Author Topic: Recomandare service reparatii placa de baza  (Read 304 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OrPh3U

Recomandare service reparatii placa de baza
« on: 30 January 2024, 15:43 »
Va salut,

Am nevoie de o recomandare pentru un service unde pot diagnostica/repara o placa de baza z790 gigabyte gaming x.
Subsemnata nu mai afisaza semnal pe nici un slot pciex.(pe gpu integrat in cpu funcționează)
Acest simptom a apărut dupa ce am testat o placa video 7900xtx ce sa dovedit a fi defecta.
Mulțumesc anticipat.
 

Offline ryzen3700x

Recomandare service reparatii placa de baza
« Reply #1 on: 30 January 2024, 18:23 »
free up, ma intereseaza si pe mine un service bun pentru un x670 gaming x ax, socket cu probleme
R9 7900X | 32GB Corsair 6400CL32 | X670E Crosshair Hero | RX 5700XT | SN850 1TB+SN750 1TB | H150i Elite LCD XT Push&Pull | Corsair RM1000X | O11 DW
 

Offline LR

Recomandare service reparatii placa de baza
« Reply #2 on: 30 January 2024, 22:02 »
Ai dat un reset de BIOS? Ai incercat placa video veche cu alta sursa in PC-ul tau? Z790 este un chipset nou deci ma gandesc ca placa de baza mai este inca in garantie. Nu-ti mai bate capul cu service-uri.
 

Offline OrPh3U

Recomandare service reparatii placa de baza
« Reply #3 on: 31 January 2024, 09:29 »
Ai dat un reset de BIOS? Ai incercat placa video veche cu alta sursa in PC-ul tau? Z790 este un chipset nou deci ma gandesc ca placa de baza mai este inca in garantie. Nu-ti mai bate capul cu service-uri.
Din păcate am incercat mai tot, reset bios,pus alta varianta si mai noua si mao veche, mb lam testat cu alte 3placi video, chiar si cv fara nici o alimentare același simptom.
Sursa am probato pe alta placa de baza cu un r9 fury care trage 2*8 pini si tine furmark fara nici o problema, deci trebuia sa duca si 4070-ul meu.
Placa de baza a fost achiziționată sh, fara garanție, altfel nu-mi pierdeam timpul.
Mulțumesc
 

Offline LR

Recomandare service reparatii placa de baza
« Reply #4 on: 31 January 2024, 13:31 »
Destul de nasol, in acest caz. De obicei erau afectate alimentarile PCIeX de la sursa. Daca sunt deteriorate sloturile probabil ca s-a ars ceva alimentare de pe placa de baza.

PS. Incearca sa le scri celor de la Gigabyte direct, le spui ca nu ai tinut documentul de provenienta, si ca ai problema de mai sus. Poate te ajuta si te redirectioneaza catre un importator din Romania sa-ti rezolve problema.