Author Topic: Cu cine ati votat? Cu cine veti vota?  (Read 262 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cu cine ati votat? Cu cine veti vota?
« on: 09 July 2023, 19:10 »
Istoricul meu de votare:

2012
- votat Prigoana la alegerile locale/ l-am salvat pe Basescu de la suspendare  /  la parlamentare am absentat, nu avea rost fiindca stiam ca USL va rupe tot
Nu regret alegerea facuta la referendum. Chit ca Basescu a fost  dovedit turnator, ar fi fost mai nociv sa-l fi avut pe Crin Antonescu presedinte care ne facea de ras cu engleza lui de balta. Ma bucur apoi ca Base i-a pus bete-n roate lui Ponta pentru restul mandatului.

2014 - votat MRU la europarlamentare (aia e, n-a facut decat 2%) / votat Udrea in turul 1/votat Iohannis in turul 2
Nu voiam sa iert PNL pentru mizeria aia de alianta cu PSD, dar aia e, am zis sa-i dau o sansa sasului de Sibiu, mai ales ca era nou venit in PNL, am zis ca poate incearca o schimbare.
M-a cam dezamagit pe plan intern, chiar daca pe plan extern ne-a reprezentat bine si s-a pozitionat impotriva Rusiei.
Insa dupa mine, e cel mai slab presedinte daca nu reuseste sa ne bage in Schengen. Constantinescu ne-a deschis calea la aderare in UE/NATO, Iliescu ne-a bagat in NATO, Basescu in UE. Iohannis poate doar sa se laude ca ne-a inarmat impotriva Rusiei.

2016 - votat Nicusor Dan la locale (n-a mers, asta e) / votat USR la parlamentare
N-am putut sa previn mizeria creata de Dragnea, multumita dragilor colegi absenti.....atunci se putea face ceva, dar votand USR,  macar li s-au pus  bete-n roate PSD-istilor si a iesit lumea pe strazi.


2019 - votat Rares Bogdan si PNL la europarlamentare /  votat Dan Barna in turul 1   / in turul 2 am absentat .....nu avea rost, stiam ca Dancila o sa piarda dupa "raza la patrat".
PNL m-a dezamagit repede (din nou) si in toamna am zis sa fiu full pro-USR. N-a mers, dupa ce Rise Project i-a publicat dosare.
Pacat ca ar fi fost un presedinte mai bun, el si cu Ciolos premier si cu Vlad Voiculescu la sanatate, pe durata pandemiei.
Ma saturasem sa avem un presedinte miserupist, desi mi-a placut interventiile lui din 2017 la proteste.

2020 - votat Basescu la locale / votat USR la parlamentare
PNL a devenit nefrecventabil dupa ce Orban a devenit premier, asa ca n-am mai putut sa-l votez pe Nicusor.


2024 - cred ca voi sta acasa sau votez USR si cu Drula ori votez la misto cu VOLT.

PNL nu mai pot sa-l votez dupa episodul cu alegerile din 2021 dintre Citu si Orban, nici dupa ce au facut alianta rusinoasa cu PSD (pentru a cata oara?) si dupa halul in care au gestionat pandemia. 60,000 de morti avem din cauza lor pentru ca nu au facut vaccinarea obligatorie si pentru ca stateau sa se certe pe alegeri anticipate tocmai cand izbucnea pandemia. 

AUR nu pot vota  pentru ca ar insemna sa ne intoarcem in evul mediu. Am o presimtire ca Forta Liberala a lui Orban si PRO-Romania a lui Ponta vor face alianta cu AUR.

PSD -niciodata nu voi vota un partid de STANGA, mai ales urmasul PCR-ului!  Poate sa fie si fascistii oponentii lor, eu in veci nu voi vota cu comunisti!

USR- il voi vota daca se uneste cu PMP si se impaca cu REPER-ul lui Ciolos, eventual mai atrag niste partide liberale micute si UDMR.


Cat despre prezidentiale, daca o sa am de ales intre un candidat AUR (Sosoaca, Simion) si un candidat PSD/fost membru PSD (Ciolacu, Firea, chiar si Geoana), o sa fac ce as fi facut daca aveam drept de vot in 2000.....voi sta acasa sau voi emigra.
Sau astept sa apara un nou partid liberal de centru dreapta!

Sunt consecvent, nu votez partide de stanga, nici cu extrema dreapta!


« Last Edit: 09 July 2023, 19:17 by joedonald »