Author Topic: Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....  (Read 526 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« on: 22 December 2023, 14:25 »
Știm, Ceaușescu a fost dictator, a subminat economia națională și a comis crime împotriva umanității, Iliescu e acuzat că a comis crime împotriva umanității, probabil a subminat economia națională la câtă sărăcie a fost și a avut tendințe de semi-dictator.  Știu că ne ofuscăm cu toții pe cei care sunt nostalgici după comunism.

Dar înainte de-al critica pe Ceaușescu, uită-te puțin în oglindă și întreabă-te:
1. locuiesc într-un bloc comunist construit din anii 1965-1989?
2. circul pe șoselele, poduri și autostrăzile construite în anii 1965-1989?
3. am vizitat obiective turistice prin țara asta, de la barajul Vidraru, Canalul Dunării, Monumentul Energia, Casa Poporului, arcadele Mausoleului din Parcul Carol? Construite de comuniști.  Iar monumentele antice și medievale și muzeele care s-au păstrat bine au fost tot datorită comuniștilor din cauza naționalismului înflăcărat.
4. petrec vacanța prin stațiuni litorale și montane? Guess what, toate sunt construite de comuniști, de la telecabinele de la munte până la stabilopozii de la mare, cabane  și parcuri 
5. îmi trimit copilul la școală de stat/ am învățat într-o școală de stat, liceu și facultate la stat?
6. beneficiez de sistemul de asigurări medicale, prin a te duce cu trimitere de la medicul de familie la clinici de stat sau private? 
7. mi-au dat bunicii mâncare și  bani vreodată din pensiile lor comuniste după ce au muncit o viață întreagă în fabrici sau în instituții comuniste?

În condițile astea, suck it up.......pentru că degeaba îl înjuri pe răposatul dictator dacă tu beneficiezi de realizările comunismului. 

Tot rămâi un abonat al COMUNISMULUI atâta vreme cât locuiești în țara asta. Spui de alții că regretă comunismul, dar my friend, și tu trăiești ca un comunist!    Câte realizări are democrația liberală de acum, în afară că a lăsat străinii să-ți deschidă o grămadă de supermarkete Mega Image, restaurante McDonald's, acces la internet, iPhone -uri și Netflix? Mare parte din viața ta mediocră de român tot de comunism e guvernată.   Și o să mai trăiască încă vreo 30-40 ani,  câtă vreme vor trăi generațiile care s-au născut în anii 1965-1989 și câtă vreme vor rezista structurile clădite de comuniști, chiar dacă generația de bătrâni care s-a născut în anii 1930-1940 se stinge încet încet. 
Chiar dacă Ceaușescu a fost o păiață semianalfabetă, un cizmar intrat în partid și folosit ca mascotă de Securitate, trebuie să te gândești că el  tot trăiește printre noi, ca una dintre cele mai notabile și de impact personalități din istoria românilor, alături de Mircea cel Bătrân, Ștefan cel Mare, Alexandru Ioan Cuza sau Carol I și Ferdinand, și chiar și Dej...că în timpul cărui conducător s-a făcut electrificarea la scară largă în mediul rural și s-au construit fabrici și uzine?

Cât despre Iliescu și faptul că tot critici PSD-ul:

1. locuiești sau ai locuit într-un apartament/garsonieră luată în anii 90 de părinții tăi și ai copilărit acolo?
2. părinții tăi locuiesc în același loc din anii 90?
3. ai făcut școala, liceul și facultatea gratis?
4. ai beneficiat de pe urma sistemului medical de asigurări?
5. țara ta a  aderat la NATO când era el președinte și Năstase premier, iar Geoană ambasador în SUA și ministru de Externe?
6. ți-a plăcut când îți erau plafonate facturile la căldură și electricitate, să poți juca Counter Strike la căldurică în loc să îngheți de frig?

În cazul ăsta, sorry. Dar „mu*a” adresată PSD-ului e degeaba, că de fapt ți-o adresezi ție din moment ce ești locuitor al țării ăsteia și beneficiezi de serviciile furnizate de PSD. Știu, erau alternative mai bune, dar uite că nimeni mai bun ca Iliescu nu a ieșit în față să fie lider în anii 90 și să conducă țara asta, cum a fost Vaclav Havel în Cehia sau Lech Walesa în Polonia, sau Viktor Orban în Ungaria, sau Helmut Kohl în Germania de Est reunificată cu țara sa mamă.

Și nu-mi veni cu idei prostești că dacă câștigau Coposu sau Câmpeanu alegerile, sau dacă Mihai redevena rege, era mai bine, la fel cum se spunea despre Constantinescu că era „speranța”. Nu, oamenii aceștia, oricât de notabili au fost, în istorie sunt judecați ca personaje istorice care au pierdut lupta în fața lui Iliescu și al sistemului comunist. Sunt pierzători! 

Revoluția, transformată în lovitură de stat în 1989, a fost inutilă!
Noi tot un stat comunist am rămas!
« Last Edit: 22 December 2023, 14:43 by peacemaker »
 

Online ZorracK

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #1 on: 22 December 2023, 14:39 »
chiar nu exista moderatori sa il baneze pe trollul asta a-toate-stiutor, orice domeniu vad ca se pricepe!
bai baiatule du-te la alta masa! si lasa-ne te  rog!
Dau si bani sa nu te mai vad peste tot!
De Sighet, Pitesti, Gherla?
Canalul Dunăre-Marea Neagră a fost Lagăr de muncă stiai asta?
Cultul personalitatii iti zice ceva?
De detinutii politici ai auzit! De tortura aplicata lor?

De rezistenta anti-comunista asa cum a fost ea?
De cei ce au murit la cum vrei sa-i zici tu in '89?
Comunismul  a fost cea mai mare plaga a acestui popor, a distrus elitele inlocuindu-i cu coate goale si asa mai departe! pune mana si mai citeste Fenomenul Pitesti, memoriile Virgil Ierunca, Monica Lovinescu, etc!
 
The following users liked or thanked this post: ericmario

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #2 on: 22 December 2023, 14:42 »
chiar nu exista moderatori sa il baneze pe trollul asta a-toate-stiutor, orice domeniu vad ca se pricepe!
bai baiatule du-te la alta masa! si lasa-ne te  rog!
Dau si bani sa nu te mai vad peste tot!
De Sighet, Pitesti, Gherla?
Canalul Dunăre-Marea Neagră a fost Lagăr de muncă stiai asta?
Cultul personalitatii iti zice ceva?
De detinutii politici ai auzit! De tortura aplicata lor?

De rezistenta anti-comunista asa cum a fost ea?
De cei ce au murit la cum vrei sa-i zici tu in '89?
Comunismul  a fost cea mai mare plaga a acestui popor, a distrus elitele inlocuindu-i cu coate goale si asa mai departe! pune mana si mai citeste Fenomenul Pitesti, memoriile Virgil Ierunca, Monica Lovinescu, etc!


1. de dreptul la libera exprimare ai auzit? cum poți să-mi spui că trăim în DEMOCRAȚIE când tu îmi ceri excluderea de pe forum și îmi vii cu replici comuniste „du-te și cântă la altă masă”?
2. te simți cu musca pe căciulă, dar știi foarte bine că am dreptate....câtă vreme locuiești în România, încă beneficiezi de sistemul comunist și de sistemul PSD-ist.
3. da, am auzit de toate, știu cât de mare plagă a fost. Dar acum spune-mi:  ce au lăsat 20 de ani de liberalism în urmă?  Cu ce a fost democrația liberală mai bună decât comunism pentru majoritatea românilor? A fost mai bună decât ce a oferit comunismul în 45 ani, chestii de care beneficiază milioane de români, cu siguranță mai mulți decât cei care beneificiază de pe urma liberalismului?
« Last Edit: 22 December 2023, 14:45 by peacemaker »
 

Online ZorracK

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #3 on: 22 December 2023, 14:45 »
beneficiez de ce ma?
de averile confiscate de comunisti de la familia mea ai ale altora?
mars ma!
va rog block la acest amoeba nereusita!
Ai noroc cu ceausescu ca altfel nu te nasteai mai decretel! sau cati ani? Daca esti mai tanar pacat de gandirea gaunoasa!
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #4 on: 22 December 2023, 14:47 »
beneficiez de ce ma?
de averile confiscate de comunisti de la familia mea ai ale altora?
mars ma!
va rog block la acest amoeba nereusita!
Ai noroc cu ceausescu ca altfel nu te nasteai mai decretel! sau cati ani? Daca esti mai tanar pacat de gandirea gaunoasa!

Ghinion cum ar zice un ilustru președinte cică liberal care a făcut avere și și-a luat șase case din „meditații”.  Care acum e frate cu PEEE-SEE-DEE și i se rupe de toate promisiunile făcute electoratului liberal acum 10 ani.

Crezi că ești singurul cu familie cu avere confiscată? Și eu am avut străbunic întemnițat de comuniști. 

Cât despre naștere, nu, nu sunt decrețel, Tu ești cu siguranță.

Ne convine sau nu, dar comunismul a distrus, dar a și construit mai mult decât cât a făcut liberalismul în 20 ani.
« Last Edit: 22 December 2023, 14:50 by peacemaker »
 

Online ZorracK

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #5 on: 22 December 2023, 14:53 »
Deci esti tanar! Pacat de tine mai baiatule si de stramosii tai! Au si suferit degeaba ptr un ratat ca tine!
Comunismul e o mizerie care a facut mai mult rau decat Holocaustul! pe cifre cauta si vei gasi
Mi se rupe de liberali si de Ioha, urasc Fsn-Psd cu tot ce inseamna ei
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #6 on: 22 December 2023, 14:55 »
Deci esti tanar! Pacat de tine mai baiatule si de stramosii tai! Au si suferit degeaba ptr un ratat ca tine!
Comunismul e o mizerie care a facut mai mult rau decat Holocaustul! pe cifre cauta si vei gasi
Mi se rupe de liberali si de Ioha, urasc Fsn-Psd cu tot ce inseamna ei

Te cred că a fost o mizerie, deși mai ușor cum îl compari cu holocaustul. Că comuniștii au exterminat români liberali și țărăniști, nu evrei. 

Dar eu vorbesc strict de realizări! 
Când o să fie poduri, șosele,  autostrăzi, fabrici, uzine, zone întregi de blocuri cu apartamente mai rezistente seismic, școli, spitale, rețele cu energie verde pe km care să rivalizeze cu rețelele electrice construite de comuniști, când o să fie și un program spațial și monumente construite la scară comunistă, vreo câteva zeci de mii de medici și savanți pregătiți în unitățile învățământului de stat,  toate realizate de LIBERALI, atunci o să zică - uite domne, ăștia au putut mai multe decât comuniștii și pesediștii.

Până una alta, PNL se aliază cu PSD pentru a doua oară.
USR se zbate undeva la 10% și se aliază cu PMP și cu FD.
Iar PDL e mort și îngropat/ unificat cu PNL.

În timpul ăsta, AUR e pe locul 2 după PSD în sondaje.

Spune-mi și mie, ți se pare că liberalismul pe care l-am trăit în  ultimii 20 ani a fost mai bun decât comunismul?  Când vezi situația actuală și că viitorul se anunță mizerabil, cu perspectiva ca AUR să guverneze țara în următorii cinci ani?

Când zeci de mii de tineri pleacă deja  în străinătate,  știind că au o viață de trăit și că nu are rost să rabde zeci de ani până devenim o țară ca-n afară, mai are rost?
« Last Edit: 22 December 2023, 14:58 by peacemaker »
 

Online ZorracK

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #7 on: 22 December 2023, 14:57 »
Realizarile sunt false si ridicate pe sangele varsat de cei din puscarii si canal etc! Plus nationalizarea cu forta facuta!


Post Merge: 22 December 2023, 14:59
Da ma simplul fapt ca poti vorbi liber si sa pleci cand vrei unde vrei! Vezi nu ai trait vremurile alea dar tu stii mai bine decat cei ce le-au trait pe viu!
Care liberalism de 20 ani, ca rosii au cam fost tot timpul la butoane cu mici exceptii!
« Last Edit: 22 December 2023, 14:59 by ZorracK »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #8 on: 22 December 2023, 15:01 »
Realizarile sunt false si ridicate pe sangele varsat de cei din puscarii si canal etc! Plus nationalizarea cu forta facuta!

Asta e adevărat.

Dar gândește-te la alternativă. Să fi rămas la fel ca în monarhie, când mare parte din țară era rurală, vai mama ei, cu țărani care locuiau în cocioabe cu fân și fără ferestre.....la 1881-1944 era mult mai rău de trăit decât a fost între 1965-1989, și chiar mai rău decât acum. 

Comunismul a accelerat saltul tehnologic, industrial și urban, cu multe SACRIFICII, că ne place sau nu. Noi trăim de pe urma sacrificiilor.

Cum la fel s-a să făcut și în America când capitalismul era mai dur și nemilos,  iar acum 200 ani negrii erau puși să muncească pe plantații ca sclavi, sau în Marea Britanie unde s-a folosit munca copiilor prin sec. 19. și mii de oameni mureau de la turbeculoză și apă contaminată pentru a construi fabrici și uzine.

Toate s-au făcut cu sacrificii!
 

Online ZorracK

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #9 on: 22 December 2023, 15:06 »
"Dar gândește-te la alternativă. Să fi rămas la fel ca în monarhie, când mare parte din țară era rurală, vai mama ei, cu țărani care locuiau în cocioabe cu fân și fără ferestre....."

De aia toti strainii vin aici acum si printul Charles si altii lauda autencitatea si ruralismul!
rural e una si industrializarea cu forta e alta, stai linistit ca nu stii mai nimic din ce vad!
comunism= mare mizerie PUNCT
mi se rupe de asa zisele realizari care sunt manjite de sange!
de aia se fugea din tara pe capete pe vremea aia inclusiv Nadia, Phoenix etc!

 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #10 on: 22 December 2023, 15:07 »
Bunicii și părinții mei cel puțin au trăit confortabil la oraș  din cauza comunismului, față de străbunici care au stat în frig, în cocioabe.
Te plângi că stăteai la coadă ca să cumperi salam procesat sau pentru o cutie cu lapte?

Ce zici de faptul că la ora 6 te sculai cu foamea-n gât și te duceai să tai gâtu la găină și să stai să-i scoți toate penele? Sau să te duci cu vaca la pășunat, că era secetă sau ploaie,  și să o mulgi după-amiază? Să n-ai TV, să n-ai școală, să nu știi să citești etc.  Și ca părinte, să ai de crescut 5-7 copii, din care vreo doi să nu apuce vârsta majoratului de la difterie sau simpla pneumonie.


Ți-ar fi plăcut să trăiești așa?
 
« Last Edit: 22 December 2023, 15:10 by peacemaker »
 

Online ZorracK

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #11 on: 22 December 2023, 15:13 »
pai ai tai bunici au fost luati cu forta probabil ca multi altii si adusi la oras!
lapte era la punga sau sticla nu cutie!
nu-ti place sa muncesti la tara la camp nu ai atunci ce sa mananci, vad ca esti orasean!
Bv tie!
să n-ai școală, să nu știi să citești etc. 
Cei cu 4 clase asa cum zici  sunt mult peste cei de acum cu 12
in fine ma opresc ca n-am cu cine!
Ai ideile tale preconcepute nu bazate pe viata! Eu am trait 14 ani in comunism asa decretel cum sunt da si stiu pe pielea mea multe!
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #12 on: 22 December 2023, 15:29 »
Dacă trăiai în America, te-ai fi plâns de clasism, ai fi spus despre conservatori și Trump că sunt fasciști, te-ai fi plâns constant de rasism și de capitalismul american care a fost construit pe sângele sclavilor negri pe plantație sau că capitalismului nu-i pasă de nevoile muncitorilor negri care au murit ca să construiască zgârie-norii din New York, 
Mai mult ca sigur te enumerai printre vontanții lui Obama și Biden. 
Dacă trăiai în  Marea Britanie, te plângeai de monarhie că e prea medievală, că toată industrializarea s-a făcut cu sângele mânjit al copiilor trimiși cu forța la muncă,  în mine de cărbune, pe linii de cale ferată, în fabrici sau că lucrau coșari, că a exploatat India și Africa de resurse pentru a construi ceea ce vezi cu ochii tăi în Londra. Ai fi fost un laburist veritabil.
Iar în Franța, probabil te plângeai că vechiul regim a fost represiv împotriva săracilor, că  tot ce s-a clădit în Franța a fost prin colonialism și sânge mânjit.....și cred că ai fi fost votant de stânga.
De trăiai în Germania..........aoleu, mai bine tac.

Când o să înțelegi că orice țară dezvoltată s-a dezvoltat pentru că a făcut SACRIFICII? 
La  est-europeni, ruși și chinezi s-a nimerit ca comunismul să facă saltul industrial, în timp ce la britanici, francezi, belgieni și spanioli a fost colonialismul care i-a scos din evul mediu, iar la americani, olandezi, japonezi și italieni a fost capitalismul. Toate sunt mânjite cu sângele a milioane de oameni. 
 

« Last Edit: 22 December 2023, 15:31 by peacemaker »
 

Online ericmario

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #13 on: 22 December 2023, 15:31 »
Știm, Ceaușescu a fost dictator


Slavă Domnului că a fost executat la momentul potrivit.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #14 on: 22 December 2023, 15:32 »
Știm, Ceaușescu a fost dictator


Slavă Domnului că a fost executat la momentul potrivit.

De ce nu mai devreme? De ce în 1989 și nu în 1969?
Ah, stai, prea mulți români o duceau bine atunci. Nu erau cozile așa mari, și Ceaușescu încă nu făcuse prostia de a plăti datoriile integral, băgând austeritate și raționalizare.

Exact ce spuneam, când majorității îi este bine și confortabil, poate să doarmă liniștită, chiar și în cea mai cumplită și sângeroasă dictatură. Dictatura aia devine rea pentru majoritate când nu mai există confort și scade nivelul de trai.  Când până și nomenclaturiștii, inclusiv sportivii și artiștii care erau în grațiile regimului, o duc rău.
Când 1 milion de oameni are păpică și pătuț călduț, nu contează că 100,000 stau întemnițați pe nedrept în închisoriile comuniste.

Și totuși, dovedește câtă coloană vertebrală avem ca popor, Să dăm jos dictatura fix când e în pragul colapsului, nu când e în plină glorie. Asta observăm și în Rusia, China și în Coreea de Nord.
« Last Edit: 22 December 2023, 15:38 by peacemaker »