Author Topic: Cui îi este dor de Divertis?  (Read 394 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cui îi este dor de Divertis?
« on: 12 November 2023, 22:55 »
Ma tot gandeam - cata parodie politica se facea prin anii 1997-2014! Erau Divertis, Vacanta Mare, Traznitii in NATO, La Bloc pe vremea lui Iliescu si Constantinescu, sau  Animat Planet,  Carcotasii, , Mondenii, In Puii Mei, mai ales pe vremea lui Basescu, iar Mihai Bendeac si cu Dragoṣ Stoica,
Mugur Mihaescu si Radu Pietreanu, Huidu si Gainusa, Toni Grecu, Buzgudan, Gyuri Pascu si echipa Traznitii provocau rasete.

Vrem, nu vrem, anii 1997-2014 au fost epoca de aur a comediei romanesti. Bine, unii nostalgici o sa zica ca in comunism era comedie....aia cenzurata, cand nu aveai voie sa faci glume despre Ceausescu si Bula.
 
Sunt curios cu ce ramanem din ultimii 10 ani de Iohannis. Din 2014 mai sunt ceva sketch-uri cu comedieni talentați pe YouTube, ca Ionuț Rusu si Irena Boclincă. 
M-am uitat pe ele....nu sunt rele, dar nici  ca pe vremea lui Divertis.

2017 - Iohannis (Ionut Rusu)


2018 - Dumnezeu si Satana la  Dragnea si  Iohannis (Ionut Rusu)


Alegerile din 2019, cu Viorica Dancila (Irena Boclincă)


Pandemia din 2020, cu Raed Arafat (Ionut Rusu)

 

2021 - Sosoaca, interpretat de Ionut Rusu........nu stiu de ce n-a fost Florin Citu parodiat


2022-  George Simion - el insusi


Glumesc

Nicusor Dan (Mircea Dragoman)



2023 - Marcel Ciolacu, interpretat de Ionut Rusu


Bonus - pentru că Ciolacu e plictisitor, Liviu Dragnea, jucat de Ionut Rusu
« Last Edit: 12 November 2023, 23:04 by peacemaker »
 

Offline oldshooterman

Cui îi este dor de Divertis?
« Reply #1 on: 16 November 2023, 18:40 »
Divertis a fost format in anul 1981. Gyuri Pascu (care a aderat prin 1987) facea show-uri tari inca de pe vremea cand a fost student la Universitatea Babes-Bolyai, vremurile de top dpdv al relatiilor sociale, despre care tu n-ai nici cea mai mica idee in concordanta cu realitatea. ;D
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cui îi este dor de Divertis?
« Reply #2 on: 16 November 2023, 18:49 »
Am inteles, iti placea umorul comunist si cenzurat.

Aia e, mie imi place umorul mai liberal.

Post Merge: 16 November 2023, 18:51
Si comedia americana de tip SNL, cum era prin anii 70-90, si hai, prin perioada Trump.
Genial actor Alec Baldwin, pacat nu o sa-l mai joace niciodata.
« Last Edit: 16 November 2023, 18:51 by peacemaker »
 

Offline oldshooterman

Cui îi este dor de Divertis?
« Reply #3 on: 16 November 2023, 18:55 »
La nivel privat nu era cenzurat nimic si in perioada aia au fost nascocite cele mai tari bancuri si poante, despre asta e vorba, printre altele.

La bancurile despre "comunisti" se distra la maxim toata lumea, despre "astia" de acum nici macar bancuri nu mai face nimeni.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cui îi este dor de Divertis?
« Reply #4 on: 16 November 2023, 19:25 »
Cate bancuri cu Ceausescu auzeai prin 80-88?
 

Offline oldshooterman

Cui îi este dor de Divertis?
« Reply #5 on: 16 November 2023, 19:39 »
O gramada, si nu doar cu Ceausescu. Nu era nici o problema cu bancurile, precum iti imaginezi tu si altii. 8)