Author Topic: Comasarea alegerilor într-o singură zi, cu cele europarlamentare - 9 iunie 2024  (Read 547 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă ar fi după mine, le-aș comasa pe toate - prezidențiale, locale, parlamentare cu europarlamentare, adică toate pe 9 iunie 2024. 

Mai puține cheltuieli, partidele ar avea șase luni la dispoziție să ne demonstreze ce și cum.....gen, asta ar face o țară europeană model, precum statele baltice care sunt mult mai „smart”. 
Și apoi, ar avea la dispoziție toată vara să ne obișnuim cu noul președinte, partidele cu majoritate parlamentară să-și negocieze pozițiile de miniștri în guvern, noii primari și consilieri și perfecți să-și aranjeze birourile.  Serios, n-ar fi mai ideal așa? Și ca din toamnă, să treacă dracului la muncă? 


Dar nu, trebuie musai să le facem separat, să-și mai facă partidele nu știu ce strategii, să facă campanie electorală, să dea pomeni electorale, că dacă o pierdut la locale, poate au șanse la parlamentare și au răgaz 2 luni să mai păcălească electoratul. Să ne întindem aiurea cu campanii și alegeri fix în lunile când e nevoie de guvernanți, fix iarna când putem să înghețăm de frig și vin facturile mari, trebuie să facem tranziția. 

La cum stă situația economiei, mi se pare crimă să nu comasezi alegerile, să le faci pe toate într-o singură zi, cu cele europarlamentare. Am demonstra apoi că suntem cu un pas înainte spre digitalizare și eliminarea birocrației și populismului.........dar nu!

Sper prea mult.
« Last Edit: 29 December 2023, 16:21 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Ideea ta e bună, și eu mă ”racordez” la ea, dar nu mai folosi ”gen”, sună a prost.
Adică nu ai putut să spui ”de genul”?
Sau ai vreo formă de handicap mental?
Încearcă să treci peste prostia asta și va fi bine.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Gen mă cam doare în ..... că o arzi tu cu lecții de gramatică unde nu trebuie.
 

Offline ericmario

Gen mă cam doare în ..... că o arzi tu cu lecții de gramatică unde nu trebuie.

Te doare în... lui putin?
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Gen mă cam doare în ..... că o arzi tu cu lecții de gramatică unde nu trebuie.

Te doare în... lui putin?

Eu cred că tu ai obsesie față de Putin...obsesii sexuale.

De ce nu-i faci o vizită?
 

Offline ericmario

Da chiar am o obsesie față de putin, abia aștept să-l văd mort.
Asta e obsesia mea.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Da chiar am o obsesie față de putin, abia aștept să-l văd mort.
Asta e obsesia mea.
Și eu, dar unele zvonuri din partea serviciilor ucrainene chiar spun că ar fi mort demult, iar caricatura care „conduce” Rusia din 2012 e de fapt o sosie....sau ar fi mai multe dacă urmărești mai multe clipuri cu Putin și o să observi că nu e mereu aceeași persoană.

În orice caz, cu ce te-ar ajuta pe tine, pe mine, pe Europa și America, pe Ucraina, pe Rusia.........dacă Putin ar muri și ar dispărea definitiv din viața reală?

Crezi că KGB-ul/FSB o să înceteze să existe? O să fie rușii mai deștepți? Se democratizează Rusia peste noapte când e toată ziua o oligarhie condusă de mafioți și securiști ca Lavrov, Patrușev, Medvedev, Șoigu, Narîșkin și mai ales, de Peskov? Sau de americanii trumpiști și oligarhii evrei care fac afaceri cu Moscova care mențin acest regim în viață, special pentru ca Rusia să fie o sperietoare cu rolul de-a determina statele europene să cumpere fiare vechi de la americani până dau faliment?

Și dacă e orchestrată o lovitură de stat ca în 1991/1989, și vine NAVALNI președinte în stilul Mandela cu ajutor GRU/CIA/MOSSAD, crezi că Rusia se va schimba?


 

Offline ericmario

Ar fi un pas înainte.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ar fi un pas înainte.
Și lovitura de stat din 1989 cică a fost un pas înainte.

A fost un pas înainte în privința traiului și confortului a 10-15 milioane români, în special pentru 4-5 milioane   care au iphone și tiktok, cu toate că încă sunt copiii în țara asta care nici acum nu au văzut vreun computer la viața lor și încă își fac temele la lumina lumânării.

A fost un pas înapoi pentru că noua generație de elevi, deși are mai multe surse de informare și internetul la dispoziție, e tot mai analfabetă funcțional și sistemul de învățământ și cel medical sunt BANANIERE în comparație cu starea lor din perioada comunistă.  E  un pas înapoi că nu se mai construiește nimic. Stăm 30 ani să construim 10 km de autostradă, pentru  „teste de fezabilitate și protejat gândacii rari” (pe românește, să mai spele primarii și baronii locali niște bani publici).

Eu zic să gândim obiectiv - că fiecare sistem are aspecte pozitive și aspecte negative.
 

Offline ericmario

Uite ce minciuni înșiri.

Nu se mai construiește nimic?
Chiar ai zis asta?

Câți km de autostradă erau pe vremea lui Ceaușescu?
Vrei să caut eu pentru tine lungimea autostrăzii București - Pitești? Unica autostradă din România pe vremea aia?
Acum avem 1085 de km de autostradă și încă mulți km sunt în lucru.

Fiu-miu născut în 2004, tu în 93, habar n-aveți cum era să stai la coadă pe 4 rânduri la pâine.
Și când ajungeai la casă, primeai jumătate de franzelă per membru de familie, pe cartelă.

Mezeluri? Ha.
Caută imagini cu cozile de la Comtim Timișoara, să vezi ce-a însemnat comunismul.

Tu n-ai habar cum au fost vremurile alea, dar vorbești ca și când le-ai trăit.
Fii mai smerită un pic, nu ți-ar strica deloc.

LE. Las asta aici, ca să-ți deschidă ochii.
« Last Edit: 01 January 2024, 16:17 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Online Ciocanul

Si pe vremea lui Ceasca erau mai multi analfabeti disfunctionali(nu functionali). Nu era scoala mai buna atunci, asta este o falsa afirmatie. Erau si atunci ca si acum cateva centre de excelenta sa le zicem in marile orase cum e si acum, in rest era o mare varza.
Ce scrie aici ca tot iti place vice se intampla in orase si era inca ok:
https://www.vice.com/ro/article/xyx5wd/cum-era-scoala-in-romania-comunista
La sate mergeau 1/3 din timp la camp la munca ca si salahorii. Acum ne miram ca unii citesc un text dar nu inteleg logic ce se intampla. In clasa a 12-a cand am fost la incorporare din 30 cati eram in sala 3 nu stiau DELOC sa citeasca. Astia sunt adevaratii analfabeti si nu erau putini pe vremea lui Ceasca.
Ericmario vorbeste de autostrada. Erau in 89 o gramada de sate neelectrificate desi Ceasca mintea la fiecare cincinal ca a electrificat tot.
Si apropos Tacticiene, scoate-ti siguranta de la apartament in fiecare zi intre 17 si 20 cam cat se lua in fiecare zi curentul ca sa facem economie. Da... iarna. :D
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Si pe vremea lui Ceasca erau mai multi analfabeti disfunctionali(nu functionali). Nu era scoala mai buna atunci, asta este o falsa afirmatie. Erau si atunci ca si acum cateva centre de excelenta sa le zicem in marile orase cum e si acum, in rest era o mare varza.
Ce scrie aici ca tot iti place vice se intampla in orase si era inca ok:
https://www.vice.com/ro/article/xyx5wd/cum-era-scoala-in-romania-comunista
La sate mergeau 1/3 din timp la camp la munca ca si salahorii. Acum ne miram ca unii citesc un text dar nu inteleg logic ce se intampla. In clasa a 12-a cand am fost la incorporare din 30 cati eram in sala 3 nu stiau DELOC sa citeasca. Astia sunt adevaratii analfabeti si nu erau putini pe vremea lui Ceasca.
Ericmario vorbeste de autostrada. Erau in 89 o gramada de sate neelectrificate desi Ceasca mintea la fiecare cincinal ca a electrificat tot.
Si apropos Tacticiene, scoate-ti siguranta de la apartament in fiecare zi intre 17 si 20 cam cat se lua in fiecare zi curentul ca sa facem economie. Da... iarna. :D

Am spus-o și o repet - nu sunt comunist,  e adevărat ce spui tu acolo cu încorporarea, cu întreruperea curentului, cu metodele educaționale comuniste care erau brutale
Chiar și de erau vreo trei analfabeți dintr-o clasă de 30 care știau să citească și să priceapă un text, azi e mult mai grav că toți ăia 30 știu să citească, dar nu înțeleg un text decât maxim trei.  Deci asta spune multe despre starea învățământului. Învățământul de azi și profesorii la pregătire sunt inferiori celor din vremea comunismului.

Parcă aș vrea să construim măcar un sfert din cât se construia în anii comunismului.

Tu știi cât a durat să se construiască liniile M1, M2 și M3 de metrou în București,în vremuri totalitare? Între 3 și 5 ani, între 1985 și 1989!!! Erau circulabile din câte mi-au povestit părinții și bunicii.

De ce stăm de 35 ani să terminăm de construit liniile M4 și M5, în vremuri democratice? Extensiile  la primele trei linii au durat până în 2009 - fucking 20 ani!
« Last Edit: 02 January 2024, 02:57 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Nu ne pasă de metroul vostru.
România nu înseamnă București, blondo.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Nu ne pasă de metroul vostru.
România nu înseamnă București, blondo.

Stai la CLOOOJ?

Știi când termină Boc metroul ăla? Abia în 2031!

ZICI TU că România nu înseamnă București, dar Bucureștiul e ăla care aduce bani la PIB, mult mai mult decât alte orașe și județe, roșcato! 
 

Offline ericmario

Nu, blondo.
Am mai zis, sunt din Caraș-Severin, că tot mă urmăreai pe Softpedia.
Bănățean, pe care-l doare la bască de Bucureștiul tău cel subvenționat.
Du-te mai așa cu subvenția ta, blondo.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.