Author Topic: Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics  (Read 16473 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mache

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #225 on: 15 February 2021, 18:22 »
... bla bla bla...
De 60 ani am tinut-o in consumerism, suprapopulare si poluare,  dar nu ne-am intrebat daca sistemul actual e sustenabil pentru planeta asta.

Vorbesti ca sa n-adormi... Mai uita-te atent de cand a inceput cu adevarat poluarea care se resimte azi si cine e de vina pentru suprapopulare - hint: nu sunt tarile vestice

PS: nu te plictisesti de cate clone folosesti?

Online astateofmind

« Reply #226 on: 16 February 2021, 23:14 »
Ce e corect e corect. Asia e lider la pop density: 150/Km2. Africa e la 45/Km2. Iar europa este sub ambele, cu 34/Km2. Iar USA cam la 35/Km2.

Sunt curios daca asta include siberia care e cam popolata de exact 0 oameni (stiu, exagerez) la o suprafata imensa si zonele desertice sau de jungla/savana din Africa.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste

Offline NoUserName

• Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Banned!
    • View Profile
« Reply #227 on: 20 February 2021, 01:30 »
... bla bla bla...
De 60 ani am tinut-o in consumerism, suprapopulare si poluare,  dar nu ne-am intrebat daca sistemul actual e sustenabil pentru planeta asta.

Vorbesti ca sa n-adormi... Mai uita-te atent de cand a inceput cu adevarat poluarea care se resimte azi si cine e de vina pentru suprapopulare - hint: nu sunt tarile vestice

PS: nu te plictisesti de cate clone folosesti?

Stiu ca poluarea a inceput de cand  omul a traiat pentru prima oara un copac, si de cand a inceput sa cultive suprafete mari  de grau si sa domesticeasca vacile.
Dar poluarea din antichitate pana in evul mediu era la nivel moderat.

Nivelul a crescut enorm de mult odata cu revolutia industriala declansata in tarile vestice si de cand am inceput sa folosim petrol, sa fabricam mase plastice si sa poluam oceane, sa defrisam paduri , sa poluam atmosfera  la scara larga, iar impactul asupra climei si ecosistemului este major.

P.S. eu mai vin aici doar sa comentez rareori.
Asa ca   oldshooterman sa nu vorbeasca  de unul singur. :)
Nosferatu nu mai posteaza de ceva vreme,  Monier s-a suparat si si-a sters contul, ASOM posteaza rareori.

Offline mache

« Reply #228 on: 20 February 2021, 02:54 »
Nivelul a crescut enorm de mult odata cu revolutia industriala declansata in tarile vestice
daca vorbim de sf secolului 19, e subtire poluarea de atunci la nivel global

si de cand am inceput sa folosim petrol, sa fabricam mase plastice si sa poluam oceane, sa defrisam paduri , sa poluam atmosfera  la scara larga, iar impactul asupra climei si ecosistemului este major.
Petrolul este folosit de secole, masele plastice sunt beleaua multor ecosisteme daaaaar productia lor "fără număr" este abia in ultimele 3 decenii
Defrisarea, poluarea atmosferei si altele asemenea sunt foarte strans legate de evolutia populatiei, de acoperirea consumului; faptul ca ~1 miliard de oameni - hai sa le zicem - civilizati au acces la mult mai multe resurse decat restul lumii nu inseamna ca ei fac vraiste planeta mai mult decat restul de ~6 miliarde

P.S. eu mai vin aici doar sa comentez rareori.
Asa ca   oldshooterman sa nu vorbeasca  de unul singur. :)
Nosferatu nu mai posteaza de ceva vreme,  Monier s-a suparat si si-a sters contul, ASOM posteaza rareori.

Stim, esti un neprihanit...