Author Topic: De la Ciuca la Ciolacu  (Read 1099 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« on: 15 June 2023, 22:19 »
Cum vi se pare noul guvern?

Mie mi se pare cel mai groaznic dupa 1989- hai ca PSD-istii macar si-au pus mafiotii lor, fiind de asteptat, dar PNL-istii?
L-au retras pe Aurescu pentru o consiliera, am scapat de Bode si Virgil, dar le-au pus pe Turcan la cultura si Gorghiu la justitie?

 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #1 on: 16 June 2023, 22:25 »
Ciolacu e cu doua fete.
O arde ba pro-european, ba cu nationalism ieftin.

Patriotism economic.....asta este specifica agendei rusofile de la oricare partid nationalist eurosceptic.
Nu e deloc exclus ca PNL-istii sa fie sutuiti de la guvernare si sa ne trezim pana in 2024 cu o coalitie PSD-AUR.
 

Offline taxon

De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #2 on: 17 June 2023, 13:17 »
Cel mai groaznic guvern a fost al lui Cîțu.
Cu cifrele pe masă.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #3 on: 26 June 2023, 13:02 »
Cel mai groaznic guvern a fost al lui Cîțu.
Cu cifrele pe masă.
Da, a fost groaznic, ca au murit in mandatul lui si 60,000 de romani de la COVID.
Si pentru ca s-au produs scumpiri, inflatie si cresteri de preturi.

Dar tare mi-e ca nu guvernul Citu a fost cel mai groaznic din istoria postdecembrista. Ca totusi, Citu nu a taiat salariile si  pensiile ca Boc. Trebuie sa iei in calcul asta. Si nu a supraindatorat tara la FMI ca Udrea sa-si ia posete si toti maharii sa-si ia viloaie....mare parte sunt la puscarie sau se duc periodic transpirati la tribunal sa fie audiati de DNA.

Guvernele Ciuca/Ciolacu, cu toate ca au mai contribuit la reducerea somajului si lumea o duce mai bine din cauza privatului, au crescut ROBOR-ul, inflatia, facturile si datoria externa a tarii.

Cred insa ca cel mai teribil a fost guvernul Petre Roman.
Asta a distrus sansa Romaniei de a intra in randul tarilor est-europene in dezvoltare.
« Last Edit: 26 June 2023, 13:05 by joedonald »
 

Offline taxon

De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #4 on: 02 August 2023, 15:28 »
Onor guvernul actual se lauda cu cele-mai-cele masuri pentru ieftinirea alimentelor.
Am dat o raita prin Kfl si singura ieftinire pe care am sesizat-o e la zahar, 4.79 ieri in loc de 5.49 saptamina trecuta.

Voi ati gasit ceva mai ieftin, asa cum se lauda deja nea ministrul asta nou de la Agricultura?
https://www.facebook.com/florinbarbupsd/posts/pfbid0WGKYkD97v1PW7BUQnFXAuJUVk7vufRVkK3PB7zYyb3XWFuN1Yj349EzsXAHsH83zl
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Ciocanul

De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #5 on: 02 August 2023, 20:20 »
Primul comentariu cu ieftinelile face toti banii:
Unde se găsesc aceste prețuri, chiar sunt curios, eu nu le-am văzut nici la piețe, nici în magazine !
Sau se poate beneficia de aceste pe baza carnetului de partid, ca la cantina Parlamentului ???
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #6 on: 04 August 2023, 17:12 »
Stati sa vedeti preturi din 2025 incolo, cu AUR la guvernare....
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #7 on: 19 September 2023, 15:46 »
Ciolacu o s-o incaseze cat de curand, si cred ca si Rares Bogdan si cativa pnl-isti si pesedisti care se rotaiesc la stapanii nostri din vest.
Iesirea nervoasa de ieri cu ,,sa iasa Austria din Schengen si sa-si puna gard cu sarma ghimpata" i-a pus capac.
O sa vedeti in curand dosare de la DNA in care o sa fie citat ca suspect si acuzat. O sa fie dezgropat si cazul ca a avut relatii cu Omar Hayssam.

Astia uita ce au patit Ponta cu Crin si cu Dragnea.
Ponta si cu Crin s-au rotait la Merkel in 2012....10 ani mai tarziu, primului,  din ditamai premierul si candidat prezidential,  i-au   tremurat  chilotii prin tribunale vreo 8 ani dupa demisia de dupa Colectiv  si a ajuns un biet consilier. Celalalt, din presedinte interimar si sef de senat, a ajuns un nimeni care mai e invitat pe la Marius Tuca.


Dragnea, care a latrat mai tare la vestici, a infundat parnaia si a ajuns sa faca emisiuni culinare pe YouTube.

Basescu, care a latrat putini la francezi, a ajuns si el rau: acuzat ca a fost turnator securist, ramas fara privilegii, casa si paza, a ramas un cetatean simplu, care in curand va ramane si fara functia de europarlamentar si fara imunitate. 

Nu mai are rost sa spun ce a patit Nastase, care din premierul care a condus tara asta cu o mana de fier, a ajuns un parerolog puscarias cu toata cultura lui dupa ce a fost gasit ca a facut mici smenuri, nu pentru Bechtel.
 
O sa le vina si vremea AUR-istilor la un moment dat, inclusiv lui Sosoaca. Despre Vadim exista zvonuri ca a fost ,,sinucis" in 2015, pentru ca facea scandaluri rasiste cand era corectitudinea politica la apogeu.
De Firea ce sa mai zic?

Oricine care o arde cu discursuri nationaliste si romanisme, o va incasa mai devreme sau mai tarziu. Si e tot nimica toata pe langa ce a incasat Ceausescu.


De aia cred ca Ciolacu & co o s-o incaseze. Ca nu-si dau seama ca n-au voie sa muste mana stapanilor din vest. Ca romanii sunt un popor de sclavi si asa trebuie sa ramana.
Ca nu e dupa ei si nu realizeaza ca nu austriecii sunt cei care ne resping aderarea la Schengen, ci licuriciul de peste ocean.

Ficusul, care l-a amenintat pe Mark Rutte cu ,,daca Romania nu adera la Schengen, o sa vina AUR la guvernare", oricum nu mai pupa functie la UE si NATO. O sa ajunga mai rau ca Petrov, fara imunitate, iar multi abia asteapta sa-i faca dosare dupa ce termina mandatul.


« Last Edit: 19 September 2023, 16:03 by peacemaker »
 

Offline taxon

De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #8 on: 21 September 2023, 08:57 »
A început să le țîțîie curul rău de tot, pare-se. Ne așteaptă un viitor apropiat extrem de luminos?
Capra bese si oaia trage, zice proverbul.
Mizerabilii ăștia au îndatorat țara cum nu a mai fost niciodată, de ceva bun nu sunt în stare.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #9 on: 22 September 2023, 22:00 »
Ia si 200 de taxe de la Ciolacu, TVA pe alcool, tutun, sucuri carbogazoase, hoteluri, restaurante si jocuri de noroc.

Practic, omori HORECA-ul care sustinea economia tarii asteia ca nu stiu cati o sa mai mearga in localuri sau o sa mai cumpere dupa cresterea preturilor.

Si noi credeam ca AUR o sa ne duca in evul mediu.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #10 on: 28 September 2023, 08:21 »
Bro, serios, cand iesim in strada?
Unde-i #REZIST cand ai nevoie de el?

Dragnea, care zicea ca a taiat 100 de taxe, a luat mumu.
Ciolacu ne baga pe gat 200 de taxe, dar e bine mersi la guvernare.
Ficusul doarme, nu mai o arde cu PEEE-SEE-DEE.

Ce facem?
Votam cu AUR in secret si aia e?
« Last Edit: 28 September 2023, 08:25 by peacemaker »
 

Offline taxon

De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #11 on: 28 September 2023, 10:19 »
Stai nitel, sa termine oamenii de pus in sifonier slapii si costumele de baie.
Sa vada ca din salariile alea marite nu cumpara decit jumatate din ce cumparau inainte de marire.
Si sa isi aduca aminte cine si cum a condus tara in ultimii ani.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #12 on: 28 September 2023, 11:12 »
Stai nitel, sa termine oamenii de pus in sifonier slapii si costumele de baie.
Sa vada ca din salariile alea marite nu cumpara decit jumatate din ce cumparau inainte de marire.
Si sa isi aduca aminte cine si cum a condus tara in ultimii ani.

In mod sigur.
Ma astept la niste proteste serioase din noiembrie incolo, cand taxele, impozitele, TVA-ul de 9% si accizele se vor simti din plin la buzunar.

Problema e ca se vor fasai repede daca atacurile rusesti escaladeaza....sau daca romanii isi vor aduce aminte ca la anu sunt alegerile si atunci nu mai are rost sa iasa in strada.

Mai exista si varianta in care romanii isi baga picioarele.
Antreprenorii si multinationalele sa plece, iar tinerii sa emigreze in masa.
Si atunci?
Nu mai ramane decat o masa de pensionari, bugetarii loiali, bisnitarii, aia prea saraci, prea prosti sau  prea lenesi ca sa emigreze, si indienii si paki care au sa vina in continuare.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #13 on: 15 October 2023, 17:36 »
JALNIC e puțin spus.
Încă două-trei dume din astea, și AUR ajunge la 45%

« Last Edit: 15 October 2023, 17:41 by peacemaker »
 

Offline taxon

De la Ciuca la Ciolacu
« Reply #14 on: 27 October 2023, 13:52 »
Onor guvernul actual se lauda cu cele-mai-cele masuri pentru ieftinirea alimentelor.
Am dat o raita prin Kfl si singura ieftinire pe care am sesizat-o e la zahar, 4.79 ieri in loc de 5.49 saptamina trecuta.

Zaharul intre timp a revenit la peste 5 lei. De altfel, asta e inca una dintre "realizarile" tandemului PSD-PNL:
"De ieftinit, s-au ieftinit de fapt doar 3 produse: ulei- ieftinire cu 23%, făină- ieftinire cu 16,26% și mălai- ieftinire cu 5,97%"
Restul s-au scumpit, conform https://www.hotnews.ro/stiri-esential-26637414-adevar-sau-provocare-ciolacu-limitarea-adaosului-comercial-alimentele-baza-avut-efectele-asteptate-oprit-cresterea-excesiva-preturilor-iar-multe-dintre-produse-constata-scaderi-substantiale-pret.htm
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.