Author Topic: Despre proteste in Romania si in lume  (Read 11425 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ciocanul

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #90 on: 15 January 2024, 17:03 »
S-a scumpit RCA cu 50% cred la masini mici. La camioane s-a dublat.
Vin la interviu unde lucrez, la o corporatie mare IT oameni care fie aveau firme PFA sau SRL. Vor sa le inchida si sa treaca ca si angajati. Astia au de bine de rau au unde sa munceasca.
Altii nu au norocul asta, o sa fie greu.
Toate taxele ii duc pe multi spre faliment daca pana acum subzistau. Fie o sa treaca in somaj fie o sa lucreze la negru.
Au inca noroc cu frigul. Din martie incolo o sa inceapa scandalul pt ca a ajuns la multi cutitul la os.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #91 on: 16 January 2024, 12:48 »
Protestele dese sunt deja o realitate cu care s-au obișnuit vesticii de mulți ani.
SPOILER ALERT - o să fie și mai intensificate și poate mai violente. În  2015-2018  a fost  regie securistă, un pissing match politic transmis de Digi24 , în 2010-2012, un alt pissing match politic cu ceva carnaval de pensionari și bugetari care făceau dansul pinguinilor transmis de Antena 3.

Ce se întâmplă acum sunt primele proteste care au o cauză serioasă.
E posibil să fie și AUR implicat, ca în toată Europa de altfel, unde extrema dreaptă agită apele. Problema e ce se va întâmpla când ăia vor câștiga alegerile și ajunși la guvernare, nu vor știi ce să facă sau nu vor avea cu ce să-și îndeplinească promisiunile populiste?

Și e o chestiune de timp până când fermierii o să lase totul în pârloagă, iar transportatorii nu vor mai circula, sau se va ajunge la violențe cum s-a văzut în Franța...........caz în care vor fi afectați și orășenii care trăiesc cu păpică de la Mega Image, McDonalds și Glovo și fac comenzi online de la emag.

Mulți aveți impresia că dacă aducem africani și indieni la Glovo să ne livreze mâncarea pe scuter și băgăm aparate de self pay în Mega Image/McDonalds și chatboți pe emag, gata, ne-am scos..........dar cine transportă tone de mâncare și elecronicele made in China  zeci de km?  Cine  cară și  aranjează? Cine produce făina din care se prepară pâinea, covrigii și alte produse de patiserie?

Nu cred că guvernul mai are resurse și bani să le respecte doleanțele. Dar măcar sunt bucuros că pe Ciolacu nu-l prind alegerile în funcția de premier. Și în mod clar, nu o să mai poată candida.

O să vină alegerile, câștigă AUR,  lumea o să uite o vreme, vine 2025 -2026 cu recesiune sau criză energetică, vor fi proteste și mai mari și mai violente.  Proteste pe care AUR le va avea de gestionat. :)





Post Merge: 16 January 2024, 14:03
Stați să vedeți ce distractiv va fi când vor protesta medicii și mulți dintre cei din generațiile mai vechi și mai experimentați vor începe să se pensioneze.

O SĂ NE TRATEZE POPII, ASTROLOGII ȘI NUMEROLOGII!
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/sanatate/va-vor-trata-astrologii-numerologii-cresc-tensiunile-in-sanatate-medicii-ameninta-ca-inchid-cabinetele-iar-4-000-se-pot-pensiona-2651653
« Last Edit: 16 January 2024, 14:03 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #92 on: 16 January 2024, 22:46 »

O să vină alegerile, câștigă AUR...

Vise tinere, vise.
Simion e huiduit pe la proteste, orca la fel.
Niște oportuniști de proastă calitate, școliți la ambasada rusiei.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #93 on: 17 January 2024, 01:17 »

O să vină alegerile, câștigă AUR...

Vise tinere, vise.
Simion e huiduit pe la proteste, orca la fel.
Niște oportuniști de proastă calitate, școliți la ambasada rusiei.


Asta vrea AUR să-ți dea impresia.
Că protestele sunt spontane și apolitice.

Când presa occidentală spune că toate protestele din Europa sunt încinse de extrema dreaptă, ca parte a războiului hibrid dus de Putin, numai noi românii avem impresia că AUR nu ar avea nici mai mică contribuție la protestele fermierilor.

Caz în care tu le cam iei apărarea lui AUR și pui botul la regia lor ieftină.
 
« Last Edit: 17 January 2024, 01:43 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #94 on: 17 January 2024, 13:06 »
Prostestul tranportatorilor si fermierilor e unul chiar de foame. Le-a ajuns cutitul la os. Guvernul o sa ia ceva masuri sau macar mint ca le iau ca si in cazul dascalilor. :D
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #95 on: 17 January 2024, 14:17 »
Prostestul tranportatorilor si fermierilor e unul chiar de foame. Le-a ajuns cutitul la os. Guvernul o sa ia ceva masuri sau macar mint ca le iau ca si in cazul dascalilor. :D

Le-a ajuns cuțitul la os fermierilor încă din anii 90, după furtișagurile guvernelor lui Ilici.
Problema e că abia acum pun de un protest serios și mă întreb ce naiba au păzit 30 ani? De ce au ales să trăiască 30 ani în mizerie și se trezesc abia acum în 2024 să  realizeze că trăiesc în mizerie?

Dacă nu cumva sunt Rusia și AUR în spate, oricum nu mi se pare justificat să vii cu 15.000 de tractoare, camioane, tir-uri și macarale în Piața Victoriei. 

În Germania, unde fermierii au un nivel de trai cu 50 ani mai dezvoltat decât fermierii noștri, nici măcar nu sunt băgați în seamă. Sunt lăsați să protesteze în Berlin, dar guvernul, și ăla de de coaliție social-eco-liberal, nu-i bagă în seamă.
 
Pentru că știu că sunt Putin și AfG în culise. 
« Last Edit: 17 January 2024, 14:20 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #96 on: 17 January 2024, 15:03 »
Nu a fost mizerie de prin 2005+ incoace, unii la tara o duc decent spre bine. Vorbim de taranii adevarati, aia de au in proprietate sau arenda zeci sau sute de HA, ferme, etc.
Nu vorbesc de amarati ce muncesc cu ziua si traiesc din ajutor social sau pensii de mizerie.
Si-au luat tractoare si utilaje noi, au primit subventii si fonduri europene, motorina ieftina, etc.
--
Dar cam de un an si mai ales cu noile legi tampite de la 1 ianuarie s-au marit mult taxele plus ca recolta o dau la pret de nimic. Gasesti pe net revendicarile, multe sunt decente.
Ca si "corolar", cum de un kilogram de grau vandut de taran a ajuns 50 de bani dar o paine(sa nu fie din aluat congelat) o iei la 6 lei ? :)
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #97 on: 17 January 2024, 18:23 »
Bun, vorbim strict deci de cei care au sute de hectare și își permit tractoare, nu de ăia care stau în bodegi, dau cu sapa, stau cu terenul în pârloagă  și beau ajutorul de la stat.

Mulți internauți și chiar fermierii însiși  zic că sunt cerealele ucrainene importate de vină.
Că Polonia și Ungaria le-au refuzat, numai  România le acceptă pentru a le exporta spre vest.

Dar că cerealele ucrainene, ieftine......și posibil contaminate cu tot felul, fiind zonă de război,  ajung pe masa românilor, distrug competiția, iar producătorii agricoli au de suferit.
Cel puțin, asta e bălăria cu care se afișează AUR.

Dar asta o spun  și Valentin Stan, Cristoiu și Tucă la Gândul.

Cerealele ucrainene ar fi de vină pentru protestele fermierilor.
« Last Edit: 17 January 2024, 18:25 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #98 on: 17 January 2024, 19:27 »
https://www.g4media.ro/moment-critic-pentru-guvernul-ciolacu-ce-aflam-din-protestul-transportatorilor-si-fermierilor.html
Pai ce sa spuna cacatii ce de la televiziuni ce iau bani de guvern ?
Nu stim cate cereala din Ucraina au "invadat piata neagra". Nu cred sa fie un fenomen de masa cum mint infectii de la TV.
Ce ar fi ?
RCA aproape dublat la masinile mari.
Ingrășământul de trei-patru ori mai scump.
Rate mai mari la leasing.
Cozi mari in vama si port.
Grau la 50 de bani si nu numai.
etc, etc.
Nu s-ar agita 6 zile daca ar fi un protest la comanda AUR. Urla foamea.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #99 on: 17 January 2024, 19:32 »

Asta vrea AUR să-ți dea impresia.
Că protestele sunt spontane și apolitice.

Când presa occidentală spune că toate protestele din Europa sunt încinse de extrema dreaptă, ca parte a războiului hibrid dus de Putin, numai noi românii avem impresia că AUR nu ar avea nici mai mică contribuție la protestele fermierilor.

Caz în care tu le cam iei apărarea lui AUR și pui botul la regia lor ieftină.
 

Tu ești cel care-l visează pe simion președinte, ai uitat?
Sau ți-a spart careva contul?

Post Merge: 17 January 2024, 19:43

Dar că cerealele ucrainene, ieftine......și posibil contaminate cu tot felul, fiind zonă de război,  ajung pe masa românilor, distrug competiția, iar producătorii agricoli au de suferit.

Cerealele ucrainene doar tranzitează România, în nici un caz nu ajung pe mesele românilor.
« Last Edit: 17 January 2024, 19:43 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline taxon

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #100 on: 18 January 2024, 09:05 »
Cerealele ucrainene doar tranzitează România, în nici un caz nu ajung pe mesele românilor.

FALS!!!
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #101 on: 18 January 2024, 12:12 »
@ericmario nu e niciun producător obligat să îți zică adevărul.
Toată pâinea cu marcă românească din supermarketele poate să aibă făină ucraineană.
Nu contează cerealele de grâu soiul sau făina în sine, ci stilul pâinii de preparare. Făina și aluatul le poți modela cum vrei, indiferent de grâu.


Cât despre George Simion, repet pentru a unșpea mia oară, nu sunt susținătorul lui și știu că e un actor care face teatru, tot ce zic despre AUR e la trolling. Eu încă din 2021 îl bănuiesc că face parte dintr-o  regie securistă ca să-i asigure președinția lui Kovesi în 2029 sau al oricărui progresist.  Sau nah, poate să-i asigure președinția lui Geoană anul ăsta ori lui Ciolacu.
Mulți simpatizanți și-au dat seama deja că e orchestreală, și una ieftină.  Faptul că nu l-a arestat nimeni sau că nu a fost luat în vizor de forțele de ordine când el a hărțuit alți parlamentari PNL și l-a urecheat pe Virgil Popescu, ditamai ministrul Energiei, și s-a dat la premierul Cîțu, cam spune ceva, că omul are multe alifii.
Numai de ruși nu e  plătit, nici el, nici balena de Șoșoacă, ci mai degrabă de Pentagon și Forumul Economic Mondial.   

Am scris mai demult despre Șoșoacă când am demontat-o - a fost consilieră în guvernul Năstase, a fost membru USR,  are legături cu masoneria, poartă medalioane cu ochiul lui Horus și n-a făcut nicio zi de pușcărie pentru scandalul ăla din Italia.  Trebuia demult arestată. 


Mai naționaliști credibili mi s-au părut Dan Diaconescu, Liviu Dragnea și Gigi Becali , care au făcut pușcărie pentru pentru că erau niște șmenari corupți, dar și pentru că au deranjat  (că dacă nu se apucau să intre în politică, erau și acum lăsați în pace). Iar Vadim era cu 100 clase peste Simion la cultură, cu toate că și ăsta mi se părea un naționalist FAKE și agitator în folosul PSD și ca să facă audiență Antenelor.
Adică, nu orice naționalist de extrema dreaptă se întâlnește cu un comunist globalist ca Nelson Mandela și îi dedică poezii.

Nu cred că există sau a existat vreodată opoziție reală și antisistem în Romania postdecembristă!


« Last Edit: 18 January 2024, 12:15 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #102 on: 18 January 2024, 20:47 »
Bla bla bla...
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline axxel4you

Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #103 on: 18 January 2024, 21:39 »
Nu e nevoie sa faci post hunting ca sa ai voie in Poiana.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Despre proteste in Romania si in lume
« Reply #104 on: 18 January 2024, 23:27 »
Nu e nevoie sa faci post hunting ca sa ai voie in Poiana.
Asta i-am spus și eu.
Și face și postări monosilabice pentru care ar fi fost sancționat pe forumul vechi.