Author Topic: Acest model de SSD este compatibil cu placa mea de baza?  (Read 538 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
salutare grup,
 Detin o placa de baza Asus STRIX X299-XE GAMING impreuna cu un procesor i7 7820x.Stiu ca am 2 sloturi M.2 pe placa de baza dar de diferite tipuri 2242/2260/2280/22110 din ce vad pe site.
EU nu am avut niciodata in viata mea ssd M2 doar ssd pe sata,si vreau si eu zilele astea sa cumpar un Samsung 970Evo Plus M2 de 2TB,dar vreau sa ma asigur daca placa mea de baza il va recunoaste,ca nu stiu si nu vreau sa am surprize.Vanzatorul nu stie nici el sa-mi spuna exact daca merge pe placa mea de baza.Mi-a zis ca trebuie sa fie slot pt M2 NVMe
SSD-ul ar fi acest model
multumesc anticipat

Post Merge: 17 August 2023, 13:51
aceasta este placa de baza

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-x299-xe-gaming-model/
« Last Edit: 02 October 2023, 10:52 by Gex »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Acest model de ssd este compatibil cu placa mea de baza?
« Reply #1 on: 17 August 2023, 14:39 »
E compatibil si poate functiona in oricare dintre cele doua sloturi m.2.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Acest model de ssd este compatibil cu placa mea de baza?
« Reply #2 on: 17 August 2023, 18:05 »
multumesc frumos mudpie.Am dat comanda azi si maine sau poimaine imi ajunge.
Am emotii cat casa ca nu am avut niciodata asa ceva.
O intrebare cand instalez win 10 sau 11 pe el il formatez tot in NTFS nu?Sau altfel?

Si as mai avea o problema.Placa mea de baza are acel radiator plate care vine peste ssd.Cand oi monta ssd-ul acolo pot sa aplic thermal padu direct peste eticheta care vine lipita pe ssd,sau trebuie sa dezlipesc eticheta pt transfer termic mai bun?Dar daca dezlipesc eticheta pierd garantia....off   

Post Merge: 17 August 2023, 18:16
vanzatorul mi a dat si poza cu el sa mi arate ca totul este ok.Doamne ajutaSper sa fie intr-un ceas bun.Am emotii cat casa
« Last Edit: 17 August 2023, 18:17 by Fang93 »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Acest model de ssd este compatibil cu placa mea de baza?
« Reply #3 on: 17 August 2023, 19:55 »
Se formateaza NTFS, dar nu trebuie sa iti bati capul, o face automat installer-ul de la Windows cand alegi unde vrei sa-l instalezi.
Radiatorul il pui peste eticheta, nu dai nimic jos. Eticheta de pe Evo Plus e facuta in asa fel incat sa permita transferul termic.
In rest, daca ai instalat vreodata Windows pe orice fel de hdd normal, o sa mearga la fel de usor si pe ssd. Bafta!
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Acest model de ssd este compatibil cu placa mea de baza?
« Reply #4 on: 19 August 2023, 23:19 »
in win 10 merge perfect.Daca pun win 11 pe curat pe el " efectiv agata" si are delay pana deschide  programele cca.1 secunda,nu inteleg de ce.Raman pe win 10 asta e....Numai mie mi se intampla asa ceva.
Inca o completare .Pozitia ssd-ului M2 este cumva sub placa video rtx 2080ti care este un cuptor.Daca placa video o las by default adica in idle sa ramana ventilatoarele oprite,m2-u se duce la 50 de grade  :(
Am instalat MSi Afterburner imediat si am dat fan curve pt placa video la 60%,si acum ssd-ul sta cam la 34-38 grade.Acum e si vara si e cald,la iarna o sa fie bine de el...cred.In rest am testat vitezele si sint ok nu?
« Last Edit: 19 August 2023, 23:21 by Fang93 »