Author Topic: Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....  (Read 527 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ericmario

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #15 on: 22 December 2023, 15:40 »

De ce nu mai devreme? De ce în 1989 și nu în 1969?

Eu sunt născut în 80, martie, și-mi amintesc că aveam cartelă pentru pâine.
Jumătate franzelă de membru de familie, 2 ouă pe săptămână, carne doar în vise, etc.
Dacă n-ai trăit vremurile alea, e altceva.

Din ce-mi zic ai mei (părinții), până prin 80 a fost chiar bine, după aia au început reducerile la propriu.
« Last Edit: 22 December 2023, 15:41 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #16 on: 22 December 2023, 15:57 »
Eu în 93, dar am prins destul de mult din comunismul ilescian -  laptele praf la plic, supa la plic, la măcelării erau mai degrabă  oase cu măduvă, ciolane pentru ciorbă să dea gust,  crenvurști și parizer din praf. Salam, fripturi de vită, copane de pui, lapte muls de la vacă,  astea le-am văzut după 97-98, de la bunicu. 
Părinții mâncau numai untură pe pâine, ceapă, usturoi, parizer, crenvurști în majoritatea zilelor. 
Pentru fructe și legume - mergeai la piață, unde vedeai tarabe cu țigani și turci, vândute în condiții neigienice.  Nu ca acum, la Mega  Image, la pungă.   
Dulciuri?  Măgura, ciocolata Rom,  cicolata Poiana și ce îmi făcea bunica - tarte, clătite sau prăjituri cu vișine de gem.   Rareori o Coca Cola sau o Fanta la 200 ml  (la vremea aia, ca să ai suc de portocoale concentrat la cutie, trebuia să fii barosan). Mai niște alune la conservă sau semințe la pungă.  Țin minte că adulții ronțăiau semințe de floarea soarelui și pufăiau țigări (erau mai ieftine) la greu, de acum toți au cancer și alte boli digestive/cardiace. 

Preparate de salată de beuf, cozonaci, fripturi, pește.........astea le vedeam doar când veneau nașii de  Crăciun și de Revelion, și cu porția, nu ca acum când poți să mănânci cu nemiluita în orice parte a anului.  De Paște, ouă vopsite fără număr...că ouălele erau ieftine.

Îmi amintesc și acum când mă uitam în vitrină la jucării sau la prăjituri ori la înghețată, și cum îmi puneam pofta în cui că mă lua maica mea de mână și mă trăgea, spunând că NU AVEM BANI!
Atunci se făceau jucării mult mai frumoase decât chinezăriile de acum.

Tembelizoru - toată ziua pe Cartoon Network sau pe PRO TV, radio, ziare etc.   

Îmi amintesc și acum de atmosfera cenușie a blocurilor comuniste fără reclame, fără afișe, fără luminițe și neoane, de nopțile cu lumină galbenă estompată, de cum se îmbrăcau bucureștenii numai în gri și negru, de femeile care se îmbrăcau mereu la fuste și rochii, de bărbații care purtau paltoane, cămăși cu cravată și pălării, și Dacia 1300, BMW-urile vechi și trabantele de atunci.


După 2003-2004 a început să fie viața mai bună, cam din ultimii ani ai lui Năstase.  Faptul că am progresat de atunci n-a fost în  datorită clasei politice, ci datorită privatului.  Liberalii au realizări nule în comparație cu ce a realizat sectorul privat în ultimii 20 ani. Sau comunismul în 45 ani. Până și monarhia îi întrece. Adică, ați văzut liberalii din PDL/PNL   construind un Ateneu, o Universitate, un teatru, ceva?   
« Last Edit: 22 December 2023, 16:00 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #17 on: 22 December 2023, 20:09 »
Eu în 93,..
Atunci taci.
Tu nu știi ce înseamnă foamea, dar vorbești despre ea.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Când îi critici pe Ceaușescu și Iliescu....
« Reply #18 on: 22 December 2023, 20:15 »
Nu are sens.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.