Author Topic: Mi-e dor de anii 2000 (de epoca Bush)  (Read 594 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mi-e dor de anii 2000 (de epoca Bush)
« on: 05 July 2023, 12:03 »
Nu mi-e dor de Bush insusi....doamne fereste, ala a fost cel mai catastrofal presedinte din istorie, ca din cauza lui suntem unde suntem geopolitic si economic vorbind. 


De fapt, mi-e dor de vremea cand producatorii de jocuri erau mai creativi si aveau mai multa libertate in a ne oferi jocuri in care sa avem "libertate" in GTA.

Cand se faceau jocuri experimentale.

Cand producatorii veneau cu idei originale.

Cand putea sa se scoata jocuri de strategie ca Medieval 2 sau Command and Conquer Generals fara ca musulmanii sa vocifereze.

Cand producatorii nu erau obligati sa faca jocuri cu protagonisti de culoare sau protagonisti de sex feminin care sa fie si niste feministe agresive.

Cand nu se facea propaganda politica de stanga.

Cand grafica jocurilor evolua de la an la an...........ce jucam acum e la nivelul lui Crysis 1 din 2007.

Cand nu ajungeam sa ne jucam indie-uri cu grafica inapoiata ca sa cautam macar o poveste de calitate.

Cand nu se bagau actori de la Hollywood sa faca interpretari vocale.

Cand nu existau microtranzactii si dlc-uri, ci doar expansions-uri.

Cand jocurile erau jocuri, nu filme interactive cu multe cutscene-uri la toti pasii.

Cand nu cheltuiai mii de lei pe placi video.

Cand existau reviste si site-uri de stiri si recenzii din gaming in Romania - Computer Games, Chip, Level.



Post Merge: 05 July 2023, 12:17
Hai sa zicem ca si anii 2010 au fost ok, ca mai veneau jocuri bune (GTA V, Witcher 3, Borderlands 2, Skyrim, Titanfall, Red Dead Redemption 2, God of War, Control, Starcraft 2, Nier), iar live-stream-urile si campionatele esports erau de calitate.
Dar aia a fost perioada de declin.


Din 2020 gamingul e intr-un colaps total.

Enumerati si voi jocuri bune din anii 2020.

Numai mediocritati copy-paste!
« Last Edit: 05 July 2023, 12:18 by joedonald »
 

Offline oldshooterman

Mi-e dor de anii 2000 (de epoca Bush)
« Reply #1 on: 25 July 2023, 18:05 »
Intr-adevar perioada aia a fost "the best', dar si ulterior au mai aparut jocuri foarte bune, pana prin 2020, dupa care jocurile bune au devenit raritati.

Situatia si-ar putea eventual reveni peste cativa ani daca AI-ul va ajunge in a fi capabil de a influenta continutul jocurilor in functie de preferintele jucatorilor.
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mi-e dor de anii 2000 (de epoca Bush)
« Reply #2 on: 26 July 2023, 01:56 »
Ar fi tare daca s-ar face asta, eventual si pe VR.
Dar in starea actuala, cred ca ar scoate jocuri pline de buguri daca ma uit la ce poate sa scoata Midjournery.

Grafica frumoasa, dar pline de buguri.
 

Offline oldshooterman

Mi-e dor de anii 2000 (de epoca Bush)
« Reply #3 on: 26 July 2023, 13:05 »
Bugurile se rezolva.
Cu VR se dezvolta surprinzator de bine in zona "jocurilor" pentru adulti. Adica au introdus personaje reale cu care se poate interactiona total in mediu virtual 360* (adica decor si libertate de miscare precum in jocuri, nu filmari).
Imagineaza-ti ceva de genul asta cand te duci la femei sau in scenele de "romance" din Cyberpunk 2077, de ex...  ;D (moduri dedicate si restrictionate, dar ca idee).