Asta am vrut asta am primit. Daca nu te sensibilizeaza privelistea de pe Dathomir, Shadow Lands din Kashyk, pe melodia pur si simplu genial interpusa, problema e la tine.
Eu cu asta am crescut si ne jucam afara in tzarana la 5 ani de-a vaderake. Nu sunt atat de fanboy incat sa consider demne de respect ultimele jeguri facute de Disney, nu am vrut filozofia din Kotor2 si cum am jucat absolut tot ce a iesit anul asta pe piata, pot spune ca sunt indreptatit sa imi dau cu parerea ca asta e goty. Mai am un pic de speranta in Phoenix Point dar tare ma tem ca nu o sa fie la nivelul lui xcom2
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Jedi: Fallen Order
« Reply #54 on: 28 November 2019, 17:14 »
Daca tu ai gasit interesante monologurile interminabile din Metro, esti printre singurii .

Ai tu vreo statistica? Macar monologurile alea sunt bine scrise. :D

Asta am vrut asta am primit. Daca nu te sensibilizeaza privelistea de pe Dathomir, Shadow Lands din Kashyk, pe melodia pur si simplu genial interpusa, problema e la tine.

Well, I'm the kind of guy that wants substance over flash and abused nostalgia. Think about it! ;)


si cum am jucat absolut tot ce a iesit anul asta pe piata, pot spune ca sunt indreptatit sa imi dau cu parerea ca asta e goty. Mai am un pic de speranta in Phoenix Point dar tare ma tem ca nu o sa fie la nivelul lui xcom2

Pun pariu ca n-ai jucat jumatate din jocurile pe care le-am listat mai sus. N-am jucat eu tot ce a iesit bun anul si sunt destul de convins ca am jucat mai multe ca tine. ;D ;D JFO n-are fata de GOTY nici daca incepe EA sa arunce cu banii.  ;D
« Last Edit: 28 November 2019, 17:22 by Raziel01 »
 

Offline slicker

Jedi: Fallen Order
« Reply #55 on: 29 November 2019, 11:58 »
Man nu ai cum sa-mi pui pe lista Mordhau, Apex si chiar RoR2 si sa iti iau in serios criticile la adresa TFO.
Children, Skies, DMC5-(lol, in afara de combat, ai stilul imputit de wareaboo in tot jocul), adica nu poti veni cu de astea sa combati TFO care e de 10x mai lucrat.
Disco e singurul indie care merita 1000% aprecieri dar e mult prea stufos pentru propriul lui bine. Asta o sa il joc probabil si la anul si tot nu il termin si e scuza perfecta cand ma cearta sotia ca nu mai citesc nimic :)

Ideea e ca in sfarsit am de la EA un joc Star Wars bine lucrat, fara microshittranzactii, care arata bine, se joaca bine si exact ce ar trebui sa fie un action SW. Daca am ajuns sa ridicam din sprincene si la asa ceva, in conditiile in care a fost un an dezastruos...
« Last Edit: 29 November 2019, 12:02 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Jedi: Fallen Order
« Reply #56 on: 29 November 2019, 13:53 »
In primul rand, eu nu ti-am pus RoR2 pe lista pentru ca nu e un joc de anul asta. Mai toate jocurile alea exceleaza la ceva. La ce exceleaza TFO? E un hibrid lipsit de indentitate ale carui elemente sunt mult mai bine conturate in alte jocuri.




Quality!
« Last Edit: 29 November 2019, 14:00 by Raziel01 »
 

Offline slicker

Jedi: Fallen Order
« Reply #57 on: 29 November 2019, 17:43 »
Filmul asta tocmai imi confirma ca are de ce sa imi placa jocul.  Serios, cauti prea mult nod in papura si nu e cazul. Asta nu e Fallout 76. si nici NMS sa dai cu ele de pamant in mod justificat. Pentru tine e joc de 7. Pentru mine e de 9.
Asta e exact ca discutia aia, Star Trek is shit pt ca nu ai gravitatie pe nava, hence tot filmul e un cacat plin de ineptii.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Nosferat

Jedi: Fallen Order
« Reply #58 on: 29 November 2019, 18:52 »
Cut the shit guys,o dati ca si olds in mass effect andromeda care nu ar vede nici in ruptul capului defectele jocului,el o tot tine cu ale lui.

Daca iti place,iti place,eu am jucat,am terminat jocul. Nu a fost penibil sau ceva,dar nici nu am ramas impresionat. Ma asteptam la mai mult,evident pare mega bombastic dupa tspe failuri din acest univers,insa daca il pui de sine statator jocul nu este chiar asa de impresionant precum pare. Putea fi un mass effect 1,si m-ar fi castigat instant, altfel, nu. Adica are momente chiar bune,dar per total,ca un pachet intreg,are lipsuri.
Ignore list :astateofmind
 

Offline slicker

Jedi: Fallen Order
« Reply #59 on: 29 November 2019, 22:54 »
Ma scuzi ME e un cacat consolizat. Normal ca TFO are lipsuri wtf?? As fi preferat alegeri, vorba aia JK2 a facut-o acu tzespe ani, aici sunt god guy pt ca. Logica ar fi, vrea sa respecte space-opera din 1979 incoace, unde cavalerii jedi erau peace keepers PUNCT. Fara gri, fara nimic. Doar alb-negru.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon